Regulace maloobchodního prodeje platí na Nový rok, na Velikonoční pondělí, když slavíme konec druhé světové války nebo vznik československé republiky, na svatého Václava a o Vánocích. Poradíme vám, kde najdete otevřené obchody o svátcích v roce 2024!

Konečně dostanete volno, chcete dohnat domácí povinnosti, proto zamíříte na nákup – ale supermarkety jsou zamčeny! Frustrující představa. Raději zavčas ověřme, jaký program mají obchody o svátcích, abyste k jejich výlohám necestovali zbytečně.

Normálně otevřou benzínky nebo lékárny

Pravidla najdeme v zákoně č. 223/2016 Sb., který pojednává o prodejní době v maloobchodě. Po celý rok jsou povolené čerpací stanice, lékárny, prodejny ve zdravotnických zařízeních a ve velkých dopravnách uzlech.

Takže vás kdykoli obslouží například Billa na Letišti Václava Havla, nebo na pražském a brněnském hlavním vlakovém nádraží. Celoročně funguje také Albert v českobudějovickém nákupním centru Mercury. Na řidiče denně čekají benzinky OMV, Shell nebo Tesco.

Zákonodárci neomezují ani obchůdek, jehož prodejní plocha nepřesahuje 200 metrů čtverečních. O svátcích pracují také internetové obchody Košík a Rohlík, jejichž kurýři rozvážejí potraviny až do domácností. Svobodné jsou rovněž velkoobchody, které prodávají svoje zboží pouze podnikatelům, například Makro.

Kdy jsou otevřené obchody o svátcích v roce 2024

Všechny supermarkety jsou povolené, když vzpomínáme na umírajícího Ježíše, na první odborářské demonstrace, na soluňské misionáře, na upáleného českého reformátora nebo na odvážné studenty. Kdy jsou otevřené obchody o svátcích v roce 2024:

Zákonodárci myslí na prodavačky

Zákaz prodeje platí jenom v některých maloobchodních prodejnách a pouze v nejvýznamnější dny. Naši zákonodárci chtějí, aby také prodavači a prodavačky velkých supermarketů mohli zůstat doma, když většina české společnosti slaví Velikonoce nebo Vánoce. Zároveň zvýhodňují malé živnostníky, kteří jinak obtížně konkurují obřím nadnárodním společnostem a jejich obchodním řetězcům.

Kdy jsou zavřené obchody o svátcích 2024

Většina velkých maloobchodních prodejen ztichne, zatímco oslavujeme Nový rok, Červené pondělí, vítězství nad fašismem, svatého Václava, samostatný československý stát nebo Vánoce. O zisky přicházejí například supermarkety Globus, Kaufland, Lidl a Penny Market. Kdy jsou zavřené obchody o svátcích 2024:

  • 1. ledna – Den obnovy samostatného českého státu, Nový rok
  • Na Velikonoční pondělí (datum se každoročně mění)
  • 8. května – Den vítězství
  • 28. září – Den české státnosti
  • 28. října – Den vzniku samostatného československého státu
  • 24. prosince – Štědrý den, regulace platí teprve od poledne (12:00 hodin)!
  • 25. prosince – 1. svátek vánoční neboli narození Páně
  • 26. prosince – 2. svátek vánoční neboli svatý Štěpán

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno