Dříve jsme měli tlusté tištěné seznamy, ve kterých byly sepsány všechny české telefonní kontakty a jejich majitelé. Dneska využíváme různé mobilní operátory a chráníme svá osobní data, takže žádná veřejná centrální databáze neexistuje. Ale v chytrém telefonu máte zaznamenaný každý zmeškaný hovor. Znám 10 způsobů, jak zjistit, kdo mi volal, podle čísla zdarma.

1. Zkontrolujte adresář a aplikace

Některé mobilní telefony blbnou a zmeškaný hovor označují pouze číslem, přestože v paměti mají uložené jméno volajícího. Zkontrolujte adresář a komunikační aplikace, které používáte – například Signal, Telegram, Viber, WhatsApp apod. Možná zjistíte, že vám volal kamarád nebo kolega.

2. Zeptejte se internetového vyhledávače

Otevřete Bing.com, Google.com nebo Seznam.cz. Do vyhledávacího řádku napište telefonní číslo. Jestli neuspějete poprvé, postupně zkuste různé tvary – například 123 456 789, 123456789, +420 123 456 789.

3. Prověřte svou e-mailovou schránku

Možná vám volal člověk, který vám už předtím poslal e-mail, kde uvedl své kontakty. Proto inkriminované číslo zadejte také do vyhledávače ve své e-mailové schránce.

4. Použijte specializované weby

Některé internetové stránky obsahují databázi telefonních čísel, pod kterými návštěvníci v diskusních fórech spekulují, komu asi daný kontakt patří. Takže jestli vám nepomohly předchozí rady, zajděte na adresu kdomivolal.eu, kdovolal.cz, kdovolal.eu, muzutozvednout.cz, nevolejte.cz, pozadavek.cz anebo vyhledatcislo.cz. Hledané číslo zadejte i do tamního vyhledávače, třeba tam najdete jméno jeho majitele.

5. Zeptejte se svých nejbližších

Co když vám volal vzdálený příbuzný, který hledá i další členy vaší rodiny? Pro jistotu se zeptejte svých rodičů, sourozenců, manžela nebo manželky, zda tajemným telefonistou nebyli kontaktováni taky.

6. Třeba zavolá znova

Jde-li o něco důležitého, záhadný kontakt vám brnkne znovu. Takže klidně počkejte na další hovor. Jestli vám podruhé nezavolá, možná šlo jenom o nějakou postradatelnou reklamní nabídku.

7. Zaměřte se na předvolbu

Ze samotného telefonního čísla sice nepoznáte, kdo vám volal, ale zjistíte jiné zajímavá informace. Podle předvolby odvodíte, z jakého státu či regionu pochází daný kontakt. Například česká telefonní čísla začínají znaky +420 nebo 00420.

  • Jestliže následuje trojčíslí 800, netrefili jste na linku, která je pro volajícího zdarma. Náklady hradí volaný.
  • Jestliže následuje trojčíslí 900, 906, 908 nebo 909, narazili jste na takzvanou žlutou či duhovou linku, která většinou bývá drahá. Další dvojčíslí vyjadřuje cenu v Kč/minutu. Například telefonní číslo +420 900 990 000 znamená, že volající zaplatí 99 Kč/minutu.

8. Pošlete na neznámý kontakt SMS

Zašlete adresátovi textovou zprávu: „Dobrý den, mám od vás zmeškaný hovor. Jestli potřebujete něco probrat, zavolejte, prosím, znova.”

9. Případně na cizí číslo brnkněte sami

Nevolejte na drahé žluté a duhové linky, na kterých probíhají soutěže nebo intimní společnice uklidňují osamělé muže. Ale jestli číslo zmeškaného hovoru začíná +420 800, patrně hovoříme o bezpečném kontaktu. V takovém případě se nebojte, že provoláte celou výplatu, a zavolejte zpět.

10. Agresora nahlaste

Pokud vás neznámá telefonní čísla prozvánějí často, například 10x za noc po dobu několika týdnů, možná vás obtěžuje špatný vtipálek nebo jiný potížista, který záměrně narušuje vaše soukromí. V tomto scénáři zvažte, zda o pomoc nepožádáte policii na lince 158.

Jak zjistit, kdo mi volal, podle čísla zdarma

Pověrčiví lidé se zeptají kartářky nebo jiné věštkyně, co znamená jejich zmeškaný hovor. Osobně na magii nevěřím, a proto hledám důvěryhodnější informační zdroje. Používám internetové vyhledávače, ale sepsal jsem také další náměty, které pokládám za racionální. Znáte jinou metodu? Připište níže do diskusního fóra, jak zjistit, kdo mi volal, podle čísla zdarma.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno