Medaile MS v hokeji 2024: Jakou mají reálnou hodnotu?

0

Správci libeňské sportovní arény už připravili ledovou plochu, na které se brzy rozhodne, kdo vyhraje letošní mistrovství světa v ledním hokeji. Šampioni potěší své fanoušky, přepíšou historii a v ledu zanechají zářezy po svých bruslích. Podle toho vypadají medaile MS v hokeji 2024. Jejich budoucí hodnotu zjistíme v aukčních síních, kde jsou podobné trofeje draženy.

Vzpomínky na minulé šampionáty

Dnešní hokejisté sledují stejný cíl jako jejich předchůdci před 10 nebo 100 lety. Co nejrychleji bruslí po ledovém hřišti, aby hokejkou trefili gumový puk a nahráli svému spoluhráči nebo rozvlnili síť soupeřovy branky. Ale mění se samotní hráči, týmové sestavy, jejich taktiky a strategie. Nikdy předem nevíte, co udělá soupeř a kam poletí puk po dalším souboji.

Každý zápas a turnaj je unikátní, a proto také hostitelé světových šampionátů každoročně představují originální medailovou sadu. Například Lotyši v roce 2021 zvolili klasickou siluetu útočícího hokejisty.

Finové v roce 2022 nerozdávali medailistům tradiční kulaté placky, ale sedmiúhelníky, ze kterých plasticky vystupuje jejich nová hokejová hala. Bronz tehdy získali Češi.

Finové a Lotyši hostili světový šampionát i v roce 2023, tentokrát společně. Na zlatých, stříbrných a bronzových plackách zobrazili strhující atmosféru na tribunách hokejového stadionu.

Medaile MS v hokeji 2024

Pobaltské šampionáty patří minulosti, vracíme se domů. Letošní mistrovství světa v ledním hokeji hostí od 10. do 26. května 2024 Česká republika. Národní týmy nastoupí k úvodním zápasům v ostravské Ostravar Aréně nebo v pražské O2 areně, semifinalisté a finalisté se potom utkají v hlavním městě. Kompletní program popisuje Betarena. Zábavu zařídí králíci Bob a Bobek v roli hlavních maskotů, nicméně nejlépe se zasmějí vítězové.

Medaile MS v hokeji 2024 vymyslela Kateřina Handlová. Sklem znázornila ledovou plochu, ve které jsou stopy po bruslích. Takhle zachytila dynamický pohyb. Nerezovou ocelí napodobila mantinely, které ohraničují ledovou plochu. Po jejich obvodu vyryla nápis: 2024 IIHF ICE HOCKEY WORLD CHAMPIONSHIP, CZECHIA. Medaile visí na stuhách, které asociují českou trikoloru: zlatá na červené, stříbrná na modré a bronzová na bílé.

Kolik stojí zlatá placka v aukci

Česká republika letos hostí 87. mistrovství světa v ledním hokeji. Historicky nejúspěšnějšími hokejisty jsou Kanaďané, následují Sověti či Rusové a potom Čechoslováci nebo Češi. Když sečteme všechny zlaté, stříbrné a bronzové účastníky, dohromady vyjde více než 1 000 medailí. Na aukčních portálech vidíme, jakou hodnotu mají tyhle placky po delším čase.

Například v letech 1960 a 1968 bylo mistrovství světa v ledním hokeji stále ještě součástí zimních olympijských her. Dvě zlaté medaile tehdejších vítězů byly v letech 2017 a 2019 vydraženy za 613 $ a 4 038 $, což podle současného kurzu znamená asi 14 500 Kč a 95 800 Kč.

Ale záleží na konkrétní nabídce a aktuální poptávce. Čeští hokejisté v roce 1998 vyhráli olympiádu v Japonsku a jedna jejich zlatá olympijská medaile byla v roce 2018 vydražena za 1 450 000 Kč. Brzy uvidíme, zda se také letošní trofeje stanou naším národním pokladem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno