Známe termín, kandidáty a preference politických stran! Eurovolby pravděpodobně vyhrají lidovci a druzí budou nejspíše socialisté, ale většiny nedosáhnou bez liberálů, zelených nebo konzervativců. Připravujeme se na volby do Evropského parlamentu 2024! Kalkulačka napoví, k jaké straně máte názorově blízko.

Termín a další základní informace

📅 Událost:Volby do Evropského parlamentu
🙎‍♀️ Koho volíme:21 českých a 720 evropských poslanců
🗳 Volební obvody:27 členských států Evropské unie
🕒 Termín:Od čtvrtka 6. 6. do neděle 9. 6. 2024
✅ Volební klauzule:Maximálně 5 %
🏃 Favorit:Evropská lidová strana
📝 Exit polls:Publikují veřejnoprávní média
📺 Průběžné výsledky:Sčítají úředníci členských států
📢 Konečné výsledky:Zveřejní Evropský parlament
Volební klauzule znamená minimální podíl odevzdaných platných hlasů, který potřebují kandidáti, aby prošli do Parlamentu. Maximální 5% hranice platí například v České republice, podrobnosti popíšeme níže.
Vsaďte si u Betano s bonusem

Kdy budou eurovolby v České republice

Evropskou unii vedou výkonní šéfové jejích členských států, kteří zasedají v Radě. Německý kancléř Olaf Scholz, francouzský prezident Emmanuel Macron, český premiér Petr Fiala a jejich kolegové tam řeší aktuální problémy. Každý členský stát má taky svého komisaře, který v Komisi navrhuje nové zákony. Ale výsledné právní předpisy píše teprve Evropský parlament.

Rada rozhodla, že nejbližší volby do Europarlamentu proběhnou od čtvrtka 6. do neděle 9. června 2024. Přesná data a časy záleží na členských státech. České Ministerstvo vnitra oznámilo, že tuzemské volební místnosti budou otevřeny v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Jde o českou tradici. Jako obvykle volíme v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00 hodin.

Kandidáti pro volby do Europarlamentu

Některé české politické strany utvářejí koalice, aby zvýšily svoje šance na úspěch. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 pokračují ve spolupráci jako Spolu. Dvoukoalici utvořily SPD a Trikolora. Na další společné kandidátce najdeme SOCDEM (bývalou ČSSD) a hnutí Budoucnost. V tandemu startují také Motoristé sobě a Přísaha. Trojkoalici sestavily KSČM, SD-SN a ČSNS – tyto strany vystupují pod značkou Stačilo!

Piráti a STAN zápasí o naše hlasy zvlášť, přestože naposledy do české Poslanecké sněmovny kandidovali společně. Rovněž ANO vede samostatnou kampaň.

Oficiální straničtí kandidáti do Evropského parlamentu

 • ANO: Klára Dostálová, Jaroslav Bžoch, Ondřej Knotek, Martin Hlaváček, Jana Nagyová, Jaroslava Pokorná Jermanová
 • Spolu: Alexandr Vondra (ODS), Veronika Vrecionová (ODS), Luděk Niedermayer (TOP 09), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Ondřej Krutílek (ODS), Ondřej Kolář (TOP 09)
 • Piráti: Marcel Kolaja, Markéta Gregorová, Zuzana Klusová, Mikuláš Peksa, David František Wagner, Andrea Hoffmannová
 • SPD + Trikolora: Petr Mach (SPD), Ivan David (SPD), Zuzana Majerová (Trikolora)
 • Starostové a nezávislí (STAN): Danuše Nerudová, Jan Farský, Petra Korlaar, Radim Sršeň, Lucie Potůčková, Martin Exner
 • Přísaha + Motoristé sobě: Filip Turek, Nikola Bartůšek (Přísaha), Antonín Staněk, Petr Macinka (Motoristé sobě), Tomáš Pokstefel, Vladimír Pikora
 • SOCDEM + Budoucnost: Lubomír Zaorálek, Daniela Ostrá, Lenka Desatová, Kvetoslava Kotrbová (všichni SOCDEM), Klára Školníková (Budoucnost)
 • Stačilo: Kateřina Konečná (KSČM), Ondřej Dostál, Jana Turoňová, Milan Krajča (KSČM), Petra Rédová, Jarmila Dubravská
 • Zelení: Johanna Nejedlová, Petr Doubravský, Zuzana Pavelková, Michal Berg, Gabriela Svárovská, Osamu Okamura
 • Svobodní: Libor Vondráček, Matěj Gregor, Karel Diviš, Veronika Blažková, Pavel Šrámek, Martin Sklář
 • PRO: Jindřich Rajchl, Ivana Turková, Michal Hašek, Marek Zeman, Ivo Budil, Václav Török
Vsaďte si u Fortuny s bonusem

Jak volit do Evropského parlamentu

Jestli 7. ani 8. června 2024 nebudete ve své domovské obci, předem požádejte svůj Obecní úřad o voličský průkaz, abyste svoje favority podpořili v jakémkoli jiném tuzemském okrsku. V minulých eurovolbách bohužel nebyly otevřené volební místnosti na českých zahraničních ambasádách.

Můžete podpořit pouze 1 stranu nebo koalici. Vybraný hlasovací lístek ve volební místnosti vložte do úřední obálky, kterou potom hoďte do urny. Pokud preferujete konkrétní kandidáty, zakroužkujte jejich pořadová čísla. Takhle ovšem smíte podpořit maximálně 2 osoby!

Průzkumy předvolebních preferencí

Agentury CVVM, Kantar, Median a STEM měří popularitu tuzemských partají. Zpovídají stovky a tisíce potenciálních voličů, aby co nejpřesněji odhadly pravděpodobné výsledky příštích voleb. Přitom však oslovují různé respondenty, kladnou odlišné otázky a rozhovory vedou rozličnými cestami – osobně, telefonicky, nebo přes internet. Pokaždé proto vycházejí jiné výsledky, nicméně favorité jsou jasní.

Výsledky? ANO, Spolu, Piráti, SPD a STAN míří do EP

Jestli se potvrdí průzkumy veřejného mínění, většinu českých mandátů získají ANO a Spolu. Vícečlenné delegace zřejmě obhájí také Piráti a SPD. Minimálně jeden zástupce patrně zůstane Starostům a nezávislým.

V českém zákoně o volbách do Evropského parlamentu stojí, že do zákonodárného sboru postupuje strana nebo koalice, která získá aspoň 5 % platných odevzdaných hlasů. Takže Přísaha, SOCDEM, KSČM a další menší formace budou rády, když každá dosáhne aspoň na jeden mandát. Ostatní strany a koalice mají ještě nižší preference.

V obměněném Europarlamentu zasedne 21 českých a 699 ostatních poslanců. Máme tam větší zastoupení, než by odpovídalo velikosti naší populace. Češi početně představují 2,3 % celé Evropské unie, ale v novém Europarlamentu máme rezervovaných 2,9 % křesel.

Vsaďte si u Tipsportu s bonusem

Kalkulačka: volby do Evropského parlamentu 2024

Celý kontinent řeší energetickou krizi, drahotu, ruskou válečnou agresi, masovou imigraci, klimatickou změnu, nástup umělé inteligence nebo čínskou konkurenci. Politické programy se neliší svojí národností, ale světonázorem. V Europarlamentu proto vznikly mezinárodní frakce, které nabízejí různé recepty na současné problémy.

STAN, TOP 09 a KDU-ČSL patří k Evropské lidové straně, která v letech 1999 až 2019 vyhrála všechny volby do EP. Vlivní jsou i Socialisté a Demokraté, k nimž náleží SOCDEM. Třetí největší sílu představuje liberální Obnova Evropy, ke které se přidalo ANO. Slabší jsou Zelení / Evropská svobodná aliance (Piráti), Konzervativci a reformisté (ODS), Identita a demokracie (SPD) a Levice (KSČM). Kalkulačka srovná jejich postoje.

3 KOMENTÁŘE

 1. EU a NATO jsou naší nejlepší ochranou proti současnému ruskému fašismu, válce a bídě. Český vlastenec proto volí jedině proevropské strany. Levicovost nebo pravicovost, liberalismus nebo konservatismus je teprve druhotným kritériem. Ať žije Česká republika, ať žije Evropská unie!

 2. Europarlament se dělí na 7 velkých evropských politických stran / frakcí. Přitom „Identita a demokracie“, do které patří česká SPD, kvůli svým extrémním postojům a labilitě nemá žádný vliv. Evropský parlament řídí lidovci (STAN, TOP 09, KDU-ČSL) a socialisti (SOCDEM), přicmrndávají liberálové (ANO) a Zelení (Piráti). Okrajovou roli hrají konzervativci (ODS) a Levice (KSČM, Stačilo). Cokoli jiného jsou ztracené hlasy. Taková je realita, ale každý ať volí, jak chce. 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno