Zanedlouho zjistíme, kdo se stane novou hlavou českého státu. Ve finálovém volebním duelu se utkají Petr Pavel a Andrej Babiš, ostatní kandidáti na prezidenta ČR vypadli. Nejvyššího ústavního činitele vybereme 27. a 28. ledna 2023, zajímavou indicií jsou však průzkumy veřejného mínění a kurzy sázkových kanceláří.

Vrchní velitel ozbrojených sil

Připomeňme, jaké ústavní pravomoci má nejsledovanější obyvatel Pražského hradu. Prezident České republiky vyhlašuje parlamentní volby, svolává a rozpouští Poslaneckou sněmovnu, jmenuje a odvolává vládu. Ratifikuje mezinárodní smlouvy, vrací nebo podepisuje zákony.

Může přerušovat trestní řízení, odpouštět tresty a udělovat amnestie. Jmenuje soudce, představitele České národní banky, předsedu Nejvyššího kontrolního úřadu, velvyslance a generály. Je vrchním velitelem ozbrojených sil. Uděluje státní vyznamenání a zastupuje Českou republiku navenek.

Havel, Klaus, Zeman, ???

Oficiální hlava českého státu evidentně není pouhou symbolickou figurou, která jenom klade věnce k významným památníkům a automaticky podepisuje zákony. Tuto funkci ostatně zastávaly samé výrazné osobnosti: Václav Havel (v letech 1993 – 2003), Václav Klaus (2003 – 2013) a Miloš Zeman (2013 až doposud). Rok 2023 zahajujeme přímými volbami, ze kterých vzejde nový prezident ČR.

Podmínky pro letošní kandidáty

Hlasovací lístky jsou pojmenovány po osobnostech, které dosáhly zralého věku a získaly relevantní společenskou podporu. Narodily se nejpozději před 40 lety a mají nominaci od 10 senátorů, 20 poslanců, nebo 50 000 (jiných) oprávněných voličů.

Petr Pavel, Danuše Nerudová a Karel Diviš nasbírali svoje nominační podpisy na ulicích a náměstích. Andrej Babiš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Tomáš Zima a Josef Středula získali potřebnou podporu v Parlamentu. Ale startovní pole prořídlo.

Josef Středula dobrovolně odstoupil ještě před prvním kolem prezidentských voleb, které proběhlo v pátek 13. ledna (od 14:00 do 22:00 hodin) a v sobotu 14. ledna (od 8:00 do 14:00 hodin). Zbylí adepti získali následující voličskou podporu: Petr Pavel 35,40 %, Andrej Babiš 34,99 %, Danuše Nerudová 13,92 %, Pavel Fischer 6,75 %, Jaroslav Bašta 4,45 %, Marek Hilšer 2,56 %, Karel Diviš 1,35 % a Tomáš Zima 0,55 %.

Napoprvé nikdo nedostal většinu platných hlasů. Proto dvojice nejsilnějších soupeřů postupuje do finálového kola, které proběhne 27. a 28. ledna 2023, ve stejných pátečních a sobotních hodinách.

Průzkumy veřejného mínění

Občané mezitím sledují předvolební debaty a spekulují, kterého finalistu podpoří voliči vypadlých kandidátů. Také sociologické agentury se naposledy zeptaly svých respondentů, koho preferují ve druhém kole. Pokud srovnáme kandidáty podle toho, kolik oprávněných voličů měli aktuálně na svojí straně, ve všech závěrečných průzkumech dominoval Petr Pavel (kolem 58,1 %) a zaostával Andrej Babiš (kolem 41,9 %).

KandidátiMedianIpsosKantarStemPrůměr
Petr Pavel57,958,858,257,658,1
Andrej Babiš42,141,241,842,441,9

Společnost Median s.r.o. oslovovala respondenty přes internet a telefonicky od 20. do 22. ledna 2023. Společnost Ipsos s.r.o. zjišťovala voličské preference přes internet od 20. do 22. ledna 2023. Společnosti Data Collect s.r.o. a Kantar CZ s.r.o. se ptaly voličů na jejich favority mezi 16. a 19. lednem 2023. STEM Ústav empirických výzkumů z.ú. oslovoval občany přes internet a telefonicky od 16. do 18. ledna 2023.

Kurzy sázkových kanceláří

Televizní debaty a sociologické průzkumy jsou nezávazné, ale jakmile jde o peníze, končí veškerá legrace. Celkového vítěze vyhlížejí také sázkové kanceláře, které vypisují kurzy a přijímají sázky na budoucího prezidenta. Tentokrát platí opačná úměra: Sázková kancelář vypisuje nejnižší kurz na kandidáta, kterého vnímá jako nejpravděpodobnějšího vítěze.

Pokud vás zajímá, jak se hýbou kurzy sázkových kanceláří, můžete zde sledovat prezidentské volby 2023 živě.

Tady jsou pozice jednoznačné. Petr Pavel vypadá jako pravděpodobný vítěz (kolem 1,07), zatímco Andrej Babiš podle sázkových kanceláří prohraje (kolem 9,25). Srovnejme eventuální výhry. Pokud na každého finalistu vsadíte tisícovku, vítězství penzionovaného generála vám vynese asi 1 070 Kč a triumf temperamentního miliardáře vám vydělá asi 9 250 Kč. Ve skutečnosti však vyhraje pouze jeden kandidát.

KandidátiBetanoFortunaSazkaTipsportPrůměr
Petr Pavel1,071,081,081,061,07
Andrej Babiš9,0011,006,5010,509,25

Uvedené kurzy jsou vypsány v sázkových kancelářích Fortuna Game a.s., Kaizen Gaming CZ Ltd. (Betano), Sazka a.s. a Tipsport.net a.s. (alias Chance a.s.).

Kandidáti na prezidenta ČR 2023

Petr Pavel (61 let) byl členem KSČ. Jako český voják působil v zahraničních misích, přičemž zachránil 53 francouzských kolegů. Zastával nejvyšší vojenskou funkci v naší armádě i v NATO. Založil iniciativu Spolu silnější, která radí politikům, jak zvládat krize.

Také Andrej Babiš (68) nosil komunistickou stranickou knížku. V demokratických poměrech vedl Ministerstvo financí a celou vládu. Šéfuje politickému hnutí ANO a vlastní akciovou společnost Agrofert.

Danuše Nerudová (44) byla rektorkou na Mendelově univerzitě v Brně. Zároveň předsedala Komisi pro spravedlivé důchody, jejíž některé návrhy do svých programů převzala většina parlamentních stran (například minimální důchod 10 000 Kč).

Jaroslav Bašta (74) byl za minulého režimu politickým vězněm a disidentem. Po převratu se stal úředníkem, poslancem a ministrem, velvyslancem v Rusku a na Ukrajině, aby se nakonec vrátil do české Poslanecké sněmovny. Dlouho byl členem ČSSD, nyní patří do SPD.

Pavel Fischer (57) byl poradcem Václava Havla, později velvyslancem ve Francii a Maroku. Nyní vykonává senátorský mandát, na který byl nominován většinou současných vládních stran (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN).

Marek Hilšer (46) organizoval protesty proti privatizaci státních nemocnic, proti školnému nebo proti ruskému diktátorovi Putinovi. Je senátorem, v Senátu se zařadil mezi Starosty a nezávislé (STAN). Vyučuje a bádá na lékařské fakultě, zaměřuje se na onkologii.

V sociologických průzkumech a sázkových kancelářích zaznívala také další jména. Ale ostatní osobnosti svoji kandidaturu vyloučily, nebo pro svoji nominaci nezískaly potřebnou podporu:

Alena Schillerová, Alena Vitásková, Alexandr Vondra, Dana Drábová, Daniel Vávra, Denisa Rohanová, Dominik Hašek, Filip Turek, Hynek Blaško, Ivan Bartoš, Ivan Smetana, Ivo Mareš, Jakub Olbert, Jan Švejnar, Jana Bobošíková, Jaromír Jágr, Jaroslav Tvrdík, Jiří Beran, Jiří Čunek, Jiří Dienstbier, Jiří Drahoš, Jiří Hynek, Jiří Kajínek, Jiří Kotáb, Jiří Paroubek, Jiří Pospíšil, Jiří Rusnok, Josef Skála, Karel Diviš, Karel Havlíček, Klára Long Slámová, Lenka Bradáčová, Marek Eben, Marian Jurečka, Markéta Pekarová Adamová, Martin Stropnický, Michal Horáček, Milan Urban, Miloš Knor, Miloš Vystrčil, Mirek Topolánek, Miroslava Němcová, Pavel Rychetský, Petr Fiala, Petr Pithart, Petr Robejšek, Robert Šlachta, Roman Prymula, Světlana Witowská, Šimon Pánek, Tomáš Březina, Tomáš Halík, Tomáš Prouza, Tomáš Sedláček, Tomio Okamura, Václav Klaus ml., Václav Klaus st., Věra Jourová, Vít Rakušan, Vladimír Boštík, Vladimír Špidla, Vratislav Kulhánek, Zdeněk Škromach, Zuzana Roithová.

Na úvodní fotografii je Petr Pavel, zdroj: Facebook.com

1 komentář

  1. Ve druhém kole bych rád viděl Danuši Nerudovou, protože mi ve vrcholové politice chybí více žen. A jako soupeře Petra Pavla, Pavla Fischera, Marka Hilšera nebo Josefa Středulu. Všechno jsou to inteligentní a slušní lidé.

    Andrej Babiš je podle mého soudu zbytečně démonizován. Ukázal, že je demokrat, když po prohraných parlamentních volbách předal moc svému nástupci. Ale na prezidenta se nehodí, protože neumí mluvit a ve vypjatých situacích neudrží svoje nervy na uzdě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno