Noci jsou dlouhé, ale přesto a právě proto slavíme nejpěknější svátky v celém roce. Máme prázdniny nebo dovolené, abychom se povznesli nad všední starosti a podívali se na svět optimisticky. Podle toho jsme vybrali nejhezčí vánoční filmy. Některé jsou české, jiné americké nebo anglické, ale všechny vyznívají pozitivně.

Klasické a nejnovější české snímky

Dějiny tuzemské kinematografie sahají až do roku 1897, kdy tady američtí filmaři zachytili pašijové hry. Hlavní postavou prvního snímku byl tedy ukřižovaný a vzkříšený Ježíš Kristus. Nejlepší české filmy však vznikly ve 20. století, když naši filmaři rozvinuli svůj talent pro komedii. Diváci tehdy cestovali do hlubin študákovy duše, fandili retardovanému Otíkovi ve střediskové vesničce a čekali, až Mareček přinese svému učiteli pero.

Tuzemské umělce dlouhodobě podporuje Česká televize, díky které vznikla většina naší filmové klasiky. Úspěchy slaví také TV Nova, jejíž streamovací platforma (internetová televize) Voyo obsahuje Pyšnou princeznu, Dívku na koštěti, Jak dostat tatínka do polepšovny atd. Každoročně přibývají novinky, málokdy se však objeví nový nezapomenutelný klenot.

Nejhezčí české vánoční filmy: Pelíšky, S čerty nejsou žerty, Císařův pekař, Byl jednou jeden král, Tři oříšky pro Popelku.

Nejlepší americké vánoční filmy

Nejúspěšnější audiovizuální díla vznikají v USA, kde sídlí legendární mediální společnosti a streamovací platformy. Walt Disney poutavě vypráví o oživlých hračkách, ulovené rybce nebo myším šéfkuchaři. HBO nabízí Ricka a Mortyho, Megamysl či Madagaskar. Netflix vám přehraje ještěra Lea, divokého hřebce Spirita nebo Kouzelného draka. Ale pouze nejlepší kousky se dostanou do špičkového výběru.

Nejhezčí americké vánoční filmy: Forrest Gump, Prázdniny v Římě, Shrek, Lví král, Sněhurka a sedm trpaslíků, Sám doma, Hledá se Nemo.

Anglické, italské nebo japonské příběhy

Světové kinematografii dominuje americký Hollywood, ale pěkné vánoční filmy samozřejmě vznikají také jinde.

Ve Velké Británii se zrodili Wallace & Gromit (Prokletí králíkodlaka), Harry Potter, Ovečka Shaun či Láska nebeská. Francie dala světu Nedotknutelné, Asterixe, Mikulášovy patálie, Bellu a Sebastiana, Malého prince nebo Medvěda. Italskou poetikou oplývá Bio Ráj a Tajemství starého lesa – ostatně Život je krásný. V Polsku se mezitím odehrává Noc plná zázraků

Japonsko vyniká v animovaných filmech, zárukou prvotřídní kvality jsou zejména scenáristi a režiséři Hajao Mijazaki a Makoto Šinkai. Jejich animáky se jmenují Princezna Mononoke, Cesta do fantazie, Kimi no na wa, Howlův kráčející hrad nebo Můj soused Totoro. A mohli bychom pokračovat…

Nejhezčí vánoční filmy podle ČSFD.cz

Starověcí evangelisté rozšířili svoje příběhy po celém světě, přestože používali pouze písmo. Moderní filmaři nahrávají hudbu, natáčejí videa, používají nejrůznější zvukové a vizuální efekty. Co myslíte, jsou jejich díla působivější než biblická evangelia? Záleží na osobním vkusu, ale nejlepší snímky se stávají národní nebo celosvětovou klasikou. Následující pohádky a komedie aspirují na titul nejhezčí vánoční filmy:

FilmPůvodHodnocení
Forrest GumpUSA94
NedotknutelníFrancie91
PelíškyČesko91
Dobyvatele ztracené archyUSA90
S čerty nejsou žertyČeskoslovensko89
Marečku, podejte mi peroČeskoslovensko89
AmadeusUSA89
Obecná školaČeskoslovensko89
Cesta do hlubin študákovy dušeČeskoslovensko89
Návrat do budoucnostiUSA89
Tanec s vlkyUSA89
Vesničko má střediskováČeskoslovensko88
Život je krásnýItálie88
12 úkolů pro AsterixeFrancie88
Někdo to rád horkéUSA88
Prázdniny v ŘíměUSA88
KlausŠpanělsko88
ShrekUSA88
Na samotě u lesaČeskoslovensko88
U pokladny stálČeskoslovensko88
Cesta do pravěkuČeskoslovensko87
CocoUSA87
Byl jednou jeden králČeskoslovensko87
Princezna MononokeJaponsko87
SvětáciČeskoslovensko87
MedvědFrancie87
Škola základ životaČeskoslovensko87
Truman showUSA87
Cesta do fantazieJaponsko87
Zelená knihaUSA87
Lví králUSA87
Sněhurka a sedm trpaslíkůUSA87
Vrchní, prchni!Československo86
Sám domaUSA86
Jak vycvičit drakaUSA86
Tři oříšky pro PopelkuČeskoslovensko86
KoljaČesko86
Císařův pekař - Pekařův císařČeskoslovensko86
Hledá se NemoUSA86
Zpívání v deštiUSA86
KidUSA86
RatatouilleUSA86
Láska nebeskáVelká Británie86
Ducháček to zařídíČeskoslovensko86
Nebe a dudyČeskoslovensko86
Toy Story: Příběh hračekUSA86
Stvoření světaČeskoslovensko85
Hačikó – příběh psaUSA85
Jáchyme, hoď ho do strojeČeskoslovensko85
Poklad na stříbrném jezeřeNěmecko85
ZvířeFrancie85

Kvalitu posuzujeme podle Česko-Slovenské filmové databáze (CSFD.cz). Tam lidé hodnotí filmy procentuálně: 0 % = nejhorší, 100 % = nejlepší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno