Na první příčku se vrátilo nejsilnější opoziční hnutí, přestože vládní pětikoalice zůstává soudržná a relativně silná. Volební preference politických stran ovšem závisejí nejenom na oslovených respondentech, ale také na výzkumných agenturách a jejich pracovních metodách.

Masmédia pravidelně referují, jakou aktuální podporu mají jednotlivé partaje a jestli průběžně získávají, nebo spíše ztrácejí příznivce. Pod shrnujícími grafy ovšem bývají podepsány různé výzkumné agentury, které používají rozdílné pracovní metody. Nejdříve tedy prozkoumejme zdroje –⁠ a teprve potom zhodnotíme, jaké vyšly preference politických stran v listopadu 2023.

CAPI, CATI, CAWI, PAPI

Výzkumné metody srovnáme podle toho, jak jsou dotazováni respondenti (vybraní občané) a kam jsou zapisovány zjištěné informace.

MetodaAnglickojazyčný názevKomunikaceZáznam
CAPIComputer Assisted Personal InterviewingOsobněDo počítače
CATIComputer Assisted Telephone InterviewsTelefonickyDo počítače
CAWIComputer Assisted Web InterviewingPřes internetDo počítače
PAPIPen-and-Paper Personal InterviewOsobněNa papír

CVVM, Kantar, Median, STEM

Nejvýznamnější výzkumné agentury porovnáme podle toho, jaké pracovní metody používají, komu patří a kde sídlí jejich majitelé.

AgenturaMetodaMajitelCentrála
CVVMCAPI a PAPIAkademie věd ČRPraha
Kantar CZ s.r.o.CATI a CAWIKantar Square Two B.V.Rotterdam
Median s.r.o.CAPI a CAWIPřemysl ČechPraha
STEMCAWI a CATISTEM Ústav empirických výzkumů, z.ú.Praha

Zkoumaný vzorek zastupuje všechny voliče

Výzkumné agentury obvykle hledají takové respondenty, aby dohromady věrně reprezentovali celou popisovanou populaci. Muži, ženy, věkové, vzdělanostní a regionální skupiny jsou potom zastoupeny ve stejných poměrech, jako mezi všemi občany České republiky, kteří mohou volit.

Respondentů bývá kolem tisícovky, jejich názory a preference však mají různou váhu. Někdo aktivně a dlouhodobě zastává pevné postoje, zatímco jiný člověk jedná nevyzpytatelně, případně zůstává pasivní. Výzkumníci tedy zjišťují volební preference politických stran, ale také odhodlání a předvídatelnost jejich sympatizantů. Následně sestavují teoretický model. Rozdělují voličské hlasy a poslanecké mandáty tak, aby nejlépe reflektovali svůj aktuální sociální vzorek a tuzemská pravidla politické soutěže.

Volební preference politických stran v listopadu 2023

Srovnejme, jaké výsledky vycházejí jednotlivým výzkumným agenturám. Například Kantar v listopadu 2023 došel k závěru, že nejvýznamnější opoziční hnutí ANO po posledních volebních prohrách opět nabralo sílu. Politický projekt bývalého premiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta Andreje Babiše údajně dosahuje 32,5 %, což momentálně znamená vedoucí příčku.

Ve vládě však zůstávají ODS (15,5 %), Piráti (10,5 %), STAN (7 %), TOP 09 (4,5 %) a KDU-ČSL (2,5 %). Tyto strany se přitom dostaly do současné Poslanecké sněmovny ve volebních koalicích: ODS + TOP 09 + KDU-ČSL (Spolu) a Piráti + STAN (PirStan). Jestli tuhle taktiku příště zopakují, všechny pravděpodobně znovu postoupí do dolní komory našeho Parlamentu. Svůj poslanecký klub by zřejmě obhájila i SPD (10,5 %).

Také STEM a Median uvádějí, že ANO má nejvyšší volební preference. Kdybychom nyní uspořádali předčasné volby, mimo Poslaneckou sněmovnu by zřejmě zůstaly Přísaha, SOCDEM (bývalá ČSSD), PRO 2022, Svobodní, KSČM, Zelení a další politické strany. Nicméně současní poslanci mají mandát až do roku 2025 a většinou podporují stávající vládu, proto není pravděpodobné, že svůj zákonodárný sbor rozpustí dříve. Tudíž nedělejme unáhlené závěry a počkejme, jak rozhodnou voliči.

Pod následující časosběrnou grafikou jsou podepsány Český statistický úřad a Novinky.cz.

4 KOMENTÁŘE

  1. Mnohé politické strany v odhadovaných volebních modelech chybějí, protože jejich preference jsou na úrovni statistické chyby.

  2. Průzkumníci veřejného mínění ukazují hlavní trendy – kdo zrovna vede a dlouhodobě stoupá nebo klesá. Ale nedokážou odpovědět na další klíčové otázky: Kolik dospělých občanů zůstane doma, kam se nakonec přikloní nerozhodní voliči a kdo přeleze 5% hranici. Někteří jedinci se zachovají podle toho, jak se před volebními dny vyspí, pohodnou či nepohodnou s manželkou apod. A pomyslným jazýčkem na vahách může být jediné maloměsto, které se v průzkumech rovná „statistické chybě“.

  3. Volby do parlamentu sice za dva roky ,do té doby se nevyprofilují nové osobnosti lidí
    ,vidíme kdo vede nynější shluky protestů,doufám že tisk a média budou po nich pátrat ,představí je veřejnosti a ony samy”osoby”budou chtít jí dát republice své ,znalosti šarm řídit ji bez zisku ,,,,

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno