Aspen Institute spojuje ambiciózní osobnosti, aby řešily problémy současného světa. Chce férovou společnost. Vyzývá politiky a manažery, ať se řídí hodnotami. V konspiračních teoriích však figuruje jako účelová organizace, která prosazuje americké zájmy a hájí globální elitu. Jestli vás zajímá, co je Aspen Institute, členové a absolventi této instituce vám odpoví svými životními příběhy.

Co je Aspen Institute

Celá historie začala v německé rodině, která zpracovávala dřevo a vyráběla bedny v americkém Chicagu. Tady se na konci 19. století narodil Walter Paepcke. Postupně převzal rodinný podnik, inovoval a skupoval konkurenci. Vybudoval korporaci, která vyráběla kartonové krabice pro Procter & Gamble, General Electric a další velké zákazníky. Přitom poznával jiné vizionáře. Obdivoval například židovského intelektuála Mortimera Adlera, který shromažďoval velké knihy Západní kultury.

Paepcke miloval klasickou literaturu, ale také hudbu nebo lyžování. Proto tíhl k městečku Aspen, které leží ve Skalistých horách. Tady založil lyžařskou společnost a hudební festival. V Aspenu také uspořádal dvacetidenní oslavu 200. narozenin německého spisovatele Johanna Wolfganga von Goethe. Přijelo přes 2 000 hostů – například všestranný francouzský lékař Albert Schweitzer, španělský filosof José Ortega y Gasset nebo polský klavírista Arthur Rubinstein.

Akce byla famózní. Paepcke proto v roce 1949 založil Aspen Institute, aby se znamenité osobnosti potkávaly častěji. A tato tradice vydržela dodneška. Vznikla mezinárodní organizace, ve které debatují politici, vědci, umělci nebo podnikatelé. Aspen Institute tvrdí, že chce svobodnou, spravedlivou a férovou společnost. Prosazuje hodnotový leadership – manažer by měl se svým týmem sdílet společné hodnoty, aby šli za stejným cílem.

Jaké příspěvky platí členové

Aspen Institute bývá prezentován jako nezisková organizace, ale má přebytkový rozpočet. V roce 2021 inkasoval přes 149 milionů $ a utratil přes 143 milionů $. Pro srovnání, Aspen Institut měl větší tržby než Bezpečnostní informační služba ČR, ale menší možnosti než Grantová agentura ČR. Příjmy plynuly zejména z „projektových a federálních grantů” (přes 100 milionů $). Následovaly příspěvky (přes 40 milionů $), které jsou odstupňovány podle sponzorského nebo členského statusu.

Nejštědřejší donoři darovali milion, či ještě více. Mezi nejvelkorysejší přispěvatele se řadí Ministerstvo zahraničí USA, Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj, Nadace Billa a Melindy Gatesových, Fordova nadace, Jacklyn G. a Miguel A. Bezosovi (jejich syn založil společnost Amazon), Prudential Financial nebo Johnson & Johnson. Na seznamu není George Soros ani jeho Open Society Fund.

Nižší bývají řadové členské příspěvky, ale stále jde o pozoruhodné částky, které otevírají dveře do prestižního kolektivu:

  • 50 000 $ = společnost zlatého listu
  • 25 000 $ = předsedova společnost
  • 10 000 $ = prezidentova společnost
  • 5 000 $ = společnost aspenského listu
  • 2 500 $ = individuální členství
  • 650 $ = předvoj pod 40 let

Členové mají přístup na více než 50 akcí, které Aspen Institute každoročně pořádá ve Skalistých horách, New Yorku, San Franciscu, Washingtonu a na dalších místech USA. Kdo zaplatil více než 2 500 $, ten má zajištěné ještě benefity –⁠ ubytování pro více lidí nebo „exkluzivní zážitky s prominentními hosty”.

Proč vznikl Aspen Institut Praha

Myšlenka svobodné a spravedlivé společnosti sahá za americké hranice, ale každá země má svoje kulturní centra a specifika. Aspen Institute proto nyní sídlí ve Washingtonu a v dalších státech provozuje svoje pobočky. Působí v České republice, Francii, Indii, Itálii, Japonsku, Mexiku, Německu, na Novém Zélandu, v Rumunsku, Spojeném království, Španělsku a na Ukrajině.

V Praze se zrodil Aspen Institute Central Europe, aby pořádal středoevropské semináře, setkání a konference. Zaměřuje se na místní témata – například na budoucnost českého pracovního trhu, na Visegrádskou skupinu, nebo srovnává české a polské technologické společnosti. Ale předkládá také globální témata: NATO v celosvětovém kontextu, vztahy mezi Evropskou unií a Čínou apod.

Češi mezi řečníky a absolventy

Pražský Aspen Institut vznikl v roce 2012 a následně hostil stovky zajímavých osobností. V jeho dnešním představenstvu úřaduje Pavel Řehák (zakladatel pojišťovny Direct), Tania le Moigne (ředitelka Googlu pro Českou republiku a další státy), Tomáš Salomon (prezident České bankovní asociace), Dita Charanzová (europoslankyně za ANO) nebo Jan Farský (bývalý poslanec za STAN).

Výkonným ředitelem je Milan Vašina (konzultant investiční skupiny Rockaway Capital). V dozorčí radě zasedá Ivan Hodáč (prý má zásadní vliv na bruselskou politiku), Michaela Bakala (manželka Zdeňka Bakaly) a Zdeňek Tůma (bankéř působící v ČSOB).

Na seminářích přednášeli například Madeleine Albrightová (bývalá ministryně zahraničí USA), Petr Fiala (premiér za ODS), Petr Pavel (bývalý nejvyšší vojenský představitel NATO, dneska prezident České republiky), Danuše Nerudová (kandidátka na prezidentku), Karel Havlíček (místopředseda ANO) či Jakub Landovský (velvyslanec při NATO, člen ČSSD). Nezapojil se Andrej Babiš (ANO).

Program pro mladé lídry absolvovali kupříkladu Aleš Michl (guvernér České národní banky), Markéta Pekarová Adamová (předsedkyně Poslanecké sněmovny za TOP 09), Vít Rakušan (ministr vnitra za STAN), Adam Vojtěch (bývalý ministr zdravotnictví za ANO) nebo Lukáš Kovanda (ekonom).

Konspirační teorie o globalistech

Na začátku celého příběhu stál výrobce kartonových krabic, který miloval Skalisté hory a měl ještě vyšší ambice. Byl úspěšný. V jeho organizaci se dneska potkávají přední politici a finančníci, aby přemýšleli a diskutovali o zásadních výzvách naší současnosti. Aspenský institut zaujal i konspirátory, kteří hledají všemocnou a všehoschopnou globální elitu. Jejich úvahy jsou následující: „V Aspen Institutu se schází řada známých tváří. Co tam asi dělají? Určitě tam kují nějaké pikle, aby mě okradli a zotročili!“

Tahle úvaha ovšem není logická. Kdyby Aspen Institut fungoval jako přípravka pro budoucí diktátory a tyrany, jeho členové by nevystavovali svoje medailonky na společném webu a nezveřejňovali by svoje materiály. Scházeli by se tajně, za vysokými zdmi nějaké soukromé rezidence, nevydávali by tiskové zprávy a ignorovali by veřejnost. Ale oni jsou transparentní, jakoby… Jakoby neměli, co skrývat!

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: pexels.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno