Odpovídáme na nejčastější otázky, které se týkají největší letošní společenské akce. Kdy bude korunovace Karla III.? Ceremoniál vyvrcholí 6. května 2023 ve 13:00. Kde uvidíte živý přenos? Na České televizi, Nově nebo Primě. Jaký účet dostanou angličtí daňoví poplatníci? Korunovace anglického krále bude zřejmě dražší než celoroční provoz českého Parlamentu! Přečtěte si program.

Kdy bude korunovace Karla III.

Data symbolizují naši společnou historickou paměť, protože odkazují na významné dějinné události. Kupříkladu 6. května 1910 se britským králem stal Jiří V., který oficiálně založil Windsorskou dynastii. Jeho následovníky byli Eduard VIII., Jiří VI. a Alžběta II.

Vloni na britský trůn usedl Karel III., který pro svoji slavnostní korunovaci vybral 6. květen 2023. Korunu přijme v poledne aktuálního britského času, zatímco v České republice uvidíme na hodinách 13:00.

Kde běží živý přenos zdarma online

Dnešní králové patří mezi populární celebrity, takže přitahují zvědavce a světová média. Korunovaci anglického krále přenáší britská veřejnoprávní televize BBC, americká CBS nebo francouzský Canal+. Živé české reportáže uvidíte na ČT24, TV Nova a CNN Prima News.

Korunovaci anglického krále sledujte zdarma online ZDE.

V českých televizích uvidíme a uslyšíme profesionální moderátory, kteří však nejsou vyhlášenými odborníky na britskou kulturu. V ČT vystoupí Martin Řezníček. Na Nově se potkají Veronika Petruchová, Martin Čermák, Michaela Indráková a Michal Kratochvíl. Na Primě se sejdou Terezie Tománková, Markéta Fialová a Karel Voříšek.

Program korunovace Karla 3.

Britský stát a anglikánská církev mají stejného panovníka, takže se prolínají světské a náboženské rituály. Hlavními postavami jsou král Charles III., jeho manželka Camilla a canterburský arcibiskup Justin Welby. Dějištěm bude Londýn.

Královský pár oficiálně bydlí v Buckinghamském paláci, odkud pojede kolem Parku svatého Jamese, po ulicích Mall a Whitehall do Westminsterského opatství. Tady arcibiskup korunuje nového krále Karla III. a královnu Camillu. Manželský pár se potom vrátí do Buckinghamského paláce, aby z balkónu pozdravil občany. Potom se předvede královské letectvo a vrcholem bude nebeská akrobacie.

Ulice Mall a Whitehall jsou do sobotního rána uzavřeny, následně budou podél obou cest otevřena místa pro diváky. Kdo dříve přijde, ten lépe uvidí.

ProgramBSTCEST
Na ulicích Mall a Whitehall se otevírají místa pro diváky.6:007:00
Karel vyjíždí z Buckinghamského paláce.10:2011:20
Karel vstupuje do Westminsterského opatství.11:0012:00
Arcibiskup korunuje nového anglického krále.12:0013:00
Karel opouští Westminsterské opatství a jede domů.13:0014:00
Karel se vrací do Buckinghamského paláce.13:3014:30
Královský pár zdraví své fanoušky a letce z balkonu.14:3015:30
V harmonogramu uvádíme aktuální letní časy: britský (British Summer Time, BST) a náš středoevropský (Central European Summer Time, CEST).

Kdo doprovodí Charlese na trůn

Korunovaci Alžběty II. sledovalo více než 27 milionů televizních diváků, ale dneska jsou komunikační technologie ještě rozšířenější. Karla III. pravděpodobně uvidí stamiliony nebo miliardy internetových uživatelů. Na místě budou mnohatisícové davy. Pozváni jsou členové široké královské rodiny, politici, biskupové a celebrity jako Rowan Atkinson (Mr. Bean) nebo David a Victoria Beckhamovi. Kdo dostal pozvánku na korunovaci:

  • více než 2 200 osob
  • zástupci 203 států
  • 100 prezidentů a panovníků

Od soboty do pondělí (6. až 8. května) probíhá takzvaný Big Lunch (velký oběd). Sousedské komunity po celém království pořádají společné pikniky, ochutnávky a hostiny, debatují a žertují. Velkého oběda se pravděpodobně zúčastní miliony britských občanů.

V neděli od 20:00 začne korunovační koncert na hradě Windsor. O zábavu se postarají Katy Perry, Lionel Richie, Andrea Bocelli a další hvězdy.

Kolik stojí korunovace anglického krále

Britové řeší podobné problémy, jakým čelí další Evropané. Jejich potraviny meziročně zdražily o 19 %. V lékárnách chybí některé oblíbené léky. Veřejný dluh bude brzy vyšší než celoroční hrubý domácí produkt (100 % HDP). Monarchie míří do ekonomické recese, zatímco vláda škrtá ve zdravotnictví.

Korunovace Karla III. však bude placena ze státního rozpočtu! Daily Mail, Evening Standard, Guardian, Metro, Mirror, Sun a další ostrovní média odhadují, že celá paráda vyjde na 100 milionů britských liber. V přepočtu jde o více než 2,6 miliardy českých korun. Pro srovnání, letošní rozpočet celého našeho Parlamentu (Poslanecké sněmovny a Senátu) lehce přesahuje 2,2 miliardy Kč.

Pokud přepočítáme tehdejší a současné ceny, korunovace Alžběty II. byla asi dvakrát levnější. V následujícím kolorovaném filmovém záznamu vidíme, jak 2. června 1953 přijíždí do Westminsterského opatství, usedá na trůn, přijímá korunu, vrací se do Buckinghamského paláce a mává svým královským letcům.

Stoletý příběh Windsorské dynastie

Princové dříve hledali svoje manželky mezi princeznami, aby měli urozené a bohaté děti. Přitom se spojovaly monarchie, teritoria a jména. Takhle vznikla sasko-kobursko-gothajsko-hannoverská dynastie, která vládla britskému impériu od roku 1901. Ale propukla světová válka, Britové stáli proti Němcům a německé jména na britských ostrovech zněla provokativně. Proto král Jiří V. v roce 1917 přejmenoval svoji dynastii na Windsorskou.

Britské impérium se v minulém století rozpadlo na řadu samostatných států. Když byla korunována Alžběta II., nezávislé už byly Indie, Pákistán, Barma a Cejlon. V Palestině vznikl moderní Izrael. Potom se osamostatnily Malajsie, Nigérie, Jamajka a další kolonie. Karel III. však zůstává panovníkem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Kanady, Austrálie, Papui Nové Guineji nebo Nového Zélandu.

Zajímá vás, jakou matkou a babičkou byla Alžběta 2.? Vzpomínáte na Charlesovu první manželku Dianu? Kdy bude korunovace Karla 3.? Víte, který člen královské familie má narozeniny ve stejný termín? Fandíte princům Williamovi a Harrymu? Zbývá ještě tolik otázek a odpovědí, které se do tohoto článku nevejdou! Ale nevadí…

Podívejte se na úspěšný britský seriál Dynastie Windsorů ZDE.

Autorka úvodní fotografie: Agnetha Linn

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno