Brzy rozhodneme, jaký bude v příštích letech Evropský parlament. Volby proběhnou 7. a 8. června 2024. Pokud chcete hlasovat, ale v uvedené dny budete mimo svoje trvalé bydliště, potřebujete voličský průkaz. Jde o legitimaci, která platí ve všech českých volebních místnostech. Tady zveřejňujeme vzorovou žádost o voličský průkaz.

Kde se konají volby do Evropského parlamentu

Estonci svoje zastupitele vybírají v kamenných volebních místnostech nebo přes internet. České volby však probíhají pouze postaru. Obecní úřad, pod který spadá adresa vašeho trvalého bydliště, vás vede ve stálém seznamu oprávněných voličů. Takže stačí, když v nejbližší volební místnosti ukážete svůj občanský průkaz… A můžete podpořit svoji oblíbenou politickou stranu tak, že do plastové urny hodíte její hlasovací lístek.

Záleží na místní samosprávě, jestli volby pořádá na radnici, ve školní budově, ve skautské klubovně, v kostele nebo jinde. Každý zdravý dospělý člověk mezitím svobodně rozhoduje o svém životě, může kupříkladu cestovat a usadit se jinde, nebo se vrátit zpět. Odvážní cestovatelé znají širší obzory, ale také překonávají náročnější překážky než starousedlíci, třeba když se účastní politických voleb.

Co když jste zrovna v cizině

Tentokrát nemůžete hlasovat na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. Takže v Chorvatsku, Řecku nebo Španělsku nepodpoříte hnutí ANO, trojkoalici Spolu, Piráty, STAN ani SPD. Ale pokud máte trvalý nebo přechodný pobyt v jiném členském státu Evropské unie, můžete volit jeho kandidáty. Takže například Čech, který žije v Berlíně, smí hlasovat pro některou německou kandidátku.

Využijte jakoukoli českou volební místnost

Jestli chcete hlasovat v tuzemsku, ale mimo svůj domovský okrsek, požádejte o voličský průkaz. Následně dostanete speciální propustku, díky které získáte přístup do všech českých volebních místností. Jakmile se prokážete touto legitimací, volební komise vás zapíše do zvláštního seznamu oprávněných voličů a nechá vás, abyste hlasovali pro svoje kandidáty.

Žádost o voličský průkaz → formulář

O volební legitimaci požádejte tam, kde jste vedeni ve stálém seznamu oprávněných voličů. Takže oslovte svůj domovský obecní, městský nebo zastupitelský úřad. Do žádosti napište: svoje jméno a příjmení, datum svého narození, adresu trvalého pobytu a jak převezmete voličský průkaz (osobně, přes prostředníka, poštou). Ministerstvo vnitra vydalo oficiální formulář, který stáhnete pod TÍMTO odkazem.

Jak funguje datová schránka

O voličský průkaz požádejte osobně, klasickou poštou, nebo elektronicky. Papírový dopis musí obsahovat váš úředně ověřený podpis. Internetová cesta vede přes takzvanou datovou schránku. Postupujte následovně:

  1. Přejděte na portál Datové schránky.
  2. V rozcestníku vyberte, jak se přihlásíte (osobně preferuji Identitu občana, respektive Bankovní identitu, kterou poskytují přední tuzemské banky).
  3. Klikněte na pokyn „Zřídit schránku fyzické osoby“.
  4. Klikněte na pokyn „Napsat zprávu“.
  5. Jako adresáta vyberte svůj obecní, městský nebo zastupitelský úřad (například Praha 19).
  6. Předmět nadepište jako Žádost o voličský průkaz, formulář připojte v příloze.
  7. Zprávu odešlete.

Žádost přes Portál občana

Česká republika se pomalu digitalizuje, ale zatím dosahuje horších výsledků než Estonsko. Vláda vám nabízí, abyste o voličský průkaz požádali přes Portál občana. Tam vám však sdělí, že potřebuje datovku a přesměruje vás na portál Datové schránky. Přitom by bylo efektivnější, kdyby nás nevedla oklikou, ale rovnou k cíli.

Kdy získáte volební průkaz

Tuzemské volby do Evropského parlamentu proběhnou v pátek 7. června a sobotu 8. června 2024. Jestli v inkriminované dny nebudete ve svém domovském okrsku, nemeškejte. Žádosti o voličský průkaz jsou přijímány:

  • papírovou poštou nejpozději v pátek 31. května 2024 do 16:00 hodin
  • elektronicky (online) nejpozději v pátek 31. května 2024 do 16:00 hodin
  • osobně nejpozději ve středu 5. června 2024 do 16:00 hodin

Odpovědný úřad vám předá nebo zašle voličský průkaz nejdříve 15 dnů před evropskými volbami (23. května 2024). Dokument následně odevzdáte tam, kde chcete hlasovat. Závěrem ještě ukážeme, jak vypadal vzorový voličský průkaz pro předminulé volby do Evropského parlamentu.

volicsky-prukaz-vzor.pdf

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno