Díky matičce zemi a průmyslové revoluci máme tolik jídla, že neřešíme hlad, nýbrž plýtvání potravinami a obezitu. Slovo dieta ztratilo svůj původní starověký význam a dneska znamená odříkání, nebo dokonce hladovění. Nešťastní tlusťoši poslouchají veselé krasavce, kteří vysvětlují, jak máme osekat svůj jídelníček, abychom taky vypadali báječně. Přitom ale hezký vzhled je důsledkem spokojené existence, nikoli naopak. Prozradím vám, jak zhubnout třeba 18 kilogramů během 3 měsíců, což jsem skutečně dokázal. Ale nejdříve porovnejme 10 jídelníčků, které jsou podle statistik internetových vyhledávačů nejoblíbenější mezi obyvateli České republiky.

10 způsobů, jak zhubnout nebo jinak pomoci tělu

 1. Dukanova dieta staví na ovesných otrubách a minimálním příjmu zeleniny nebo ovoce, které nahrazuje vitamínovými tabletami.
 2. Proteinová dieta obsahuje skoro jenom potraviny, bohaté na bílkoviny (luštěniny, libové maso včetně ryb, vajíčka apod.).
 3. Žlučníková dieta vylučuje tučné, mastné, nadýmavé a pikantní pokrmy, ve prospěch libového masa, zeleniny, ovoce apod.)
 4. Cambridge diet zkouší komerčně využít proteinovou a žlučníkovou dietu, prostřednictvím placených „výživových poradců“.
 5. Ketonová dieta upřednostňuje bílkoviny a tuky (třeba řízek) a potlačuje sacharidy (sladkosti, obiloviny, ovoce, alkohol apod.)
 6. Jaterní dieta neřeší, jak zhubnout, nýbrž jak chránit játra: bez alkoholu, tučného jídla, vaječných pokrmů, čerstvého pečiva apod.
 7. Mléčná dieta od Rajko Dolečka předepisuje 5x denně jogurty, tvarohy a další mléčné výrobky, sem tam maso, zeleninu atd.
 8. Dieta při cukrovce prodlužuje život diabetikům a záleží na úvaze odpovědného lékaře, respektive diabetologa.
 9. Dieta při dně preferuje zeleninu, ovoce, obiloviny, brambory, mléčné produkty a čaje, na úkor masa, luštěnin, piva apod.
 10. Dieta při průjmu obsahuje potraviny, které dokážeme lehce udržet a strávit, například bílé pečivo, banán, masový vývar, slabý čaj atd.

Velkou budoucnost má Rozumná dieta

A nyní můj soukromý, na vlastním organismu úspěšně ověřený recept. Přijde vás draho – ovšem nikoli finančně, a nakonec hodně vyděláte, mnohem více než balík peněz.

 1. Dostatečně spěte! Přetažený člověk propadá pesimismu a reaguje podrážděně, zatímco odpočatá bytost vidí svět pozitivněji, rozdá více úsměvů a jde svému štěstí naproti. Někomu stačí 7 hodin za noc, jiný člověk potřebuje více, každý však musíme trávit dostatek času v říši snů.
 2. Dostatečně a dobře jezte! Potravu potřebujeme stejně, jako pravidelnou pauzu. Hladový člověk možná dočasně zhubne několik deka, ale nezvládne následující kroky, takže potom zase přibere.
 3. Dělejte práci, která vás baví! Jestli nejste spokojení v dosavadním zaměstnání, změňte místo – buďto okamžitě ve stejném regionu, nebo po rekvalifikaci, eventuálně po přesunu do jiné lokality. Dokud trávíte třetinu života trápením, nebudete tělesně (ani duševně) fit.
 4. Vyhlaste válku nudě! Místo „volna“ a „prázdnin“ preferujte „plnost“. Naplňte svůj čas činnostmi, vjemy, počitky a spotřebou, která dává smysl. Poměrně brzy budeme staří a všichni umřeme, takže využijme čas, kdy ještě vnímáme, myslíme a máme svobodnou vůli.
 5. Buďte šťastní! Pokud vyslyšíte předchozí rady, vůbec vás nenapadne, abyste svoji únavu, trápení v práci a nudu zaplňovali přemírou nezdravého jídla. Ani po šichtě, nebo v důchodu nebudete konzumovat hloupé televizní seriály, ale raději pozvete vrstevníky k rekreačnímu sportu (co třeba kuželky? pétanque? šachy?), připravíte program pro omladinu (výlet do zoo? domácí olympiáda? nácvik divadelního představení?), vyrazíte fotit nebo prostě „jenom“ dýchat do přírody apod. atd. Otázka „Jak zhubnout?“ vás potom upřímně rozesměje.

Zkrátka, starověkému slovu dieta vraťme jeho původní význam: způsob života, respektive pravidelná denní práce. Jestli chceme být spokojení (a nevypadat jako hromádky neštěstí), nestačí jenom namíchat správně jídelníček; musíme moudře sestavovat svůj program od rána do večera, den za dnem. Takže záleží především na našich hlavách, a proto správný recept nazývám „Rozumná dieta“:

Lidský život přece nemůžeme založit na ovesných otrubách, ani na proteinech nebo tucích, nýbrž pouze na ROZUMU, ke kterému neoddělitelně patří CIT (solidarita je logická). Neřešme důsledky (Jak zhubnout?), ale příčiny (Jak být udržitelně spokojení?). Ještě než nahradíme přepálené hranolky vařenými bramborami, drůbeží separát luštěninou a kolu vodou, vyměňme bulvární senzace za dobré mezilidské slovo :-).

7 KOMENTÁŘE

 1. Děkuji, jsem rád, že jsem našel vaše názory. Bohužel ještě předtím jsem naletěl na prášky Bioveliss Tabs, které nezabírají. Jasný podvod, přitom v „diskusním fóru“ na prodejní stránce nelze zveřejnit negativní recenzi.

  Velkou pravdu máte, i když píšete o pohodě, která dělá zázraky. Ačkoli ne každý mám možnost, aby žil v klidu.

  Děkuji. S pozdravem
  František Přilesky

  • Taky jsem chtěla vyzkoušet Bioveliss Tabs, ale asi radši ne. Zatím mi žádné prášky nepomohly. Ale když jsem otěhotněla, na začátku jsem zhubla o 10 kilo – asi protože jsem jedla méně a byli jsme dva. Shodit jde i bez mučivého hladovění a fitka. Stačí upravit jídelníček, sladkosti nahradit ovocem a tučná jídla libovým masem, rybami a zeleninou. Plus pohyb, postačí třeba uklízení.

 2. Děkuji za Vaši práci. Občas na něco takového na webu narazím a jakmile si ověřím, že dotyčný profesor neexistuje, zabrousím ještě na vaše stránky, protože to umíte tak skvěle podat. Škoda, že mnoho lidí si o tom nic nevyhledá, až po objednání a zjištění, že naletěli.

  Až se objeví opravdu fungující lék, či doplněk na takové věci, tak se nebude muset schovávat za anonymní e-shop. Samotní uživatelé tomu udělají takovou reklamu, že jej prodejci nebudou stíhat doplňovat v regálech! Co opravdu funguje, prodává se samo.

  Děkuji za vaše stránky a přeji hodně zdraví. Eva

 3. Problém nastává při těžké nemoci, například schizofrenii. Kvůli medikamentům pořád tloustnete, a navíc můžete dostat třeba zánět žlučníku.

 4. Moudřejší článek už jsem dlouho nečetla. Ono by ke zhubnutí stačilo: Během dopoledne vynechat nebo omezit moučné výrobky a pečivo + po 18. hodině nejíst, případně jenom zeleninu a salát. Pravdou je, že musíte mít motivaci – kterou bezesporu můžeme najít v tomto článku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno