Sychravá zima skončila, paprsky jarního slunce dopadají až na zdi slavného severočeského zámku. Tamní kastelán vás zve, abyste přišli na jarmark, ochutnali dobré jídlo a prošli se parkem. K novogotickému sídlu případně dojedete osobním automobilem, vlakem či autobusem. Přečtěte si program a potom zvažte, jestli navštívíte velikonoční trhy Sychrov 2024!

Co po sobě zanechala francouzská šlechta

Nedaleko Turnova se rozkládá národní kulturní památka, na které se točily filmové pohádky Nesmrtelná teta a Zlatovláska. Sychrov byl původně gotickou tvrzí, ale během třicetileté války podlehl zkáze. Potom přišli francouzští šlechtici, kteří v Čechách hledali válečnou kořist, nebo utíkali před revolucí. Lamottové na troskách bývalé pevnosti postavili barokní zámek. Rohanové jejich sídlo koupili a přestavěli v novogotickém stylu.

Francouzští aristokraté v Sychrově shromáždili obrovskou knihovnu, velkolepou sbírku svých portrétů nebo zlatý poklad. Vzorově pečovali o zámecký park. Ale potom se hlavou vznešeného rodu stal Alain Rohan, který se přihlásil k německé národnosti a vstoupil do nacistické strany. Udělal strašlivou chybu. Jeho soukmenovci prohráli druhou světovou válku, Sychrov byl zestátněn a českému státu patří dodnes.

Jarní slavnosti na novogotickém zámku

Sychrov stojí ve stejnojmenné obci, která leží mezi Libercem a Turnovem, nedaleko rychlostní silnice R35. Ve vesnici zastavuje také vlak. Pokud jedete autobusem, vystupte na zastávce Paceřice, Rohanka. Letošní velikonoční trhy se na Sychrově konají v sobotu 23. března a v neděli 24. března 2024. Program začíná pokaždé v 9:00 a končí v 16:00 hodin. Podmínkou je však příznivé počasí, jinak pořadatelé mohou akci zkrátit.

Vstupenky koupíte na místě, ale pozor!

Děti do 5 let mohou na velikonoční trhy zdarma. Starší jedinec zaplatí 100 Kč. Vstupné je jednotné, takže slevu nedostávají studenti, senioři ani invalidé. Pokladny najdete u centrálního parkoviště před zámkem nebo u lipové aleje před zámeckým parkem. Na trhy však nesmějí bicykly a psi!

Vstupenka platí také pro zámeckou kapli, která bude velikonočně vyzdobená. Ale pokud chcete do zámku, prohlídku si musíte předem objednat na e-mailové adrese sychrov.rezervace@npu.cz

Program pro velikonoční trhy Sychrov 2024

Přes parkoviště přijdete do čestného dvora, což je nádvoří, které ze tří stran obklopují budovy. Zde uvidíte 120 prodejních stánků. Řemeslníci tu nabídnou svoje pomlázky, vajíčka, věnce, svíčky, keramické, skleněné a další produkty.

Na zámeckém nádvoří mezitím vystoupí umělci. Představí se jarmareční písňové duo Pouličníci, loutkoherec Ruda Hancvencl a folklorní soubory. Každý interpret vystoupí několikrát, aby potěšil ranní ptáčata i odpolední opozdilce. Velikonoční trhy Sychrov 2024 – program:

UmělciSobotaNeděle
Písňové duo Pouličníci od 10:00, 12:00 a 14:00od 10:00, 12:00 a 14:00
Loutkoherec Ruda Hancvencl od 10:30, 12:30 a 14:30od 10:30, 12:30 a 14:30
Folklorní soubor Šafránod 11:00, 13:00 a 15:00
Folklorní soubor Horačkyod 11:00, 13:00 a 15:00

Přesuňme se do zámeckého parku, který leží na východ od zámku. Tady možná uvidíte, jak na větvích raší pupeny. A naleznete dalších 20 prodejních stánků, ve kterých zavoní dobré jídlo a pití. Jestli pocítíte únavu, v parku si můžete sednout do stanu.

Sledujeme taky velikonoční trhy v Brně a Ostravě, pečeme luxusního beránka, ochutnáváme zelené pivo a rozesíláme přáníčka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno