Elektrárny, plynárny a teplárny drasticky zdražily. Typická česká domácnost snížila svoji spotřebu, ale přesto platí za světlo a teplo dvakrát nebo třikrát více než vloni. Někteří spotřebitelé dostávají likvidační faktury, na které nemají peníze. Poradíme vám, jak řešit vysoké zálohy a nedoplatky za energie.

Začněme reálným příběhem. Pan Boleslav bydlí ve velkém rodinném domě, kde vytápí zemním plynem. Obává se inflace, a proto šetří. V celém domě snížil teplotu, aby jeho spotřeba zemního plynu klesla ze 39 190 na 32 380 kilowatthodin/rok. Přesto pociťuje rostoucí drahotu. Dříve platil 2 000 Kč/měsíc, ale v posledním roce svému dodavateli posílal 3 980 Kč/měsíc.

A potom přišlo hrozivé roční vyúčtování. Nedoplatek vychází na 46 902 Kč, měsíční záloha nově stoupne na 12 390 Kč. Boleslav přitom pobírá podprůměrný starobní důchod a nedávno prodělal infarkt… Pokud se ocitnete v podobné situaci, postupujte následovně.

1. Zkontrolujte a eventuálně reklamujte fakturu

Podívejte se na elektroměr, plynoměr nebo jiný měřič, který zaznamenává vaši spotřebu. Bývá umístěný před rodinným domem či bytem. Elektroměry měří v kilowatthodinách (kWh), zatímco plynoměry počítají v metrech krychlových (m3). Ověřte, jestli ve vaší faktuře není napsaná vyšší spotřeba. Potom přepočítejte, zda vám dodavatel vyúčtoval správnou cenu.

Na elektřinu vám stačí kilowatthodiny nebo tisícinásobné megawatthodiny (MWh). Objem zemního plynu však nejdříve vynásobte spalným teplem a objemovým koeficientem – teprve potom vám vyjde spotřeba v energetických jednotkách (kWh, MWh). Všechny potřebné údaje najdete ve vyúčtování. Pokud vám dodavatel spočítal chybnou cenu, fakturu reklamujte.

2. Požádejte o splátkový kalendář

Každý občas chybuje, ale dodavatelé většinou vyúčtují cenu, která odpovídá jejich ceníku. Pakliže vyjde brutální nedoplatek, poproste o shovívavost. Navrhněte, že dlužnou částku uhradíte postupně, například po desetinách v dalších 10 měsících.

Pamatujte na staré nedoplatky, ale také na budoucí výdaje. Správnou novou zálohu spočítáte tak, že předpokládanou celkovou cenu vydělíte počtem kalendářních měsíců nebo kvartálů. Příklad: Pravděpodobná celková cena vychází na 60 000 Kč/rok, takže správná záloha činí 5 000 Kč/měsíc nebo 15 000 Kč/čtvrtletí.

3. Využijte sociální dávky

Zajděte na Úřad práce a tam požádejte o peníze. Vyplňte žádosti o jednorázovou mimořádnou okamžitou pomoc a pravidelný příspěvek na bydlení. Úředníci posoudí vaše příjmy, výdaje a závazky. Pokud uznají, že nemáte jinou možnost, pravděpodobně vám dají peníze na celý nedoplatek a přiměřené zálohy.

4. Poptejte levnější ceník

Elektřinu a zemní plyn prodávají různí dodavatelé, kteří nabízejí rozmanité tarify. Vloni zdražovali, ale letos zlevňují. Takže se zeptejte solidních dodavatelů, jak řešit vysoké nedoplatky a zálohy za energie. ČEZ, E.ON, innogy, PRE, Pražská plynárenská, Centropol, MND, EP Energy Trading, eYello, Fonergy a další vám pravděpodobně nabídnou slevu.

5. Šetřete a nastavte si nižší zálohy

Levnější ceník seženete snadno, ale otázka zní, co jste podepsali svému současnému dodavateli. Pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, vaše výpovědní lhůta potrvá maximálně tři celé kalendářní měsíce.

Ovšem dodavatelé nabízejí různé cenové fixace, které podmiňují dlouhodobým odběratelským závazkem. Jestliže jste uzavřeli smlouvu na delší dobu, kupříkladu do konce letošního nebo příštího roku, potom čelíte vážnějšímu problému. Prozatím omezte svoji spotřebu na minimum a požádejte svého dodavatele, aby vám snížil zálohy na adekvátní úroveň.

6. Stěhování na jinou adresu

Nyní popřemýšlejme, jak ukončit dlouhodobou smlouvu. Jako maloodběratel, který odebírá elektřinu na hladině nízkého napětí anebo ročně spotřebuje maximálně 630 MWh zemního plynu, máte oporu v energetickém zákoně.

Podle § 11e můžete bezplatně a bezproblémově vypovědět smlouvu, jakmile zanikne vaše „vlastnické nebo užívací právo“ k odběrnému místu. Jinými slovy, dodavatel musí přijmout vaši výpověď poté, co prodáte svůj rodinné dům, skončíte jako nájemník v pronajatém bytě apod. Výpovědní lhůta běží od začátku následujícího kalendářního měsíce a v tomto scénáři trvá pouhých 15 dnů.

7. Zrušení a obnova odběrného místa

Do moderní evropské domácnosti patří světlo a teplo, ale žijeme ve složitých časech. Ruský diktátor Vladimír Putin vloni porušil obchodní smlouvy a zastavil dodávky zemního plynu do Německa, Polska, České republiky a dalších demokratických států, aby nás zbídačil, rozdělil a porazil. Jsme silnější, ale dočasně se musíme uskromnit.

Jestliže nemáte peníze ani na nejnižší možné zálohy, navrhněte svému dodavateli, aby ukončil dodávky elektrické energie nebo zemního plynu do vašeho odběrného místa. Následně bude odmontován elektroměr či plynoměr. Přední energetické společnosti mi potvrdily, že v takovém případě ukončují smlouvu. Takže zálohy klesnou na 0 Kč.

O nové připojení eventuálně požádejte distribuční společnost, která provozuje místní elektrické vedení (ČEZ Distribuce, EG.D, PREdistribuce) nebo plynovody (GasNet, Pražská plynárenská, EG.D). Obnova odběrného místa ovšem není zadarmo. Budete potřebovat revizní zprávu, za kterou dáte řádově tisíce Kč. Připojení běžného hlavního elektrického jističe (3×25 A) stojí ještě 15 750 Kč.

8. Zateplete svoji domácnost

Možná znáte dotační program Nová zelená úsporám, ve kterém leží peníze na chytré investice. Evropská unie přispívá českým občanům, aby stavěli nové nízkoenergetické domy, zateplovali svoje stávající příbytky nebo získali vlastní energetické zdroje.

Speciální dotační program Nová zelená úsporám Light slouží vlastníkům rodinných domů, kteří pobírají starobní důchod, invalidní důchod III. stupně či příspěvek na bydlení. Žadatel dostane až 150 000 Kč na zateplení, nová okna nebo dveře. Úředníci v tomto případě nepožadují finanční spoluúčast, takže dotace činí až 100 % investičních nákladů. Bývá vyplácena dodatečně, nebo předem jako záloha.

Žádosti přijímá Státní fond životního prostředí.

9. Investujte do vlastních zdrojů

Mladí a zdraví majitelé rodinných domů ušetří, když vypnou zemní plyn a přejdou na palivové dřevo. Movitější rodiny investují do fotovoltaických panelů, fototermických kolektorů, tepelných čerpadel nebo rekuperačních jednotek, které využívají teplo vydýchaného vzduchu.

Jak řešit vysoké nedoplatky a zálohy za energie

Zkontrolujte, jestli faktura neobsahuje chyby. Pokud nenajdete žádné účetní lapsy a nemáte potřebné peníze, urychleně požádejte svého dodavatele o splátkový kalendář, abyste rozložili svoje výdaje do delšího časového intervalu! V nouzi vám pomůže rodina, přítel nebo Úřad práce, který vyplácí sociální dávky. Každopádně vyřešte svoje dluhy, ale odmítněte predátorské půjčky a spásu nehledejte ani v hazardu!

Máte-li se svým dodavatelem uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, pošlete mu výpověď a přejděte na levnější tarif. Jinak snižte svoji spotřebu a zálohy na nutné minimum. Přinejhorším svému dodavateli navrhněte, aby ukončil dodávky elektrické energie nebo zemního plynu a zrušil vaši smlouvu. Potřebné formuláře pro výpovědi, žádosti a návrhy mají dodavatelé na svých internetových stránkách.

Autorka úvodní fotografie: Teona Swift

1 komentář

  1. Nějak nechápu, proč Bolehlav bydlí SÁM ve VELKÉM domě? Kurňa, důchodci o samotě přece stačí garsonka, nebo se pletu?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno