Od zásnub k manželství: Kde se nosí zásnubní a snubní prsten?

0

Prstýnky patří mezi oblíbené šperky, nosit je můžete na různých prstech a vytvářet zajímavé kombinace. Speciální kategorií jsou snubní a zásnubní prsteny, které mají specifickou symboliku. Proto se k nim pojí i určitá pravidla, jak je vhodné je nosit. Pyšnit se můžete i oběma najednou – povíme vám, jak na to.

Zásnubní prsten

Jako první před svatbou přichází zásnuby, tedy i zásnubní prsten. Ten ženy typicky nosí na prsteníčku levé ruky. Ten je blíže srdci, ovšem odůvodnění pochází z dávné historie, konkrétně ze středověku. Věřilo se, že právě levým prsteníčkem prochází vena amoris – toto latinské sousloví lze přeložit jako „žíla lásky“. Později se ale zjistilo, že taková žíla neexistuje. Romantická tradice přesto přetrvává a muž nasazuje zásnubní prsten zpravidla na levý prsteníček ženy.

Zásnubní prsten

Zdroj foto: wavebreak3 / Adobestock.com

Nicméně nejde o striktní pravidlo a šperk můžete nosit i na pravém prsteníčku. V některých zemích je to dokonce běžné. Nabízí se zde další tradice ze starověku – levá strana je spojována se zlem, zatímco ta pravá s dobrem. I proto v některých kulturách volí pro nošení šperku raději pravou ruku.

Nabízí se ale i jiné důvody, proč zvolit pravou ruku:

  • Estetika – možná se vám prstýnek jednoduše více líbí na pravé ruce.
  • Praktičnost – většina lidí patří mezi praváky, na levé ruce je tedy šperk vystaven méně vlivům, které by ho mohli poškodit. Platí to ovšem i opačně. Pokud jste levák, praktické bude nosit prsten na pravé ruce, abyste prodloužili jeho životnost. Pokud se obáváte závad, které by mohly zkrátit životnost, vybírejte zásnubní prsteny s doživotní zárukou.
  • Příprava na svatbu – snubní prsten je zpravidla nošen na prsteníčku levé ruky. Abyste pro něj udělali místo, můžete zásnubní prstýnek přesunout na pravou ruku.

Snubní prsten

Jednou z nejvýznamnějších svatebních tradic je předání snubních prstenů. U nás platí, že ženy i muž ho nosí na prsteníčku levé ruky. Nicméně podobně jako v předchozím případě, v některých zemích je nošen na prsteníčku pravé ruky.

Elegantní kombinace

Důležitá otázka přichází často v den svatby – jak zkombinovat oba prsteny? Nabízí se různé možnosti. Řada žen se rozhodne nosit zásnubní prsten na pravé ruce a ten snubní na levé, jak je to běžné. Snubní prsteny patří mezi výrazné šperky, mnohdy ho chceme nechat vyniknout.

Snubní prsten

Zdroj foto: Anucha / Adobestock.com

Pokud chcete mít oba kroužky na levé ruce, pak můžete pro zásnubní prsten zvolit levý prostředníček, případně jiný prst. Neměl by to však být ukazováček – ten může být považován za symbol touhy po moci. Problémem při změně prstu může být nepadnoucí velikost. Tu lze však mnohdy dodatečně upravit a nejde tedy o závažnou komplikaci.

Nabízí se ještě jedna možnost – oba můžete nosit na stejném prstu. Platí, že snubní prsten by měl být blíže srdci. Zásnubní pak stačí jen nasadit nad něj. Během svatebního obřadu toto pořadí nemusíte dodržet, jejich pozici můžete vyměnit následovně. Některé ženy při svatbě zásnubní šperk nenosí, volba záleží pouze na vás.

Tip: Pokud nechcete nosit oba najednou, ale přesto je vám líto zásnubní prsten schovat do krabičky, řešení nabízí řetízky. Navlékněte na něj prsten, budete ho tak mít blízko srdci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno