Brutto znamená hrubou nezdaněnou mzdu, váhu zabaleného výrobku nebo jeho zdaněnou cenu. Netto značí čistou výplatu, hmotnost nezabaleného produktu či jeho tržní hodnotu. Rozdílu říkám tara. Projdeme praktické příklady a přidáme kalkulačky, které vám spočítají čistou (netto) mzdu nebo zdaněnou (brutto) cenu.

Latinu používáme často

Čeština patří mezi slovanské jazyky, ale mnohá slova jsme převzali od starých Římanů. Prvku říkáme element, absolventa vrcholné středoškolské zkoušky označujeme jako dospělého maturanta, svůj stát nazýváme republika, maroda máme za trpělivého pacienta a lékaře považujeme za vzdělaného doktora

Tady se zaměříme na slova brutto a netto, která pocházejí z latinského brutus (hrubý) a nitidus (čistý). Jejich praktické použití ilustrujeme na výplatě, váze, ceně a pojistném.

Výpočet brutto a netto mzdy

Takzvaná hrubá výplata znamená tržní cenu lidské práce, která ovšem podléhá povinným srážkám. Zaměstnavatel za zaměstnance odvede sociální a zdravotní pojištění, do státní pokladny převede také daň z příjmu, státní úředníci vrátí případný daňový bonus… A konečně vyjde čistá mzda, která přijde na bankovní účet námezdnímu pracovníkovi.

V ukázkovém příkladu představíme průměrného živitele mladé tuzemské rodinky. Podle Finančního úřadu a České správy sociálního zabezpečení vydělává 40 000 Kč/měsíc hrubého. Přitom využívá daňovou slevu na poplatníka a zvýhodnění na svoje dvě nezaopatřené děti.

  • Výpočet netto mzdy = 40 000 Kč − (sociální pojištění 6,5 % + zdravotní pojištění 4,5 % + daň z příjmu 15 %) + daňová sleva 2 570 Kč + daňové zvýhodnění na děti 3 127 Kč = zaměstnanec dostane 35 297 Kč.
  • Výpočet brutto mzdy = 35 297 Kč + sociální pojištění 2 600 Kč + zdravotní pojištění 1 800 Kč + daň 6 000 Kč − slevy a výhody 5 697 Kč = daňový základ 40 000 Kč.
  • Jakoukoli jinou úlohu vám přepočítá naše internetová kalkulačka.

Hrubá a čistá váha

Náš pomyslný zaměstnanec dostal svoji zdaněnou mzdu, a proto míří do obchodu, aby nakoupil zásoby pro svou rodinu. Potraviny jsou naceněny v gramech a kilogramech. Otázka však zní, kolik váží plechovky, lahve a další obaly – a jakou hmotnost má jejich obsah. Proto rozlišujeme hrubou (brutto) a čistou (netto) váhu. Jejich rozdílu říkáme tara, což v italštině znamená hmotnost prázdného obalu nebo vozu. Přidejme příklady.

VýrobekBruttoNettoTara
Osobní auto1 837 kg524 kg1 313 kg
Med1 305 g1 000 g305 g
Pivo v lahvi775 g500 g275 g
Fazole v konzervě400 g240 g160 g
Zubní pasta200 g180 g20 g
V křížovkách bývají uváděny zkratky „btto” a „ntto”, jako latinská synonyma pro česká adjektiva „hrubý“ a „čistý”.

Co je brutto a netto cena

Přecházíme k pokladně, abychom zaplatili. Na faktuře vidíme celkovou cenu, která však obsahuje různé složky: tržní hodnotu samotného zboží + spotřební daň + daň z přidané hodnoty (DPH). Takže opět rozlišujeme brutto (zdaněnou) a netto (nezdaněnou) cenu.

V České republice jsou vysokou procentuální přirážkou zdražovány cigarety a pohonné hmoty, zatímco drobní živnostníci ze svých tržeb neplatí spotřební daň ani DPH. Srovnejme vybrané brutto a netto ceny.

VýrobekBruttoNettoRozdíl
Krabička cigaret140 Kč36,10 Kč103,90 Kč
Litr benzínu40 Kč20,22 Kč19,78 Kč
Čepované 10° pivo40 Kč34,76 Kč5,24 Kč
Kilowatthodina elektřiny9,90 Kč8,15 Kč1,75 Kč
Kilowatthodina tepla4 Kč3,64 Kč0,36 Kč
Rohlík3 Kč2,61 Kč0,39 Kč
Litr kohoutkové vody10 haléřů9,09 haléře0,91 haléře

Naše kalkulačky vám přepočítají spotřební daň i DPH.

Co je součástí brutto pojistného

Špičkoví matematici pracují v bankách a pojišťovnách, kde kupujeme a prodáváme samotné peníze. Základem pojišťovacích produktů je takzvané netto pojistné, které závisí na výši pravděpodobného rizika a slouží na pojistné plnění –⁠ kupříkladu na opravu havarovaného auta, na rekonstrukci vytopeného domu nebo na léčebné výlohy. Pojišťovna připočítává svoje provozní náklady a zisk. Výsledkem je brutto pojistné, které zaplatí klient.

Ovšem význam každého slova závisí na aktuálním kontextu, na konkrétním sociálním aktérovi a jeho prioritách. Třeba uklízečky nejdříve zametají podlahu nahrubo (koštětem) a potom vytírají zem dočista (mokrým hadrem).

Zdroj úvodní fotografie: pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno