Bez pořádných bot ani ránu

Co byste to byli za dobrodruha bez pořádných trekingových bot, v nichž se neztratíte v žádném náročnějším terénu. Ať už máte v plánu lézt po skalách za východem slunce, brodit se rozbláceným polem za táborovým pokladem, prodírat se houštím za princeznou nebo si jen tak nazdařbůh vykračovat po horských morénách, ze všeho nejdřív je potřeba vyřešit, jak se správně obout. Jinak daleko nedojdete, a tak by vaše dobrodružná výprava mohla skončit mnohem dřív, než jste původně zamýšleli.

Tím základním kamenem každého pořádného výšlapu jsou trekingové boty, které vaše nohy dokážou udržet na svém místě, ale zároveň v teple, suchu a pohodlí. Chodidlo by mělo mít možnost volně dýchat, ale také by se mělo držet ve zdravé poloze.

Ovšem nezáleží jen na obuvi. Jsou tu i další nezbytnosti jako dobře padnoucí pohodlné kalhoty, nepromokavé bundy a pláštěnky, ale i kvalitní značkové batohy a ponožky, které vás ochrání před puchýři. Dále v úvahu přichází ortopedické vložky s paměťovou pěnou. Ty se vytvarují podle chodidla a zpohodlní každý váš krok.

Odolná obuv do terénu

Pojďme si teď v několika bodech shrnout, co by měla splňovat vhodná trekingová obuv.

V prvé řadě by měla by měla být vyrobena z kvalitního materiálu, který bude dostatečně pohodlný a prodyšný, aby se v něm noha nepotila, ale přitom by měl být natolik nepropustný, aby se dovnitř nedostala vlhkost a chlad.

Dalším důležitým faktorem je odpružená podrážka, která zajistí, že bude noha chráněná, zejména pokud vyrážíme do terénu, kde nás čeká náročnější pohyb. V každém případě by mělo být chodidlo v botě pevně ukotvené a jeho klenba podporována.

Závěrem bychom neměli zapomenout na účel, pro nějž boty vybíráme. Do jakých přírodních a klimatických podmínek máme namířeno? A jaké hlásí počasí? Pokud očekáváme sníh a mráz, bota by měla disponovat podrážkou, která nebude podkluzovat, a celkově by měla umět udržet chodidlo v teple. Pokud nás naopak čekají vyšší teploty, hrozí nám pocení, a tak by měla být bota prodyšná a příliš nezatěžovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno