Vládní hnutí ANO ztrácí, v opozici naopak rostou jeho plnohodnotní konkurenti. Volební preference politických stran ovšem závisejí nejenom na oslovených respondentech, ale také na výzkumných agenturách a jejich pracovních metodách.

Masmédia pravidelně referují, jakou aktuální podporu mají jednotlivé partaje a jestli průběžně získávají, nebo spíše ztrácejí příznivce. Pod shrnujícími grafy ovšem bývají podepsány různé výzkumné agentury, které používají rozdílné pracovní metody. Nejdříve tedy prozkoumejme zdroje – a teprve potom zhodnotíme, jaké vyšly preference politických stran v únoru 2021.

CAPI, CATI, CAWI, PAPI

Výzkumné metody srovnáme podle toho, jak jsou dotazováni respondenti (vybraní občané) a kam jsou zapisovány zjištěné informace. Podle těchto charakteristik ostatně vznikly jejich používané zkrácené názvy, které mají anglickojazyčný původ.

Metoda(Anglickojazyčný název)KomunikaceZáznam
CAPI(Computer Assisted Personal Interviewing)OsobněDo počítače
CATI(Computer Assisted Telephone Interviews)TelefonickyDo počítače
CAWI(Computer Assisted Web Interviewing)Přes internetDo počítače
PAPI(Pen-and-Paper Personal Interview)OsobněNa papír

CVVM, Kantar, Median, STEM

Nejvýznamnější výzkumné agentury porovnáme podle toho, jaké pracovní metody používají, komu patří a kde sídlí jejich majitelé.

AgenturaMetodaMajitelCentrála
CVVMCAPI a PAPIAkademie věd ČRPraha
Kantar CZ s.r.o.CATIKantar Square Two B.V.Rotterdam
Median s.r.o.CAPI a CAWIPřemysl ČechPraha
STEMPAPI a CAPISTEM Ústav empirických výzkumů, z.ú.Praha

Zkoumaný vzorek zastupuje všechny voliče

Výzkumné agentury obvykle hledají takové respondenty, aby dohromady věrně reprezentovali celou popisovanou populaci. Muži, ženy, věkové, vzdělanostní a regionální skupiny jsou potom kvantitativně zastoupeny stejně, jako mezi všemi občany České republiky, kteří mohou volit.

Respondentů bývá kolem tisícovky, jejich názory a preference však mají různou váhu. Někdo aktivně a dlouhodobě zastává pevné postoje, zatímco jiný člověk jedná nevyzpytatelně, případně zůstává pasivní. Výzkumníci tedy zjišťují volební preference politických stran, ale také odhodlání a předvídatelnost jejich sympatizantů. Následně sestavují teoretický „model“. Rozdělují voličské hlasy a poslanecké mandáty tak, aby nejlépe reflektovali svůj aktuální sociální vzorek a tuzemská pravidla politické soutěže.

Volební preference politických stran v únoru 2021

Srovnejme, jaké výsledky vycházejí jednotlivým výzkumným agenturám. Například Median v únoru 2021 došel k závěru, že vládní koalice ztrácí podporu. ANO údajně kleslo na 26,5 % a přichází o svoji bezkonkurenční dominanci. ČSSD setrvává na 7 %, zatímco nabízí spolupráci Straně zelených, která momentálně nemá žádný poslanecký mandát a stagnuje na 1,5 %. V opozici však rostou silnější bloky: Svoje síly spojí Piráti + STAN (dohromady 25 %), respektive ODS + KDU-ČSL + TOP 09 (SPOLU, 18,5 %). Samostatně stojí SPD (9 %) a KSČM (7 %).

Nicméně průběžně vycházejí také jiné modely. Třeba Kantar jako jediný neoslovuje svoje respondenty osobně, nýbrž jenom telefonicky a oproti ostatním výzkumným agenturám přisuzuje výrazně nižší podporu levicovým stranám (ČSSD, KSČM).

Pod následující časosběrnou grafikou jsou podepsány Český statistický úřad a Novinky.cz.

Autoři úvodního ilustračního obrázku: Peggy a Marco Lachmann-Anke

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno