Čím blíže jsme zimnímu slunovratu, tím déle trvají noci. Proto si vyrobte nebo kupte adventní věnec a průběžně zapalujte jeho svíčky, aby rozzářily vaši domácnost. Nejčastější jsou dekorace se čtyřmi knoty, ale někteří křesťané během Adventu zažehávají dohromady pět, šest, nebo až osmadvacet světýlek! Popišme nejrozšířenější pravidla, jak se zapaluje adventní věnec.

Katolická a protestantská tradice

Vstupujeme do ročního období, které pro obyčejné středověké Evropany znamenalo temnotu a chudobu. Na polích ležel první sníh, zásoby potravin se tenčily a další úroda byla daleko. Lidé ještě neovládali elektřinu, takže si svítili olejovými nebo lojovými lampami. A křesťané se těšili na Vánoce, které následovaly krátce po zimním slunovratu.

Rakouští a bavorští katolíci vyráběli takzvaný paradeisl, aby jejich Advent byl pěknější. Vyřezali si 6 ozdobných klacíků, kterými spojili 4 jablka. Takhle postavili pyramidu. Na jablka umístili svíčky, které postupně zapalovali o adventních nedělích.

Němečtí protestanti se paradeislem inspirovali, ale přitom se vydali vlastní cestou. Nalámali smrkové větvičky a vytvořili kruh, na který zapíchali svíce. Vznikl adventní věnec, který se následně rozšířil po celé Evropě. Ovšem žijeme na rozmanitém kontinentě, a proto ani vánoční dekorace nemají jednotnou podobu. Některé adventní věnce drží 4 svíce, zatímco jiné nesou 28 svíček!

KomunitaSvíčkyKdy se zapaluje první nebo další svíčka
Němečtí protestantiAž 28Každý adventní den
Milánští katolíci66 nedělí před Božím hodem vánočním
Někteří křesťané5Ve 4 adventní neděle a na Štědrý večer nebo na Boží hod
Typičtí Češi4Ve 4 adventní neděle

Jak se zapaluje adventní věnec

V českých zemích nejčastěji vídáme nejjednodušší verzi, která vybízí k akci naši fantazii. Mezi adventní svíce klidně přidejte šišky, oříšky, sušené ovoce, stužky, andělíčky nebo jiné poetické prvky. Svíčky zapalujte v podvečer každé adventní neděle: nejdříve jednu, potom dvě, následně tři a nakonec všechny čtyři. Chcete-li, aby vám věnec vydržel do Vánoc, pokaždé svíčky zavčas uhaste.

Advent2023202420252026
První neděle3. 12.1. 12.30. 11.29. 11.
Druhá neděle10. 12.8. 12.7. 12.6. 12.
Třetí neděle17. 12.15. 12.14. 12.13. 12.
Čtvrtá neděle24. 12.22. 12.21. 12.20. 12.

Jak vyrobit adventní věnec

Největší kreativci zavěšují ke stropu honosné girlandy, na kterých stojí celé betlémy obklopené mohutnými paškály. Zatímco funkcionalistům stačí 4 svíčky, položené do skleněné mísy. Podle svojí libosti buďte odvážní, nebo decentní. Eventuálně zvolte klasiku:

  1. Adventní věnec vyrobte ze slámy.
  2. Do adventního věnce zapíchněte kovové bodce.
  3. Na bodce zapíchněte 4 svíce.
  4. Dále podle svého vkusu přidejte další ozdoby.

Jak se zapaluje adventní věnec

Dejte pozor, aby nevznikl požár. Svíčky pevně připevněte nastojato kolmo k věnci, aby nespadly. Celou dekoraci umístěte na nehořlavý podklad, například na kovový nebo skleněný stůl. Jinak neexistují žádná jednotná pravidla, jak se zapaluje adventní věnec. Sami rozhodněte, jestli půjdete po směru hodinových ručiček, nebo naopak.

Co znamenají adventní svíčky

  1. adventní svíčka patří prorokům, kteří neztráceli naději a předpověděli Ježíšovo narození.
  2. adventní svíčka symbolizuje mír, pokoj a Betlém – Ježíšovo rodiště.
  3. adventní svíčka radostně svítí pastýřům, kteří pásli ovce v Betlémě.
  4. adventní svíčka připomíná, jak andělé láskyplně zpívali Jezulátku nad betlémským chlévem.

Většina adventních svíček bývá fialová, protože tato barva v římsko-katolické liturgii značí postní dobu. Výjimku představuje třetí svíce, jejíž růžová barva vyjadřuje radost.

Kdo zapaluje adventní svíčky

Děti vnímají předvánoční atmosféru silněji než dospělí. Takže jestli máte doma školáky nebo předškoláky, dovolte svým ratolestem, aby postupně zapálily adventní svíčky. Začněte nejmladším členem svojí domácnosti, pokračujte staršími a případně skončete nejstarším.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno