Proč je potřeba investovat kvůli ochraně úspor před inflací? Jak investovat s minimalizací rizika?

0

V nejistých dobách, kdy je globální ekonomika ve velké nerovnováze, se hodně lidí ptá, jak ochránit své úspory před znehodnocením. A nejlépe je zhodnotit, abyste své osobní bohatství reálně zvýšili. Je povinností každého člověka ochránit to, co si svou prací vydělal. Nejlepší formou ochrany je proto investování. Nikoliv ovšem bezhlavé vrhání se na burzu. Investuje se opatrně, s rozmyslem a dle rizikového profilu investora.

V dnešním pojednání si proto objasníme, proč je investování důležité. Nastíníme způsoby, jak s relativně nízkým rizikem investovat na finančních trzích. Investování na finančním trhu se není třeba bát, když danou investici chápete. Každý investor musí rozumět tomu, proč libovolné aktivum nakupuje a jaká jsou rizika. Pokud to neplní očekávání, rozmyslet se, zda v něm setrvat.

Proč je investování důležité pro ochranu osobního bohatství?

Investování na finančních trzích je pro mnohé lidi stále ještě něco, do čeho nechtějí v žádném případě vkročit. Obecně se říká, že takto smýšlející jsou konzervativnější. Mně tohle označení přijde jako nesmyslné, protože investování do akcií nebo dluhopisů je právě konzervativní forma investic. Problém spočívá ve strachu, že je to něco příliš těžkého. Není třeba se však bát, když investor dodržuje určitá pravidla a investuje do aktiv, které si nastuduje.

Hlavním argumentem pro investování je, že jednoduše přináší největší výnosy. Ačkoliv průběh investice není ani zdaleka tolik stabilní jako třeba spoření skrze spořící nebo termínované účty. Pro trhy je přirozené, že cenově kolísají. A každý větší pokles lze pokládat za příležitost pro další investování.

Z přiloženého grafu vyplývá, že spoření je dlouhodobě mnohem více stabilní. Vlastně zde není prostor pro jakékoliv kolísání. Za stabilitu ovšem zaplatíte daň v podobě velmi nízkého výnosu v kontrastu s aktivy jako jsou akcie nebo ETF. Spoření je vhodné jenom krátkodobě. Dlouhodobě se připravíte o nemalé výnosy a stát vám i z toho mála skrze inflaci bude ukrajovat. Inflace totiž není nic jiného než jiná forma zdanění.

Spoření vs. investování

Spoření vs. investování

Neinvestuje do něčeho jenom proto, že je to trendy

Trhy jsou ovládány lidmi a lidi jsou emocionální bytosti. Když ceny jakéhokoliv aktiva rostou, doslova to vábí pozornost. Jakmile ceny rostou dramaticky, pozornost je maximální. Maximální pozornost vede ke spekulacím, které mohou vyvrcholit mánií. Když na trhu dochází k manickým spekulacím, trh není ani trochu racionální a je tažen pouze zmíněnými emocemi. Jakmile emoční nakupování k růstu ceny nestačí, bublina splaskne.

Typickým příkladem jsou například akcie NIO, což je čínská společnost vyrábějící elektromobily. V roce 2020 se NIO těšilo obrovského zájmů malých spekulantů, což cenu během jednoho roku vytáhlo nahoru o tisíce procent. Jakmile vidíte něco podobného, jako je v grafu před vámi, a těší se titul velkého zájmu, ruce pryč. Jakmile totiž bublina splaskne, přijdete o většinu ze své investice.

Akcie NIO

Akcie NIO

Diverzifikujte, třeba skrze burzovně obchodovatelné fondy (ETF)

S tvrzením, že je třeba diverzifikovat se setkáte hodně často. Je to takové klišé ale skutečně je žádoucí, aby každý investor své investice rozložil. Obzvlášť u investorů, kteří nemají čas a znalosti na to, aby analyzovali třeba každý akciový titul zvlášť. Je ovšem povinností nastudovat si sektor, do kterého investujete. Pro takové jsou tu právě burzovně obchodovatelné fondy (ETF).

ETF jsou podle mého názoru sedmý div světa, protože skrze tyto fondy je možné mít rychle a relativně levně expozici vůči jakémukoliv trhu. Ropa, zlato, maloobchodní sektor, technologie, realitní trhy a mnoho dalšího. Pokud chcete investovat třeba do těžařů zlata a nechcete si vybírat z toho velkého množství titulů, máte možnost v podobě ETF, ve kterém je zastoupena celá škála těžařských společností. Tím se vyhnete tomu, že vlastními silami vyberete pouze ty neúspěšné tituly.

ETF pro těžaře zlata

ETF pro těžaře zlata

Nevýhodou ETF je, že logicky investujete i do akciových titulů, o které nemáte vůbec zájem a dopředu víte, že nejsou kvalitní. Dále je třeba si uvědomit, že čím více ETF v portfoliu, automaticky neznamená větší diverzifikaci. Když si koupíte ETF pro akciové indexy Nasdaq a S&P 500, neznamená to větší diverzifikaci. Jelikož jsou mezi těmito indexy velké průniky, co se týče kótovaných společností.

Autor: Finex.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno