V České republice rostou nové firmy, které prodávají fermentovaný čaj. Vystupují pod značkami Erebos, Guru, Loklok, Magu, Reborn Food nebo Scoby, jejich kvašené nápoje se však tradičně jmenují kombucha. Účinky na zdraví jsou slibné. Evropská vesmírná agentura dokonce věří, že čajová houba pomůže lidem při cestě na Mars. Cena však není astronomická a prodej probíhá na Zemi.

Jak pěstovat čajovou houbu (násada, recept)

Některé houby a bakterie lidskému organismu škodí, ale jiné přinášejí užitek. Prospěšné mikroorganismy v našich střevech pomáhají imunitě, chrání nás proti patogenům a podporují trávení, například když vyrábějí energii z celulózy. Střevní mikroflóru narušují antibiotika, ale naštěstí máme také probiotika. Naši vnitřní rovnováhu posilují kvalitní jogurty, kefíry nebo kysané zelí.

Nejisté účinky má fermentovaný čaj, známý jako kombucha (kombuča). Recept pro amatérské pěstitele není těžký. Klíčovou ingredienci představuje kombuchová kultura neboli násada, kterou tvoří ušlechtilé kvasinky a bakterie, třeba laktobacily. Tuhle stěžejní přísadu vyrábějí například firmy Salvia Paradise a Stevikom, dostupné jsou v e-shopech Pilulka.cz, Prozdravi.cz nebo Ekohouby.cz.

  1. Do převařené horké vody nasypte černý či zelený čaj v poměru 2 až 8 gramů na litr.
  2. Přidejte řepkový nebo třtinový cukr v poměru 80 gramů na litr.
  3. Čaj nechte vychladnout na 30 °C.
  4. Čaj vlijte do skleněné nádoby a přidejte násadu.
  5. Nádobu zakryjte prodyšným ubrouskem, postavte na stinné místo o teplotě 21 až 24 °C a nechejte kvasit 7 až 20 dnů. Na povrchu postupně vyroste houba, která připomíná medúzu.
  6. Vznikající kombuchu klidně průběžně ochutnávejte. Jakmile seznáte, že vám chuťově vyhovuje, většinu přelijte přes cedník a máte svůj fermentovaný nápoj.
  7. Zbylou kombuchu nechejte houbě, aby nezemřela a byla použitelná pro pro výrobu další várky.

Co způsobuje kombucha? Účinky na zdraví

Fanoušci houbového nápoje tvrdí, že díky fermentovanému čaji mají silnější imunitu, lepší trávení a více energie. Mnozí se prý díky kombuče stali spokojenými abstinenty, zhubli nebo se uzdravili. Největší optimisté prohlašují, že kvašený čaj léčí rakovinu, snižuje krevní tlak, eliminuje vrásky a akné, zvyšuje počet bílých krvinek, pročišťuje žlučník, ulevuje od zácpy a artritidy, a dokonce vrací šedinám jejich původní barvu.

Také vědci zkoumali, co způsobuje nebo nezpůsobuje kombucha. Její pozitivní účinky na zdraví zatím neprokázali. Připouštějí, že čaj může mít dobrý terapeutický efekt, pokud pacient věří v její léčivou sílu. Ale zároveň zaznamenali možné negativní účinky: Dva pacienti prodělali alergickou reakci. Další dostal žloutenku. Jednomu konzumentovi bylo nevolno, poté zvracel a trpěl bolestí krku a hlavy.

Ovšem záleží na kvalitě konkrétní kombuchy – jakou kulturu obsahuje, zda zrála v čisté nádobě a svěžím vzduchu. Také není vyloučeno, že uvedené zdravotní problémy byly zaviněny jinými příčinami. Evropská vesmírná agentura testovala kombuchu v kosmu a dospěla k pozitivnímu závěru. Mikroorganismy fungují jako biologické továrny, navíc přežily kosmické záření, a proto mohou pomoci budoucím kosmonautům na Marsu.

Loklok, Magu, Scoby a další (prodej a cena)

Prapůvodní kombucha vznikla pravděpodobně v Číně ještě před naším křesťanským letopočtem. Aktuálně zažívá dobré časy v České republice, kde fermentovaný čaj prodává řada nových firem: Fresh Guru, JZT Ferments, Reborn Food a další. Jedno balení má 250 mililitrů až 6 litrů a stojí 43 Kč až 780 Kč, přesněji 41 Kč/litr až 278 Kč/litr. Ovšem cena není nejdůležitější.

Vyhraje nejlepší a nejzdravější kombucha, účinky přitom posoudí nejlépe samotní spotřebitelé. Magu hlásí, že má desetitisíce stálých zákazníků, přičemž expanduje do Německa. Loklok a Erebos zachutnaly investorům, od kterých dostaly peníze na rychlejší rozjezd. Lajky na internetu dostává také sociální podnik Scoby, který zaměstnává zdravotně postižené lidi. A mohli bychom pokračovat.

FirmaProdejLitryKč/l
Stevikomcountrylife.cz82,002,0041,00
Pro-Bioprobio.cz48,000,5096,00
Long Life Bioteakombucha.market60,000,50120,00
Ekoprodukt (Von Papá)ekoprodukt.cz43,000,33130,30
Empower Companynustore.cz59,000,40147,50
Emco (Captain Kombucha)emco.cz59,900,40149,75
Magumagu.co80,000,50160,00
White (Erebos)grizly.cz49,000,25196,00
NaturalProteinnaturalprotein.cz69,000,35197,14
Scobyscoby.cz99,000,50198,00
Reborn Foodprojektkombucha.cz69,000,33209,09
Darka Companydarka-shop.cz69,000,25276,00
JZT Fermentskofio.cz89,000,32278,13
Loklokloklok.cz720,004,50160,00
Fresh Gurugurukombucha.cz780,006,00130,00

Komu vadí kombucha – nežádoucí účinky a efekty

Pozitivní ohlasy převažují nad negativními reakcemi. „Kombuchu pila už moje babička a byla zdravá jako řípa. Teď chutná i mně,“ píše Věra Maturová. „Kombuchu piji první měsíc a pomalu, ale jistě se mi zlepšuje zažívání,“ uvádí Jana Švagerková. „Existuje tolik příchutí – malinová, pomerančová, zázvorová, limetková, mrkvová… A všechny jsou mňam,“ dodává Michaela Bártová. Nejlepší čaje chuťově připomínají cider či víno.

kombucha nežádoucí účinky? Nespokojení recenzenti píšou, že po fermentovaném čaji dostali silný průjem. Jiným vadila chuť, kterou přirovnávají k octu. Další kritici považují kombuchu za předraženou.

Koho hledá Magu, Loklok nebo Scoby (kariéra)

Fermentované nápoje jsou žádané, a proto jejich úspěšní prodejci rostou. Magu označuje svoje produkty za nové „synergické nálevy“, v tomto oboru chce být evropskou jedničkou. Aktuálně utrží stovky milionů Kč ročně a usiluje o miliardový roční obrat. Momentálně hledá provozního ředitele (COO), projektového manažera, specialistu pro lidské zdroje, experta na finance a obecně „talenty“.

Loklok získal grant od Evropské unie, aby přezkoumal účinky svojí kombuchy na zažívací trakt. Klinická studie probíhá ve Fakultní nemocnici Brno. Scoby do svého týmu nabírá invalidy. Každá firma uvítá například šikovného obchodníka, který pro její výrobky najde nové platící odběratele.

1 komentář

  1. U Magu máte špatně cenu, 80 Kč je za jednu dávku, což je půlka lahve, takže 0,5 l stoji 160 Kč. Jinak super článek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno