Zajímáte se o investice? Podívejte se, kde můžete pořídit investiční zlato. Online ho najdete i na portálu Heureka či v bankovnictví České spořitelny. Jaký je současný kurz zlata a cena za jeden gram?

Aktuální kurz Cena za gram – Prodej zlata Praha
Zlato Heureka, Česká spořitelna
Cena zlata Kč

Hodnocení investice do zlata: 9,7/10

  • Zajištění: Zlato je uchovatel hodnoty v dobách ekonomické krize
  • Diverzifikace: Vaše portfolio bude obohacené o hmotnou investici

Cena zlata graf – aktuální kurz zlata – kdy je vhodné investovat

Zlato patří od nepaměti k tradičním formám investice. Jedná se o drahý kov, kterého je pouze omezené množství. Jeho cena se však liší dle vývoje světové ekonomiky. Pokud zainvestujete do zlata, patrně se z vás za pár let nestanou boháči.

Investicí do zlata se především zajišťujete vůči znehodnocení fiat peněz, tedy bankovek v oběhu. Pokud se ČNB rozhodne natisknout větší množství peněz, zvýší se inflace a vaše dosavadní úspory se reálně znehodnotí. V tu chvíli by se vyplatilo vlastnit investiční zlato, které udrží svoji hodnotu.

Investiční zlato nejčastěji pořídíte ve specializovaných obchodech nebo na internetu. Současně můžete o ceně zlata spekulovat prostřednictvím obchodních brokerů. Dále Vám doporučujeme zjistit si něco o kryptoměně bitcoin, která nese přezdívku „digitální zlato.“Investiční zlato, kurz zlata, investice do zlata, unce zlata

Ještě než si zlato pořídíme, měli bychom vědět, co vlastně kupujeme a za kolik. Jak už jsme zmínili, do zlata můžete investovat několika způsoby. Někteří preferují krátkodobé spekulace o ceně, jiní upřednostní zlato v jeho fyzické formě.

Jak mohu investovat do zlata

  1. Krátkodobé komoditní pozice – broker
  2. Podílové fondy a investiční certifikáty – broker nebo banka
  3. Investiční zlato (mince nebo slitky) – specializované obchody

Pokud Vás zaujalo právě investiční zlato, jeho cena se bude odvíjet od kurzu za unci zlata. Nejčastěji narazíte na termín trojská unce, což je označení pro množství lehce přes 31 gramů zlata. Většina grafů zlata bude rovněž zobrazovat cenu zlata za 1 trojskou unci (1 Oz).

Zlato - graf ceny

Cena za gram zlata – nejlevnější investiční zlato

Cena za gram investičního zlata se řádově pohybuje mezi 1 200 Kč až 2 000 Kč, nebo zhruba od 50 USD do 90 USD. Jak je psáno výše, nejčastěji se kurz zlata udává v dolarech za jednu trojskou unci. Jakmile takový kurz znáte, cenu za gram zlata si vypočtete snadno podle následujícího vzorečku.

  • cena za gram zlata = cena za 1 trojskou unci / 31,1

Pokud se kurz vyšplhá například na dva tisíce dolarů za jednu trojskou unci, pak bude cena za gram zlata činit 64,3 USD (2 000 / 31,1). Při přepočtu na naši měnu cenu samozřejmě ovlivňují pohyby kurzu české koruny vůči americkému dolaru, tak známé z forexového obchodování.

Švýcarské investiční zlato, zlato levně, zlato prodej, cihla zlata

V České republice se zlaté cihly nebo slitky nevyrábí. Investiční zlato k nám proudí nejčastěji ze švýcarských rafinerií. Možná Vám něco říkají společnosti jako Argor-Heraues, Valcambi nebo PAMP. Společně tvoří třetinu celosvětové produkce zlatých slitků.

U nás se proto těší oblibě zejména zlaté mince, které k nám dováží vídeňská firma Wiener Philharmoniker. Kamenný obchod naleznete v Obecním domě v Praze. Tyto mince jsou vyrobeny z ryzího zlata o 24 karátech. Nejlevnější pořídíte zhruba do 5 000 Kč.

Záleží na Vás, jestli upřednostníte zlatý slitek nebo zlatou minci. Mějte však na paměti, že zlatý slitek je sám o sobě relativně drahý, a obdržíte ho zatavený do akrylátového obalu. To znamená, že si své zlato úplně neosaháte, pokud se jej nerozhodnete rozbalit. V tu chvíli však výkupní cena zlatého slitku klesne.

Nejlevnější investiční zlato – zlato Česká spořitelna, investiční zlato Heureka

Investiční zlato lze zakoupit i prostřednictvím portálu Heureka. Skrze oblíbený internetový srovnávač zboží si můžete snadno udělat přehled o aktuálních cenách zlata, včetně toho nejlevnějšího investičního zlata. Najdete zde i několik užitečných rad a informací o tomto oblíbeném produktu. Takový nákup svou jednoduchostí připomíná obchodování s bitcoinem, vše probíhá online. Namístě je však určitá obezřetnost. Přímo Heureka investiční zlato neprodává, pouze prezentuje nabídky jednotlivých obchodníků. Vybírat si zde můžete z mincí i zlatých slitků.

Pokud přemýšlíte o investici přes renomovanou instituci, nabízí se nákup zlata od České spořitelny. Ta investiční zlato prodává nejen na 50 vybraných pobočkách, ale nově také prostřednictvím mobilního bankovnictví George. V plánu je i rozšíření do klasického internetového bankovnictví. Zlato Česká spořitelna nabízí ve formě slitků o čtyřech různých hmotnostech:

  • 10 gramů
  • 31 gramů
  • 50 gramů
  • 100 gramů

Vývoj ceny zlata prognóza, vývoj ceny zlata za posledních 100 let

Nikdo pochopitelně nedokáže odhadnout, jak se bude cena zlata vyvíjet v následujících desetiletích. Když se totiž podíváme na graf zlata za uplynulé století, všimne si výrazných skoků. Kupříkladu od roku 2000 se hodnota zlata zhruba zpětinásobila.

Hned se proto nabízí otázka, jestli je moudré nakoupit nyní zlato. Mnoho investorů má zlato ve svém portfoliu v rozsahu okolo 5 – 15 %. Jak už jsme ale řekli, jeho funkce je spíše pro zabezpečení při nástupu ekonomické krize.

Hodnota zlata, spoření do zlata, nákup zlata u brokera patria

Asi nemusíte kdovíjak otálet s investicí do zlata. Každý investor by chtěl levně nakoupit a draze prodat, nicméně všem se nepoštěstí. Na druhou stranu dává smysl nakupovat postupně a po částech. Díky tomu můžete přikoupit další investiční zlato, pokud jeho cena bude klesat.

Místo nákupu jednoho investičního slitku o hmotnosti 10 g můžete pořídit každý měsíc jeden o hmotnosti 1 g. Investiční zlato má oproti stříbru výhodu, že si jeho prodejce neúčtuje 21% přirážku za DPH. Tak jako tak se účtuje znatelná přirážka dle poptávky po zlatých slitcích.

Z toho důvodu nebude přesně odpovídat přepočet hmotnosti zlaté cihly na aktuální kurz zlata. Investiční deriváty či podílové fondy na zlato sice budou kurzu odpovídat mnohem více, ovšem stále zde existuje jisté riziko, že daný podílový fond časem zkrachuje.

Zlato online, akcie zlata, Zlato cena Kč, Zlatý slitek 1g, Investiční zlato ČNB

Z hlediska investice dává smysl pořídit zlato v čase ekonomické prosperity. V té době totiž většina investorů hledá spíše aktiva pro zhodnocení než zajištění svého majetku. Svoji pozornost budou proto upínat zejména k růstovým akciím nebo ETF fondům.

Tím pádem cena zlata v tu chvíli může klesnout. Stejně tak poklesne i přirážka obchodníků se zlatými slitky, neboť počet zájemců se výrazně sníží. V dobách hrozící ekonomické stagflace naopak cena investičního zlata pravděpodobně poroste. Každopádně, vždy buďte při investování opatrní a snažte si v prvé řadě vybírat pouze důvěryhodné obchodníky a brokery s licencí u ČNB.

Cena za 1 trojskou unci zlata: 1 971 USD
Cena za 1 gram zlata: 63,40 USD
Cena za 1 kg zlata: 63 387 USD
Cena za 10g zlata: 14 000 Kč (+ přirážka)

FAQ – Často kladené otázky pro nákup investičního zlata

🤩Kolik váží a stojí zlatá cihla?

Profesionální bankovní zlatá cihla váží 400 trojských uncí, což je zhruba 12,5 kg. Její hodnota je zhruba 10 milionů korun.

🤩Jak nakoupit investiční zlato?

Zlato pořídíte u specializovaných obchodníků nebo na internetu. Vybírejte pouze osvědčené společnosti.

🤩Je výhodné investovat do zlata?

Zlato slouží coby zajištění Vašeho majetku pro případ ekonomické krize a růstu inflace.

🤩Kolik činí DPH při nákupu zlata?

Investiční zlato je na rozdíl od investičního stříbra osvobozeno o 21% daň.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno