Naši jižní sousedé používají moderní technologie, ale pamatují také na konzervativní řidiče. Pokud vaše vozidlo neváží více než 3,5 tuny, na rakouské dálnici potřebujete digitální vinětu, nebo fyzický nalepovací tiket. Jednodenní, 10denní, 2měsíční a roční kupón prodávají společnosti ASFiNAG, ÚAMK, Tank Ono a další. Podívejte se, kolik stojí rakouská dálniční známka 2024 – cena začíná na 250 Kč.

Mapa placených silniční úseků a mýtných bran

Prémiové rakouské komunikace dělíme na dálnice (Autobahne, A1 až A26) a rychlostní silnice (Schnellstraßen, S1 až S37). Důležité jsou i tunely, které zkracují cestu pod horami: Arlberg, Brenner, Katschberg, Bosruck, Gleinalm nebo Karawanken.

Placené úseky jsou znázorněny na následující mapě. Vozidla, která jsou těžší než 3,5 tuny, platí mýtné podle ujetých kilometrů. Zeleně vidíme pasáže, kde mýtnými branami projíždějí také menší vozy. Oranžově jsou zabarvené komunikace, na kterých osobním automobilům a motorkám stačí rakouská dálniční známka (Vignette).

Rakousko, dálnice, rakouská dálniční známka
Zdroj obrázku: ASFiNAG

Kde koupit rakouskou dálniční známku

Klíčové komunikace provozuje státní akciová společnost ASFiNAG, která vybírá silniční poplatky. Dálniční známky prodává přes svoje internetové stránky, přes mobilní aplikaci (pro Android a iOS) a přes obchodní partnery. V České republice doporučuje čerpací stanici Tank Ono v Dolním Dvořišti 220.

Ale existují také další překupníci: ÚAMK (Ústřední automotoklub České republiky), čerpací stanice Benzina, EuroOil, MOL, OMV a další. Rakouské dálniční známky však nenabízí Česká pošta.

ASFiNAG, ÚAMK, Tank Ono či OMV

Rakouská dálniční známka platí nejméně na jeden den, dále 10 dnů (například od 1. do 10. června), 2 měsíce (například od 1. července do 1. září), nebo 14 měsíců (od prosince 2022 do ledna 2024). Ale pamatujme na spotřebitelská práva. V Rakousku můžete do 14 dnů zrušit internetový obchod, který jste uzavřeli jako nepodnikající fyzická osoba. Státní společnost pro jistotu čeká ještě déle, jestli transakci neodvoláte.

ASFiNAG nabízí nepodnikajícím fyzickým osobám dálniční známky, které platí nejdříve od 18. dne po jejich zakoupení! Takže pokud jako obyčejný spotřebitel koupíte vinětu například 13. června, rakouské dálnice se vám otevřou nejdříve 1. července. Zatímco podnikatelé sami rozhodují, jestli jejich dálniční známka platí ode dneška, od zítřka nebo jiného budoucího data.

Alternativou jsou solidní překupníci. ÚAMK ve svém internetovém obchodě prodává rakouské dálniční známky, jejichž platnost začíná týden po objednávce (10denní, 2měsíční) nebo platí okamžitě (roční). Tank Ono drží nízkou cenu v Dolním Dvořišti, ale na jiných pobočkách bývá dražší. V Rakousku seženete dálniční známku na čerpacích stanicích OMV a Shell. Srovnejme aktuální nabídky.

Kolik stojí rakouská dálniční známka 2024 (cena)

VozidloSpolečnost1denní10denní2měsíční14měsíční
AutoASFiNAG8,60 €11,50 €28,90 €96,40 €
AutoTank Ono8,60 €11,50 €28,90 €96,40 €
AutoÚAMK212 Kč282 Kč711 Kč2 371 Kč
MotorkaASFiNAG3,40 €4,60 €11,50 €38,50 €
MotorkaTank Ono3,40 €4,60 €11,50 €38,50 €
MotorkaÚAMK113 Kč

ASFiNAG vybírá také mýto za placené tunely. Pokud vám stačí 1 průjezd, zaplatíte 13,50 € za Katschberg, 11,50 € za Arlberg, 11 € za Brenner, 10,50 € za Gleinalm, 7,80 € za Karawanken a 6,50 € za Bosruck. Za 2 průjezdy utratíte dvojnásobek.

Mnozí čeští řidiči jezdí přes Vídeň a Graz do Slovinska a Chorvatska, takže se drahým alpským tunelům vyhýbají. Rakouskou dálniční známku kupují na jižní Moravě, než najedou na dálnici A5. Přitom platí buďto tuzemskými korunami, nebo eury. Takže jsem obvolal nedaleké čerpací stanice, abych se zeptal, kolik momentálně stojí 10denní rakouská dálniční známka.

Tank Ono v Dolním Dvořišti požaduje 250 Kč. EuroOil v Lednici účtuje 255 Kč. MOL v Mikulově uvádí 282 Kč. Mikulovská Benzina mi cenu neprozradila. Shell v Mikulově a OMV v Lednici momentálně nezvedají telefon.

Viněta na 1 den, 10 dní, 2 měsíce a rok online (elektronicky)

Nakoukněme do oficiálního rakouského e-shopu. ASFiNAG chce, abyste tam vybrali nebo vyplnili následující údaje: typ svého vozidla (auto/motocykl), kde je vůz registrován (stát), značku (SPZ), od kdy začne platit dálniční známka (datum), vaši e-mailovou adresu a preferovanou platební metodu (například kartu Visa/Mastercard).

Jakmile uhradíte předepsanou cenu, máte vystaráno. Kamery na rakouských dálnicích podle vaší SPZ poznají, že jste zaplatili. Takže známe nejsnadnější a univerzální odpověď na otázku, kde koupit rakouskou dálniční známku: v oficiálním státním e-shopu. Přitom nezáleží na vašem bydlišti. Internetové připojení má Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, České Budějovice, Hradec Králové a jakákoli jiná tuzemská obec.

Kam nalepit rakouskou dálniční známku

Naši jižní sousedé digitalizují, ale mají pochopení také pro konzervativní motoristy, kteří preferují samolepky. Fyzická dálniční známka ukazuje den, od kterého platí. Desetidenní a dvouměsíční verze připomíná kalendář: Dole má 12 dílků pro měsíce, zleva doprava uvidíte 31 dílků pro dny. Pokud platí například od 1. září, dole je proděravělá devítka a vlevo je proděravělá jednička. Aktuální roční kupón obsahuje cifru 23.

Kam nalepit rakouskou dálniční známku:

  • na přední okno osobního auta, ideálně zespodu do levého horního rohu
  • na čistou a nevyměnitelnou část vašeho motocyklu, například na palivovou nádrž

Autorka úvodní fotografie: Nikolett Emmert

2 KOMENTÁŘE

  1. Asi je dobré dodat, že kdokoliv si může u Asfinagu udělat účet jako firma (DIČ je tam nepovinný údaj) a tedy i koupit online přes aplikaci v mobilu nebo přímo na webu ihned platnou známku třeba 20 minut před najetím na placenou dálnici. Takže se tím vyhne, samozřejmě zcela legálně, tomu omezení platnému pro nepodnikající fyzické osoby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno