Maliník většinou jenom píchá a škrábe, ale nyní zase nadcházejí výjimečné týdny, kdy nabízí své plody. Nicméně nadále preferuje spíše chladnější stinná místa, než teplejší slunečné regiony. Koukněte, kde leží sady, zahrady a plantáže, jejichž majitelé v roce 2024 povolují samosběr malin.

V létě svítá brzy a smráká se pozdě, takže mezitím máme dost času, abychom mohli pozorovat lačnou a pohostinnou přírodu. Naše živitelka právě tady a teď – povzbuzená intenzivním slunečním zářením – předvádí svá vrcholná kouzelnická čísla.

Pro trpělivé gurmány schovává jahody mezi lučními trávami, zatímco nedočkavé mlsouny provokuje obtěžkanými větvemi ovocných stromů – třešněmi nebo meruňkami. Někde mezi nebem a zemí chrání trním svůj prvotřídní zázrak: ostružiník maliník. Prozkoumejme jeho plod a zjistíme, že jde vlastně o souplodí, tvořené mnoha miniaturními peckovitými bobulkami!

Ale dost bylo romantického rozjímání, protože kromě své duše musíme uspokojit i chuťové buňky. Vzhůru na samosběr malin!

Nejvyhledávanější plantáže v celé České republice

 • Královéhradecký kraj: Ovocnářství Čepela (Rychnov nad Kněžnou, Rychnovská Lhotka 7) – Ing. Josef Čepela, e-mail info@ovocnarstvicepela.cz, samosběr malin bohužel letos nebude
 • Liberecký kraj: Maliny Proseč (Jablonec nad Nisou, V Nebi 5120) – telefon 723 591 519
 • Moravskoslezský kraj: Farma Lička (okres Nový Jičín, Sedlnice 56) – info@farmalicka.cz
 • Moravskoslezský kraj: Školní statek Opava (Opava, Englišova 526) – když má přebytky, pořádá veřejné samosběry
 • Moravskoslezský kraj: Zahrada Rohov (okres Opava, Rohov) – Jana Hanzlíková, dalsi78@seznam.cz, prodává skotské sazenice, ale samosběr zrušila
 • Olomoucký kraj: Ovocná školka Skrbeň (okres Olomouc) – podrobnosti zveřejňuje obec Příkazy na svých internetových stránkách; eventuálně nasbíráte jahody v sousední obci Skrbeň (na adrese Hlavní 16) – Solagro s.r.o., solagro2@seznam.cz
 • Pardubický kraj: Jahody Choltice (okres Pardubice, Choltice, Nádražní ulice) – jahodycholtice@centrum.cz, cena 170 Kč/kg
 • Pardubický kraj: Jana Fryčová (okres Ústí nad Orlicí, Lanškroun, Dolní Třešňovec 79) – jana@zahradnistesti.cz
 • Praha: Zahrada Stará Boleslav s.r.o. (Jalodvorská 36) – zahradasb@centrum.cz, samosběr ostružin
 • Středočeský kraj: Berry servis s.r.o. (okres Kolín, nedaleko města Český Brod → Břežany II, č. p. 71) – Radmila Dridi, radmila.dridi@berryservis.cz
 • Středočeský kraj: Saschar s.r.o. (okres Beroun, Zdice, Čs. armády 696) – alexanders@seznam.cz
 • Ústecký kraj: Sady Louny (Cítoliby a Žiželice na Lounsku, Havraň na Mostecku, Droužkovice na Chomutovsku) – Jiří Šupík, marcelasupikova@seznam.cz, prodej sklizených malin od června do října
 • Zlínský kraj: Zahradnictví Míč (okres Uherské Hradiště, Zlechov, Školní 546) – Jaroslav Míč, jaroslavmic@mujbox.cz

Seznam jsem poskládal podle statistik internetových vyhledávačů. Tam lidé poptávají samosběr malin i v následujících lokalitách, kde jsem však bohužel žádnou nabídku nenalezl: Bříství, Dolní Břežany, Klatovy, Kozolupy, Lišnice, Turnov, Uhříněves, Úvaly, Vysočina, Zlín. Pokud máte další tipy, rád adresář rozšířím.

Vychutnejme vypečený samosběr malin 2024

Maliny údajně obsahují tolik antioxidantů, že pomáhají těžce závislým a nemocným lidem: kuřákům, alkoholikům, ale taky revmatikům atd. A každopádně lahodně chutnají, například v bublanině, na kterou existuje následující hrníčkový recept:

Olejem vymažeme a moukou vysypeme plech. Vyrobíme těsto: 2 hrníčky polohrubé mouky + 2 vejce + 1 kus prášku do pečiva + 1 kus vanilkového cukru + 1 hrníček mléka + 1 hrníček krupicového cukru + 1/2 hrníčku oleje. Těsto promícháme a vylijeme na plech, přidáme maliny (nebo jahody, případně třešně) a vložíme do trouby, předehřáté na 170 až 180 °C. Pečeme dozlatova.

Pokračujeme dalším ovocem a zeleninou

Mapujeme vstřícné pěstitele a veřejné sklizně různých plodin: brambor, broskví, cibule, jablek, jahod, meruněk nebo třešní.

3 KOMENTÁŘE

 1. Vážený pane Woffe,
  chtěl bych Vás požádat, abyste stáhl telefonní číslo, které uvádíte jako kontaktní údaj pro Sady Louny. Dale, prosím, opravte informaci, že provozujeme samosběr malin. Sady Louny momentálně nabízejí pouze samosběr jahod.
  Děkuji a přeji hezký den.
  Daniel Šupík (Sady Louny)

  • Dobrý den, pane Šupíku, díky za informace. Údaje v článku jsem upravil podle Vašich pokynů a pro úplnost přidávám naši následnou e-mailovou komunikaci.

   Můj dotaz: Pokud samosběr malin nenabízíte ani v dalších týdnech nebo měsících tohoto roku, pěstujete vůbec toto ovoce, a prodáváte „aspoň“ hotovou sklizeň? Z Vašeho webu jsem měl pocit, že ano, ale možná se mýlím.

   Vaše odpověď: „Maliny prodáváme nasbírané v měsících srpen a září.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno