Základní sociální jednotku tvoří lidé, kteří žijí a hospodaří společně. Proto bývají posuzováni dohromady, když žádají o daňové slevy a sociální dávky, nebo když platí za elektřinu a vodu. RODINA a společná DOMÁCNOST jsou klíčovými pojmy v českém právním systému, nicméně jejich univerzální definice tam nenajdeme. V konkrétních životních situacích postupujeme podle různých zákonů, které se vzájemně doplňují.
Do tradiční romské rodiny patří manželé, jejich rodiče a děti, sourozenci, bratranci a sestřenice, švagrové, strýcové a tety, synovci, neteře a další příbuzní, pro něž v češtině nemáme speciální označení. Severoameričtí Indiáni žili v klanech a shromažďovali se kolem posvátného zvířete, rostliny nebo jiného symbolu, kterému říkáme totem. Některé muslimské národy uznávají polygamii, a umožňují muži, aby měl čtyři oficiální manželky… Většinová česká společnost ovšem funguje jinak.
Nejčastější jsou dvojice nebo trojice
Svoje příbuzné a přátele navštěvujeme, ale jinak žijeme v menších skupinách, v párech anebo sami. Česká republika má 10 519 913 lidských obyvatel, na které připadají 4 496 126 hospodařících domácností. Tato čísla vydělíme, a vyjde střední hodnota: Na průměrnou tuzemskou domácnost připadají 2,34 lidské bytosti. V naší společnosti zřejmě převládají jedinci, kteří mají rádi svůj klid, a málokoho pouštějí do své intimní zóny.
Domácnost má jediný elektroměr
Nejsolidárnější rodině stačí sdílený rozpočet, kde se osobní příjmy stávají společným majetkem. Zatímco sólisté mají svoje bankovní účty, platební karty a peněženky odděleny. Ve společné domácnosti však není místo pro absolutní individualismus. Běžná bytová jednotka nebo rodinný dům obsahuje jedinou koupelnu, kuchyň a toaletu, jediný elektroměr, vodoměr a plynoměr nebo měřidlo spotřebované tepelné energie.
Energetické a vodárenské společnosti nevydávají ceníky pro každého individuálního spotřebitele, ale pro celou domácnost. Záleží na konkrétních spolubydlících, jak mezi sebe rozdělí náklady na elektřinu, teplo, vodné a stočné, komunální odpad atd. Tyto komodity a služby každopádně využívají společně.
Rodina v zákoně o sociální podpoře
Nejužší rodinná domácnost bývá posuzována společně, když její zástupce žádá o porodné, rodičovský příspěvek, přídavky na děti nebo pohřebné. Podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, rodinu tvoří:
- Rodiče a jejich nezletilé nezaopatřené dítě, pokud nežije v ústavu, kde dostává stravu a oblečení.
- Rodiče a jejich zletilé nezaopatřené dítě, pokud mají trvalé bydliště nahlášené ve stejném bytě a potomek nežije v ústavu.
- Manželé a registrovaní partneři.
- Nezaopatřené dítě a lidé, kterým bylo soudem svěřeno do péče, pokud žijí a uhrazují svoje potřeby společně.
- Nezaopatřené dítě a partner jeho rodiče, pokud žijí a hospodaří společně.
- Partneři, druhové a družky, pokud žijí a hospodaří společně.
Životní minimum a pomoc v nouzi
Žádná definice není univerzální. Podle zákona č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, posuzujeme dohromady: rodiče a jejich nezaopatřené děti, manžele a registrované partnery + případně další lidi, kteří užívají stejný byt a neprokážou, že žijí a hospodaří odděleně. Taková nízkopříjmová domácnost získává právo na následující sociální dávky: příspěvek na živobytí, mimořádná okamžitá pomoc, příspěvek a doplatek na bydlení.
Příbuzenstvo v přímé a vedlejší linii
Rodina ovšem nestojí na společné nájemní smlouvě, hypotéce ani movitém majetku, ale na hlubších mezilidských vztazích. Příbuzenství se podle občanského zákoníku (č. 89/2012 Sb.) zakládá na pokrevním poutu, anebo vzniká osvojením.
- Předkové a jejich potomci (prarodiče, rodiče, děti, vnoučata, pravnoučata) jsou příbuzní v přímé linii.
- Ostatní osoby, které mají společného předka (sourozenci, synovci, neteře, strýcové, tety), a švagrové jsou příbuzní ve vedlejší linii.
Pokud od blízkého rodinného příslušníka přijmete dar, podle zákona č. 586/1992 Sb. (o daních z příjmů) neodvádíte státu žádný podíl. Konkrétně jde o přímé příbuzné, nebo pokrevní sourozence, strýce, tety, synovce či neteře, případně o manžela, manželku, zetě, snachu, nevlastní dítě, tchána, tchyni, otčíma a macechu.
Zdroj úvodní ilustrační fotky: Craig Adderley