Čínští obchodníci věří, že Čechy zaujmou levnými výrobky. Vyzkoušeli jsme jejich nový e-shop, abychom odhalili skutečné ceny a obchodní podmínky. Nyní vám prozradíme, jak funguje Temu Czechia. Recenze a užitečné rady ovšem zveřejňují také jiní čeští spotřebitelé.

Co znamená digitální tržiště (marketplace)

Na internetové adrese temu.com uvidíte běžné spotřební zboží: domácí potřeby, oděvy a boty, kosmetiku, hračky, elektroniku atd. Jakmile přidáte libovolné produkty do svého virtuálního nákupního košíku, budete vyzváni, abyste zaplatili. Přitom však nevíte, komu posíláte svoje peníze. Jste závislí na zprostředkovateli, který přeposílá objednávky od zákazníka k prodejci. Takhle funguje typické čínské digitální tržiště neboli marketplace.

Temu Europe, Czech Republic a Czechia

Důležitá otázka zní, komu nové digitální tržiště patří. Odpověď známe od agentury Reuters, televize CNN nebo deníku Guardian. Tržiště patří čínské společnosti PDD Holdings, která hledá klientelu v bohatých zemích. Zákazníky oslovuje v Evropě, USA, Kanadě či Austrálii. V tuzemsku vystupuje jako Temu Czech Republic nebo Temu Czechia, recenze jsou však ve všech zemích podobné.

Moje dobré a špatné zkušenosti v roce 2024

Těší mě, že čínský e-shop obsahuje českou verzi. Stačí, když vpravo nahoře kliknu na naši národní vlajku a vyberu svoji mateřštinu. Vzápětí vidím české produktové popisky a ceny v korunách. Prodejci nabízejí kupříkladu dámské šaty za 97 Kč, halenku za 77 Kč, pyžamo za 67 Kč, pletenou zimní čepici nebo náramkové hodinky za 37 Kč, sluneční brýle za 27 Kč… Ceny jsou nízké, ale zarážejí mě obchodní podmínky.

Provozovatel digitálního tržiště píše, že nakupujete „na vlastní riziko“. Nekontroluje, zda dostanete zboží, které jste zaplatili. Neodpovídá „za žádné chyby, opomenutí či nepřesnosti“. Odpovědnost nechává na prodejci, jehož jméno a adresu neznám. Jsem opatrný, za uvedených podmínek nic neobjednám. Raději nakoupím v nějakém důvěryhodném českém obchodě, nebo svoje peníze uložím na spořící bankovní účet.

Temu Czechia –⁠ recenze na oblíbený eshop

Mnozí lidé se obchodních podmínek nezalekli, v čínském internetovém obchodě nakoupili a jsou spokojení. Přišla mi úžasná panenka, vypadá přesně jako na obrázku,“ říká Žaneta. Dorazila mi noční košile, jsem nadšená!,“ navazuje Veronika. Doporučuji svetříky. Mají krásný střih, tenký a heboučký materiál, pěkně hřejí,“ píše Helena o Temu Czechia. Recenze jsou většinou pozitivní, ale zaznívají také negativní ohlasy.

Bohužel odmítám platit kartou, preferuji dobírku, takže v tom případě nic nekoupím,“ lituje Pavel. Přišla mi objednávka, ale chybí 2 ponožky. Všechno jsem nafotil, požádal o vrácení. A dostal jsem odpověď, že balík byl odeslán kompletní. Peníze nevrátili,“ vypráví Michal. Koupil jsem bezdrátový vysavač, ale rozbil se hned při prvním použití. Nikde nevidím kontakt pro reklamaci, takže jsem asi přišel o peníze,“ smutní Ivan.

Fanoušci přibývají, ale objevují se pochybnosti

Na Facebooku vznikly komunity, které diskutují pouze o Temu Czechia. Jednotlivé skupiny mají přes 90 000, 15 000, 12 000, 2 800 a 1 200 členů. Recenze přibývají také na Google Play a App Store, kde Temu nabízí svoji mobilní aplikaci.

Kritici mezitím upozorňují, že v Číně vládnou komunisté a existují tam pracovní tábory. Ptají se, zda nekupujeme výrobky politických vězňů. A varují, abychom svá osobní data nesvěřovali totalitním režimům. Temu přirovnávají k dalším čínským obchodům, jako jsou Aliexpress nebo Shein.

Provozovatel uvádí, že sídlí na americké adrese:

Whaleco Inc.
Suite 355, 31 St. James Avenue
Boston, Massachusetts 02116
USA

Čechy však odkazuje na následující irskou adresu:

Whaleco Technology Limited
First Floor, 25 St Stephens Green
Dublin 2, Ireland
Europe

1 komentář

  1. Nakoupil jsem dvakrát v TEMU. Smart Watch + nějaké drobnosti.
    (hodinky nastaveny v češtině) . Všechno proběhlo korektně a rychle.Doručeno před závazným termínem. Doručuje však pouze do nejbližší Zásilkovny podle uvedené adresy. Zboží v pořádku, všechno bez problémů. Platba pouze kartou, nejnižší objednávka v ceně cca 220 Kč. Vše je zabezpečeno, po registraci je přihlášení přes zaslaný číselný kód. Poštovné zatím zdarma. Mohu jen doporučit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno