Vyhněte se byrokracii a úřední záležitosti řešte elektronicky. Daně, sociální pojištění nebo výpisy z veřejných registrů vyřídíte přes aplikaci Moje datová schránka. Přihlášení jménem a heslem vám názorně ukážeme. Vstupní údaje získáte ve svojí bance, nebo na Czech Pointu, eventuálně na Ministerstvu vnitra.

Moderní stát komunikuje s občanem elektronicky

Nad pohádkovou kolébkou stojí sudičky a nad bájnou smrtelnou postelí hlídkuje smrtka, ale ve skutečném životě nás od narození do smrti provázejí státní a komunální úředníci.

Vydávají rodné, živnostenské, oddací a úmrtní listy, občanské a řidičské průkazy, stavební povolení a cestovní pasy, vybírají daně a sociální pojištění. Mají svoje Finanční, Stavební, Katastrální a další kamenné úřady, kde občané čekají ve frontách, než přijdou na řadu, aby odevzdali vyplněnou papírovou žádost nebo daňové přiznání

Šetřete svůj čas. Pokud nemusíte, nevyplňujte papírové formuláře a nechoďte na fyzické podatelny. Se státní správou a územní samosprávou komunikujte elektronicky, přes internetovou aplikaci Moje datová schránka – přihlášení jménem a heslem zvládne každý. Potom jednoduše vyplníte příslušný webový formulář, abyste splnili svoje povinnosti a obdrželi potřené dokumenty online.

Přístup získáte v bance, na úřadě nebo ministerstvu

Do datové schránky se nejsnadněji přihlásíte před takzvanou bankovní identitu, kterou mají všichni klienti následujících finančních ústavů: Air Bank, Česká spořitelna, Československá obchodní banka (ČSOB), Fio Banka, Komerční banka (KB), Moneta Money Bank a Raiffeisenbank.

Do aplikace Moje datová schránka se přihlásíte stejným jménem a heslem, jako do svého internetového bankovnictví. Existují také další možnosti – takzvané MojeID, eObčanka, Mobilní klíč (pro Android a iOS), přes SMS, webový certifikát nebo bezpečnostní kód.

Přihlašovací jméno a heslo vám vygenerují rovněž Czech Pointy, které sídlí na některých obecních úřadech a poštách, jakmile tam prokážete svoji totožnost. Žádosti o vstupní údaje přijímá také Ministerstvo vnitra na adrese: Nad Štolou 3, poštovní schránka 21, 170 34, Praha 7. Ale podle mých zkušeností je nejlepší bankovní identita.

Moje datová schránka – přihlášení jménem a heslem

Od Nového roku 2023 nastává důležitá změna. Svoji datovou schránku automaticky a zadarmo získávají všichni podnikající občané (OSVČ) a nepodnikající právnické osoby (například spolky). Názorně vám ukážu, jak se do informačního systému přihlašuji. Jdu na oficiální ministerský web https://mojedatovaschranka.cz, kde kliknu na Přihlášení do datových schránekIdentitou občana.

Moje datová schránka

Pokračuji tlačítkem Přihlášení pomocí Identity občana.

Identita občana

Jsem přesměrován na další ministerský web https://www.identitaobcana.cz, kde vyberu Bankovní identita a svoji banku.

Bankovní identita

Dostávám se na přihlašovací stránku svého internetového bankovnictví, do nějž se přihlásím uživatelským jménem a heslem.

Internetové bankovnictví, Moje datová schránka, přihlášení jménem a heslem

Jsem dotázán, zda chci státu prozradit svoji virtuální totožnost. Kliknu na Poskytnout identitu.

Přesměrování z banky na datovku

Jsem zpátky na portálu Moje datová schránka. Kliknu na svoje jméno…

Datovka

A jsem v cíli, ocitám se ve svojí osobní datovce. Zde se přes Napsat zprávu dostanu do e-mailové schránky, vyberu například svůj Finanční úřad nebo jiného adresáta a tomu pošlu, co potřebuji.

Datová schránka, uživatelský účet

Autor úvodní fotografie: Yan Krukov

2 KOMENTÁŘE

  1. Zapomněl jsem jak přihlašovací jméno, tak heslo ke své datové schránce. Jak se tam zase dostanu? Díky za odpověď.

    • Zajděte na Czech POINT, kde požádejte o zrušení starých a vydání nových přístupových údajů. První taková oprava by měla být zdarma. Pokud by se Vám totéž stalo dvakrát za 3 roky, podruhé byste zaplatil 200 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno