Maskot MS v hokeji 2024: Kolik vydělávají Bob a Bobek?

0

Česká republika hostí světový šampionát v nejrychlejším kolektivním sportu, aby povzbudila svoje reprezentanty a cizincům představila svoje půvaby. Mezi naše národní poklady patří laskavý humor, a proto během hokejových zápasů uvidíme i Boba a Bobka. Veselí králíci vylézají z kouzelnického klobouku, oblékají si dresy a míří na zimní stadion! Maskot MS v hokeji 2024 přitom není laciný.

Vyhrávají králíci z klobouku

Lední hokej přitahuje diváky svým vysokým tempem, překvapivými zvraty a tvrdými, ale férovými souboji. Při profesionálních zápasech bývá strhující také atmosféra na tribunách, kde fanoušci povzbuzují svoje týmy, skandují nebo zpívají a vášnivě prožívají každou gólovou šanci. Náladu zlepšují rovněž baviči, kteří jsou oblečení do stylizovaných kostýmů a masek.

Na světových šampionátech se hlavní maskot každoročně mění podle toho, kde se mistrovství v ledním hokeji koná. Kupříkladu Francouzi představili Asterixe a Obelixe, Rusové oživili psa Lajku, Švédové vsadili na sněhuláka, Švýcaři vybrali tučňáka a Němci ukázali dinosaura. Češi se dříve prezentovali lvem, zvažovali také Krtečka, ale nakonec vyhráli dva králíci.

Vladimír Jiránek by měl radost

Bob a Bobek – králíci z klobouku jsou hlavními postavami stejnojmenného kresleného večerníčku. Ušáci původně sloužili kouzelníkovi Pokustónovi, který však ztratil svůj cylindr. Králíci proto hledají výdělečnou práci. Zametají ulice, pěstují zeleninu nebo myjí nádobí v hospodě a mezitím prožívají všelijaké taškařice, kotrmelce a zasloužené úspěchy…

Pohádku namaloval Vladimír Jiránek v letech 1979 až 2005, dohromady zvládl 91 dílů. Obdivuhodný výtvarník bohužel již zesnul, ale jeho oblíbené dílo žije dál.

Bob a Bobek se poprvé stali hokejovými maskoty v roce 2015, když světový šampionát zakotvil v Praze a Ostravě. Tehdy nosili červené kostýmy, které připomínaly české národní dresy, přičemž na zádech měli čísla aktuálního letopočtu: větší Bob 20 a menší Bobek 15. Sklízeli nadšený potlesk, a proto letos zažijeme reprízu.

Maskot MS v ledním hokeji 2024

Přehoupli jsme se do další dekády, pořadatelská štafeta opsala tradiční kolečko a česká reprezentace opět zabojuje o zlato na domácím ledě. Od 10. do 26. května 2024 znovu proběhne světový šampionát v Praze a Ostravě. Zatím nevíme, kdo vyhraje na ledě, ale Bob i Bobek se každopádně pyšní titulem oficiální maskot MS v hokeji 2024.

Tentokrát obléknou modré dresy, aby nereprezentovali pouze Českou republiku, ale celou Mezinárodní federaci ledního hokeje a její hlavní letošní turnaj. Na bříškách mají oficiální logo celé šampionátu – pukotikon, což je emotikon v podobě rozesmátého puku. Na zádech opět nesou numera aktuálního letopočtu: Bob 20 a Bobek 24.

maskot MS v hokeji 2024

© INTERNATIONAL ICE HOCKEY FEDERATION

Kolik stojí Bob a Bobek

Roztomilí ušáci se také objevují jako plyšové hračky, figurují v knihách a jejich obrázky se vyskytují na oděvech, hrníčcích, na obalech různých potravin nebo dětské kosmetiky. Bob a Bobek jsou přitom duševním vlastnictvím. Licenci pro jejich použití prodává společnost Boba studio s.r.o., respektive mateřská JT Capital a.s., která patří Jiřímu Trávníčkovi.

Správce autorských práv uvádí na příkladu, kolik Bob a Bobek stojí: Zájemce uzavře licenční smlouvu, aby mohl používat známé postavičky na svém produktu. Následně zaplatí 10 % z roční tržby, kterou zinkasuje na daném výrobku, minimálně však 80 000 Kč. Takže když králíky natiskne například na sešity, jejichž prodejem vydělá 900 000 Kč/rok, za licenci zaplatí 90 000 Kč/rok.

Mzdu zasluhují také profesionální tanečníci a komici, které najímají sportovní organizace, aby se převlékali za maskoty a během sportovních šampionátů bavili publikum. Pokud takový umělec vystupuje na mezinárodní akci v Evropě, potom vydělává zhruba 5 000 až 13 000 Kč/den. Zatímco nejoblíbenější maskoti v amerických národních soutěžích, jako například v basketbalové NBA, berou přibližně od 2 000 000 po 14 500 000 Kč/rok.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno