Investování do akcií vám může přinést zajímavé zhodnocení, ale i nepříjemnou ztrátu. Jaké údaje se před nákupem vyplatí sledovat? Jsou dividendové akcie opravdu klíčem k úspěchu, nebo je to o něco složitější?

Jak vybrat nejlepší akciiTabulka dividend akcií ČRJak koupit české akcie

Hodnocení českých akcií: 8,7/10

 • Výhody: Investovat můžete přes obchodní brokerské společnosti. Velké firmy vyplácely i 10% dividendy za poslední roky.
 • Nevýhody: České společnosti jsou oproti zahraničním korporacím většinou menší.

Nejlepší české akcie pro rok 2022 – seznam a jak je koupit

Akciový trh láká nejen velké instituční fondy, ale i drobné (retailové) investory. Na akciové burze můžeme najít tisíce firem, včetně českých. Dříve než některé české akcie nakoupíme, měli bychom si udělat důkladnou analýzu trhu. Povíme vám, jak na to.

V prvé řadě ale musíme vědět, kde se ty nejlepší české akcie obchodují. Někteří lidé si myslí, že investovat na burze mohou jen profesionální obchodníci s velkým kapitálem. Ano i ne. Na New yorské burze (NYSE) nebo na české Burze cenných papírů Praha (BCPP) opravdu smí obchodovat pouze velcí hráči.

Nicméně, i začínající investor s pár tisíci korunami navíc se sem dostane. Potřebuje k tomu pouze otevřený účet u brokerské společnosti, která slouží jako prostředník. V České republice je velmi oblíbená společnost XTB. Vše je v češtině a každý investor dostane kontakt na zaměstnance XTB, který mu v případě nejasností vše vysvětlí.

Jak si založit účet u XTB, registrace u XTB brokera, XTB poplatky

 1. Nakoupíte zde akcie a ETF s 0% komisí do výše 100 000 EUR/měs.
 2. Obdržíte výukový balíček za svůj první vklad
 3. Získáte přístup ke vzdělávacím materiálům a pravidelným webinářům

Nejlepší české akcie, nejvýdělečnější české akcie, Dividendové akcie ČR

Nyní už máme otevřený účet, takže hrrr na věc. Jakou ale zvolit pro začátek strategii? Možná bychom si mohli na internetu najít ty nejlepší české akcie za minulý rok. Současně bychom mohli hledat ty nejvýdělečnější dividendové akcie ČR. O dividendách jsme psali zde.

Tato jednoduchá strategie může přinést ovoce, pokud mezinárodní ekonomika prosperuje. S nejvyšší pravděpodobností se najde spousta investorů, kteří si akcii nakoupí i po vás, tím pádem její hodnota opětovně vzroste. Jak ale poznat, jestli akcie není časovaná bomba? Zaměřte se na tyto údaje.

 • P/E poměr – Tento údaj nám říká kolikanásobek zisku na akcii jsme ochotni zaplatit. Čím vyšší číslo, tím spíš se jedná o nadhodnocenou akcii. Z krátkodobého hlediska se sice můžete svést na vzestupné vlně, ovšem dlouhodobou investici si dvakrát rozmyslete. Pro srovnání, P/E Microsoftu je v době psaní článku 35, zatímco P/E firmy Tesla je skoro 1400.
 • Debt/Eq – Zde počítáme veškeré závazky firmy na jednu akcii. Není zrovna moudré nakupovat akcie společnosti, která se topí v dluzích. Poměr do čísla 1 se považuje za normální. Pokud je vyšší, ujistěte se, že se jedná o skutečně renomovanou společnost.
 • Tržby a poptávka – Zkuste se na chvíli sami zamyslet, co budou lidé potřebovat ode dneška za 10 let. Možná to bude elektromobil, možná iPhone 25. generace, ale vždy budeme potřebovat jídlo a věci do domácnosti. Proč si tedy neudělat průzkum společností Procter & Gamble, Johnson & Johnson nebo Walmart?

České akcie dividendy, Nejlepší české dividendové akcie, XTB akcie

Možná si říkáte, proč tedy nenakoupit akcie s nejvyššími dividendami? Vždyť se jedná o jistý příjem. Ono to není tak snadné. Dividendy vám sice budou pravidelně připisovány, pokud firma bude vykazovat zisk. Ovšem neznamená to, že cena akcie bude růst.

Mnoho největších společností nesdílí se svými podílníky žádné dividendy. Příkladem můžeme uvést Amazon nebo Google. Přesto jejich cena téměř pořád roste. Na druhé straně, spousta akcií s vysokou dividendou vám sice pošle pár set korun na dividendě, ovšem její tržní cena může být na sestupu.

Další mylná domněnka může být, že by stačilo nakoupit akcii a po připsání dividendy ji opět prodat. Proti tomu je logicky trh připraven reagovat korekcí. V den připsání dividendy zpravidla klesne cena akcie o výši dividendy, takže je v podstatě jedno, zda nakoupíte před nebo připsání.

Podívejte se na níže uvedenou tabulku, kam jsme zapsali české dividendové akcie firem, které se obchodují na BCPP. Všechny však můžete obchodovat i u brokera XTB.

Roční výše dividendy společnosti 2020 2019 2018 2017
ČEZ 52 Kč 34 Kč 24 Kč 33 Kč
O2 21 Kč 21 Kč 21 Kč 21 Kč
Moneta 3,30 Kč 6,15 Kč 8 Kč
Phillip Morris 1260 Kč 1560 Kč 1600 Kč 1080 Kč
Kofola 13,5 Kč 13,5 Kč 13,5 Kč 16,2 Kč

Jak nakoupit české akcie – moneta, kofola, akcie O2

Nyní si tedy ukážeme, jak nakoupit české akcie u XTB. Bude to jistější, protože snadno byste mohli nakoupit kupříkladu CFD akcie, ze kterých byste platili neustále poplatky za svoji otevřenou pozici. Pokud si nakoupíte akcie u XTB, nezaplatíte na komisi vůbec nic, pokud váš objem nepřesáhne 100 000 EUR měsíčně.

 1. Přihlaste se na svůj účet u XTB skrze platformu xStation 5.
 2. Vlevo nahoře vyberte na liště STC.
 3. Po rozkliknutí záložky najděte sekci Czech Republic, kde naleznete minimálně 10 akciových titulů, mezi kterými najdete i společnosti moneta, kofola nebo akcie O2.
 4. Pokud je BCPP otevřená, můžete akcii okamžitě nakoupit. Současně můžete tento akciový titul přetáhnout na graf, kde se vám zobrazí historická cena.
 5. Dvakrát se ujistěte, že nakupujete STC a nikoli STC CFD. Dlouhodobí investoři nakupují akcie s označením STC. Následně už nemusíte nic dělat. To je rozdíl oproti kryptoměnám, u kterých se vždy doporučuje uložení na hardwarové peněžence Trezor nebo Ledger Nano S.

Jak se daní příjmy z akcií, výhody a nevýhody českých akcií

Příjmy z akcií podléhají dani 15 %. Tato daň se uvádí do kolonky Kapitálové příjmydaňovém přiznání. V době aktualizace článku (leden 2022) však stále platí, že pokud držíte své akcie více než 3 roky, žádné daně z výnosů odvádět nemusíte.

České akcie mohou být lákavé, neboť jde o firmy, které docela dobře znáte. V porovnání s americkými korporacemi se však jedná o malé společnosti z relativně malého trhu. Jakmile se rozhodnete některé akcie nakoupit, myslete na náležitou diversifikaci svého portfolia.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno