České veřejné zdravotnictví podléhá přísným cenovým regulacím, ale přesto tady dárci dostávají více peněz, než kdyby svoje orgány prodávali v Keni nebo v Nepálu. Jako kompenzaci obdrží až 84 854 Kč. Profesionální transplantace však vychází mnohem dráž, obvykle jde do statisíců Kč. Prozradíme vám, kolik stojí ledvina v České republice a v cizině.

Čistírna odpadních látek

Ledvina vypadá jako červenohnědá fazole, jenomže jakoukoli luštěninu překonává svými rozměry a drahocennými funkcemi. Na délku měří 10 až 12 centimetrů a váží 120 až 200 gramů. V přírodních vědách bývá řazena do vylučovací soustavy, ale přitom podporuje celkovou stabilitu našeho organismu.

Ledvina aktivizuje vitamín D, čistí krev od odpadních látek, reguluje krevní tlak a vytváří některé důležité hormony. Produkuje například erytropoetin, bez něhož bychom neměli červené krvinky.

K životu stačí jenom jedna

Dokonale zdravý člověk má dvě funkční ledviny, které leží pod spodními žebry, napravo a nalevo od páteře. Mnohým lidem však oba párové orgány selhávají, protože trpí diabetem, vysokým krevním tlakem nebo jinými potížemi. K životu naštěstí stačí jenom jedna funkční ledvina, takže řešením bývá transplantace. Nemocný člověk ovšem potřebuje schopného lékaře a taky dárce, od kterého přijme zdravou náhradu.

Příspěvky pro dárce a pozůstalé

V naší národní legislativě existuje takzvaný transplantační zákon (č. 285/2002 Sb.), který zakazuje, abychom na svých nebo cizích orgánech vydělávali. Dárce má právo pouze na náhradu svých prokazatelných výdajů a ztrát. Takže dostane například doplatek do výdělku, o který přišel, když ležel v nemocnici a potom se zotavoval po zákroku. Maximálně však obdrží dvojnásobek průměrné celostátní mzdy, což je letos 84 854 Kč.

Některé implantované orgány pocházejí od živých jedinců, jiné od nebožtíků. Člověk, který zemřelému dárci vypravil pohřeb, má nárok na příspěvek ve výši 5 000 Kč. Žádosti o kompenzace přijímá Ministerstvo zdravotnictví. Nárok na příspěvky však zaniká po 12 měsících od pohřbu, respektive po 24 měsících od zákroku na živém dárci.

Kolik stojí ledvina v České republice

V tuzemsku funguje veřejné zdravotní pojištění, takže základní a další nezbytnou lékařskou péči proplácejí pojišťovny. Preventivní prohlídky vyjdou levně, ale operace bývají drahé. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) spočítala, kolik stojí ledvina, když pacient absolvuje kompletní legální transplantaci v České republice: průměrně 529 127 Kč! Cena zahrnuje nový orgán, operaci, hospitalizaci… a většinou taky zachráněný život.

Kolik stojí ledvina a profesionální transplantace? Kolem 530 000 Kč.

Lékaři hlásí četné úspěchy. Pokud nové orgány pocházejí od živých dárců, v prvním roce úspěšně funguje 97 % implantovaných ledvin. Ovšem pořadníky a čekací lhůty jsou dlouhé. V tuzemsku každoročně proběhne asi 500 takových operací, zatímco na svoji novou ledvinu čeká více než 660 pacientů. Alternativou bývá dialýza, kdy se krev čistí speciálním filtrem mimo lidské tělo.

Cena ledviny v Evropě a okolním světě

V celé Evropské unii platí směrnice 2010/45/EU, která obsahuje normy pro transplantované lidské orgány. Členské státy se tam zavazují, že dárcovství bude pouze dobrovolné a bezplatné.

V některých mimoevropských zemích však bují černý trh. Různé organizace a média uvádějí, že v Keni stačí dárcům pouhých 1 000 amerických dolarů (asi 23 400 Kč) a motorka. V Nepálu klesá cena ledviny dokonce až na 300 $ (asi 7 000 Kč).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno