Češi přijali statisíce válečných uprchlíků, kteří utíkají před útočící ruskou armádou. Tuzemští zákonodárci proto zavedli nové sociální dávky, aby pomohli samotným běžencům i jejich hostitelům. Příspěvek pro solidární domácnost patří českému občanovi, který uprchlíka ubytoval a dosahuje maximálně 12 000 Kč za měsíc. Humanitární dávka náleží samotnému běženci a činí 5 000 Kč měsíčně.

Ruská armáda útočí na Ukrajinu podobně, jako v minulém desetiletí atakovala Sýrii. Bombarduje tamní bytové domy, nemocnice a školy, přičemž zabíjí obyčejné lidi. Nejstatečnější občané se chopili zbraní, zaujali obranné pozice a vzdorují agresorům. Zatímco mnohé ženy a děti pochopitelně utekly – dříve z Aleppa nebo Idlibu, nyní z Kyjeva, Charkova, Dnipra, Mariupolu a dalších oblastí.

Vůči syrským uprchlíkům byla většina české společnosti nedůvěřivá, slovanské běžence však hostíme. Rusko otevřeně napadlo svého západního souseda 24. února 2022, a Česká republika během následujícího měsíce přijala zhruba 300 000 ukrajinských občanů. Hosté jsou ubytováni v tělocvičnách, ale také v domácnostech. Naši poslanci proto přijali zákon č. 66/2022 Sb., ve kterém stanovují pravidla pro cílenou finanční pomoc.

Humanitární dávka: 5 000 Kč/měsíc pro uprchlíka

Primární finanční podpora náleží cizinci, který v České republice pobývá pod takzvanou „dočasnou ochranou“. Pokud nemá zajištěny základní životní potřeby, získává nárok na opakovanou humanitární dávku: 5 000 Kč na měsíc. Český stát zprovoznil internetovou aplikaci, prostřednictvím které přijímá žádosti. Cizinec tam vyplní svoje kontaktní údaje, dále datum, kdy dostal vízum nebo razítko do pasu a případně svůj český bankovní účet. Příjmové, sociální a majetkové poměry doloží čestným prohlášením. Za nezletilého žadatele jedná jeho zákonný zástupce nebo ochránce. Humanitární dávka přijde na bankovní účet, eventuálně bude vyplacena v hotovosti na Úřadu práce, nechodí však do ciziny.

Pro ukrajinské uprchlíky existuje telefonní linka +420 974 801 802, e-mailová adresa ukrajina@mvcr.cz a portál nasiukrajinci.cz

Příspěvek pro solidární domácnost: až 12 000 Kč/měsíc

Další finanční podpora patří českému občanovi, pokud bezplatně ubytovává cizince, který má od našeho státu garantovanou dočasnou ochranu. Dávku nedostanou hotely, hostely ani jiné profesionální ubytovny. Nutností jsou důstojné podmínky – prostor pro odpočinek, pitná voda, kuchyňka, koupelna, záchod. Vláda svým nařízením upřesňuje, že dotované ubytování trvá nepřetržitě minimálně 16 dnů v daném kalendářním měsíci. Hostiteli následně náleží příspěvek pro solidární domácnost: 3 000 Kč/měsíc za ubytovanou osobu, dohromady však maximálně 12 000 Kč/měsíc. Vládní nařízení nabývá účinnosti 11. dubna 2022.

Státní úředníci přijímají žádosti přes internetovou aplikaci. Zájemce nejdříve prokáže svoji identitu skrze internetové bankovnictví, elektronickou občankou nebo jiným povoleným způsobem. Potom vyplní kontakt (e-mail, telefon), identifikační údaje ubytovaných cizinců, adresu hostitelské nemovitosti a právní titul k jejímu legálnímu užívání (vlastník, nájemce, družstevník, podnájemce, jiný), dobu poskytovaného ubytování a čestně prohlásí, že cizince ubytoval důstojně a bezplatně.

Zdroj úvodní fotografie: Facebook.com, Pomáhej Ukrajině

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno