Vládní hnutí se vrátilo na první příčku, přestože v opozici spojují síly jeho největší konkurenti. Volební preference politických stran ovšem závisejí nejenom na oslovených respondentech, ale také na výzkumných agenturách a jejich pracovních metodách.

Masmédia pravidelně referují, jakou aktuální podporu mají jednotlivé partaje a jestli průběžně získávají, nebo spíše ztrácejí příznivce. Pod shrnujícími grafy ovšem bývají podepsány různé výzkumné agentury, které používají rozdílné pracovní metody. Nejdříve tedy prozkoumejme zdroje – a teprve potom zhodnotíme, jaké vyšly preference politických stran v září 2021.

CAPI, CATI, CAWI, PAPI

Výzkumné metody srovnáme podle toho, jak jsou dotazováni respondenti (vybraní občané) a kam jsou zapisovány zjištěné informace. Podle těchto charakteristik ostatně vznikly jejich používané zkrácené názvy, které mají anglickojazyčný původ.

Metoda(Anglickojazyčný název)KomunikaceZáznam
CAPI(Computer Assisted Personal Interviewing)OsobněDo počítače
CATI(Computer Assisted Telephone Interviews)TelefonickyDo počítače
CAWI(Computer Assisted Web Interviewing)Přes internetDo počítače
PAPI(Pen-and-Paper Personal Interview)OsobněNa papír

CVVM, Kantar, Median, STEM

Nejvýznamnější výzkumné agentury porovnáme podle toho, jaké pracovní metody používají, komu patří a kde sídlí jejich majitelé.

AgenturaMetodaMajitelCentrála
CVVMCAPI a PAPIAkademie věd ČRPraha
Kantar CZ s.r.o.CATIKantar Square Two B.V.Rotterdam
Median s.r.o.CAPI a CAWIPřemysl ČechPraha
STEMPAPI a CAPISTEM Ústav empirických výzkumů, z.ú.Praha

Zkoumaný vzorek zastupuje všechny voliče

Výzkumné agentury obvykle hledají takové respondenty, aby dohromady věrně reprezentovali celou popisovanou populaci. Muži, ženy, věkové, vzdělanostní a regionální skupiny jsou potom kvantitativně zastoupeny stejně, jako mezi všemi občany České republiky, kteří mohou volit.

Respondentů bývá kolem tisícovky, jejich názory a preference však mají různou váhu. Někdo aktivně a dlouhodobě zastává pevné postoje, zatímco jiný člověk jedná nevyzpytatelně, případně zůstává pasivní. Výzkumníci tedy zjišťují volební preference politických stran, ale také odhodlání a předvídatelnost jejich sympatizantů. Následně sestavují teoretický „model“. Rozdělují voličské hlasy a poslanecké mandáty tak, aby nejlépe reflektovali svůj aktuální sociální vzorek a tuzemská pravidla politické soutěže.

Volební preference politických stran v září 2021

Srovnejme, jaké výsledky vycházejí jednotlivým výzkumným agenturám. Například Median v září 2021 došel k závěru, že vládní hnutí ANO po několikaměsíčním poklesu zase nabralo sílu. Politický projekt současného premiéra Andreje Babiše údajně dosahuje 27 %, což momentálně znamená vedoucí příčku. V opozici však spolupracují ambiciózní bloky: Svoje síly spojily ODS + KDU-ČSL + TOP 09 (SPOLU, dohromady 21 %), respektive Piráti + STAN (20,5 %). Samostatně stojí SPD (9 %) a KSČM (6 %).

Také STEM, CVVM a Kantar uvádějí, že ANO má nejvyšší volební preference. Posledně jmenovaná agentura jako jediná neoslovuje svoje respondenty osobně, nýbrž jenom telefonicky a oproti ostatním přisuzuje nižší podporu levicovým stranám (ČSSD, KSČM).

Pod následující časosběrnou grafikou jsou podepsány Český statistický úřad a Novinky.cz.

Na úvodní fotografii vidíme Andreje Babiše, zdroj: europa.eu, copyright: European Union

3 KOMENTÁŘE

  1. Mnohé politické strany v odhadovaných volebních modelech chybějí, protože jejich preference jsou na úrovni statistické chyby.

  2. Průzkumníci veřejného mínění ukazují hlavní trendy – kdo zrovna vede a dlouhodobě stoupá nebo klesá. Ale nedokážou odpovědět na další klíčové otázky: Kolik dospělých občanů zůstane doma, kam se nakonec přikloní nerozhodní voliči a kdo přeleze 5% hranici. Někteří jedinci se zachovají podle toho, jak se před volebními dny vyspí, pohodnou či nepohodnou s manželkou apod. A pomyslným jazýčkem na vahách může být jediné maloměsto, které se v průzkumech rovná „statistické chybě“.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno