Český stát vám nabízí, abyste úřední formality vyřizovali přes internet. Elektronicky získáte doklady, stavební povolení, přehledy a výpisy, nebo podáte daňové přiznání. Důležitou roli přitom hraje bankovní identita. Přihlášení do systému proběhne jednoduše a bezpečně, pokud využijete svoje internetové bankovnictví.

Datová schránka a další portály

Jakmile se narodí nový občánek, ocitne se ve spleti úředních formalit, ze kterých neunikne ani v požehnaném věku. Nejdříve potřebuje rodný list a očkování, později studuje, pracuje, platí daně nebo přepočítává svůj důchod. Naši předkové vypisovali papírová lejstra a stáli ve frontách, aby dostali jinou oficiální listinu. Nyní stačí státní internetové portály:

Jak zřídit bankovní identitu

Přes státní portály tečou citlivá osobní a úřední data, která jsou zabezpečena před hackery. Záleží na vás, jakou pojistku zvolíte – zdali nové silné heslo, mobilní klíč (speciální telefonní aplikaci), nebo jinou formu. Na základě osobních zkušeností vám doporučuji bankovní identitu (Bank iD), kterou vám zřídí jakákoli moderní tuzemská banka. Pokud už používáte internetové bankovnictví, potom svoje Bank iD pravděpodobně už máte.

Přední banky jsou připraveny

Bankéři digitalizují déle než politici, a proto jsou v informačních technologiích dál. Vyvinuli zákaznické portály, které mají mnohaletou historii a jsou důkladně otestované. Každému zájemci přidělují individuální účet, aby hospodařil se svými elektronickými penězi.

Jakmile získáte svoji bankovní identitu, otevře se vám internetové bankovnictví. Přihlásíte se svým uživatelským jménem a heslem, párkrát kliknete – a zkontrolujete svoje úspory, převedete svoje peníze na spořící účet, zaplatíte za energie apod. Do internetového bankovnictví se zapojila většina české populace. Banky proto nabídly státu, aby bankovní identitu využili při svojí digitalizaci. Naši politici souhlasili.

Následující banky přidělují svým klientům bankovní identitu, která platí v jejich internetovém bankovnictví a také na českých státních portálech:

 • Air Bank
 • Banka CREDITAS
 • Česká spořitelna
 • ČSOB
 • Fio banka
 • Komerční banka
 • mBank
 • MONETA Money Bank
 • Raiffeisenbank
 • UniCredit Bank

Bankovní identita – přihlášení

Bank iD využívají také další soukromé firmy, aby ověřily totožnost svých zákazníků. Bankovní identitě důvěřují družstva COOP, společnosti Fortuna, Moje ambulance (onlineambulance.cz), O2, Pražská plynárenská, Sazka nebo T-Mobile.

Dejte však pozor, abyste se přihlašovali na správné stránce. Podvodníci zakládají falešné weby, které zdánlivě vypadají jako internetové bankovnictví nebo portál veřejné správy, aby tam zjistili vaše přístupové údaje a potom jednali vaším jménem! Takže raději zkontrolujte adresu, na které se nacházíte. Pokud víte, že jste na žádoucím místě, vstupte dále. Bankovní identita, přihlášení:

 1. V internetovém prohlížeči otevřete cílovou adresu, například mojedatovaschranka.cz
 2. Zaměřte se na sekci, která bývá nazvána Přihlásit, Přihlášení apod.
 3. V další nabídce vyberte Identita občana.
 4. Dále zvolte Bankovní identita.
 5. Klikněte na svoji banku.
 6. Dostanete se do přihlašovacího formuláře, který vypadá jako vstup do internetového bankovnictví. Zde vyplňte svoje uživatelské jméno a heslo. Klikněte na Přihlásit se, Přihlášení nebo Pokračovat.
 7. Do vašeho mobilního telefonu pravděpodobně přijde SMS kód, který vyplňte do dalšího řádku a dejte Odeslat.
 8. Následně zmáčkněte políčko Poskytnout identitu.
 9. Na některých portálech budete vyzváni, abyste zvolili mezi svým občanským a podnikatelským účtem, nebo abyste se rozhodli, jestli se budete vždycky přihlašovat takhle. Zde vyberte možnosti podle svých preferencí a klikněte na zvolenou alternativu nebo na Uložit.
 10. Pokud se nevyskytly žádné technické potíže, jste úspěšně přihlášeni přes svoji bankovní identitu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno