Právě dozrává ovoce, které dostalo přezdívku „super-potravina“. Meruňky údajně pomáhají proti mozkové únavě, zácpě, infekcím, nádorům nebo vysokému tlaku. A každopádně chutnají, zvláště po zdravé tělesné námaze. Zrekapitulujme tedy, kde probíhá samosběr meruněk v roce 2021.

Naše vlast formálně leží v jediném – mírném – podnebném pásmu. Ale různé regiony mají odlišné teplotní a zemědělské podmínky, takže tuzemská produkce uspokojí rozličné chuťové preference.

Zatímco některým plodinám svědčí spíše Kolínsko (jahody), Královéhradecko (třešně) nebo Opavsko (maliny), meruňky sklízíme především na jižní Moravě. Úrodné sady rostou taky ve Středočeském kraji (kolem Slaného a Kutné Hory), ale plný košík nasbíráme nejsnáze na Brněnsku a Slovácku. Za samosběr meruněk můžeme zaplatit méně než 20 Kč, pokud navážíme maximálně jeden kilogram.

Následující adresář obsahuje družstva, ovocnářství a farmy, které jsou v roce 2021 nejvyhledávanější.

Seznam nejoblíbenějších sadů, kontakty (a ceny)

Jihomoravský kraj

 • Meruňkový sad (okres Vyškov, Letonice) – Jiří Trojan, tel. 776 571 834, e-mail merunky@email.cz
 • Modřice (okres Brno-venkov, Modřice, Hřbitovní 299) – Ivan Doleček, 602 533 748, merunky.modrice@seznam.cz: můžete sbírat, pokud zaplatíte více nežli 300 kg, cena potom činí 19 Kč/kg natrhaných nebo 9 Kč/kg popadaných plodů
 • Nechvalín 109 (okres Hodonín) – 797 858 039, david.pintera@seznam.cz: někdy probíhá samosběr meruněk na kvas
 • Ovocnářství Buzrla (okres Břeclav, Moravský Žižkov, Záhumní 371) – Leoš Buzrla, 733 534 997, leosbuzrla@seznam.cz
 • Sady Machů (okres Znojmo, Trnové Pole 3) – Josef Machů, 720 511 780, info@sadymachu.cz
 • Sady Starý Lískovec (Brno, Martina Ševčíka 639/46) – tady byly prodávány, a jsou už rozebrány, sklizené meruňky
 • Velké Pavlovice (okres Břeclav, Velké Pavlovice, Kpt. Jaroše 1031/21) – Jan Krejčiřík, 777 018 226, krejcirikjan@volny.cz
 • Židlochovice (okres Brno-venkov) – další ročník tradičního meruňkobraní začne 10. 7. 2021 od 10 hod.

Olomoucký kraj

 • Solagro s.r.o. (okres Olomouc, Skrbeň, Hlavni 16) – 604 409 606, solagro1@seznam.cz: velkoobchod (nikoli samosběr)

Středočeský kraj

Ústecký kraj

 • Rodinný sad Patrovských (okres Litoměřice, Třebenice, Sokolská 79) – Martina Patrovská, 732 468 456, marpatrov@gmail.com: meruňky pěstují a zpracovávají, ale zřejmě nenabízejí samosběr

Zlínský kraj

 • EKO Farma Sádky (okres Uherské Hradiště, Kunovice, Na Záhonech 217) – 776 127 051, info@farmasadky.cz
 • Holešov (okres Kroměříž, Holešov, Za Vodou 167) – Jana Bezděková, 605 133 591, janabezdekova@volny.cz

Seznam jsem poskládal podle statistik internetových vyhledávačů. Tam lidé poptávají „samosběr meruněk“ i v následujících lokalitách, kde jsem však bohužel žádnou nabídku nenalezl: Brno-Slatina, Hustopeče u Brna, Jihlava, Kolín, Libčany, Litoměřice, Mělník, Olomouc, Poličany, Prostějov, Přerov, Újezd u Brna, Znojmo, Žatec. Pokud máte jiné (nejlépe osobně ověřené) tipy, rád adresář rozšířím o další sady.

Od asijské pecky po český samosběr meruněk 2021

Meruňka obecná údajně pochází z Číny, odkud putovala přes Arménii, Itálii, Slovinsko a Rakousko, až do tuzemska. Český název pochází z latinského armeniaca, stále tedy nese arménskou stopu. Zralé meruňky můžeme hnedle sníst, případně vypálit, zavařit… Anebo třeba přidat do bublaniny, pro kterou existuje tento hrníčkový recept:

Olejem vymažeme a moukou vysypeme plech. Vyrobíme těsto: 2 hrníčky polohrubé mouky + 2 vejce + 1 kus prášku do pečiva + 1 ks vanilkového cukru + 1 h. mléka + 1 h. krupicového cukru + 1/2 h. oleje. Těsto promícháme a vylijeme na plech, přidáme meruňky (nebo třešně, případně jahody a maliny) a vložíme do trouby, předehřáté na 170 až 180 °C. Pečeme dozlatova.

Natáhněme se také pro další zdravé pochutiny

Rekapitulujeme místa, kde si můžete sami nasbírat brambory, broskve, cibule, jablka, jahody, maliny a ostružiny nebo třešně.

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: pixabay.com

2 KOMENTÁŘE

 1. U nás na Vysočině meruňky nerostou, leda ve skleníku. Takže jsme zajeli do Jihomoravského kraje, do Letonic k panu Trojanovi. Prostředí perfektní, lidé přátelští. Sad je tam rozlehlý, a najdete tam i řadu „hmyzích hotelů“ pro včely a broučky. Pro děti byly porůznu poschovávané malované kamínky. Meruňky stály 35 Kč/kg. Přijeli jsme na poslední chvíli, přece jenom už je skoro po sezóně, ale i tak jsme ve dvou pohodlně sbírali cca 30 kg/hodinu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno