Vládní hnutí ANO dlouhodobě oslabuje, v opozici naopak rostou jeho konkurenti. Volební preference politických stran ovšem závisejí nejenom na oslovených respondentech, ale také na výzkumných agenturách a jejich pracovních metodách.

Masmédia pravidelně referují, jakou aktuální podporu mají jednotlivé partaje a jestli průběžně získávají, nebo spíše ztrácejí příznivce. Pod shrnujícími grafy ovšem bývají podepsány různé výzkumné agentury, které používají rozdílné pracovní metody. Nejdříve tedy prozkoumejme zdroje – a teprve potom zhodnotíme, jaké vyšly preference politických stran v květnu 2021.

CAPI, CATI, CAWI, PAPI

Výzkumné metody srovnáme podle toho, jak jsou dotazováni respondenti (vybraní občané) a kam jsou zapisovány zjištěné informace. Podle těchto charakteristik ostatně vznikly jejich používané zkrácené názvy, které mají anglickojazyčný původ.

Metoda(Anglickojazyčný název)KomunikaceZáznam
CAPI(Computer Assisted Personal Interviewing)OsobněDo počítače
CATI(Computer Assisted Telephone Interviews)TelefonickyDo počítače
CAWI(Computer Assisted Web Interviewing)Přes internetDo počítače
PAPI(Pen-and-Paper Personal Interview)OsobněNa papír

CVVM, Kantar, Median, STEM

Nejvýznamnější výzkumné agentury porovnáme podle toho, jaké pracovní metody používají, komu patří a kde sídlí jejich majitelé.

AgenturaMetodaMajitelCentrála
CVVMCAPI a PAPIAkademie věd ČRPraha
Kantar CZ s.r.o.CATIKantar Square Two B.V.Rotterdam
Median s.r.o.CAPI a CAWIPřemysl ČechPraha
STEMPAPI a CAPISTEM Ústav empirických výzkumů, z.ú.Praha

Zkoumaný vzorek zastupuje všechny voliče

Výzkumné agentury obvykle hledají takové respondenty, aby dohromady věrně reprezentovali celou popisovanou populaci. Muži, ženy, věkové, vzdělanostní a regionální skupiny jsou potom kvantitativně zastoupeny stejně, jako mezi všemi občany České republiky, kteří mohou volit.

Respondentů bývá kolem tisícovky, jejich názory a preference však mají různou váhu. Někdo aktivně a dlouhodobě zastává pevné postoje, zatímco jiný člověk jedná nevyzpytatelně, případně zůstává pasivní. Výzkumníci tedy zjišťují volební preference politických stran, ale také odhodlání a předvídatelnost jejich sympatizantů. Následně sestavují teoretický „model“. Rozdělují voličské hlasy a poslanecké mandáty tak, aby nejlépe reflektovali svůj aktuální sociální vzorek a tuzemská pravidla politické soutěže.

Volební preference politických stran v květnu 2021

Srovnejme, jaké výsledky vycházejí jednotlivým výzkumným agenturám. Například Kantar v květnu 2021 došel k závěru, že vládní koalice ztrácí podporu. ANO údajně kleslo na 21 % a definitivně přišlo o svoji dřívější bezkonkurenční dominanci. ČSSD se nedokázala vrátit nad vyřazovací pětiprocentní hranici, zaznamenala 4 %. V opozici spolupracují silnější bloky: Svoje síly spojí Piráti + STAN (dohromady 27 %), respektive ODS + KDU-ČSL + TOP 09 (SPOLU, 21,5 %). Samostatně stojí SPD (12 %) a KSČM (5 %).

Kantar ovšem jako jediný neoslovuje svoje respondenty osobně, nýbrž jenom telefonicky a oproti ostatním výzkumným agenturám přisuzuje nižší podporu levicovým stranám (ČSSD, KSČM).

Pod následující časosběrnou grafikou jsou podepsány Český statistický úřad a Novinky.cz.

Na úvodní fotografii jsou poslanci Jakub Michálek (Piráti) a Jan Farský (STAN). Zdroj: flickr.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno