Český stát přechází na internetovou komunikaci, abychom ušetřili čas. Podnikající fyzické osoby mají přidělené datové schránky, přes které podají svoje daňové přiznání a vyřídí další formality. Datovku dostávají také nepodnikající zájemci. Některým ale vadí, že existuje online adresář, kde jsou zveřejněné jejich osobní údaje. Naštěstí víme, jak se odebrat ze seznamu držitelů datových schránek.

Úředníci komunikují s občany online, přes datovku

Tradičního byrokrata zastihnete v kamenné podatelně, kde počkáte ve frontě, než přijdete na řadu a potom obdržíte papírový formulář, abyste ručně vyplnili a odevzdali svoji žádost. Ovšem časy mastných razítek končí. Česká veřejná správa pomalu, ale jistě digitalizuje.

Všechny podnikající fyzické osoby (OSVČ, živnostníci) mají přidělenou takzvanou datovou schránku – svůj osobní virtuální účet, přes který vyřídí úřední formality online. Svoji datovku dostávají také ostatní občané, pokud mají zájem. Potom jednodušeji podají daňové přiznání, požádají o nový občanský průkaz nebo třeba o rozvod.

Problémem jsou osobní údaje z datové schránky

Podle Listiny základních práv a svobod máme právo, aby byly chráněny naše citlivé privátní informace. Ale jistou otevřenost očekáváme od soukromých podnikatelů, a proto existují veřejné obchodní nebo živnostenské rejstříky. Tam najdeme jména, identifikační čísla (IČO), adresy a další údaje o obchodních společnostech, neziskových organizacích a živnostnících.

Existuje také seznam držitelů datových schránek. Tady zadáte jméno fyzické osoby – a pokud má datovku, pravděpodobně zjistíte její adresu nebo další osobní údaje. Dokud hovoříme o podnikatelích, nejde o nic nového. Ale datovku mají rovněž některé nepodnikající fyzické osoby, které pochopitelně chtějí soukromí. A tady vznikla kontroverze.

Fyzické osoby (majitelé) mají adresář (registr)

Ministr pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) oznámil, že pracuje na nápravě. Svým vládním kolegům navrhne, aby byl veřejný registr datových schránek omezen: Podnikatelům tam prý ponechá pouze IČO. O nepodnikajícím majiteli datové schránky veřejně zjistíme, jak se jmenuje jeho domovská obec a kdy se narodil – jinak nic, co vědomě nepovolí. Občané, kteří datovku nemají, v registru nejsou a nebudou vůbec.

Mnozí občané požadují, aby jejich citlivá data byla před nepovolanými zvědavci skryta okamžitě. Ministerstvo vnitra proto zveřejnilo návod, jak odebrat svoje osobní údaje z veřejného adresáře. Mně osobně tento postup funguje v datové schránce, kterou mám zřízenou jako OBČAN. Ale nepomohl mi v druhé datovce, kde jsem jakožto PODNIKATEL, protože tam v Nastavení chybějí potřebné možnosti.

  1. Přihlaste se do svojí datové schránky.
  2. Klikněte na Nastavení (ozubené kolečko).
  3. Klikněte na Zobrazení v Seznamu DS.
  4. Zaškrtněte Zakázat zobrazení v seznamu datových schránek.
  5. Klikněte na Uložit.
  6. Váš záznam prý bude aktualizován do 3 hodin.

Pochopili jste, jak se odebrat ze seznamu držitelů datových schránek? Vyzkoušeli jste popsaný návod? Funguje to? Popište nám svoje zkušenosti v diskusním fóru níže.

Zdroj úvodní fotografie: pexels.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno