Elektrokoloběžky jsou na jednu stranu skvělou ekologicky neškodnou alternativou pro pohyb po městech, na druhou stranu je potřeba určit jasná pravidla pro zachování bezpečnosti jak samotných řidičů, tak i jejich okolí, zvlášť s narůstajícím počtem úrazů…  

Elektrické koloběžky a legislativa: Kdy musím mít řidičský průkaz

Jelikož jsou elektrické koloběžky poměrně novým způsobem dopravy ve většině zemí, k jejich definici jako samostatné kategorie vozidel teprve dochází. S nárůstem jejich využívání ve městech, rozsahem výkonů i množstvím nehod je potřeba vytvořit jasná pravidla.

Z hlediska zákona a souvisejících povinností je na e-koloběžky pohlíženo buď jako na jízdní kolo, nebo jako na motorové vozidlo, tedy motocykl. Elektrická koloběžka spadá do jedné z těchto kategorií podle výkonu motoru a nejvyšší možné rychlosti: 

  • E-koloběžky s výkonem do 250 W a rychlostí do 25 km/h (jízdní kolo)
  • E-koloběžky s výkonem nad 250 W nebo rychlostí nad 25 km/h (motocykl)

Pokud vaše e-koloběžka spadá do první kategorie, zákon na ni pohlíží stejně jako na cyklistické kolo, a platí tedy stejná pravidla, např. jezdit pouze na silnicích nebo cyklostezkách, přilba povinně do 18 let atd.

Má-li elektrokoloběžka výkon vyšší než 250 W a/nebo je schopna jet rychleji než 25 km/h, už je považována za lehký motocykl (tzv. moped), s čímž řidičům přibývají povinnosti, a to nejen vlastnit řidičský průkaz… 

Povinnosti pro elektro koloběžky / motocykly (řidičák, pojištění atd.)

V případě elektronických koloběžek, které podle zákona spadají do kategorie lehkých motocyklů (což jsou téměř všechny modely e-koloběžek), musí řidič vlastnit buď oprávnění skupiny B, nebo řidičský průkaz skupiny AM (pro slabší motorky / je možné jej získat ve věku 15 let). S řidičákem skupiny AM můžete řídit e-koloběžky do rychlosti 45 km/h a s výkonem do 4000 W.

Dále musí být taková e-koloběžka opatřena registrační značkou (vydávají je úřady obcí s rozšířenou působností) a stejně jako jiná motorová vozidla musí pravidelně procházet technickou prohlídkou – první proběhne po 6 letech od registrace, a poté vždy po čtyřech letech (stejně jako u motocyklů).  

A nakonec nezapomeňme na povinné ručení, které budou muset mít provozovatelé e-koloběžek považovaných za motocykly sjednané od příštího roku (2024). Tato povinnost se vztahuje rovněž na všechny elektrokoloběžky vážící více než 25 kg.

Elektrické koloběžky a povinnosti (výkon nad 250 W a/nebo max. rychlost nad 25 km/h)

  • Řidičský průkaz sk. B nebo AM
  • Registrační značka
  • Přilba – všichni (nejen děti do 18 let) 
  • STK – technický průkaz
  • Povinné ručení od roku 2024

Povinná výbava všech elektrických koloběžek 

Při jízdě na elektrokoloběžce nezapomeňte také na povinnou výbavu, která sestává především ze dvou spolehlivých brzd a světel. Není toho mnoho a je to především otázka bezpečnosti řidiče a jeho okolí. 

  • Dvě na sobě nezávislé účinné brzdy – přední a zadní
  • Zadní odrazka červené barvy
  • Přední odrazka bílé barvy (pod řídítky, lze kombinovat s bílou přední svítilnou nebo blikačkou)
  • Odrazky oranžové barvy na paprscích alespoň jednoho kola
  • Za snížené viditelnosti rozsvítit světlomet svítící dopředu bílým neoslňujícím světlem a zadní svítilnu červené barvy (nebo přerušovaným světlem červené barvy).

Kontrola stavu elektrokoloběžky – doporučení

Ať už jezdíte na jakkoli silné a rychlé koloběžce, nezapomeňte jí pravidelně kontrolovat a udržovat v takovém stavu, aby poskytovala co nejbezpečnější jízdu. Doporučuje se pravidelně kontrolovat:

  • Tlak v pneumatikách 
  • Správnou funkci brzd (také čistotu brzdových kotoučů, destiček či bubnové brzdy) 
  • Elektroinstalace 
  • Nepoškozený kryt baterie 

Podívejte se také na nový bodový systém a další změny pro řidiče.

Elektrokoloběžky bez řidičského průkazu: Pravidla (stejná jako pro cyklisty) 

V případě jízdy na slabší elektrokoloběžce, tj. s výkonem do 250 W a maximální možnou rychlostí do 25 km/h, platí stejná pravidla jako pro cyklisty. Připomeňme jen ty nejdůležitější, mezi které patří:

  • pohybovat se ve zřízeném pruhu pro cyklisty, stezce pro cyklisty, smíšené stezce pro chodce a cyklisty nebo na silnici, a to klasicky na pravé straně vozovky.
  • stejně jako cyklisti musí jezdci na elektrických koloběžkách jezdit jen jednotlivě za sebou.
  • děti do 10 let se mohou pohybovat bez dozoru osoby starší 15 let pouze na cyklostezce, na stezce pro cyklisty a chodce a v obytné zóně.
  • nepohybovat se pohybovat po chodníku ani po přechodu (mohou pouze děti do 10 let).
  • pokud provoz blokuje kolona aut, je možné za zvýšené pozornosti předjet i zprava.
  • Na stezce pro chodce a cyklisty nesmí cyklista ohrozit chodce.
  • do 18 let je cyklistická přilba povinná.

3 KOMENTÁŘE

  1. Píšete tu nesmysl. Výkon je do 1kW tj.1000W max.25 km/h.

    Podatel formuloval tezi týkající se provozu elektrokoloběžek na pozemních komunikacích následujícího znění: „Na celém území ČR bez ohledu na místní rozdělení na kraje či jiné samosprávné územní celky je za jízdní kolo považována elektrokoloběžka, která má zabudovaný pomocný elektromotor s výkonem max. do 1 kW (včetně), s rychlostí max. do 25 km/h s tímto pomocným elektromotorem v akci, kdy se automaticky tento pomocný pohon odpojí při dosažení rychlosti 25 km/h, schopná provozu i bez tohoto pomocného pohonu (elektromotoru), splňující další podmínky jejího technického provedení dle platné legislativy ČR a následně EU. Takovou elektrokoloběžku lze řídit na území ČR bez jakékoli registrace i bez řidičského oprávnění, na pozemních komunikacích i mimo ně stejně jako jízdní kolo, jako jsou polní cesty a pod., což je v souladu se zákonem a tedy i v současnosti platnou legislativou ČR a EU a tato je k tomu dle v současnosti platného zákona na území ČR takto i plně způsobilá.“ a požadoval posouzení správnosti této teze.

  2. Dobrý den,
    mám elektrokoloběžku 5600W maximální rychlost 82km/h a na úřadě mi oznámily že nelze vydat SPZ bez COC certifikace.
    COC certifikát nelze vydat bez EEC, který je vázán mimochodem i na pevné sedadlo. Viz motorka či skútr co s tím abychom neporušovaly zákon.

    • Ano máte pravdu Comformity list je nutný je to prohlášení o shodě ,ve směs to má většina výrobků třeba i krbové kamna

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno