Prolhaní zloději křičí, že váš poctivý obvodní lékař lže a krade. Chtějí vás zblbnout, abyste si koupili jejich kapsle Diaprin anebo Diastine, které však nejsou lékem na cukrovku, ani na žádnou jinou chorobu.

Normálního člověka trápí svědomí, když zalže nebo něco ukradne. Psychopati a sociopati však nejsou schopni empatie ani sebereflexe. Rychle zapomenou na bezbrannou stařenku, kterou právě oloupili o celoživotní úspory – a klidně kohokoli pomluví nebo udají, aby odlákali naši pozornost. Ukázkovým příkladem jsou internetové reklamy na kapsle Diaprin, respektive Diastine.

MUDr. Vítězslav Dvořák alias Karel Augusta

„Lékaři dneska nepřemýšlejí, nemají zájem o pacienty a mechanicky předepisují neúčinné léky, které doporučuje ministerstvo. Chtějí vydělat, nic víc,“ říká podle reklamy „nejlepší český specialista na diabetes, MUDr. Vítězslav Dvořák“. Následně doporučuje „lék Diaprin“, který údajně zabírá na cukrovku.

Česká reklama na Diaprin, recenze, diskuse, podvod

Uvedená reklama má několik verzí. Obsah zůstává víceméně stejný, mění se pouze detaily. Vyfotografovaný muž je jednou představen jako MUDr. Vítězslav Dvořák, podruhé jako „Karel Augusta“, obě citovaná jména však chybějí v oficiálním seznamu České lékařské komory (ČLK). Také inzerované kapsle Diaprin a Diastine marně hledáme v databázi Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Česká reklama na Diastine, recenze, diskuse, podvod

Univerzální recenze na Diaprin, Diastine apod.

Podobně byly prezentovány dřívější podvodné „léky na cukrovku“, které se jmenovaly například DiaRemedium, Dialine, ReCardio, DIETonus nebo SugaNorm. „Výsledek? Nula. Stydím se, že jsem poslal peníze podvodníkům,“ přiznává pan Alexander, jeden ze zklamaných uživatelů. „Inzerovaný přípravek mi nepomohl, prodejci by se měli stydět,“ navazuje Oldřich. „Tihle šmejdi by se měli trestat,“ uzavírá Jiří.

  • Falešné výrobky bývají zaštítěny vymyšlenými osobnostmi, které zdánlivě připomínají skutečné odborníky, ale přitom neexistují.
  • Uživatelské recenze jsou podepsány náhodnými jmény. Portrétní fotografie patří zaplaceným statistům, nebo jsou prostě ukradeny někomu, kdo o kampani nemá tušení.
  • Odpovědný podnikatel obvykle sídlí mimo Evropskou unii a nemá českou pobočku. Často vůbec neprozrazuje svoji totožnost nebo uvádí falešné údaje (například neexistující „německou“ firmu „Grestenshafter GMBH“).
  • Cena byla „zlevněna“ na 849 Kč (Diaprin) a 870 Kč (Diastine) za 30 kapslí.
  • Chybějí seriózní smluvní podmínky, od kurýra pravděpodobně neobdržíme fakturu a těžko uplatníme reklamaci.
  • Jde o mezinárodní kriminalitu. Podvodná reklama má zpravidla několik jazykových mutací, fotografie bývají stejné, jména nikoli.

Autor úvodní ilustrační fotografie: Mali Maeder

13 KOMENTÁŘE

  1. Ano, je to podvod! Také jsem naletěla! Žádný lék na diabetes to není! Zatím žiju, ale určitě mi v ničem nepomohl!
    M.H.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno