Důležití pánové stále dokola opakují krkolomná slova, jakoby předříkávali posvátnou mantru: elektronizace, digitalizace, eGovernment apod. Možná přitom schválně nasazují strojené výrazy a používají těžkopádné termíny, abychom měli ještě větší motivaci řešit všechny úřední záležitosti doma, eventuálně na svém pracovišti, každopádně však rychle dálkově přes internet. Stačí aplikace Moje datová schránka, přihlášení jménem a heslem – pana byrokrata fyzicky obejdeme, ale přitom vyřídíme svoje povinnosti vůči státnímu aparátu!

Potřebné údaje získáme přes Czech POINT a aktivační portál

Daňový řád (zákon č. 280/2009 Sb.) v § 71 povoluje, jak můžeme komunikovat s berňákem: „Podání lze učinit písemně, ústně do protokolu nebo datovou zprávou“. Technické detaily vymezuje zákon č. 300/2008 Sb. (o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů): Moje datová schránka představuje elektronické úložiště, prostřednictvím kterého především komunikujeme s orgány veřejné moci, respektive dodáváme dokumenty apod. Službu zastřešuje Ministerstvo vnitra, kterému ovšem pomáhají takzvané Czech POINTY, kde získáme přístupové údaje, potřebné pro přihlášení jménem a heslem.

Nejbližší kontaktní místo vyhledáte na mapě (ZDE). Pravděpodobně půjde o obecní, případně krajský nebo jiný zastupitelský úřad, eventuálně pobočku České pošty, kde požádáte o zpřístupnění vlastní datové schránky. Vyplníte základní identifikační údaje, jako jméno a příjmení (název v případě právnické osoby) a nejpozději do 3 pracovních dnů zadarmo získáte vlastní digitální úložiště. Dostanete „ID virtuální obálky“ a „ID datové schránky“, které vyplníte na aktivačním portálu ZDE, abyste tam následně vyzvedli tajné (zřejmě automaticky generované) přihlašovací údaje.

Moje datová schránka – přihlášení jménem a heslem raz dva

Kam dál? Nyní už vás konečně čeká aplikace Moje datová schránka; přihlášení jménem a heslem provedete ZDE. Pozor! Musíte pečlivě rozlišovat znaky, včetně například i malých a velkých písmen. A přístupové údaje nikomu nesmíte sdělovat, jsou stejně důvěrné jako jméno a heslo vašeho internetového bankovnictví!

Jak uvidíte, virtuální rozhraní spravuje státní podnik Česká pošta, který provozuje taky informační portál ZDE a testovací portál ZDE. Ano, pokud chcete novinku nejdříve soukromě nezávazně prozkoumat, a teprve potom případně zamířit na Czech POINT, využijte TENTO odkaz. Ale i kdybyste zpočátku pociťovali rozpaky, doporučuji vytrvat. A přidám hrstku závěrečných argumentů:

  1. Tento komunikační kanál naštěstí nic nestojí.
  2. Papírování a fyzická návštěva úřadů žere hromadu času.
  3. Daňový portál Finanční správy obsahuje elektronické formuláře, jež vyplníte a potom uložíte ve formátu, který lze odeslat do Datové schránky – takže dneska opravdu nemusíme příliš šustit papírovými lejstry, ani vystávat fronty na berňáku a snad jsme blízko době, kdy úřední záležitosti odbudeme stejně rychle jako vaření ranního čaje.

2 KOMENTÁŘE

  1. Zapomněl jsem jak přihlašovací jméno, tak heslo ke své datové schránce. Jak se tam zase dostanu? Díky za odpověď.

    • Zajděte na Czech POINT, kde požádejte o zrušení starých a vydání nových přístupových údajů. První taková oprava by měla být zdarma. Pokud by se Vám totéž stalo dvakrát za 3 roky, podruhé byste zaplatil 200 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno