Známe termín, kandidáty a preference politických stran! Eurovolby pravděpodobně vyhrají lidovci a druzí budou nejspíše socialisté, ale většiny nedosáhnou bez liberálů, zelených nebo konzervativců. Připravujeme se na volby do Evropského parlamentu 2024! Kalkulačka napoví, k jaké straně máte názorově blízko.

Termín a další základní informace

📅 Událost:Volby do Evropského parlamentu
🙎‍♀️ Koho volíme:21 českých a 720 evropských poslanců
🗳 Volební obvody:27 členských států Evropské unie
🕒 Termín:Od čtvrtka 6. 6. do neděle 9. 6. 2024
✅ Volební klauzule:Maximálně 5 %
🏃 Favorit:Evropská lidová strana
📝 Exit polls:Publikují veřejnoprávní média
📺 Průběžné výsledky:Sčítají úředníci členských států
📢 Konečné výsledky:Zveřejní Evropský parlament
Volební klauzule znamená minimální podíl odevzdaných platných hlasů, který potřebují kandidáti, aby prošli do Parlamentu. Maximální 5% hranice platí například v České republice, podrobnosti popíšeme níže.

Kdy budou eurovolby v České republice

Evropskou unii vedou výkonní šéfové jejích členských států, kteří zasedají v Radě. Německý kancléř Olaf Scholz, francouzský prezident Emmanuel Macron, český premiér Petr Fiala a jejich kolegové tam řeší aktuální problémy. Každý členský stát má taky svého komisaře, který v Komisi navrhuje nové zákony. Ale výsledné právní předpisy píše teprve Evropský parlament.

Rada rozhodla, že nejbližší volby do Europarlamentu proběhnou od čtvrtka 6. do neděle 9. června 2024. Přesná data a časy záleží na členských státech. České Ministerstvo vnitra oznámilo, že tuzemské volební místnosti budou otevřeny v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Jde o českou tradici. Obvykle volíme v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00 hodin.

Kandidáti pro volby do Europarlamentu

Některé české politické strany utvářejí koalice, aby zvýšily svoje šance na úspěch. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 pokračují ve spolupráci jako Spolu. SPD a Trikolora vytvoří tandem. Bývalá ČSSD, která se přejmenovala na SocDem, nabídne spolupráci menším levicovým stranám – Budoucnosti a Levici.

Piráti a STAN zápasí o naše hlasy zvlášť, přestože naposledy do české Poslanecké sněmovny kandidovali společně. Rovněž ANO vede samostatnou kampaň.

Oficiální straničtí kandidáti do Evropského parlamentu

  • Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09): Alexandr Vondra (ODS), Veronika Vrecionová (ODS), Luděk Niedermayer (TOP 09), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)
  • Piráti: Marcel Kolaja, Markéta Gregorová, Zuzana Klusová, Mikuláš Peksa, David František Wagner
  • Starostové a nezávislí (STAN): Jan Farský, Danuše Nerudová

Možní, ale dosud oficiálně nepotvrzení kandidáti do EP

  • ANO: Klára Dostálová, Martin Hlaváček, Ondřej Knotek, Ondřej Kovařík
  • SPD + Trikolora: Ivan David (SPD), Zuzana Majerová (Trikolora)
  • SocDem: Tomáš Petříček, Lubomír Zaorálek, Libor Rouček
  • KSČM: Kateřina Konečná
  • Přísaha: předseda Robert Šlachta svoji kandidaturu vyloučil
  • Pro: Jindřich Rajchl
  • Zelení: uvažují o spolupráci se SocDem nebo Piráty
  • Svobodní: Karel Diviš

Jak volit do Evropského parlamentu

Jestli 7. ani 8. června 2024 nebudete ve své domovské obci, předem požádejte svůj Obecní úřad o voličský průkaz, abyste svoje favority podpořili v jakémkoli jiném tuzemském okrsku. V minulých eurovolbách bohužel nebyly otevřené volební místnosti na českých zahraničních ambasádách.

Můžete podpořit pouze 1 stranu nebo koalici. Vybraný hlasovací lístek ve volební místnosti vložte do úřední obálky, kterou potom hoďte do urny. Pokud preferujete konkrétní kandidáty, zakroužkujte jejich pořadová čísla. Takhle ovšem smíte podpořit maximálně 2 osoby!

Průzkumy předvolebních preferencí

Agentury CVVM, Kantar, Median a STEM měří popularitu tuzemských partají. Zpovídají stovky a tisíce potenciálních voličů, aby co nejpřesněji odhadly pravděpodobné výsledky příštích voleb. Přitom však oslovují různé respondenty, kladnou odlišné otázky a rozhovory vedou rozličnými cestami – osobně, telefonicky, nebo přes internet. Pokaždé proto vycházejí jiné výsledky, nicméně favorité jsou jasní.

Výsledky? ANO, Spolu, Piráti, SPD a STAN míří do EP

Jestli se potvrdí průzkumy veřejného mínění, většinu českých mandátů získají ANO a Spolu. Vícečlenné delegace zřejmě obhájí také Piráti a SPD. Minimálně jeden zástupce patrně zůstane Starostům a nezávislým.

V českém zákoně o volbách do Evropského parlamentu stojí, že do zákonodárného sboru postupuje strana nebo koalice, která získá aspoň 5 % platných odevzdaných hlasů. Takže SocDem a KSČM budou rády, když každá dosáhne aspoň na jeden mandát. Ostatní strany a koalice mají ještě nižší preference.

V obměněném Europarlamentu zasedne 21 českých a 699 ostatních poslanců. Máme tam větší zastoupení, než by odpovídalo velikosti naší populace. Češi početně představují 2,3 % celé Evropské unie, ale v novém Europarlamentu máme rezervovaných 2,9 % křesel.

Kalkulačka: volby do Evropského parlamentu 2024

Celý kontinent řeší energetickou krizi, drahotu, ruskou válečnou agresi, masovou imigraci, klimatickou změnu, nástup umělé inteligence nebo čínskou konkurenci. Politické programy se neliší svojí národností, ale světonázorem. V Europarlamentu proto vznikly mezinárodní frakce, které nabízejí různé recepty na současné problémy.

STAN, TOP 09 a KDU-ČSL patří k Evropské lidové straně, která od roku 1999 vyhrává všechny volby do EP. Vlivní jsou i Socialisté a Demokraté, k nimž náleží SocDem. Třetí největší sílu představuje liberální Obnova Evropy, ke které se přidalo ANO. Slabší jsou Zelení / Evropská svobodná aliance (Piráti), Konzervativci a reformisté (ODS), Identita a demokracie (SPD) a Levice (KSČM). Kalkulačka srovná jejich postoje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno