Její rodiče měli účetní firmu, a proto se stala ekonomkou. Byla rektorkou Mendelovy univerzity a předsedala národní důchodové komisi. S manželem, který je spolumajitelem největší české advokátní kanceláře, vychovávají dva dospívající syny. Letos oznámila kandidaturu na prezidentku České republiky: Danuše Nerudová. Životopis brněnské akademičky obsahuje také kontroverze, které rozebereme.

Rektorka Mendelovy univerzity v Brně

Danuše Nerudová se narodila 4. ledna 1979 v jihomoravské metropoli. Její rodiče byli výpočetní technici, takže rozuměli počítačům a matematice. Po roce 1989 založili účetní firmu, ve které vypomáhala také dospívající Danuše. Proto zamířila na matematické gymnázium a následně na Mendelovu univerzitu, kde vystudovala hospodářskou politiku a správu.

KLIKNĚTE ZDE a vsaďte si na prezidentské volby s bonusem 300 Kč zdarma na první sázky u Tipsportu.

Tipsport sázky na volby

Původně předpokládala, že po škole zakotví v rodinné účetní firmě, ale nakonec dala přednost akademické půdě. Specializuje se na daně a důchody, studuje také příjmové rozdíly mezi mužskou a ženskou populací. Stala se profesorkou. Na svojí domovské univerzitě vede Ústav účetnictví a daní (od roku 2007), byla také proděkankou (2009 – 2014), prorektorkou (2014 – 2015) a rektorkou (2018 – 2022). Mezitím předsedala Komisi pro spravedlivé důchody (2019 – 2020), kterou založila tehdejší ministryní sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Průšvihy, úspěchy a důchodová reforma

Jako rektorka čelila kritice, že v její kanceláři přibyla socha černého koně, která prý univerzitu stála přes 100 000 Kč. Danuše Nerudová namítá, že stará pracovna potřebovala rekonstrukci a umělecké dílo bylo pořízeno „za zlomek původní ceny“.

Její akademický životopis ale utrpěl krátce poté, co opustila rektorskou funkci. Mendelova univerzita přišla o akreditaci pro doktorské studium ekonomických oborů. Národní akreditační úřad (NAÚ) zjistil, že studijní programy byly přeplněné a mnozí studenti nezvykle rychle získávali tituly. Nerudová tvrdí, že podezřelé případy ještě jako rektorka „okamžitě důrazně řešila“, ale přijímací řízení podle zákona záleží na děkanech.

KLIKNĚTE ZDE a vsaďte si na prezidentské volby s bonusem 500 Kč zdarma na první sázky u Fortuny.

„Mendelova univerzita pod mým vedením jako první vysoká škola v České republice získala od Evropské komise HR Award,“ říká Nerudová. Uvedenou cenu dostávají vědecké instituce, které vytvářejí rovné příležitosti pro ženy a muže. Brzy po Mendelově univerzitě byly oceněny také další tuzemské vysoké školy.

Danuše Nerudová uspěla v Komisi pro spravedlivé důchody, takže nadějněji se vyvíjí její politický životopis. Doporučila, aby byl výpočet státních penzí srozumitelnější a mladí občané byli motivováni ke spoření. Navrhla také nový důchodový příplatek pro rodiče: 500 Kč/dítě/měsíc. Komise dále vyčíslila budoucí minimální důchod: 10 000 Kč/měsíc.

Internetovou důchodovou kalkulačku již zprovoznila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Výchovné bude zavedeno od Nového roku 2023. Myšlenku minimálního zaručeného důchodu převzala do svého programu většina parlamentních politických stran.

Manžel a advokát Robert Neruda

Důchodová reformátorka zůstává věrná svému rodnému kraji a prvnímu pracovišti, ale také celoživotnímu partnerovi. Chodili spolu od puberty, letos oslavili 20. svatební výročí a vychovávají 2 dospívající syny. Robert Neruda je právník, specializuje se na hospodářskou soutěž a vlastní 6% podíl v největší české advokátní kanceláři Havel & Partners s.r.o., která obchoduje také se státem. Kritici namítají, že by potenciální prezidentka byla ve střetu veřejných a soukromých zájmů. Nebo bývalou rektorku označují jako „majitelku vlivové skupiny“ a „loutku“.

„Svoje kariéry oddělujeme. Manžel podléhá advokátnímu tajemství, takže nevím, kdo jsou jeho klienti,“ reaguje Danuše Nerudová. „Svoji advokátní praxi přeruším, pokud by se ukázalo, že není slučitelná s mojí rolí prvního muže,“ slibuje Robert Neruda.

Danuše Nerudová – životopis pokračuje

Brněnská daňová expertka opustila rektorskou funkci a nekandidovala na další funkční období, aby zamířila výš. Jde do prezidentských voleb. V průzkumech veřejného mínění dotahuje dvojici dosavadních favoritů, Petra Pavla a Andreje Babiše. Přitom záleží na každém veřejném výroku, názoru a celkovém dojmu.

Danuše Nerudová navrhuje, abychom vysokou inflaci řešili cílenou sociální pomocí. Jako největší bezpečnostní riziko označuje současné Rusko. V rusko-ukrajinské válce „jednoznačně“ podporuje Ukrajinu, která bojuje „také za naši svobodu a bezpečnost“. Nepodporuje povinné plošné očkování proti covidu, ačkoli její rodina vakcínu přijala. Chce, aby homosexuálové měli právo na manželství a adopci opuštěných dětí.

Wikipedie, Twitter a fotografie

Prezidentskou kandidátku najdete na na sociálních sítích: Facebook, Instagram, Telegram, TikTok anebo Twitter. Tam svoje texty, videa a fotografie zveřejňuje Danuše Nerudová. Životopis brněnské ekonomky zaznamenává česká, anglickojazyčná, německá, španělská nebo polská Wikipedie.

KLIKNĚTE ZDE a vsaďte si na prezidentské volby s volnou sázkou 500 Kč zdarma při založení účtu na Betano.cz.

Betano sázky na volby

Zdroj úvodní fotografie: danusenerudova.cz

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno