Evropská unie zavádí novou legislativu, aby ochránila autorská práva. Některé internetové platformy proto omezují svoje podnikání, do úspornějšího provozu přešlo například Uložto. Náhrada však existuje, takže nadále seženete filmy a další soubory zdarma. Poradíme vám, jaká úložiště stále fungují v plném rozsahu.

Proč nefunguje uloz.to?

Populární internetové úložiště patří české akciové společnosti Cloud Platforms, která oznámila, že omezuje svoje služby. Na adrese uloz.to nadále zůstávají uloženy různé filmy, písničky a další obsah. Ale každý soubor je nyní přístupný pouze pro registrovaného uživatele, který ho tam nahrál. Pokud vám uloz.to vůbec nefunguje, pravděpodobně jde o krátkodobý technický výpadek, nebo selhal váš počítač.

Ulozto: konec neomezeného sdílení

Úložiště donedávna sloužilo jako vzdálený počítačový disk, na kterém lidé přes internet volně sdíleli libovolné soubory. Nahrávali tam data ze svého počítače, nebo stahovali cizí obsah. Stačilo, když do vyhledávacího řádku napsali například Pelíšky, Kolja či Samotáři… A dostali se k danému filmu, který mohli zadarmo stáhnout do svého počítače. Provozovatel byl kritizován, že porušuje autorská práva, a prohrál některé soudní spory.

Zlom však přichází teprve nyní. Od 1. prosince 2023 nám provozovatel nedovoluje, abychom na jeho úložišti cokoli sdíleli. Registrovaní zájemci nahrají na uloz.to svoje soubory, ale nedostanou se k datům, která tam přes počítač nebo mobil uložili jiní uživatelé. „Reagujeme na novou legislativu,“ vysvětluje provozovatel. Od 17. února 2024 nabude účinnosti nové nařízení Evropské unie, podle kterého poskytovatelé hostingových služeb musejí:

 • umožnit zájemcům, aby nahlašovali nelegální obsah
 • odstraňovat nahlášený nelegální obsah, nebo znemožnit přístup k němu

Uložto – náhrada pro bezplatné stahování

Provozovatel radikálně omezuje svůj nejznámější projekt, aby vyhověl legislativě. Uvidíme, zda v novém režimu přežije, nebo zanedlouho skončí úplně. Každopádně jestli hledáte internetovou platformu, která slouží k neomezenému sdílení a stahování libovolných souborů, zapomeňte na Uložto. Náhrada leží na jiných úložištích, nebo na streamovacích platformách, které přehrávají videa online:

10 KOMENTÁŘE

 1. Problém je v tom, že na žádném dalším uložišti nenajdete různorodost dat, která byla na ulozto. Většina lidí řeší film, ale mě bude daleko víc chybět přehršel dokumentů, nákresů, knih a software které se už ani nedají oficiální cestou nikde sehnat. V tomto směru to byl teď už nenahraditelný archiv všeho možného. 🙁 Ach jo. Ať jde EU do…

  • Jojo. Mně budou chybět různé „chuťovky“. Třeba staré písničky, co už 99.999% populace neposlouchá, komerčně se o ně nikdo nezajímá a ani kdybych chtěl, tak je nemám kde koupit. A to často ani nakoupit nechci – prostě mě baví se přehrabovat v historii a občas vylovit „poklad“.
   Teď teprv budou ti umělci umírat, nikdo si nevzpomene, co bylo před 30-40-50 .. lety.
   Měli zakázat sdílení jen nových děl, které mají komerční smysl, ale chápu, že hlubší potřeby lidstva OSA a spol. neřeší…. Stačí, když jim to teď sype jako nikdy :-).

 2. Škoda, že se provozovateli nepodařilo nebo nechtělo mazat nelegální obsah. Není přece možné, aby se neomezeně bezplatně šířily filmy, jejichž autoři a majitelé k tomu nedali souhlas. Nový evropský zákon, který chrání tvůrce a jejich práva, je tedy naprosto v pořádku.

  • Tak se to bude ukládat a sdílet na ruských cloudech. Nikdy ničeho nedosáhnou, protože jsou vždy o dva kroky pozadu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno