Bezruký a beznohý rozhlasový moderátor pravděpodobně nic nedostane. Zatímco profesionální klavírista, který přišel o koneček jednoho prstu, získá doživotní satisfakci! Porovnejme, jak jsou posuzovány nemoci pro invalidní důchod a spočítejme, jakou dávku eventuálně obdržíte vy.

Kolik je invalidní důchod?

Minimální invalidní důchod činí 5 170 Kč/měsíc. Špičkový manažer, který dlouho odváděl státu vysoké sociální pojištění a nyní kvůli úrazu nebo těžké nemoci musí ukončit svoji kariéru, pobírá více než 22 000 Kč/měsíc. Přepočítejme, kolik byste dostali vy.

Požadovaná osobní historie

Přednost dostávají občané, kteří jsou dostatečně dlouho pojištění ve veřejném důchodovém systému. Jako zaměstnanci nebo podnikatelé přispívali do státního rozpočtu, případně byli na mateřské anebo rodičovské dovolené, na podpoře v nezaměstnanosti apod.

Podle zákona č. 155/1995 (o důchodovém pojištění) máte šanci na invalidní penzi, pokud jste byli pojištění aspoň určitou dobu, která závisí na vašem věku.

Žadatelův věk Potřebná doba důchodového pojištění
do 20 let méně než jeden rok
od 20 do 22 let jeden rok
od 22 do 24 let dva roky
od 24 do 26 let tři roky
od 26 do 28 let čtyři roky
nad 28 let pět roků

Stupně částečné a plné invalidity

Dále záleží, nakolik vás zdravotní postižení nebo chronická choroba omezuje profesně. Například rozhlasovému moderátorovi mohou chybět všechny končetiny, ale kvůli tomu ještě nepatří mezi invalidy – stále totiž dokáže plnohodnotně hovořit do mikrofonu a vydělávat peníze. Zatímco profesionální klavírista, který přišel o malíček na ruce, kariérně končí, nutně potřebuje pomoc – a penzi možná dostane.

 1. stupeň (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti o 35 % až 49 %
 2. stupeň (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti o 50 % až 69 %
 3. stupeň (dříve plný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti nejméně o 70 %

Nemoci pro invalidní důchod

Podrobnosti najdeme ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí č. 359/2009 Sb. Tam jsou vyjmenované nemoci, uznatelné pro invalidní důchod, od infekcí po úrazy. Tamtéž nalezneme procentuální odhady, o kolik „poklesla pracovní schopnost“, podle konkrétního zdravotního postižení.

Ovšem každý jsme originál. Takže posudkoví lékaři sice používají univerzální tabulky, ale všechny žadatele pochopitelně individuálně prohlížejí. Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ), která o invalidních důchodech nakonec rozhoduje, zohledňuje také profesní a další okolnosti.

Tabulky posudkových lékařů (OSSZ)

 1. Infekce
 2. Onkologie (nádory)
 3. Imunita, anemie (chudokrevnost), koagulace (krevní srážlivost), krvácivé stavy
 4. Endokrinní žlázy (hormony), výživa, metabolismus
 5. Duševní poruchy a chování
 6. Nervová soustava
 7. Oko, oční adnex (připojené orgány), zrak
 8. Ucho, bradavkový výběžek, sluch
 9. Srdce a oběhová soustava
 10. Dýchací soustava
 11. Trávicí soustava
 12. Kůže a podkožní vazivo
 13. Svalová a kosterní soustava
 14. Močová a pohlavní soustava
 15. Funkční poruchy, úrazy, problémy po operacích

Výpočet invalidního důchodu

Penzi pravděpodobně dostanete, pokud jste dostatečně dlouho platili (nebo za vás bylo odváděno) veřejné sociální pojištění a máte dlouhodobý závažný zdravotní problém, který zásadně ohrožuje vaše pracovní výkony a výdělky. V takovém případě klidně zajděte na místní OSSZ, kde požádejte o invalidní důchod.

Pojistnou dávku případně vypočítáme následovně: (redukovaný osobní vyměřovací základ x počet uznatelných roků důchodového pojištění) + univerzální paušál

Redukovaný osobní vyměřovací základ

Obvykle začínáme hrubým měsíčním výdělkem, který však většinou krátíme, abychom zmenšili příjmové rozdíly. V roce 2024 uznáváme nad 19 346 Kč jenom 26 %, nad 175 868 Kč škrtáme vše. Ale redukce ještě nekončí, z tohoto mezi-výsledku totiž zůstane pouze:

 • 0,5 % při invaliditě prvního stupně
 • 0,75 % při invaliditě druhého stupně
 • 1,5 % při invaliditě třetího stupně

Zaokrouhlujeme na celé koruny nahoru.

Uznatelná doba důchodového pojištění

Samozřejmě započítejte roky, kdy jste vydělávali mzdu (plat) nebo na plný úvazek podnikali. Zahrňte také dobu, kterou jste strávili jako takzvaní státní pojištěnci (například na podpoře v nezaměstnanosti). A pozor! Navíc můžete připočítat ještě čas, který zbývá do starobního důchodového věku vaší bezdětné vrstevnici (například všichni občané narození po roce 1971 mají jít do penze v 65 letech).

Uznáváme jenom celé roky (například 20 let a 11 měsíců zkracujeme na pouhých 20 let).

Univerzální paušál

Nakonec přičteme desetinu celostátní průměrné mzdy, v roce 2024 vychází 4 400 Kč.

Níže dosaďte svůj osobní vyměřovací základ a uznatelné roky důchodového pojištění, abyste zjistili orientační výsledek.

Příklad: Úspěšný žadatel pracoval 25 let, jeho hrubá výplata mezitím stoupala podobně jako celostátní průměrná mzda na dnešních 40 000 Kč/měsíc, do starobního důchodu má ještě dalších 15 let. V roce 2024 dostane invalidní důchod 9 344 Kč (24 717 x 0,005 x 40 + 4 400) v I. stupni, 11 816 Kč (24 717 x 0,0075 x 40 + 4 400) ve II. stupni, nebo 19 231 Kč (24 717 x 0,015 x 40 + 4 400) ve III. stupni svojí invalidity.

428 KOMENTÁŘE

 1. dobrý den chtěl bych se zeptat jestly bych měl narok na invalidni duchod když mam tupozrakost od detstvi a doktorka mi rekla ze se stim neda nic delat. mam +6,50 na obe oči.předem děkuji za odpoved.

 2. Dobrý den, z Vašeho dotazu cítím, že jste teprve na začátku kolotoče. Co se týká lékařských zpráv, měla byste mít možnost, na základě plné moci, nahlédnout do spisu posudkové lékařky. Ale nečekejte vstřícnost. Na úřadech se zákonem neřídí. Já bojoval se státem téměř 4 roky a prohrál jsem. Otec měl v osmdesáti rakovinu hrtanu. Vyřezaný krk, bez jazyka, dýchal a „jedl“ trubičkama, do toho nepodařená operace kyčle, tudíž nemohl chodit. Dle posudkové byl plně schopen se o sebe postarat. Místa v pečovateláku nebyly a tak péče byla na mně. Za 4 roky péče bez pomoci finanční i další (bez uznané péče nemáte nárok na sestru, pomůcky ani zdravot. materiál, vše platíte), jsem spadl do dluhů a přišel o zdraví. Doufám, že dopadnete lépe. Dnes vím jak jsem měl postupovat: 1. nechat vypracovat odborný nezávislý zdravot. posudek a obrátit se na soud – nevýhody – drahé a zdlouhavé. 2. nejlepší – žádný zákon nepřikazuje, kolik žádostí podáte. Každý měsíc podávejte novou žádost a současně se odvolávejte proti dřívějším zamítnutým. Posudková se musí zabývat každou žádostí a pravděpodobně nevydrží a ustoupí. Jen můj názor. Držím palce.

 3. dobry den mela bych dotaz tatinkovi amputovali levou nohu nad kolenem do toho ma diabetes je po plicni embolii po ktere ma levou stranu srdicka ochablou a prislo mu rozhodnuti ze mu invalidni duchod zamitaji coz abdolutne nechapeme i kdyz dostane protetiku tak nezvladne pracovat je mozne ze ob.lekar nezadlal vsechny zpravy o zdravotnim stavu? v rozhodnuti bylo psano je o amputaci ne o zbylich zdr.problemech dekuji

 4. Dobrý den. Mám invalidní důchod 2.stupně. Můj zdravotní stav se zhoršuje,mám pravé rameno po úraze,po pěti operacích, 2x prasklá rotátorová manžeta,1x zkrácení klíční kosti a 2x zákrok hned po úraze také v rameni,na té samé ruce operace 2x tenisový loket a 2x golfový loket,pravé rameno 1x po operaci (zmrzlé rameno) a 1x tenisový loket. Ještě jsem měla operaci menisku obou kolen.A teď mě čeká částečná náhrada obou kolen.(UNI)
  Mohla bych dostat 3.stupeň. Děkuji za odpověď.

 5. DOBRÝDEN, mám dotaz můžu zažádat o invalidní důchod.chodím na urologii a mám se do cévkovat po každém vymočení a z měřit rezidium

 6. Dobrý den jsem invalida 1 stupně na nedořešenou polialtralgii , zdravotní stav se prutce zhoršil na lumbální punkci mi zjistili artritidu s lymeskou nemocí a na bronchoskopii a spirometrie mi našli silikozu plíce jse mi okysličujou na 33 procent .Nemohu dělat prakticky vůbec nic i obyčejná chůze mi dělá potíže a jakákoli námaha je bolestivá jak na klouby v těle tak na plíce byl jsem žádat o zvýšení stupně invalidity.Myslite , že mi stupeň invalidity zvýší . Kvůli Silikóze plic a artritidě mě odmítají i chráněné dílny , přišel jsem o práci, jsem na úřadě práce a ten mi kvůli zdravotnímu stavu nemůže schanet práci tak musim narodit na up . Děkuji za odpověď

  • dobrý den mam dotaz psyhyart mne dál papír na zados invalidní důchod mám lehkou mentální retardací
   že viďim věci které neexzistujom na jake stupen mám narok

 7. Dobrý den jsem v národním stavu od prosince mám posunutý plotýnky o 12mma mám krční obratle distinkcí mám problém stát i sedět a chůze mi taky vadí nevím jestli mám žádat o důchod můžete mi poradit dekuji

 8. Dobrý den.mám rok po operaci ramene artroskopii.Po roce stále špatná hybnost.Žádám o inval.důchod přišla jsem o práci (17let) moji pracovat lehčí práce?Kdy mi mohou odebrat případný důchod?Práce schopný =zdraví? Z důchodu nevyžijeme jestli ho vůbec přiznají budu muset někam na lehčí práce ale je problém že nemám papír v ruce že nejsem 100% zdravá.

 9. zjišťuji, že během krátké doby zmizel můj příspěvek, tak nevím jestli omylem, nebo cenzurou, ani nevím jestli se dočkám odpovědi

 10. Dobrý den, je mi 58.let a od roku 2010 seéčim nadepresi, byl mi přiznán I.stupeň 35%, za tu dobu mi jej 2x odebraly, ale důvody se stydím napsat, v současné I.stupeň se stejným počtem procent, akorát přibyl diabet a skolioza páteře. Asi pouze v jednom městě si doktoři s pacienty hlavu nedělají, nebo se pletu?

 11. Dobrý den! Budu mít 63 let, chybí mi ale ještě 2 roky do starobního důchodu a mám řadu zdr.problémů ,chronické problémy celé páteře, 10 let porucha po operaci(koleno) tedy problém s chůzí a velké bolesti, léčím se i s poruchou imunity /anemie,letité záněty všeho/,dál ani nejmenuji. Je šance dosáhnout inv.důchodu? Jsem nyní na ÚP, kde mi nabízí zaměstnání, ale já bohužel vzhledem k mnoha zdr. potížím nemohu nic vykonávat ,neboť mě omezují ve výdělečné činnosti.

 12. Dobrý den, mám artrózu 2. stupně. Jsem po operaci levého acetabula (kyčle). Zůstala mi zešikmená pánev. Chronicky mě bolí záda a Achillova šlacha. Doufám, že mám nárok alespoň na 1. stupeň invalidního důchodu.

 13. Dobrý den, mám 4 operace středního ucha, mám implantáty, čekám na naslouchadla. Navíc jsem po operaci tenisového lokte. Pracuji jako nápojář. Ale jsem už skoro 2 roky doma na nemocenské a měl bych si požádat o invalidní důchod.

 14. Dobrý den, od roku 2018 pobírám invalidní důchod prvního stupně. Jsem po operaci krční páteře a obou rukou (tenisový loket). Teď mi byla odebrána děloha. Nemohu moc chodit, ani sevřít pravou pěst. Žádám o invalidní důchod vyššího stupně, zatím pokaždé neúspěšně.

 15. Dobrý večer, mám bolesti od kotníku do paty a po boční straně k prstům. Je možný zažádat si o invalidní důchod? Děkuji moc. Hezky večer přeji. Zdenka

  • Zdenko, o invalidní důchod si může zažádat kdokoli. Jestli ho dostanete, záleží na tom, nakolik Vás zdravotní potíže omezují ve výdělečné práci. Kvalifikovaně Vám odpoví pouze správa sociálního zabezpečení, respektive její posudkoví lékaři. Ať se Vám daří.

 16. Dobrý den, r. 2020 řádně zaléčená borelióza, bohužel se pak rozjela revmatická artritida, neustále bolesti a otoky. Už rok jsem na nemocenské, byla podána žádost o její prodloužení, odpověď zatím nepřišla. Taky zvažuji, že požádám o invalidní důchod.

 17. Posudkové komise jsou neštěstím pro nemocné. Zajímalo by mě, zda si posudkový lékař uvědomuje, že vás svým rozhodnutím uvádí do chudoby a žebroty.

 18. Dobrý den, mám těžkou spánkovou apnoe, kterou mi zjistili v roce 2013. Od letoška trpím panickou poruchou, prodělal jsem covid. Na vojně mi zjistili vředy dvanácterníku. Jsem řidič z povolaní a práci mám i v noci, někdy dvanáctihodinové směny. Mám nárok na důchod, jestliže mi doktor zakáže noční a doporučí jen osmihodinové směny? Děkuji.

  • Marku, popisujete závažné zdravotní a pracovní problémy. Nicméně na Vaši otázku může odpovědět jenom Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ). Tam požádejte o invalidní důchod.

 19. Dobrý den, léčím se s depresí už 14 let a za poslední dva roky se můj zdravotní stav zhoršil, přidalo se i průduškové astma. Nerada chodím mezi cizí lidi a do všeho se musím nutit, přišla jsem i o práci. Nevím, jestli mám zažádat o invalidní důchod, bojím se toho, aby si moje okolí nemyslelo, že nechci pracovat.

  • Stanislovo, proč řešíte okolí ? Jde o Vám o Váš holý život. Okolí Vás bezplatně ubytuje, poskytne celodenní nutričně vyhovující stravu ??? Prosím Vás, co řešíte !!!

 20. Dobrý den, manželovi (58 let) byla zjištěna středně těžká spánková apnoe, měl by dostat spánkovou masku. Přes den je hodně ospalý, unavený, jsou dny, kdy práci musí přerušit a přijít domů spát. Je OSVČ, pracuje jako elektromontér v prašném prostředí, fyzicky náročná práce. Má k tomu ještě lehčí formu astmatu a chronickou rýmu. Dlouhodobě se léčí s dermatitidou a nedávno mu byla zjištěna spondylóza bederní páteře. Chtěla bych se zeptat, jestli by dosáhl aspoň na 1. stupeň invalidního důchodu.

  • Dobrý den, Heleno, Okresní správa sociálního zabezpečení sice používá určité standardizované tabulky pro posouzení konkrétního zdravotního postižení. Ale každému žadateli o invalidní důchod přiděluje posudkového lékaře, aby byla žádost posouzena individuálně. Proto Váš manžel udělá nejlépe, když kontaktuje přímo „sociálku“.

 21. Dobrý den, byla mi diagnostikována cervikální dystonie s tremorem, již to došlo do takové fáze, že musím chodit na aplikace botoxu do krčních svalů, mám deprese a poruchu přizpůsobení, což mi znemožňuje plně pracovat. Dostala jsem ID 1. stupně, nicméně se k dystonii přidaly bolesti horní končetiny a můj stav se psychicky zhoršil, lázně bohužel nepomohly. Požádám o zvýšení důchodu.

 22. Dobrý den chci se jen zeptat čeká mě již 12ta operace břicha. Jedná se o neustálou recidivu břišní a pupeční kýly. Nyní způsobenou po předchozí špatně odvedene operaci jistým zařízením. Po 1 roce v pracovním procesu opět operace. Před 2 mi lety stomie v loňském roce zamoření (při gyn. Operaci mi prerizli střevo) a od té doby problémy. Znovu recidivy kýly a td mám nárok na invalidní důchod?

 23. Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na invadni důchod mám astma ,výhřez
  6/7ploténkyy,deprese krční a bederní páteř , zervikalni syndrom krční páteře děkuji za odpověď

 24. Dobrý den,
  Od roku 2008 mam ID 1.st. 40% na hernie disku L5/S1 a epid. fibrozu v etáži L5/S. V roce 2013 jsem prodělala rakovinu čípku a dělohy s kompletní hysterektomií. Po té se přidaly deprese a pred 2 roky borelióza a sarkodioza 2st. Dnes mě přišlo nové posudkové rozhodnutí se změnou na 35%. Nezdá se mi to. Doufala jsem ve 2st.ID. Váš názor prosím. Děkuji Lea

 25. Dobry den,
  mam Bechterevovu chorobu stupeň 5.Dale vyhrezle plotenky,ventrolistesa,tisneni nervových korenu,tenisovy loket.
  Z duvodu neustálých bolesti nepracuji jiz 3 roky.Mam ID 2.stupen,myslite ze bych mohl mit nárok na 3.stupen?

 26. Dobrý den. Byla mi diagnostikován syndrom generalizované fibromylagie, kde dominuje bolest v 15/18 bodů. Byla jsem zaměstnána jako kuchařka a že zdravotních důvodů jsem musela dát výpověď. Poté jsem rok narodila a po roce jsem musela nemocenskou ukončit. Od té doby opět uběhl rok. Před měsícem jsem zažádala o inv.důchod. A nyní 3.2.2020 mi byla sdělena diagnóza. Kam mám dodat lékařskou zprávu, když mám psychiatrička a obvodní lékař již zdrav.dokumentaci odeslali? A lze žádat i na tuto chorobu? Sotva zvládnu kvůli bolestem a obrovské únavě, postarat se o domácnost a syna.

 27. Dobry den psne Woff uz 8 mesicu marodim z patni ostruhou a bezvysledne. Podstoupila jsem vsechna vysetreni i lecbu a bezvysledne. Jeste me ceka laser. Prosim mela bych narok na CID. DEKUJI

 28. Dobry den moc vas prosim o odpoved uz 8 mesic marodim z Patni ostruhou mam za sebou razovou vlbu, ozarovani a zatim bez uspechu. Ceka me jeste laser. Pracuji jako prodavacka a bohuzel jsem celej den na nohou a bolest stale přetrvává. Prosim mela bych narom na castecny invalidni dhcjod? Je me 45 let. Dekuji Lenka

 29. Dobrý den od roku 2015 jsem vedena jako hypertenzicka může být hypertenze nemoc pro uznání důchodu děkuji za odpověď

 30. Dobrý den.
  Chci Vás poprosit o laskavost říci jestli mám nárok na ID ,- mám problém s bolestí v kříži resp. bederní části páteře, pánví, kyčli, holeni, lýtku, chodidlech, palců. Bolest a slabost noh je stálá, mění se jen intenzita. ( Ostrá bolest může vzniknout jak při pohybu tak i v klidu, jak v období teplého také za chladnějšího počasí).Nález na krční páteří :“páteřní kanál měří v med. rovině 7,5 mm, a disk C5/6 se vyklenuje asi 2 mm, disk C4/5 prominuje intraspinálně mediálně 4 mm. Jsem po operací krční páteře ( výměna disku C4/5 a 5/6). Bolestí ramena, brnění a slabost ruky přetrvává.

  Před cca deseti léty začaly mě bolet kyčle (s doprovázením bolesti v kříží, beder), postupně bolest posouvala se po stehnech do kolen, k chodidlům, velkým palcům ( většinou více vlevo ). Bolest stále pulzující, často vystřelující pálením, bodáním, mrazicí pocit na lýtkach , mravenčení stehen, lýtek, nártu a znecitlivění velkých palců.

  1) Bolest kříží resp. bederní častí páteře při sedu, stání, předklonu ( více vlevo začíná jako by tlakem a pokračuje ochromující bolestí a přetrvávající po narovnání cca 10-15 min) ,často vystřelující až k chodidlům, patě, k velkému palci
  2) Pánev je citlivá pořad, často s pocitem více intenzivní pulzující bolestí.( někdy jako by bolest v břiše).
  3) Znecitlivění pokožky na hyždích cítím pořad, ale velká bolest ( jako by zubní nerv) vzniká při hmatu v určitých bodech na ploše cca 15*20 cm ( v oblastí kyčlí, navazující na venkovní stranu stehna), bolest v kyčlích při chůze, při kráčení(méně) nebo zdolání schodů (více) a při změně polohy ze sedu na staní- chůze,( pomáhá k ulevě kulhání), často píchavá bolest směrem do stehna resp. stehenní kosti a dál ke kotníku i v klidu, občas bodavá až nesnesitelná bolest v kyčli, přetrvávající.od několik vteřin do několika minut.
  4) Za koleny mám často pocit jako by klubíčka, které tlačí.
  5) Lýtka jsou citlivá, pocit pnutí, těžkostí, slabostí, pálení ( jako zubní nerv) ,mrazivé pocity,- při pohybu, stání a ve stavu klidu.
  6) Pokus stání na patě a určitý pohyb v kotníku vyvolává ostrou pálivou bolest. V klidu cítím mírnou pálivou bolest. Často ostrou bolest v patě vyvolává také ohnutí chodidel nahoru ( jako by vytahovali nerv ze zubu).
  7) Chodidla bolí jak při chůze tak i v klidu od neznačné a mírné až k ostré a často k nevydržení bolestí bodání (bolest s krátkými. intervaly trvají od několik minut do 2- 3 hodin). Také pořad cítím lechtání v chodidlech ( někde v oblasti pod nártem) ne na pokožce a hloubě.
  8) Palce ,- mírné a ostré bolestí občas až nesnesitelná jak při chůzí tak i v klidu. Dlouhodobě mravenčení a znecitlivění vrchu pokožky velkých palců směrem k nártu.

  Vyšetření:
  15.04..2016 vyšetření neurologa, RTG, EMG negativní.
  RTG kyčlí a páteře 21.10. 2009: ( popis chybí, mám jen snímky) ale žádné upozornění na známky nálezu.
  RTG kyčlí 6.11. 2018: bilat zužená kloubní štěrbina, přihrocení okraj acetabula.
  bilat. gr. 1-2.

  RTG kolenních kloubů, berců: mírná varozita, bilaterálně lehké gonartosní změny gr. 1., bez strukturálních kostních změn.

  RTG kotníků, a klenba: v popisu není ale bylo provedeno a ze slov ortopeda, – v pořádku.

  MR LS páteře 24.06.2019, závěr: Sinistroskolioza. Mediální protruze meziobratlové ploténky L1- 2 mediálně do epidurálního prostoru v šíří cca 3 mm.

  EMG 4.07.2019: Závěr: nález na vyšetřených nervech ( DKK v normě, bez známek polyneuropatíe DKK ( N. peroneus, N tibuális, N suralis).

  Vzhledem k tomu, že bolestí přetrvávají, ošetřující lékař doporučila vyšetření cituji: “ vyšetření jedna likvorové domplovime LP ambulantně, jinak dopor. vyloučení etiol. infekční zřejmě vyloučená revmatologické..“

 31. Dobrý den přeji.
  mám in.dúchod 1.stupně,byla jsem vedena na ÚP, ale tam mi více jak 10 let práce nabídnutá nebyla zhlediska zdravotně omezená.V roce 2018 jsem měla nastoupit do starobního důchodu,ale o¨pro nesplnění důchodového pojištění pojištění nemám nárok jak jsem měla splnit to důchodové pojištění když mně každý zaměstnavatel nepřijal pro zdravotní nezpůsobilost.. Měla jsem operaci brániční kýly a dvanacternikových vředů,kde mám problém s přepravováním v dopravních prostředcích,pro bolest v lévém boku pod žebry a nevolnostíTaky mívám velké bolesti kostí a svalů. K tomu mně byla zjištěna výduť břišní aorty,když zvednu těžší věc tak jak kdyby se mi pod levým žebrem nafoukl menší balounek ve velikosti vejce. V 17 letech jsem prodělala revmatickou horečku a po 4 porodu mám stále problémi s bolestí bederní páteře a pohybovým ústrojím, bolestmi rukou,kde mně někdy tak bolí,jak kdyby mi někdo píchal jehličky pod nechty a na svalstvo mi rozsypal střepiny skla a zapichoval do těla.Mám problém se postavit když si chci něco zvednout. Kolena a ruce v zápěstí vypadají tak jak kdybych je napustila vodou. Když se dostavím k lékaři tak je to opravdu zbytečné a jdu si koupit proti bolestem něco do lékarny.Múže mně to naštvat když lékař již dvacet let říká ,že je to v normně a přiměřené k mému věku. Jsem unavená ne jen bolestí ,ale i zklamíní našeho socialního systěmu.Někdy se nestačím divit mladému klukovi se přizná INV.DŮCHOD 3.ST. po operaci kolena někdo padá na ústa a paní posudková lékařka mi řekne ať příjdu když budu bez ruk a nohou.

 32. Dobrý den. Onemocněla jsem uvealním melanomem sítnice. Jsem po operaci gama nožem. Mám zhoršený zrak na pravém oku a prognóza oka je oslepnutí. Jsem sledována na onkologii, pravidelně chodím na oční. Pobírám důchod I. stupně a pracuji na plný úvazek jako vychovatelka. Pracuji na noční směny a hodně času strávím před monitory PC a kamer. Jsem hodně unavená. Prosím, jaký mám nárok na úlevy v práci na odpočinek.
  Děkuji Hrušková Alena

 33. Dobrý den.Můžu dostat kvůli Onemocnění lumbálních a jiných meziobratlových plotének s radikulopatií (G55.1) invalidní důchod?Děkuji za odpověď.

 34. Dobry den, rada bych se informovala, zda mam po odstraneni stitne zlazy narok na invalidni duchod. Odstranena byla z duvodu uzliku ve stitne zlaze, na karcinom nakonec negativni, dekuji Jana

 35. Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký bych mohl mít popřípadě nárok na ID. Už několik let trpím klaustrofobií, sociální fobií a silnými úzkosti. Doma nemohu mít ani interiové dveře… když jdu po městě je mi zle kolik lidí je kolem mě… kolikrát mám pocit že vidím vše jak na obrázku. deprese mám opravdu velmi často. Kolikrát dostanu i záchvaty v typu že nemohu dýchat, velmi se potím i přesto že je mi zima mám pocit že vážím tunu a jdu k zemi jak pytel brambor… kolikrát se mi tohle stane i ne jen doma ale i venku. v MHD jezdit samozřejmě nemůžu. Bohužel nepracuji i kdybych velice rád protože finance člověk potřebuje… ale nikde nevydržím protože to prostě nezvládám… Dnes jsem měl komisi na důchodovém odročili mi to protože nějaké papíry chyběli ale řekli mi že i přesto vše asi možná dostanu stupeň jedna. Což co to pro mě je ? Nic v ničem mi to nepomůže paní mi řekla a doslova s výsměchem že mohu jít na 6 hodin do práce. Nezlobte se na mě ale kdybych mohl 6 hodin pracovat nebudu žádat o ID a ty 2 hodiny si odpracuji navíc a nebudu obtěžovat. Kde je nějaká spravedlnost ? Nevím s kým se poradit co dělat… prakticky ve svém životě nemůžu skoro nic pořádně dělat ani jíst u stolu s člověkem jinak bych se nenajedl. Nemohu být v uzavřeném prostoru protože okamžitě kolabuji a to doslova. Mezi lidmi nemohu dýchat a silně se potím a mám mžitky před očima. Naštěstí bydlím v RD v nájmu ale na vesnici kde nic není a dojíždět prostě nemám opravdu jak. Prosím poradíte mi co dělat jak se bránit ? Popřípadě opravdu mám nanejvíš nárok jen na první stupeň ?

 36. Dobrý den, jsem v invalidním důchodu III. stupně, pobírám invalidní důchod cca 5000,- Kč, věk 43.
  Dotaz:
  1. Navýší se mi důchod pokud budu pracovat či studovat? – příjem 25.000,- Kč, studium VŠ dálkově
  2. Může mne zaměstnavatel odmítnout zaměstnat z důvodu nemoci? – karpální tunel, schizofrenie
  Děkuji za odpoveď

 37. Dobrý den, je mi 47 let, mám středoškolské vzdělání bez maturity a dnes mi mudr, na ortopedii řekl, at si hledám jinou práci, že to co dělám ted je naprosto nevhodné a už to dlouho nevydržím , jsem z 95% na nohou celou pracovní dobu. … mám artozu 3st. -obě kolena, poškozenou nejen chrupavku a meniskus ,ale jsem pacient s trombofilii a operace prý pro mě není vhodná .Napsal mi rehabilitace, dostala jsme injekci – kortikoidy a mám se šetřit. Je nějaká vyhlídka, že bych mohla dostat alespon částečný invalidní důchod ?

 38. Dobrý den, mám první stupeň invalidity a ráda bych se zeptala, zda-li nemám nárok na vyšší stupeň. V poslední době jsem podstoupila několik operací, mezi kterými byli plotýnky a loket. Mám diagnostikovanou nemoc chopn a astma. Občas se potýkám s inkontinencí. Se zády a rukami mám taktéž velký problém (neurologického původu). Děkuji za odpověď.

 39. Dobry den..mam zjisten po neuroborelioze esencialni tremor pri kterem mam problem s jidlem a pitim a taky psanim.Nejvice me to omezuje vratit se do zamestnani, delam v elektrotechnice kde pajim male soucastky.Myslite si ze mam pozadat o inv.duchod? Jsem uz skoro rok na nemocenske a obvodni lekarka mi rekla at zkusim pozadat.

 40. Dobrý den, chci Vás požádat o Váš názor. Jsem vyučený zámečník a posledních 14 let jsem pracoval v dělnické profesi kontrolor výkovků na kovárně. Fyzicky náročná práce „3. kategorie fyzické zátěže“. Před dvěma lety jsem podstoupil dvě operace zhoubného nádoru příušní slinné žlázy. První operace: odstranění nádoru i se slinnou žlázou. Po zjištění, že šlo o nádor zhoubný, hned druhá revizní operace, kde mi byly odstraněny zbytky slinné žlázy, části okolní tkáně a mízní uzliny z poloviny krku. Jizva od ucha až ke klíční kosti, cca 45 stehů. Šlo o 1. stupeň a tedy dle vyjádření onko. kliniky to zkusili bez ozářek, protože v tomto případě by byla rizika radioterapie vyšší, než její přínos. Byl jsem 8 měsíců na neschopence, během kterých jsem absolvoval půlroční rehabilitace, protože při operaci došlo k pohmoždění lícního a ramenního nervu. Prakticky jsem nemohl zvednout ruku nad horizontálu. Hned po ukončení neschopenky jsem byl propuštěn z práce z důvodu dlouhodobého nepříznivého zdravotního stavu. Nemožnost práce se zvednutýma rukama a také v riziku brusného prachu a škodlivých výparů, např. ze svařování. Takže v mé profesi jsem vyřízený. Momentálně jsem už rok a půl na ÚP, v květnu jsem si zažádal o OZZ, to jsem získal natrvalo. Teď v prosinci jsem si zkusil zažádat o ID. Můj současný stav: Ruka sice plně pohyblivá, ale bolestivost ramene zůstává. Paréza, tedy omezená hybnost koutku úst, levé tváře, nefunkční šlachy na půlce krku a necitlivost části tváře a ucha. Bolestivost ramene, krku, tváře, ucha. Neustálý pocit zavěšeného kilového těžítka na krku. Při větší fyzické námaze, třeba vyjížďka na koloběžce se bolest krku a tváře stává velmi výraznou. Domnívám se, možná asi naivně, že vzhledem ke svému vzdělání a předešlému prakticky jedinému zaměstnání, bych snad mohl mít šanci. Co myslíte Vy? Děkuji.

 41. Dobrý den! Mám artrozu 3st.v pravém
  koleni a 2st.v levém.Jsem na neschopence již 5 měsíců.Byla jsem i v lázních,které mi vůbec nepomohly.
  Kolena mě bolí stále a nevydržím ani déle stát ani sedět ani chodit.Za 2 měsíce mi
  bude 57 let.Můžu si požádat o invalidní
  důchod?Do starobního důchodu
  půjdu za 4 roky.Děkuji.

 42. Dobrý večer, chci se zeptat, zda mám nárok na ID. V květnu 2018 jsem onemocněl náhle s diagnózou Imunitní trombocytopenie, akutní forma. V srpnu se projevila akutní hemolýza a původní diagnóza byla přehodnocena na Evansův syndrom. V současné době jsem stále v pracovní neschopnosti. Děkuji za odpověď Josef Z.

 43. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně mé dcery. Trpí středním až těžkým astmatem, v létě silné alergie a v zimě zhoršené dýchání. Každou zimu skončí alespoň 2x v nemocnici, napojená na kapačkách. Má plno léků. Nemůže sehnat práci – všude samá chemie, prach atd. Má nárok na invalidní důchod? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, paní Kamilo, je mi upřímně líto, že Vaše dcera trpí takovými problémy. Obecně vzato, kvůli astmatu lze získat invalidní důchod. A kdyby záleželo na mně, Vaší dceři bych tuto pojistnou dávku schválil. Žádost však musíte podat na Okresní správě sociálního zabezpečení, a proto Vám přeji, abyste tam dobře pořídily – anebo ještě lépe, aby tyto potíže zmizely.

 44. Dobrý den! Mám gornatrozu obou kolen číslo 2 a 3. Jsem 2 měsíce na neschopence! Pracuji v jako strážný v bezpečnostní agentůře,12 hodin na nohách! Je nějaká šance na částečný invalidní důchod?

 45. Dobrej jsem invalidním důchodu 1 stupně ale nepobírají ani korunu jsem dlouho době nemocní na srdce po infarktem mam35 procent schopnost práce

 46. Dobrý den. Byl mi přiznán invalidní důchod 1. stupně. Ale moc nerozumím výpočtu peněz, které budou vypláceny. Poradíte mi, prosím? Mám odpracovaných 27 let a do starobního důchodu mi ještě zbývá 19 let. Hrubá mzda je 21 000 Kč. Děkuji. Hana

  • Dobrý den, Hano, kalkulačku pro výpočet invalidního důchodu najdete pod TÍMTO odkazem. Je však jenom orientační, protože záleží na důchodovém pojištění, které jste odvedla během celého svého dosavadního života. Pro přesný výsledek tedy Česká správa sociálního zabezpečení potřebuje znát všechny Vaše minulé mzdy apod. Když započítám 27 let a 21 000 Kč hrubého měsíčně, vychází mi invalidní důchod I. stupně 4 755 Kč měsíčně.

    • Dobrý den, pane Josefe, bohužel Evansův syndrom nevidím v žádné z tabulek, podle kterých se posuzují stupně invalidního důchodu. Pokud Vám však tato nemoc ztěžuje, nebo znemožňuje výdělečnou práci, má smysl, abyste požádal stát o podporu. Jinak ale tento syndrom sám o sobě neznamená, že máte nárok na invalidní důchod.

    • Evansův syndrom totiž zahrnuje vícero hematologických diagnóz, včetně např. ITP, která je mimochodem zahrnutá v tabulkách, takže bych si o čid zažádala . Nejsem lékař, ale tuto diagnózu máme také, takže myslím, že Vám zde radí chybně.

 47. Dobrý den,jsem v ID 1.stopen,ale není mi vyplácen,protože mi chybí pár let odpracovaných.Ted´cca listopad si budu žádat kvůli zhorš.zdrav.stavu o 2.stup.Chci si zdrav.pojišt´.a sociální doplatit,aby mi mohl být vyplácen.Otázka:který měsíc-listopad 2018 nebo leden 2019 si ho mám doplatit,kdy je to pro mne po všech stránkách nejvýhodnější?V lednu by byl ten doplatek o hodně vyšší?Jsem vedena na ÚP.Nemohu Vám dát lajk,nemám FB.Děkuji moc.

 48. Dobrý den. Jsem po infarktu. Mám systo. dysfunkci LK 15-20 %, v případě zhoršení zařazení na transplataci srdce. Mam nárok na invalidní důchod . Děkuji.

 49. Dobrý den , chtěl bych se zeptat mám 3.měsíce po operaci rakoviny tlustého střeva kde my bylo zjištěno metastáze v lymfatických uzlinách z toho to důvodu docházím na chemoterapii .Chtěl jsem se zeptat jestli mám nárok žádat o invalidní důchod ? Děkuji za případnou odpověď

 50. Jsem 7 let invalidnim důchodu 1 stupně jsem po infarktu a léčím se ze srdcem mám potvrzení od lékaře nemůžu vikonavat řádnou práci jsem na úřadě práce a ne pobiram ani korunu dekuji

 51. Dobrý den,
  manželovi byl dnes zamítnut invalidní důchod I. stupně. V termínu 12.6.2016 – 9.3.2018 byl manžel v pracovní neschopnosti – epikondylitida, levý loket. V počátku léčení absolvoval sérii obstřiků, rhb, rázové vlny + v 12/2016 operace levého lokte. v 8/2017 byl vyšetřován v Praze (scintiografie) kde bylo prokázáno, že zánět v lokti trvá a navíc je zánět rozšířen i do kosti pažní. Po operaci opět série rhb, laserů a dalších vyšetření. Bylo řešeno jako nemoc z povolání, ale měření neprokázalo překročení daných limitů. Tudíž nemoc z povolání byla zamítnuta. Od lékaře – ortopeda má pracovní omezení na jednostrannou zátěž, vibrační nástroje, těžkou manuální práci. Po ukončení PN byl manželovi ukončen pracovní poměr ze zdravotních důvodů (pracoval jako dělník ve výrobě světlometů) a nyní je v evidenci ÚP, od 7/2018. Manžel si nyní hledá poctivě práci, ale vzhledem k tomuto omezení je šance minimálně, protože v okolí jsou převážně továrny. A vzhledem k tomu, že je pouze vyučen – tak bohužel nelze sehnat ani práci kancelářskou nebo méně namáhavou.
  Upřímně řečeno, jsme spoléhali, že mu bude aspoň dočasně přiznán inv.důchod I.stupně, v tomto případě by bylo získání práce snadnější, protože v okolí je několik firem, které zaměstnávají pouze lidi s inv.důchodem, alespoň na částečný úvazek.
  Na OSSZ Louny nám bylo sděleno, že máme počkat na vyjádření z Prahy, a můžeme se odvolat. Jen by mě zajímalo jestli má toto odvolání nějaký smysl …

 52. Dobrý den. Jsem již 7 měsiců na nemocenské,kořenový syndrom. Stále velke bolesti pri jakekoli zatezi,staci i jen delsi chuze. Je mi 50 let ,váha 57kg. Mela bych narok na ID?Zadne eytra nalezy nebyly, na operaci to pry neni. Absolvovala jsem spoustu rhb,infuze atd. Chvilkova uleva

 53. Dobrý den chci se zeptat jestli má nárok na částečný invalidní důchod jsem pooperaci defekt síňového septa , po ablaci, léčím se GB tyreotoxikosou mám krevní testy špatné na játra a mám lehkou anémie a je mi 37 let děkuji za odpověď

 54. Dobrý den ,mám vrozenou vadu kyčlí ,a už jsem byla dvakrat na operaci jsem ti omezena pohybu díky bolesti této vady.Mam dotaz měla bych nárok na invalidní důchod?nebo jaké jsou podmínky invalidního důchodu?díky za odpověď Hricova

 55. Dobrý den,minulý rok v říjnu jsem v práci přestala na chvíli vidět na pravé oko,tak jsem hned šla k lékaři,kde mi i naměřili vysoký tlak a hned odvezli do nemocnice.Prodělala jsem slabou mozkovou příhodu.Po návratu do práce jsem už po třetí prodělala podobné příznaky,oteklá pravá půlka obličeje,povislý koutek,pár minut špatná motorika.Opět na nemocenské a samé vyšetření.Tentokrát syndrom arterie karotické.Jsem stále unavená,práci si zatím musím rozdělovat.Chtěla bych se zeptat,jestli bych měla nárok na I. stupen invalidního důchodu.Děkuji

 56. Dobrý den v dubnu jsem byla na operaci karpálu na pravé ruce jelikož mi ruka stále bolí tak navštěvují lékaře který mi ted oznámil že mám sudeckův syndrom. Doporučil mi rehabilitace, vyšetření emg, rentgen. Řekl mi že mám ruku šetřit vlastně zapomenout že mám pravou ruku v ruce skoro nic neudržím

 57. Dobrý den, chci se zeptat, zda je šance získat invalidní důchod v tomto případě. Manžel již více než 5 let trpí středně těžkými až těžkými depresemi, byl zde i pokus o sebevraždu. Deprese se neustále vracejí, trvají cca půl roku někdy i o dost déle a v tomto období je manžel absolutně vyřízený. jen leží a nezvládá vstanout natož pracovat. Jenže před pár lety začal pracovat jako OSVČ (aby se vyhnul stresujícím tlakům v zaměstnání). Takže v těch posledních letech když je v depresi, nemá nemocenskou, de facto nikdo netuší, že není schopen pracovat vůbec. Je-li v depresi , tak vlastně ani není schopen lékaři říci, že je takto těžce omezen, bere antidepresiva a leží. Nikam na léčení nechce, ale bohužel v době, kdy nepracuje je to z hlediska financí průšvih. Nejen, že nic nevydělá, ale současně musí platit pojištění. Snažím se ho donutit , aby si vyřídil důchod , ať v dobách depresí není úplně na holičkách. Děkuji

 58. Dobrý den, chci se zeptat mám 1. inva. důchod na cukr. Před 2 lety jsem prodelala rakovinu a kvůli hypoteky jsem šla po 6 měsících po chemě do práce. Chodím na kontroly a mám poškozené i játra po chemě. Bylo to silene a teď jsem 2x zkolabovala a cukr mi nešel ani změřit a zkolabovala jsem i v nemocnici a chci se zeptat. Jestli mám nějaký nárok vůbec na něco nebo manžel. Děkuji moc za odpověď Andrea

 59. Dobrý den, prosím o informaci zda je možné získat ID na OSAS II.stupně při léčbě trvalým přetlakem. V PN jsem již 9 měsíců. Jem stále unavená a i při této léčbě usínám přez den. Děkuji a odpověď

 60. Dobrý den,již jsem rok doma byla jsem na prodloužení PN ale bylo mě doporučeno zažádat o invalidní důchod,Trpím leukoklastikou vasculidou, lupenku na ploškách , vysoký krevní tlak, hypestezi, polyneuropatie. Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na invalidní důchod?Děkuji

 61. Pěkný den! Sem cizinec 9 let pracuji na IČO, každý měsíc platím sociální a zdravotní pojištění. Pul roku spatky Stalo se mi, prihoda Postižení srdce a oběhové soustavy, disekce aorti, a tepny. tezki prace na vzdy zakazani. Mám nárok na invalidní důchod? Na pohled zadni zdravotni potize ne mam, pokles pracovní schopnosti neni videt. Děkuji.

 62. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jaká je pravděpodobnost získat ID pokud mi byla před šesti lety diagnostikovaná epilepsie. Léčba částečně zabrala, poté se zase stav zhoršil, po výměně antiepileptik to bylo stále stejné s postupně častějšími záchvaty. Záchvaty nejsou silné, ale jen chvilkové zárazy a nekontrolování sama sebe – např. opaření nápojem, vstoupení do silnice apod.

 63. Dobrý den chci se poptat pobírá plný invalidní důchod 3 stupně kvůli sekce obrně podstopila jsem několik operací s nohama téměř na levou nohu mám ochrnute prsty chci se poptat zdali.mohu si přivydělat v chráněné dílně kde bych jen seděla a čistila zeleninu ? Neodebraly by mi ten invalidní důchod?

 64. Dobrý den, vnučce byl přiznán invalidni důchod 1. stupně. Do 30.6.18 studovala na SO škole, nyní už studium nezvládne musí se jít přihlásit na Úřad práce je ročník 2000. Bude dostávat nejakou fin.podporu na inv.1.stupně ? Děkuji.

 65. Dobrý den, jsem po operaci karpálního tunelu a nemůžu vykonávat bývalou práci. Ocitla jsem se na pracovním úřadě, mám přiznané trvalé omezení. Chci se zeptat, zda mám nárok na částečný invalidní důchod. Vhodná práce pro mě není. Děkuji předem za jakoukoli radu. Marcela

  • Dobrý den, paní Marcelo, je mi líto, že kvůli zdravotním potížím nebo operaci nemůžete nadále vykonávat svoje bývalé povolání, a jiné pracovní nabídky nedostáváte. Aspoň Vám však mohu odpovědět, že podle mého mínění máte velkou šanci na invalidní důchod. Tato pojistná dávka existuje právě proto, aby pomáhala lidem ve Vaší životní situaci. Takže Vám doporučuji: Navštivte Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ – vyplácí například i nemocenskou, mateřskou, důchody), tam poproste o formulář, vyplňte a odevzdejte žádost. A každopádně Vám přeji, ať co nejdříve zažijete mnohem lepší časy.

 66. Pěkný den! 5 let jsem byla zaměstnaná. Nyní jeden rok pracuji na IČO, přitom každý měsíc platím sociální a zdravotní pojištění. Kdyby se mi, nedej bože, něco stalo, mám nárok na invalidní důchod? A počítal by se mi ze 6 let, anebo jenom z doby, kdy pracuji na IČO? Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Lenka

  • Dobrý den, Lenko, při výpočtu invalidního důchodu započítáváme roky, kdy jste platila (respektive kdy za Vás zaměstnavatel platil) důchodové pojištění, které bývá součástí sociálního pojištění (do kterého patří taky nemocenské a takzvaná podpora zaměstnanosti).

   Takže ve Vašem případě zahrneme kromě 1 roku podnikání taky předchozích 5 let, pokud jste tehdy měla uzavřenou například pracovní smlouvu. Ale nemohli bychom započítat dobu, kdy byste pracovala kupříkladu pouze „na dohodu“, na velmi krátký úvazek, díky kterému byste nemusela platit sociální pojištění, pokud byste nebyla pojištěnkou dobrovolně.

   Po 6 letech, v případě nemoci nebo úrazu a výrazného poklesu pracovní schopnosti, splňuje podmínky pro přiznání invalidního důchodu skoro každý.

 67. Dobrý den, v současné době mám invalidní důchod prvního stupně. Po mozkové mrtvici jsem jeden rok měl plnou invaliditu, která pak byla změněna na onen první stupeň. Samozřejmě mám i další zdravotní potíže, které by teoreticky měli být dostatečné na plný invalidní důchod, jenže nevím jak a kdo jiný by to byl schopný posoudit (ohodnotit). Jedná se o cukrovku prvního typu od 26 let věku s celkem špatnými výsledky léčby, prozatím náhrada pouze levé srdeční chlopně (za kovovou), pravá chlopeň postupně snižuje výkon (v součnosti kolem 49%), problémy s pohybem (nadváha, dýchání, zvedání těžkých věcí, občas člověk přestane vidět, občasná malátnost), krvácení při léčbě Warfarinem, občasné necítění levé nohy a pravé ruky (po mrtvici, prostě upadnu), kompletní ztráta střednědobé paměti, paměti tváří, jmen a textu rozhovoru s člověkem, zapomínání píchnout si inzulin a jaké množství, zapomínání vzít si prášek a nebo naopak si člověk veme prášek znovu protože neví jestli ho vzal a předávkuje se (po mrtvici na CT díra cca 4x3x2 cm , nové CT před měsícem díra se zvětšila na 6,5x6x5,5 cm), fibróza jater zatím prvního stupně F1 (teoreticky následkem cukrovkou), poškození ledvin třetího stupně s již přiblížením ke čtvrtému stupni N3+ (dvě možnosti, buď má na svědomí cukrovka, nebo a to je pravděpodobnější v 15ti letech otrava toxinem z TRAVEXu – všechno co počůrám a je zelené, tak do 24 hodin chcípne a zčerná), do práce se snažím chodit na poloviční úvazek (být sám doma, tak to už by mě nebavilo vůbec nic). Dá se nějak vůbec odhadnout stupeň invalidity?

 68. Dobrý den,
  mám roztroušenou sklerózu – toho času v klidové fázi – jsem na biologické léčbě, edes 3. k tomu mám téměř slepé jedno oko – po napadení akantamébou – mám již po dvou transplantacích rohovky a vizus se vrátil na světlo a tmu, v srpnu mne čeká další operace oka, protože rohovka dělá opět neplechu. do toho migrény a deprese. na druhém oku mám 6 dioptrií – první ataka RS byla právě na to „zdravé“ oko a nyní i když je zánět zrakového nervu přeléčený tak v šeru či v horku vidím hůř (upozorňovala mě na to oční lékařka, že stav se po atace nikdy nevrátí do 100% funkčnosti) myslíte, že to je na ID? Děkuji

 69. Dobrý večer chci se zeptat jestli mám nárok na invalidní důchod našel mi pan doktor chorobu bechterovovu dostanu na ni důchod děkuji stupeň u mě je ve výskytu 3 stupně 5 stupňů děkuji za odpověď

 70. Dobrý den. Je mě 59 let a jsem od 30 let po těžké dopravní nehodě ne mnou způsobené v invalidním důchodu. Byl jsem za minulého režimu v plném a pak mě byl odebrán a mám 1.stupeň. Byl vyoperován rozdrcený hlezený kloub a po 9ti zůzných operacích nahrazen štěpy z různých částí těla, několikrát zevní fixátor a kotník vyplněn, kdy ho mám napevno a nehybný. Nyní mě v listopadu byla operována totální endoprotéza levého kyčelního kloubu a na podzim jdu na stejnou operaci druhého kloubu. Mám proto dotaz, jestli bych po těchto zákrocích měl nárok na vyšší stupeň invalidity.

 71. Dobry den,
  Chtěla jsem se zeptat jestli mám šanci na invalidní důchod. Od roku 2015 se lecim nachronická ischemickou chorobu srdeční NS,
  nestabilni anginu pektoris – 9× recidivy anginy pektoris-stenty.Nemoc vencite tepny. Defekt komoroveho septa(vrozeny),ateroskleroticka kardiovaskularni nemoc, takto určená. Ateroskleroticka nemoc srdeční.
  Chronicke astma, ulcerosni kolitida.susp.ceilakie.
  štítné žlázy, sideropenicka anemie
  Srdeční arytmie..
  2 jicnove varixy, meningeom 7mm, drobne gliosy. nespecificke ložiska demyelizace.
  Leky efyent ty si hradim sama,tritace, concor, ecobec a ventolin.Rabakir, letory. sortis. anopirin.
  Měla jsem částečný 1stupně ale byl mi zamítnut na koleno se kterým jsem tam nebyla.
  Děkuji za odpověď
  Radka

 72. Dobry den.
  Chtěla jsem se zeptat v roce 2015 mi byl schválen invalidní důchod 1.stupně. 9.52018 jsem si byla zažádat o zvýšení.Mam tyto diagnózy:: Ateroskleroticka nemoc (choroba) srdeční.
  Chronická ischemicka choroba srdeční.NS
  Defekt komoroveho šeptá – vrozené.
  teroskleroticka kardiovaskularni nemoc,takto určena.
  Nestabilní angina (pectoris)
  Srdeční arytmie NS.
  Mam už 9 recidiv anginy pektoris kde mi byli opakovane davany na stejne misto stenty.
  K tomu mám ještě další diagnózy:
  Ulcerozni kolitidu
  nález na mozku
  A paní doktorka s pohádkového mi řekla ze nemám nárok ani na tu 1 a prostě mi vzala stupeň 1.
  Můžete mi prosim napsat jestli mám nárok aspoň na invaliditu 1stupne?
  Děkuji za odpoved
  Radka

 73. Dobrý den, před cca 15 lety mi byl diagnostikovaný Alportův syndrom, tedy onemocnění ledvin. S touto diagnózou jsem byl schopný ještě několik let normálně pracovat. Již 10 let mám invalidní důchod II. stupně. Nyní ledvinám začaly pomáhat v čištění krve játra, která ale při své práci produkují i vedlejší produkt: tuk, v poměrně velké míře. Neví si se mnou rady ani lipidová poradna USA Brno, která se na poruchy lipidů specializuje.

  O vysokém riziku infarktu nebo mrtvice ani nemusím dlouze psát. Již druhý rok se snažím o přiznání III. stupně a stále se nedaří. V práci nesmím dlouho stát, ani dlouho sedět a hlavně nesmím prochladnout, takže ani práce vrátného nebo nočního hlídače prostě nepřipadá v úvahu, protože poslední takovýto pokus jsem odnesl „pouze zápalem plic“. Chci se jen zeptat, jestli má smysl, abych se proti rozhodnutí posudkového lékaře odvolal?

  • Dobrý den, Michale, budu stručný, abych neplýtval Vaším časem – a protože jsem přesvědčený, že má smysl, abyste se odvolal proti rozhodnutí posudkového lékaře. V tabulkách sice Alportův syndrom nevidím, ale z logiky našich právních předpisů podle mého názoru vyplývá, že naprostá ztráta pracovní schopnosti = III. stupeň invalidity.

 74. Dobrý den, potřebuju poradit.je mi 21 let a Trpím Revmatoidní artritidou a jsem 5 měsícem doma na neschopence .. v září si odpracují můj první rok v zaměstnání a chci se zeptat jestli mám nárok na invalidní důchod. Práci kterou jsem dělal už vykonávat nemohu protože sotva chodím . Našel jsme n internetu tabulku kde píšou 20-22 let 1 odpracovaný rok ale já mám narozeniny v srpnu a rok v zaměstnání mi končí v září a počítá se vůbec doba co jsem v nechopnosti? Děkuji moc
  Honza

 75. Dobrý den, prodělal jsem před půl rokem CMP (praskla mi céva do tzv. centra rovnováhy) díky včasné pomoci jsem se po půl roce dal dohromady do té míry, že jsem nastoupil do zaměstnání (není fyzicky náročné) nicméně následky zůstaly: cítím každou změnu tlaku, mám necitlivou půlku obličeje i když mimika funguje, časté tlaky v hlavě, horší soustředění, pomalejší zaostřování levého oka atd. V práci dělám v nepřetržiém provozu na 12-ti hodinové směny a zvládám jí jen s maximálním úsilím, nicméně bych o ní nerad přišel ale značně se mi zhoršila má pracovní pohoda. Myslíte že bych měl nárok po mrtvici na invalidní důchod třeba 1.stupně? Děkuji

 76. Dobrý den, mám třicetiletého syna se schizotypální poruchou osobnosti. Bere antipsychotika a antidepresiva. Zároveň trpí depresemi. Není schopen se začlenit do společnosti a pracovat. Byl sociálně pojištěn jen 1 rok. Má nárok na nějaký invalidní důchod?
  Děkuji za odpověď.
  Ilona N.

 77. Dobrý večer.Nemohu zde najít můj dotaz,který jsem sem davala dnes ráno.Proč není zde uvedený?Děkuji za odpověď

 78. Dobrý den.Jak prosím postupovat,když jsem podala správní žalobu k soudu ohledně výše invalidního důchodu.A přišel mi od soudu posudek,který LPK vypracovala o mém zdravotním stavu.A posudek se diametriálně liší od skutečnosti.Např.dle LPK nemám žádné neurologické ani motorické problémy.Dle posudku vypracovaného 2dny před konáním LPK pro úřad práce klinikou na Albertově (4lékaři posuzovali můj zdravotní stav)-pacientka nejvíce limitovana po motorické stránce, je limitovana i při chůzi po rovině,po schodech …….Samozřejmě soudu doložím,svá tvrzení.Ale přece nemůže LPK dát soudu posudek,který není objektivní a zkresluje dovoluji si tvrdit nepravdivě můj zdravotní stav.Mam se ještě obrátit na lékařskou komoru,policii?Děsí mě to,že se soudu může dostat posudek ,který neodpovídá skutečnosti a obyčejný člověk má smůlu -je bezmocný.Jsem po neurochirurgické operaci a už mě zmáhá,dokazovat,že doopravdy jsem nemocná a můžu pracovat pouze za mimořádných podmínek-osobní asistent,úprava prac.prostředí apod.

 79. Dobrý den.Mohu poprosit o radu.Mam vrozenou srdeční vadu,lecim se přes 10let s depresemi a panickou poruchou.Dale jsem po úplném odstranění celé štítné žlázy kvůli benignimu nádoru. Mám šanci na nejnižší stupeň invalidního důchodu?Stydím a zároveň bojím se kohokoli zeptat. Velice děkuji za Váš čas a odpověď. Zitkova

 80. Dobrý večer chtěla jsem se zeptat zda může dcera dostat invalidní důchod,dcera je po operaci nádoru na mozku který ji tlačil na oční nerv a stoho má trvalé následky k tomu deprese a úzkosti. Katka

 81. Dobrý večer přejí. Chci se zeptat dnes jsem byla na posudkové uznaly mě 1 stupeň. Před rokem jsem tam také byla také mě ho daly ale neměla jsem dobrovolne pojištění tak jsem nic nepobirala a teď to Budu platit tak jsem tam dnes byla a daly mě první stupeň. Na artróza druhé stupeň kolene nestabilita pourazova plastika kolene lca. pak plastika pravého kolene . Artróza kyčelního kloubu po nehodě. Chronická obstrukční nemoc. Panicka deprese. A teď mám ještě Hidradenitis suppurativa mám na tu nemoc biologickou léčbu a je to divné že mám pořád první stupeň. Děkuju

 82. Dobrý den, můj syn nikdy nepracoval, od 6ti let byl u něho zjištěn autismus. Za dva měsíce nastupuje invalidní důchod, zároveň je ve 3.stupni postižení. Zajímalo by mě jak se jemu vypočítává výše invalidniho důchodu.

 83. dobrý den. jsem po operaci menisku, která se zřejmě nepovedla, neboť mne reoperace kolene a výměna části kolenního kloubu. Trpím depresemi, diabetem druhého stupně a astmatem druhého stupně. Po klinické smrti mám omezenou krátkodobou paměť. posudkový lékař konstatoval, že nárok na invalidní důchod nemám.

 84. Dobrý den, mám invaliditu třetího stupně, mám svalovou dystrofii 2 typu a jsem na invalidním vozíku, je mi 48 let. Bohužel nemám odpracované roky. Mám i přesto nárok na invalidní důchod?

 85. Dobrý večer, mám nárok na invalidní důchod druhého stupně ? Po operaci mozku mám dvojité vidění a zvonění v uších. Dále také skoliózu páteře, psychickou labilitu, únavový syndrom a také hodně oslabenou imunitu. Předem děkuji za odpověď

 86. Dobrý den 10 let jsem pobírala částečný invalidní důchod prvního stupně. Před dvěma lety mě byl přiznán částečný invalidní důchod druhého stupně. Zajímá mě, zda je vyplácená částka v obou případech stejná. Děkuji

 87. Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zdali mám nárok na invalidní duchod.Moje diagnozy Neurpatie nervu DKK,OD chorioretinopathia reg.centralis et paracentralis

 88. od roku 1998 jsem na invalidním důchodu sociální pojštění jsem neplatila ani mě nikdo neupozornil jak se to zobrazí na starobním důchodě který mi naběhne roku 2014

 89. Dobry den ,chtela bych se zeptat-kamaradka ma 3 stupen invalidity,ma problem s bronchitidou-stredne tezkou,problem se zadami—–muze si k duchodu prividelat nejake penize,nejakou lehci praci?Z duchodu plati sipo-zbyde ji na zivobyti 2.5OO kc ,s cim nema zivotni minimum.Dekuji za odpoved a preji pekny den.

 90. Dobrý den mám invalidní důchod druheo stupně.Jsem delší dobu na nemocenské jelikož mám psichické potíže,bolesti zad a nohou,sem obezníšpatně slyším.Můj důchod je 7758 korun a výdělek byl polovinu minymální mzdy tedy 6100 korun .Budu žádat o třetí stupeň.Dáse nějak vypočítat invalidní důchod třetího stupně?Byl sem u psichologa a moje testy dopadli tak že mám IQ 61 🙁 před desiti lety sem měl iq 85.beru hormadu léků na bolesti a nervy.Mam 5děti.

 91. Dobrý den, od narození trpím něčím, co se jmenuje: Adrenogenitální syndrom se solnou poruchou.
  Každý mi říká, že mám nárok aspoň na první stupeň invalidního důchodu. Bohužel ale nemohu nikde najít, jestli bych tuto dávku mohla opravdu získat, nebo bych se jenom zesměšnila :-(. Konkrétní potíže: špatná imunita, zdravotní problémy, kortikoidy, samozřejmě Prednison apod. Prosím o radu.
  Děkuji.

  • Dobrý den, Michalo, ani já nemohu v „tabulkách invalidity“ najít syndrom a poruchu, které zmiňujete. Jistě tam však jsou poruchy imunity nebo „účinky dlouhodobé kortikoidní terapie“. A každopádně: Nemějte obavu, že byste se zesměšnila. Jste člověk, občanka České republiky a nemáte menší hodnotu než třeba já nebo kdokoli jiný. Skoro všichni lékaři jsou slušní a soucitní profesionálové a kdybyste náhodou natrefila na nějakou výjimku, není chyba ve Vás, nýbrž na opačné straně. Doporučuji Vám, abyste požádala o invalidní důchod na Okresní správě sociálního zabezpečení a především Vám přeji, aby se Váš stav všestranně zlepšil.

 92. Dobrý den, mám nárok na invalidní důchod? Diagnóza: onemocnění krčních meziobratlových plotének s radikulopatií, astma bronchiale a už 4 roky se léčím na psychiatrii (středně těžké deprese, užívám antidepresiva na astma, 2x denně miflonid a ventolin na záda, kapačky, injekce, opichy, co mi zrovna kdo napíše). Děkuji.

  • Dobrý den, Ivano, už jenom samotné astma může být důvodem k přiznání nejvyššího, III. stupně invalidity. Nějakou podporu lze získat i kvůli výhřezu plotének nebo depresím. Vždycky ale záleží na individuálním poklesu pracovní schopnosti, což musí osobně posoudit odpovědný lékař. Proto Vám doporučuji navštívit Okresní správu sociálního zabezpečení a přeji, ať se Vám zdraví zlepší.

 93. Dobrý večer
  Jsem od 14.9.2015 po pracovním úrazu, explodoval mi rozvaděč vysokého napětí dostal jsem 1500Amper a 400voltu měl jsem popálený obličej a ruku, přišel jsem o 90% sluchu a mám stále problemi ze stabilitou a trpím častými bolestmi hlavy. Podal jsem si žádost o invalidní důchod protože má neschopenka skončila 27.12.2017 úraz se mi stal v Německu ale z jejich strany přestala už reagovat pojištovna která vše řešila. Jaká je šance že bych měl jak u nás tak v německu invalidní nevím jak a z čeho se počítají procenta? V Německu mám podle lékaře 25% ale z poslední zprávy z nemocnice v Berlíně mi není doporučeno pracovat. Na jakej stupeň bych tedy měl mít u nás v ČR nárok. Děkuji

 94. Dobrý den, jsem po operaci krční páteře, kde jsem měla rozpadlé meziobratlové ploténky. Stále mě brní levá ruka a nohy. Obvodní lékařka mě poslala, abych požádala o částečný invalidní důchod, který mi ale nebyl přiznán a byla mi ukončena neschopnost pro dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Do toho mi zjistili boreliózu a docházím k psycholožce (na sezení) a musím užívat léky. Nevím, proč mi invalidní důchod 1. stupně nebyl přiznán. Od neurologa mám zprávu, kde je napsáno, že doporučuje zkrácený úvazek. Ale kdo mi bude doplácet zbytek výdělku, když mi byl invalidní důchod zamítnut? Měla jsem 30 %, chybělo 5 %. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Milo, doporučení Vašeho neurologa, abyste pracovala jenom na zkrácený úvazek, je opravdu cenné. Podle tohoto odborníka totiž evidentně došlo k poklesu Vaší pracovní schopnosti a pokud má pravdu, velmi pravděpodobně splňujete podmínku pro invalidní důchod. (Ještě je vyžadováno několik odpracovaných let, během kterých bylo odváděno sociální pojištění). Takže Vám doporučuji, abyste se proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení odvolala. Poslední instancí, když nepočítám soudy, je potom veřejný ochránce práv – ombudsman.

   Také se ovšem stává, že nemoc nebo jiný zdravotní problémy vznikl kvůli zaměstnání, tedy jako pracovní úraz apod. V takovém případě doplácí předchozí výdělek právě (bývalý) zaměstnavatel, respektive jeho pojišťovna. Podrobnosti o nemocech z povolání najdete pod TÍMTO odkazem, stejně jako odkazy na poskytovatele pracovního lékařství, kteří posuzují jednotlivé případy.

   A každopádně Vám přeji, ať současné potíže co nejdříve odezní!

   • Dobrý večer, ještě jeden dotaz: Stále nemám vyléčenou boreliózu, která byla zanedbána mojí lékařkou (v roce 2016 mě řádně nevyšetřila, ani neodebrala krev, což učinila až koncem roku 2017, kdy byla nemoc prokázána). Dodnes trpím bolestmi svalů, tlakem v oku, brněním v nohou a často bývám unavená. Paní revmatoložka minulý týden volala do laboratoře, kde potvrdili, že borelióza stále přetrvává, tudíž mi nasadila troje další antibiotika. Po 7 měsících jsem opět na nemocenské. Mohu v tomto stavu žádat o částečný invalidní důchod, nebo ne? Mockrát děkuji za odpověď.

    • Milo, lymeská borrelióza patří mezi nemoci, kvůli kterým lze přiznat invalidní důchod, vizte kapitolu o infekcích. Pokles pracovní schopnosti v tomto případě může dosahovat až 80 %, což by znamenalo nejvyšší, III. stupeň invalidity. Takže pokud cítíte, že Vaše postižení bude dlouhodobé, o důchod požádejte (snad, navzdory zdravotním potížím, dojdete na Okresní správu sociálního zabezpečení).

 95. Dobry den,jsem 7mes. v PN pro ca prsu.Probehla chemo,operace,dalsi chemo.Soucasne je nasazena biol.lecba.Jeste bude ozarovani,pak dalsi operace druheho prsu….Byla mi prodlouzena smlouva do zari 2018.Mam strach,ze se vratim do prace a dal mi smlouvu neprodlouzi.Pracuji jako zdrav.sestra v ambulanci kardiologie,kde denne projde skoro 100lidi.Nevim,zda „navrat zvladnu“ na plny uvazek…Mohu si i v PN pozadat o inv.duchod a mam na nej vubec narok?
  Dekuji za odpoved Ivka

 96. Dobrý večer, mám invalidní důchod prvního stupně. Důvod: následek operace hlavy kvůli poruše odtoku mozkomíšního moku. Trpím ale i několika dalšími potížemi: s levou novou, kvůli které mám porušenou rovnováhu; dále od narození rozštěp páteře; jsem po 2 operacích zad, mohou manipulovat s věcmi, ale těžší břemena příliš nezvládám, i kvůli zmíněné nestabilitě.

  Zajímá mě, zda mám nárok na plný invalidní důchod. Protože jakmile při pracovním pohovoru zmíním svoje záda, moje šance prudce klesají :-(. (Kvůli nepravidelné a občas zamotané chůzi jsem byl taky na jednom pracovišti obviněný z opilosti.) Proto jsem nyní nezaměstnaný a ve velmi těžké životní situaci, a tak zvažuji i tuhle možnost. Ovšem nevím, zdali bych uspěl.

  Na ortopedii teprve půjdu, zase po dlouhé době, jelikož mám poškozený kotník, který však nikdo nechce operovat, dokonce ani ve Fakultní nemocnici na chirurgii. Zákrok by prý mohl, ale nemusel dopadnout dobře, takže bych potom mohl pociťovat ještě větší bolesti než teď.

  Přivítal bych jakoukoli radu. Předem děkuji.

  • Dobrý den, Václave, jestli jste přesvědčen, že Vaše pracovní schopnost ještě více poklesla (z 35 až 49 %, které jsou požadované v I. stupni, třeba až na nejvyšší míru, tedy na 70 % nebo více), požádejte na Okresní správě sociálního zabezpečení o zvýšení invalidního důchodu. A kdyby posudkový lékař vydal zamítavé stanovisko, odvolejte se. Potom bude skoro jisté, zdali máte nárok na plný invalidní důchod III. stupně. Protože posudkoví lékaři jsou špičkoví odborníci, navíc na vysoké morální úrovni. Sice se mohou mýlit (jako každý člověk), ale nemají důvod lhát nebo podvádět, takže jejich názor můžeme brát jako pravdivý (ačkoli stoprocentně jisté není v lidském světě nic). Přeji Vám především hodně zdraví a taky vnitřní – duševní a psychické síly, empatického a přátelského zaměstnavatele i kolegy!

   • posudkoví lékaři jsou špičkoví odborníci… Dovolte, abych se zasmál. Třeba v Berouně sedí Mudr.Mülerová, kr..va, která to snad dává že svého. Postižení se radši hlásí do jiného okresu, aby měli jinou posudkovou, než tuhle

  • Dobrý den měla jsem pracovní uraz ,-hluboká žilní tromboza ,beru prášky Walfarin hodnota hustoty krve 1,4-2,7 kolísání -trvalé následky ortéza tuhnutí prstů na dolní končetině ,otok nohy a to 2 roky po urazu,Zajímá mě ,zda mám nárok na poloviční invalidní důchod.Děkuji

 97. `Dobrý den,
  mám potíže se zrakem, na jedno oko jsem od malička téměř slepá, druhým okem nevidím dost dobře musím požívat brýle do dálky i na čtení. Je mi 46 let, a nyní začínám mít problémy v práci, zrak se mi velmi zhoršil, nejsem schopna pracovat s počítačem , jelikož po chvilce musím přestat pracovat a nejsem schopna dokončit dokumentaci. Oční lékařce jsem o tom řekla, a ta mi sdělila, že se zaměstnavatelem nemám o tom mluvit jinak přijdu o práci. I v běžném životě zjišťuji, že musím dávat na sebe velký pozor, jelikož se mi stalo, že mě málem zajelo auto, protože jsem ho neviděla., levým okem nevidím. Chtěla jsem se zeptat, mám nárok na invalidní důchod, mám odpracovaných více než 20 let, a můžu o něj požádat i když jsem pracující? a mám problém se zrakem. Uvědomuji si, že zrak se mi nezlepší a bude to jen horší.

 98. mám dotaz mám virez na ploténkách a stytnou žlázu čeká mně operace už dvakrát jsem bila v komisí a důchod mí odmítli potřebovala bych poradit děkuji za odpověď Kováčová

 99. Zdravim chtel bych se zeptat kdyz mam potize z dychanim a mel jsem TBC a jeste k tomu jsem dvakrat po autonehode coz mi lekar rekl ze nesmim tahat nic tezkeho kvuli pravemu palci a leve lopatce a casto me to boli a uz jsem kvuli tomu pul roku doma na neschopence mam narok na invalidni duchod dekuji

 100. Chci se zeptat mám částečný inv. důchod 2 stupně po operaci plotének, v současnosti již necelý rok marodím s pracovní úraz menisku následná operace a v současnosti mám
  neuropatii, mohu zažádat o plný důchod, přišla jsem díky tomu o svou práci a dostala výpověď. dosáhnu za tyto postižení na plný důchod? Nemohu skoro vůbec chodit, mám velké bolesti, léky nezabírají již nevím co mám dělat děkuji

 101. Olda
  Dobry den chtel bychbych Vas pozad o radu.
  Muj bratr mel pred ctyrmy roky mozkovou mrtvici mel nepohyblivou levou ruku a nohu.Nejak se z toho dostal a nastoupil do prace.Pred dvema lety mel udajne znovu lehkou mrtvicku byl na Jipu a opet nastoupil do prace.Loni v srpnu opet ,ale jednomu lekari nezdalo tak mu udelali vysetreni vzali mu mozkomisni mok a zjistil ze ma roztrousenou sklerozu.Zacali z lecbou kortokidama a rekli mu ze prisel pozde a ze uvidi jak na tuto lecbu bude reagovat.Ma necitlivou levou ruku a napada levou nohu.Citi se stale unaven.Pokud to pujde dobre ze zkusi alternativni lecbu.Bratr dela zkladnika kde pretahuje tezke veci.Pred tim delal stavebniho elektikare ale k vuli te prvni mrtvici toho musel necha a dela tuto praco za 12000 bruto.Obvodni lekar by chtel aby zkusil nastoupit do prace.Jak se ma bratr zachovat a ma narok uz v teto fazi pozadat o invalidni duchod.
  Ja trpim uz 15 let lupenkou ze stridavim uspechy.Mohl bych take o nej pozadat.
  Dekuji za vasi odpoved a odbornou radu.

 102. Doktor mi zjistil vas th-l páteře nevím co to znamena jakou mám šanci aby mr nechali invalidni důchod aspoň 1 stupen

 103. Dobry den,chci se zeptat…je mozne mit na migrenu castecny duchod?Dost na ni trpim a vetsinou skoncim v posteli a v tichu doma minimalne na 1 az 2 dny….uz sem timto ztratila i zamestnani…muzete mi poradit co delat?

 104. Dobry den chci se zeptat mám invalidní důchod prvního stupně měla jsem rakovinu vaječníků a vejcovodu nechodila jsem na chemoterapii. Třikrát jsem nastoupila do prace a propustili mě ze sem marodila. Furt mě bolí břicho mám srusty ve střevě ale zatím to není na operaci ale od té operace vaječníků ne bolí strašně zada mám křivou pater a brni mě ruce a mám i mzitky před očima někdy ramena mě boli myslíte že mě ten důchod můžou vzít děkuji za odpověď kejdova

 105. Dobrý den, již rok se léčím se stenózou průdušnice, na bronchosopii zjištěna subglotická stenoza trachey. V úrovni crikoides je jizevnatá cirulární stenoza, průchodnost omezena ze 4/5, ted dýchám pouze 1/5, při sebemenší námaze, rychlejší chůzi se těžce zadýchávám a kašlu. Nyní mi do stenozy aplikují každých 5 týdnů kortikoidní injekce, ale nelepší se to. Jsem nekuřák, žádný úraz krku, pro lékaře nevysvětlitelné. Mám nárok na invalidní důchod?

 106. dobry den
  již několik let se léčím s revmatickou artritidou ,přesně mě byla diagnoza ,periferní Spa pozitivita HLA 27 a už od roku 2014 mě také postihuje diky této nemoci oči diagnoza iridocyklitida , kdy se mě toto opakovat bude což mě řekli na očním , jen v roce 2016 jsem marodila od ledna do května a koncem listopadu opěd a do začátku ledna 2018 . z toho jedno oko mám tupozraké a diky zanětům co mě postihují se mě rozbíhá šedý zakal , nehledě na to že k nemoci mám bolesti kloubů a ted i zad , mám šanci na invalidní důchod jesli mám vůbec skusit žadat jel v roce 2016 jsem promarodila skoro víc jak půl roku , ještě že jsou v praci zatím tolerantní , a nikdo mě neřekne za jak dlouho se mě opět žanět projeví , děkuji

 107. dobrý den mam problem z váhou važím 145kg měřím 180cm, ale na duchod 1stupně že nemam nárok,prosím co mam dělat.

 108. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bych teoreticky mohla mít nárok na částečný invalidní důchod. Jsem 1,5r po úraze páteře, (zlomené 4 obratle) dodnes přetrvávající bolesti a mela jsem rozdrcený kotník, který mám sešroubovaný a zpevněný kovovými dlahami, které už mi zůstanou. A nakonec trpím zatím nekompenzovanou epilepsií.
  Moc děkuji za odpověď.

 109. Dobrý den. Mám chronický zánět žaludku, obsah se mi též vrací do jícnu a bez léků bych nevydržela, k tomu dráždivý tračník doprovázený průjmy každý den, schermenovu (šermenovu) chorobu páteře s neustálými bolestmi, nevydržím sedět ani stát.Velice mě tyto onemocnění omezují, neboť musím neustále sledovat, pokud jedu na výlet, zdali je tam záchod atd…Musela jsem i změnit zaměstnání na doporučení lékaře kvůli páteři a bolestem. Mám šanci dostat alespoň částečný invalidní důchod?Děkuji za odpověď. Adéla

 110. Dobrý den, mám dotaz na výši invalidního důchodu, z 1. stupně mi byl po úraze přiznán 3. stupeň, mám za to, že pobírám nízký důchod, je možné podat námitku či přezkum jeho výpočtu? Děkuji. Hanka

 111. Dobrý den, jemi 25let. A mám problémy se zadání, několikrát na pohotovosti,měsíc masáže,další měsíc rehabilitace,u obvodní doktorky několikrát injekce na uvolnění,nic mě nepomáhá,pracoval sem vždy rukami,těžké plechy,odlitky atd.i v práci sem zvedl plech,a museli mě odvést do nemocnice na obstrik.i když se pro nexo zvednu ohnu dělá Mito velke problémy.tet pracuji jako VZV jen sedím 10/12hod q řídím vozík.a to mě ničí ještě víc.muzu se prosím zeptat zda můžu požádat na důchod ?už si nevím rady.ani kde mám zajít co mám dělat.jak tak sepsat atd děkuji trubiansky

 112. Dobrý den,
  prosím o Váš názor
  Má dosavadní diagnoza je nezařazené systémové onemocnění pojiva s možností vývoje Lupusu nebo Sklerodermie, degeneraci páteře, Raynaudův syndrom na rukách i nohách. U chadového testu byl vyvolán Vazospazmus. Dále zvýšená vazivová laxicita, artritidu drobných kloubů na rukách a dost oslabenou imunitu kde mi byl zjištěný CMV vir a EBV vir. Marodím od března 2017 a protože už jsem marodila v roce 2016 podpůrčí doba mi končí dříve a to 2.1.. Několikrát jsem zkoušela žádat o invalidní důchod. Pokaždé mi byl zamítnut se slovy, že pan doktor nevidí nic, co by na invalidní důchod mohlo být. Pracuji v zahradnictví. V lednu nového roku se vracím do práce.
  Prosím poraďte, mám možnost vůbec získat invalidní důchod?
  Děkuji za Váš čas.

 113. Dobrý den, asi 3/4 roku mne trápí zánět šlach u zápěstí na malíkové straně. Léčila jsem na jaře dva měsíce – ortéza, protizánětlivé léky, obstřik, rehabilitace, což nepomohlo a za další měsíc jsem skončila na neschopence znovu, tentokrát se sádrou, která taky nepomohla, naopak to po sejmutí bylo ještě horší. Následoval další obstřik který pomohl na cca 3 měsíce. Teď mám znovu ruku oteklou, bolí a je mi jasné že tam je zase zánět. Už ale nevím kam se obrátit a co dělat dál, protože mi bylo řečeno, že kormě ortézy, obstřiku a rehabilitací spolu s léky se nedá nic dělat. Jenže takhle s bolavou rukou taky moc fungovat nejde. Pracuji jako pokojská, což je poměrně namáhavá práce s opakujícími se pohyby (umývání např. srch. koutu, věčné leštění, krouživé pohyby). Zajímalo by mne, jestli je zde možnost nemoci z povolání nebo ne. Případně jak postupovat dál, kam, na jaké lékaře či instituce se obrátit. Děkuji s přáním pěkného dne J.K.

 114. Dobrý den, jsem po operaci bederní páteře L5/S1 s kořenovým útlakem nervu, mám ochablou nohu, svalové křeče atd. Pracuji fyzicky, nemocenskou již vyčerpala (380 dní), nyní jsem na Úřadu práce, po Novém roce nastupuji jako dělnice. Posudková lékařka mi nedala invalidní důchod, jen omezení (osoba zdravotně znevýhodněná – OZZ). Chtěla bych se odvolat proti rozhodnutí. Měla bych však šanci, abych dostala aspoň 1. stupeň? Předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Heleno, pokud trpíte těžkými zdravotními potížemi a cítíte, že proto budete mít v zaměstnání problémy, určitě se odvolejte. Šance na úspěch je sice výrazně nižší než 100 %, protože posudkoví lékaři obvykle nemají žádný důvod k zaujatosti a první žádosti zamítají (nebo potvrzují) kvůli objektivní diagnóze, ale tentokrát paní doktorka mohla udělat chybu a třeba na podruhé získáte aspoň invaliditu 1. stupně. Přeji Vám hodně zdaru, ideálně uzdravení, anebo „aspoň“ důchod.

 115. Dobrý den,jsem od ledna 2017 na neschopence s karcinomem prsu.Mám za sebou operaci,chemoterapii,ozařování i lázeňskou péči.Stále se cítím unavená,mám neuropatii v rukách.Po skončení podpůrčí doby mám prodlouženo do 31.12.2017,pak mám nastoupit zpět do zaměstnání.Pracuji v kovovýrobě kde je dost obtížné nezatěžovat právě pravou ruku.Myslíte,že bych mohla zažádat alespoň o částečný invalidní důchod?

 116. Dobrý večer. Chtěl bych se zeptat na jaký stupeň ID bych měl mít nasi nárok. Mám velmi silnou cukrovku, už skoro 3/4 roku se léčím se silnými bolestmi rukou a nohou( jsem na PN ) a lékař mi nyní při poslední kontrole sdělil, ať si zažádám o invalidní důchod, protože s tím čím trpím prý pracovat stejně nemohu. Ještě jedna otázka: Pokud mi přiznají invalidní důchod III. stupně s částkou cca. 4500 kč měsíčně, je možné si zažádat o doplácení ze strany OSSZ, protože nájem mám 4600 kč měsíčně, elektřinu 1200 kča plyn 1500 kč měsíčně, což by mi invalidní důchod nepokryl. Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Alexandr

 117. Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti od 3.10.2016, kdy jsem měl pracovní úraz. Řízl jsem se sklem, přičemž došlo k úplnému přerušení nervu v dlani pravé ruky, a byla těžce poškozena motorika palce. Měsíc po úraze jsem podstoupil operaci, při které byl nerv sešit. Již třikrát jsem podstoupil EMG, naposledy v září, ale výsledky vyšly stejné jako před operací.

  ČSSZ mi prodloužilo nemocenské dávky o tři měsíce, tedy do půlky ledna 2018. Momentálně ruka zůstává ve stavu, kdy sešité místo bolí a před měsícem jsem podstoupil operaci jizvy kvůli pnutí a půl palce mám necitlivý. Navíc nedokážu palec odtáhnout od ukazováku do plného natažení.

  Pracuji 20 let jako foukač skla, pracuji s téměř miniaturními věcmi, což však po úrazu není nadále představitelné. Mám v lednu ukončit neschopenku a zkusit pracovat, anebo zažádat o částečný invalidní důchod? Můžu vůbec žádat o důchod po ukončení nemocenské? Děkuji moc za odpověď.

  • Dobrý den, pane Jiří, podle mého názoru a Vašeho popisu byste měl dostat invalidní důchod. Podmínky (sociální pojištění, placené z předchozích výdělků, například srážkami ze mzdy + dlouhodobý výrazný pokles pracovní schopnosti) přitom v principu nezávisejí na neschopence, respektive nemocenské dovolené, jejím trvání nebo ukončení. Proto Vám doporučuji, abyste na místní Okresní správě sociálního zabezpečení požádal o důchod co nejdříve. I když bych Vám nejraději popřál uzdravení!

 118. Dobrý den,
  mám chronicky těžký VAS bederní páteře.
  Nově refluxní choroba jicnu s gasrroezofacitidou.
  Gonantroza III st
  Hyertenze
  krom léků na bolest předepsany i SSRI
  dříve jsem měl III st ID na VAS, po té snížen na II st
  Doporučeno choditko.Bolesti mám již všech kloubů, HLA b27 positivní
  susp. Bechtereova choroba

  Mám sanci znova na III.
  děkuji za odpověď

 119. Tak nahlížím na tuto stránku a příspěvek mojí sestry „Zdenka“ byl opět smazán a nebyl mi ani napsán důvod ! a to zde hledala jen radu ! můžete mi prosím napsat podmínky, vložení příspěvku, aby nebyl opět smazán ?! že byl příspěvek dlouhý, prostě toho má moje sestra za sebou mnoho, je nemocná od 25ti let:-(! Děkuji, můj mail je: adx-62@seznam.cz

 120. Ještě něco připíši. Pokud příspěvek „Zdenka“ opět smažete, zajímal by mě důvod, proč ! Moje sestra po té, co sem napsala, si musela jít lehnout a určitě bude spát až do rána, pokud jí nevzbudí bolesti, hlavně, že jiní sem psát a ptát se mohou a moje sestra ne a já se znovu ptám PROČ ??!!

 121. Dobrý den, nahlédla jsem sem za svoji sestru, Zdenku která na tyto stránky vložila svůj příspěvek, který jí stál opravdu mnoho sil, jako vše, ale věřte, že opravdu zažila moc zlého a hledá tady prostě jen radu … proč byl její příspěvek pod jejím jménem Zdenka smazán ?!

 122. Dodatečně Vám přeji pěkný den ! svůj příběh a dotaz jsem psala ve Wordu a „hezký den“, tím jsem samozřejmě začala, jen nevím, proč se mi nezobrazil po zkopírování sem …

 123. Je mi 46 let a jsem v ID 2st., pro chronický únavový sy., který provází stavy únavy a vyčerpání, úzkosti a deprese, ale i stavy celkové slabosti, bolesti svalů, kloubů, svalové křeče, migrénní záchvaty … na tuto dg. mi byl v r. 1999 přiznán tou dobou ještě pouze částečný ID, s poklesem výdělečné činnosti 50%.Již tenkrát jsem nemohla sehnat práci, ani když jsem byla evidována na ÚP, protože jediná práce, která by pro mě připadala do úvahy byla nějaká nenáročná práce z domova na cca 1/4 – 1/2 úvazku, kterou bych si mohla rozložit dle svých momentálních sil. V roce 2008 přišly další zdrav. Problémy – endometrióza a jelikož jsem nesnášela léčbu hormony, po třetím chirurg. odebrání ložisek jsem podstoupila hysterektomii. Ale po této operaci jsem měla život ohrožující pooper. komplikace, léčba ATB nezabírala a proto jsem musela podstoupit 3 reoperace, pokaždé mi šlo o život, hlavně při reoperci třetí,kdy již jsem byla v těžké chron. sepsi a lékaři už mě museli otevřít. Následovali operace další, pro rozsáhlé srůsty, poslední 1/2016, takže celkem mám za sebou 13! břišních operací, 10 laparoskopií a 3 laparotomie. V roce 2010 jsem měla kontrolu důchodu a lékařka LPK mi tenkrát chtěla snížit !! stupeň invalidity na pouhý st. 1, ale když jsem jí říkala, i dokládala, že mám před sebou další výkon, tak od tohoto záměru upustila a se slovy „uvidíme, co bude po té operaci“ mi nechala st. 2. Další kontrolu jsem měla o 3 roky později, tedy v r. 2013 a to už LPK rozhodla bez mé účasti o tom, že mi je ponechán st.2 bez nutnosti dalších kontrol. Jenže, za ty 4 roky jsem musela podstoupit další 2 operace, opět pro srůsty, měla jsem opět nesnesitelné bolesti a hrozil mi ileus. Takže nemohu vykonávat práci fyzicky, ani psychicky náročnou, mám co dělat se postarat sama o sebe. Ale boj o nenáročnou domácí práci jsem nevzdávala a snažila jsem se hledat dále, bohužel bez výsledku:-( Můj zdravotní stav je doživotní, nic už se nezlepší, naopak, když jsem stále ve stresu, protože moje finanční situace je velmi špatná a ve 46 letech jsem závislá hlavně s bydlením na své mamince ! Tak se Vás chci zeptat, jestli bych po tom všem měla nárok na ID ST.3, tedy nejvyšší stupeň invalidity a jak by to bylo s průkazem ZTP ?
  Dříve jsem pracovala jako veterinární ošetřovatelka, svoji práci jsem milovala, byla pro mě posláním … ale teď jsem prostě omezená opravdu hodně a ani si nic nemohu naplánovat, protože nikdy dopředu nevím, jak mi bude. Léky ze skupiny AD také netoleruji, moje dr. se mi snaží pomoci léky jinými, ale celý můj život je přežívání ! Nevím, co mám dělat, moje praktická dr. mi řekla, že být to na ní, ID st. 3 stupně mám už od té osudné hysterektomie, ale bohužel mi potvrdila moje obavy a to takové, že by mi LPK mohla ID 2st. nížit na st. 1, v horším i odebrat ! Jsem zoufalá a bezradná… protože můj zdrav. stav už se prostě nezlepší a práci domů – nějaký malý přivýdělek, ten prostě nemám šanci sehnat také !

 124. Dobrý den, v roce.2009 zjištěn Inv. dukt.karcinom pr.mammy,st.III.B,provedena mastektomie s disekcí axily,násl.chemoterapie, radioterapie, hormonální léčba, zjištěna BRCA 2 pozitivní.Dále se léčím na revmatologii pro Mě.Bechtěrev bez HLA B 27 antigenu- spondylys ankylosans gr.III. čl B,jsem alergik, byl přiznán ID III.stupně, v roce 2011 přiznán ID II.stupně,v r. 2014 po kontrole u posudkového lékaře mi ID II.stupně ponechali a bylo upuštěno od kontrol .nově zjištěna osteopenie páteře,letos po 10 letech druhá ASK pr.kolene – dysplazie patellae 1.dx,synovialitis,chondropatie, v únoru 2018 jsem objednaná na hernioplastiku. Před měsícem jsem musela vyhledat pomoc v psychiatrické ambulanci, beru antidepresiva. Jsem profesí prodavačka,vedená na ÚP, když jsem si našla práci, bylo to jen na DPP , ale dlouho nikde nevydržím , vždy skončím na injekcích nebo obstřicích . Mohu si zažádat o navýšení ID . Děkuji za odpověď , pěkný den

 125. Dobrý den, můžu požádat o invalidní důchod, když mám skoliózu a nemocné ledviny (obě dvě a jednu mi chtějí vyndat)? Děkuji předem za odpověď.

  • Dobrý den, Světlano, požádat o invalidní důchod jistě smíte. Kvůli skolióze, i nemocným ledvinám může být přiznán nejvyšší, III. stupeň invalidity. Ale abyste dostávala důchod, pravděpodobně musíte mít odvedené určité sociální pojištění (například ze zaměstnanecké mzdy, potřebná výše záleží na Vašem věku) a zdravotní postižení Vám musí znatelně bránit ve výkonu Vaší výdělečné profese. Přeji Vám vše dobré.

 126. Kolega je po mozkové příhodě, plně odkázán na péči druhé osoby je ve veku cca 52 let.
  Nemá se po hospitalizaci kam vrátit, zatím je v PN, je ale třeba hledat sociální pobytovou službu, rádi bychom mu pomohli zajistit důchod a Pnp, jak můžeme postupovat? Co nejdříve začít zajišťovat?

 127. dobrý den mám cukrovku a pícham si inzulín čtyřikrat deně a nemužu kvůli tomu najít praci mam nárok na invalidní duchod děkuji Šarka

 128. Dobrý den 15.5.2016 jsem se vy bourala na kole ten to roky byla stanovena diagnóza krve mám úbytek i svaloviny nad patelou se my udělal důlek na cevnim mi našly špatné prokrvení těžká hemodinamicka insuficience 3 stupně kombinovaného typu postižení zúžená svalová pumpa na pravé noze mám druhý stupeň pumpa normální funkce rehabilitaci jsem měla letos to my od bolesti z léky pomohla až na záda vybočuje my plotýnky v zádech a bílý mě to můžu jsi požádat o invalidní důchod? Nebo sníženou pracovní schopnost nevyznám se v tom děkuji za radu Andrea

 129. Dobrý den .V červnu 2015 mi byla zjištěna rakovina prsu . Následovalo odstranění nádoru , pak chemoterapie a ozařování . Léčba skončila v dubnu 2016. Jako nositelka mutace genu BRCA 1a na doporučení lékaře jsem podstoupila v říjnu 2016oboustranou mastektomii a v červenci 2017 LAVH s bilaterální adnexektomií . Nyní trvá kompletní remise .Po prodělané léčbě a operacích jsem stále unavená . Jsem nezaměstnaná . Pracovala jsem jako prodavačka. Chtěla jsem se optat, zda bych měla nárok na invalidní důchod , nebo alespoň částečný . Děkuji za odpověď

 130. Dobrý den mám crohnova chorobu lupenku nově artrozy kyčle a ramena je my 42 a 19 let prace děkuji za odpověd

 131. Dobrý den, jsem třetím rokem doma bez práce. Tedy vlastně jsem zaměstnaná jako pěstoun. Mám zdravotní potíže se zády. Mám vyhřezlé ploténky, dále výrůstky na páteři, degenerativní změny. Na neurologii doporučeno cvičení a v ataku klidový režim, na operaci je moc brzo. Cvičím čtyřikrát týdně, platím si fyzioterapeuta. I přesto bolesti bederní páteře, lýtka, umrtvení či brnění nohy, někdy problém jít na velkou. Měla bych nárok na invalidní důchod?

  • Dobrý den, Pavlíno. Invalidita je člověku přiznána, pokud významně poklesne jeho „pracovní schopnost“, což hodnotí Okresní správa sociální zabezpečení (OSSZ), respektive její posudkový lékař. Pokud jste pěstounka a dostáváte pěstounské dávky, jste vlastně od státu placená za péči o děti nebo mládež. V takovém případě by podle posudkového lékaře Vaše „pracovní schopnost“ výrazně klesla, zřejmě jenom kdybyste kvůli zdravotním problémům nemohla svoje svěřence plnohodnotně vychovávat. Potom by však možná hrozilo, že by Vám děti byly odebrány (raději domýšlím situaci do nejhorších možných důsledků, abychom eventuálně nebyli šokovaní). Bohužel tedy fyzický stav sám o sobě nehraje rozhodující roli, proto Vám přeji hlavně uzdravení a mrzí mě, že jsem Vás asi nepotěšil (ale nechci, ani nemůžu Vám lhát).

 132. Dobrý den, je to už přes dva roky co jsem přišla skoro po 9 letech o práci .Dostala jsem výpověd z důvodů operace pravého hlezna u nohy ,a závodní lékař už nedovolil tuto pozici na které jsem byla dále vykonávat . Od té doby se stále léčím protože mi přibyli další diagnozy . Mám diabetes typu ll,mám operovaný žlučník ,artrozu kolen a kýčlí typu 2,mám naslouchadlo na jedno ucho ,trpím migrénou ,štítnou žlázu ,vysoký tlak, zhoršená játra ,psoriásu ,tenisový loket ,glaukom ,bortí sie mi chodidlo protože mám plochonoží a ted jsem po operaci varixů,a mám ještě špatné rameno ted jsem dokončila ozařování na onkologickým ,a chodím s jednou berli . O částečný důchod jsem žádala už potřetí a vždy mi byl zamítnut . Ted naposledy jsem měla stejnýho chlapa u komise jako i poprvé a mluvil se mnou úplně arogantně a nic ho nazajímá . Říkal mi že tu artrozu bych musela mít aspon trojku abych mohla dostat ID . A to ostatní ho asi už nezajímalo a naopak se ptal proč si nenajdu nějakou práci . Já mu na to odpověděla že se stále léčím a že stále docházím na nějaké rehabilitační střediska a že mi nikde práci nedají . Prostě jsem si připadala že ze mě dělá někoho kdo nechce pracovat . Tak jsem mu řekla že kdybych mohla tak jdu raději do práce a nežádala bych o ID . Tak vás prosím o váš názor co si o tom myslíte a jestli bych měla mít šanci na důchod ,Protože se chci odvolat .
  Děkuji Vall

 133. Hezký den. Prosila bych o radu: Mám uznaný invalidní důchod 1. stupně. Nyní mi OSSZ ukončila neschopenku, protože pokud mám důchod na záda, tak údajně nemohu být dlouhodobě v neschopnosti. Bohužel, přestože jsem byla nyní doma, bolesti se začaly stupňovat. Proto jsem požádala OSSZ o přezkum, zdali nemám nárok na 2. stupeň invalidity

  Pokud mohu, napíši výsledky z Magnetické rezonance: osteochondrózy C5-6 a C6-7, chronický nález. Dorsální osteofytární valy přesahující 2 – 3 mm, nejvíce přesahující v C6-7 levostranně paramediálně až foraminálně doleva. Osteofyty kryjí protruze, jinak samostatná hernie není přítomná. Lehký útlak přední stěny míchy, která jinak bez myelopatie. Ostatní disky bez patologického nálezu. Obratlová těla bez komprese a bez ložiska. C mícha a horní Th po Th3 je bez ložiska. Následně jsem byla poslána ještě na rentgen celé páteře.

  Mohl byste mi poradit, na koho se obrátit, aby přezkoumal dodané materiály kvůli stupni invalidity? Posudkový lékař mi nejdříve první žádost o 1. stupeň zamítl a teprve na odvolání stanovil 40 bodů, takže mu nedůvěřuji. Samozřejmě užívám léky a chodím do ambulance. Děkuji moc za Váš čas a odpověď. S pozdravem Eva Jeřábková

  • Taky Vám přeji hezký den, paní Jeřábková. Váš zdravotní stav vzhledem ke stupni invalidity může nezávazně přezkoumat jakýkoli jiný než posudkový doktor medicíny, nejlépe pokud se specializuje na opěrnou soustavu. Ale aby takové hodnocení bylo závazné, musel by soud uznat, že se posudkový lékař mýlí, zatímco Vámi preferovaný lékař má pravdu. Což je, i vzhledem k odbornosti celé otázky, obtížně dosažitelné. Proto Vám doporučuji počkat, jak OSSZ přezkoumá Váš nárok na invalidní důchod a případně zase využít odvolání. Není vyloučeno, že tentokrát proběhne vše hladce a bude Vám ihned uznán 2. nebo 3. stupeň. Přeji Vám v ideálním případě uzdravení, nebo „aspoň“ adekvátní podporu od společnosti, respektive státu.

 134. dobrý den, muj manzelma crohnovu nemoc, do jake skupiny invalidního důchodu patri, ji z dvakrát byl na zakroku a je pracovni cinnost je omezena.

 135. Dobry den , jsem poTEP hlezna a jeste mam diagnostikovanou stredne tezkou az tezkou depresi. Mohla bych zkusit pozadat o ID? Moc dekuji

 136. Dobrý den mám dotaz prosím,
  rok se léčím s cukrovkou,tlakem a vyhřezlou ploténkou (cca 3roky)
  ale začal jsem se hrozně potit a natékají mě nohy+ bolest při jakémkoliv dotknutí,
  Mám nárok na duchod,částečný jelikož už ani v práci nejsem s tímto problémem potřebný.Děkuji za info Ruda

 137. Dobrý den, po ca prsu, v r. 2009, mi byla provedena totální mastektomie pr.prsu, následně odstranění uzlin v pr.podpaží, následoval cyklus chemoterapie, radioterapie,přiznán ID III.stupně , doposud hormonální léčba, plastická operace prsu,zjištěn BRCA II.pozitivní. Po novelizaci mi plný ID změnily na ID II.stupně, léčím se s Bechtěrevovou chorobou, jsem alergik, momentálně mám po druhé artroskopii pr.kolene,obstřiky snad všech kloubů v těle nepočítaně, zjištěna osteopenie bederní páteře, v srpnu jsem byla hospitalizována pro oslabení organismu, zjištěno,že příčinou je špatná krční páteř, zrodinných důvodů jsem musela oslovit psychiatrii,mám antidepresiva. Mohu si zažádat o plný ID ? Děkuji Majda

 138. Dobrý den, jsem v PN od září 2016,mám geneticky potvrzenou myotonii a posunuté ploténky, léky a náplasti nezabíraly nebo způsobovaly nevolnost,zvracení,závratě. V listopadu mne čeká operace páteře,poté tři měsíce klidový režim a lázně.Požádala jsem o prodloužení podpůrčí doby,nyní do prosince 2017. Mohu přesto požádat o ID? Je myotonie a nálezy z neurologie předpokladem pro stanovení plného ID? Vzhledem k nízké částce při stanovení ID druhého stupně bych nepokryla výdaje na bydlení,spoření a stravu, měla jsem průměrný hrubý měsíční příjem 13tisíc a pracovat nejméně půl roku nebudu moci. Děkuji za odpověď.

 139. Dobrý den,syn byl před asi 5 lety operován na kostní cystu v Brně Nyní pracuje 4 roky v Kanadě.Nemoc se mu vrátila a plánují mu operaci kde mu odeberou část kosti a dají implantát.Bude mít omezenou hybnost.Měl by nárok na případný invalidní důchod v Česku?Je mu 27 let.Děkuji za odpověď.

 140. Dobry den. Sem po vymene obou kycelnich kloubu je mi 39 let a pracuju jako automechanik. Chtel bych se zeptat jestli mam vubec nejaky narok na castecny invalidni duchod. Dekuji

 141. Dobrý den, už od 13 let mám problémy se zádama jmenuje se to Scheuermann choroba a ted i s rukama mám problémy – revma,schtěla jsem si zažádat o invalidní důchod ale neuznali,uznali mi pracovní znevýhodnění,mohu to za rok skusit znovu nebo to mám zatím nechat být,děkuji za odpověd

 142. dobrý den chtěla bych se poradit v loni od 13.3 2016 jsem začala marodit bolestí chodidla byla jsem u pár ortopedů a nikdo nic nevyděl až v listopadu jsem se dostala k jednomu a ten hned podle rengenu poznal že to mám v nartu zlomené udělaly my talonavikulární fúzi měla jsem volný fragment z os navikulare posudková my neschopnost poposouvala ale ted už to nešlo a já musela do práce bolesti mam strášne mám problém i s pateří zažádala jsem o invalidku myslíte mám nárok když jsem nastoupila do práce děkuji za odpověd

 143. Dobrý den
  v roce 2013 jsem podstoupila operaci páteře(mam tetanovou ploténku). Po roce a půl bylo mě řečeno že jsem zdravá a můžu se vrátit do zaměstnání. Dnes mě čeká další operace páteře (budou měnit další 2 ploténky) a navíc jsem změnila zaměstnání (jsem ve zkušební době).
  Chci se zeptat jestli mam nárok potom na invalidní důchod a kdo mě bude platit neschopenku.
  Děkuji za odpověd¸

 144. Dobrý den,jsem 8 měsíců po operaci kyčelního kloubu,noha mě stále bolí mám ji chladnější v noci brní nemůžu spát,mám stavé zaměstnání které nezvládám ,jsem ročník 70 Mám šanci na ID,abych měla aspon nějakou jistotu příjmu?

 145. Dobrý den, mám těžké astma. Trpím velkou dušností a pomalu nikam nedojdu, několikrát ročně prodělám zánět průdušek. Navíc jsem po náročné operaci kvůli skolióze páteře, kterou mám celou sešroubovanou, a proto napadám na levou nohu. Taky mě bolí levá ploténka. Mám nárok na invalidní důchod III. stupně? Děkuji.

  • Dobrý den, paní Recmannová, kvůli těžkému astmatu lze získat invalidní důchod III. stupně. Na základě Vašich slov předpokládám, že máte šanci, takže Vám doporučuji, abyste podala žádost na nejbližší Okresní správě sociálního zabezpečení. A upřímně Vám přeji, ať je Vám lépe.

 146. Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli mám nárok na alespoň I. stupeň invalidního důchodu. Diagnóza: vertebrogenní algický syndrom, Th/L páteře, při funkčních svalových dysbalancích, zřetězení poruchy do ramenních pletenců, chronické lumbago, dehydratace L4/5, lehká cirkulární protruze, coxarthrosis I. – II. stupně, oboustranně femoroacetabulární impingement (FAI) typu Pincer. Dále jsem po operacích: carcinoma in situ a kvůli srůstům, po fraktuře páteře Th 11, 12, L 1, 2. Děkuji.

  • Dobrý den, Martino, například Vámi jmenovaný coxarthrosis je vlastně artróza kyčelního kloubu, která však obvykle stačí na invalidní důchod teprve při těžkém postižení (nestačí lehká, a většinou ani střední forma – podrobnosti uvidíte v oficiální posudkové tabulce ZDE).

   Takhle bych mohl pokračovat položku po položce. Ve výsledku však stejně rozhodne posudkový lékař, pověřený Českou správou sociálního zabezpečení, kde musíte podat žádost, pokud o invalidní důchod stojíte. A pozor, samotná zdravotní diagnóza nestačí, ani kdyby byla extrémně špatná. Lékař zhodnotí především pokles Vaší pracovní schopnosti, jinými slovy znevýhodnění na pracovním trhu kvůli dlouhodobým fyzickým nebo psychickým problémům (například trvalou ztrátu zaměstnání, pro které máte kvalifikaci, právě kvůli artróze apod.).

   Přeji Vám v ideálním případě uzdravení, anebo aspoň invalidní důchod.

   • Dobrý den. Moc děkuji za odpověď. Přidal se mi další problém: Mám diagnostikovaný chronický únavový syndrom a polymyalgii a polyartralgii. + Epstein-Barrové virus (EBV), který způsobuje zvýšenou únavu, chronickou bolest svalů a kloubů. Prosím Vás ještě jednou o posouzení, zda mám nějakou šanci na 1. stupeň invalidního důchodu.

    Jsem vystudovaná zdravotní sestra s maturitou, ale bez registrace. Domnívám se, že bych tuto práci nemohla vykonávat vzhledem k výše uvedenému. V současné době pracuji jako údržba obce – sekání, hrabání a jiná, fyzicky náročná práce venku. Už rok se léčím, ale stav se nelepší, naopak se přidávají další a další komplikace. Děkuji předem za Váš čas, věnovaný mému problému a za brzkou odpověď. Martina

 147. Dobrý den,jsem od června po operaci pro peritenditis Achillovy šlachy v pravo ,stav lepší nenína Aš.trvá rezistence a to mám navíc bolesti 3 prstu a polštářku pod prstama ,nervovou soustavu mám na hranici a beru lékyGORDIUS.JInak se mě to stalo při zátěži z práce šiju,mám velký bolestipři chuzi i stání dlouho sedět bych taky neměla kuli Trombofilie Leidenská mutace fv.Pak mám obraz skvrnitých kondenzací skeletu osteopoikilii geneticky děděnou,aie nemám rentgen celé kostry.Alergie na prach peří acilpirin ,několikrát za den musím kapat do nosu …mám změnit zaměstnání,ale jaký…..myslíte,že mám skoušet částečný duchod jsem s tím rok doma a mám poslední měsíc…..děkuji

 148. Dobrý den, mám II. stupeň invalidity kvůli astmatu, přibyly ještě psychické problémy, trpím sociální fobií a depresemi, mám glaukom a problémy se štítnou žlázou. V červnu jsem požádala o zvýšení na III. stupeň, což bylo po přezkumu zamítnuto. Nyní trpím navíc ještě anginou pectoris, na kterou již měsíc užívám léky. Za jak dlouho můžu znovu požádat o zvýšení, a mám šanci na úspěch? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Iveto, o zvýšení invalidního důchodu můžete požádat ihned potom, co nabylo účinnosti předchozí rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení (ať už zamítavé, anebo kladné).

   Uvedu extrémní příklad: Profesionálního kytaristu brní prsty, a proto požádá o invalidní důchod, ale dostane zamítavé stanovisko. Krátce poté má strašnou automobilovou nehodu, lékaři musejí amputovat jednu ruku. Zdravotní stav žadatele se tedy radikálně změnil, přestože uplynula jenom krátká doba od posledního řízení o přiznání invalidity. Bývalý kytarista, který nedokáže dál hrát na kytaru s jednou rukou, tedy logicky může okamžitě požádat o invalidní důchod znovu.

 149. Dobrý den mám manicko paranoidní syndrom a pobírám invalidní důchod stupně číslo 1 .Mohu si zažádat o vyšší stupen nebo ne?Jaká jsou k tomu omezení v zaměstnání?Děkuji

 150. Dobrý den, prosím pane doktore je mi 46 let, mám už asi 3 roky problémy s dýcháním, natýkají mi ruce v noci mě budí silné mravenčení a bolest pravé ruky od lokte, mám poškozený bubínek , bolavé nohy, záda, vysoký tlak na který mám 3 druhy prášků , migrény na které beru ergotaminove čípky. vertigo, zastavili mi menstruaci jelikož jsem hodně krvácela a měla špatné výsledky krve, i tak po všech lécích nesmím nikam pospíchat při chůzi moc mluvit nebo žvýkat….byla jsem na vyšetření na kole a to mám prý jako 65 letá žena.No v poslední době měním práce jelikož třeba fabriku na lince neustojím operace na 45s nedávám, víte nevím co mám dělat.Jsem zoufala, nejraději bych šla pracovat někam na vrátnici ale tam mají malý plat a musela bych mít k tomu jěště nějaký příjem .Myslíte , že mám možnost inval.důchodu?a ani nevím jak na to a stydím se říct mému lékaři, ale psychicky už to nedávám.Děkuji za odpoved a omlouvám se , že je to tak dlouhé Eva

 151. Dobrý den,já mám revmat,,,artrid,,2st-už 15let ted jsem po operaci plíce,měla jsem tam vodu ,špatně dýchám při chůzi.Pořád 24h mám bolesti všech kloubů mám výrustky na loktech-rukou a nohou mám 1st.ČID-byla jsem na komisi a tam mi řekli že 2st,,invali,,už není že je zrušen a dali mi 1st,,což jsem se dozvěděla později že to není pravda a sdělili mi že na plný invalidní důchod jsem moc mladá.Do práce nemohu ,když si najdu brigádu tak pouze 2dny a 3den se nezvednu léky mám vyzkoušená snad už všechny i biol..léčbu která zabrala ale tu už mi dát znova nemohou,já potřebuju od Vás radu jak mám žít?Jsem samoživitelka se synem kterému je 15let a já mu nemoho dát k životu to co potřebuje.Děkuji Horová

 152. Dobrý večer ,
  pracuji 10 let v nemocnici jako sanitář na aru ,začal jsem mít bolesti zad které jsem ignoroval a občas jsem si vzal prášek .Po pár měsících jsem podstoupil MR kde zjistili :snížená ploténka L5/S1 s drobným mediálním výhřezem sledovaným drobnými osteofyty.durální vak dosahuje sagitálně šíře 10 mm Hypertrofická spondylatroza L45/a L5S1. Dekompenzovaná interverbalní artróza L4/5 a L5/S1 zužující příčně kanál páteřní a IV foramina oboustranně.Jsem již 3 . měsícem na neschopence a stále s bolestmi již se mluvilo i o operaci . Po ukončení neschopenky mi zakážou tuto činnost sice mi najdou jinou ale za 10 – 11 tisíc měsíčně tedy o pět tisíc méně než doposud .
  Má otázka na vás je zda by to bylo alespoň na částečnou invalidku 1. stupně?
  Má praktická doktorka řekla že to není na invalidku a že mi nechá na neschopence dopokuď si nenajdu jinou práci, třeba v administrativě. Jsem dislektik a to pro mně není možné. Takže mi přibyli další prášky a to na deprese trittico . Mám zakázáno zvedat těžké a dělat rotační pohyby, musím měnit polohy, chvilku stát, chvilku chodit, občas se posadit a občas i lehnout.
  Předem děkuji za vaši odpověď a za vaši ochotu .
  Hezký zbytek večera s pozdravem Jiří .

 153. Dobry den, mam dotaz , před čtyřmi roky jsem prodělal operaci zad . Operace čtvrté lpoténky , kdy mi bylo omezeno zvedat zatěž. Dále mám cukrovku Mody2 a před třemy měsíci jsem prodělal infarkt , kdy mi byl voperován stend. Jsem v pracovní neschopnosti a zajímámě jestli mám nárok na invalidní duchod. Děkuji

 154. Dobrý den,mohu se zeptat zda jde žádat o invalidní důchod a nemoc z povolání součastně. Děkuji za odpověd,přeji hezký den.

 155. Dobrý den.. mám 28 let.mam po 13 operacich patere mam velkou skoliozu ,,podel cele patere mam kovovou tyčku..(zpevnena pater od T2 po L1 )nemužu se ohýbat,nic težkeho tahat.
  Dále mam neurofibromatoza 1…
  S mým zdrav.problemam a sníženenou prac.schopnosti mě nikde nechcou zaměstnat .Dostala jse ID 1.stupně..na vic prý nemam narok..prosím o nazor.Děkuji z odpovd.Hezký zbytek dne

 156. Dobrý den, mám ID II.stupně ( upuštěno od kontrol), původně jsem měla ID III.stupně,avšak po novele mi přiznali ID II.stupně, mám za sebou onko onemocnění,léčím se na Bechtěreva ( obstřiky provedeny na zápěstí, SI skloubení, kolene,krku), momentálně mám po již druhé artroskopii kolene (s odstupem 10 let), zjištěna osteopenie páteře,jsem alergik, jsem vedená na úřadu práce, jelikož pracuji jako prodavačka,nikde díky bolestem kloubů dlouho nevydržím. Mohu si zažádat o plný ID? Děkuji Majda

 157. Jsem po dvou operacich parere.Se stalimi bolestmi a spatne funkci leve nohy kdy me vypovida funkci a nasledne se podlomi.Z duvodu neustalich padu me prask meniskus.Absolvovala jsem altroskopii kolene a i kdyz bych uz mohla naslapovat tak kvuli pateri musim chodit o berlich.ID mam priznany 1 stupen.Jsem na soc.davkach a UP kde me z duvodu ID 1 stupne nebizi prace ( pom.sila do kuchyne,uklizecku,telefonistku a ruzne pro me nerealne zamedtnani).Jsem uz zoufala .

 158. dobry den mohu dostat ID jei 51 let jsem po splenektomii plicni embolii po operaci brisni kyly a strev a pred operaci kyly v jizve mam barettuv jicen plicni tromboembolicka nemoc a laryngytidu jsem v pracovni naschopnosti a bojim se do zamestnani dekuji

 159. Dobrý den, jsem rok po prac,úrazu, jdu před komisi. Dlouhodobě jsem zvedala postižené děti, praskla mi noha a stále nemůžu chodit. Operace byla v lednu. Před úrazem problémy s imunitou, záněty. Úraz způsobil velký stres a zjistilo se, že jsem prošla syndromem vyhoření. Na co mám nárok ohledně Invalidního důchodu?

 160. Dobrý den.
  Jsem po operaci srdce.Konkrétně mám protézu aortální chlopně a plastiku mitrální chlopně.Mám nárok na částečný invalidní důchod?

 161. Dobrý den.. mám 28 let.mam po 13 operacich patere mam velkou skoliozu ,,podel cele patere mam kovovou tyčku..(zpevnena pater od T2 po L1 )nemužu se ohýbat,nic težkeho tahat.
  Dále mam neurofibromatoza 1…
  S mým zdrav.problemam a sníženenou prac.schopnosti mě nikde nechcou zaměstnat .Dostala jse ID 1.stupně..na vic prý nemam narok..prosím o nazor.Děkuji z odpovd.Hezký zbytek dne

 162. Dobry den,prihlizi u komise na vzdelani?mela bych mit narok na ID ale nepriznaji my ho kvuli delnicke skole
  Je to mozne?

 163. Dobrý den,chtěla bych znát Váš názor na přidělení invalidního důchodu.Skutková zjištění pro posouzení o invaliditě – opakované operace pupeční kýly 9.2015 – divertikulosa,cholecystolithiasa 2015 – subileus,aktní transmurální infarkt miokardu spodní stěny 3.2017,širokokomoplexová tachykardie,ateroskleroza,hypertenze,obezita bmi 34,5,smíšená hyperlipidemie,DM2 na PAD,operace kýly s vystužením břišní duiny 6.2017.Odpověď posudkového lékaře je že dle délky DPN se nejedná o DNZS ,PN je od 7.8.2017 s tím že po operaci ze dne 16.6.2017 si po domluvě se zaměstnavatelem čerpal dovolenou i za lońský rok. Musím přiznat i ten fakt že jsme dlouho hledali lékaře operatéra který by manželovi odoperoval kýly společné s kličkami a srůsty staré vystuhy ,kdy tato operace byla už 3 od roku 2000.OSSZ manželovi důchod neuznal.Kde se můžu přídadně odvolat a vůbec v tomto rozhodnutí jsou chyby jakože pracovní neschopnost je od. 7.8.2018
  Děkuji Drahuš

 164. Dobrý den, jsme 13 let po dvojité operaci adenomu hypofýzy. Myslíte že bych měl nárok na invalidní důchod.

 165. Dobrý den, již osm měsíců marodím s páteří. Na krční mám vyhřezlé plotýnky a zúžený páteřní kanálek. Dole v bederce mám také vyhřezlou plotýnku, vše do 4 milimetrů, ale s velmi problematickými důsledky: Neustále mi tuhne páteř a následně taky další – níže položené části těla, až po nohu. Operace prý nutná není, výsledky jsou všechny v normě. Denně však cítím bolesti, kapačky ani rehabilitace nezabírají, mají jenom chvilkový efekt. Neuroložka mi řekla, abych požádala o invalidní důchod. Myslíte, že mám šanci, když sice trpím stálými bolestmi, ale dle nálezu jsem v normě? Děkuji. Jana

  • Dobrý den, Jano, určitě dejte na radu neuroložky. Chápu, že asi nemůžete moc cestovat, ale zkuste se nějak dopravit na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ) a požádejte tam o invalidní důchod. S sebou vezměte občanský průkaz, doklady o předchozím studiu (i nedokončeném), případně rodné listy dětí (pokud jste byla na mateřské a rodičovské dovolené) a potvrzení zaměstnavatele o vyplacených náhradách (při nemoci z povolání). Přeji Vám brzké uzdravení, anebo úspěch při jednání na úřadě.

 166. Dobry den, je mi 37, jsem OSVČ kosmeticka. 30.1. jsem upadla na lyzich a zlomila si obratel. Nasledovaly 2 operace, 1. Stabilitace 4 obratlu, 2. Vymena obratle L1. Do dnesniho dne nejsem schopna svoji praci vykonavat. Nadale chodim k lekarum, na rehabilitace, na neurologii a pridaly se i psychicke problemy v navaznosti na pretrvavajici bolesti a snizenou hybnost. Zazadala jsem o invalidni duchod. Byl mi zamitnut a doporuceno jen zdravotni znevyhodneni a jit na UP. Lecba ovsem nadale pokracuje. Budu se odvolavat. Pravomocne rozhodnuti zatim neprislo. Jak dale postupovat prosim?

 167. Dobry den, 30.1. jsem mela uraz na lyzich se stabilizaci 4 obratlu a vymenou L1. Mela jsem dve operace. Jsem OSVČ jako kosmetička a do dnesniho dne nepobiram ani nemocenskou a praci kosmeticky nemohu nadale vykonavat. Zustala mi castecna pareza do nohou, navstevuji nadale rehabilitace, neurologa, mam pourazove psychicke problemy spojene s neustalymi bolestmi a omezenou hybnosti. Nevydrzim dlouho sedet, ani stat. Nemohu vykonavat bezne veci, jako je napriklad i uklid domacnosti. Zazadala jsem o invalidni duchod. Pani na komisi me ani neprohlidla a od dveri mi rekla, ze mam narok maximalne byt zdravotne znevyhodnena, ze se jeste lecim a ze mam jit se nahlasit na urad prace. Mohu podat odvolani a jak mam postupovat dale prosim? Co byste mi doporucil? Pravomocne rozhodnuti mi ztim neprislo. Dekuji

 168. Dobry den, muj 16-ti lety syn trpi soc.fobii, uzkostmi a ma stredne tezke deprese. Byl i hospitalizovan na DP. Neni schopen chodit mezi lidi a tudiz ani do skoly. Zarim ma ukoncenou pouze ZS. Co bude dal? Jake ma moznosti? Dekuji Cerna

 169. Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně maminky. Celý život měla pouze brigády, nepamatuji si, že by někde byla dlouhodobě zaměstnána na pracovní poměr. Možná výjimečně, teď už ji je 53 let, dlouhodobě se léčí se srdíčkem a má bolesti rukou, zdravotní a sociální pojištění si platí celý život sama. Měla by nárok na důchod v případě, že by měla závažné zdravotní problémy? Děkuji.

 170. Dobrý den, trpím Crohnovou chorobou. Jsem 5 let po operaci, ale o důchod jsem žádala teprve před 3 lety, jelikož jsem nevěděla, že mám nárok. Dostala jsem 1. stupeň, avšak pouze na rok, protože potom se můj stav stabilizoval. Podávala jsem odvolání, bez úspěchu. Paní neměla tabulky. Od letošního května opět marodím, kvůli stejnému problému, jelikož Crohnova nemoc probíhá chronicky a není léčitelná. V práci jsem měla jisté úlevy, ale pouze po dobu oficiálně uznané invalidity. Mohu znovu požádat o invalidní důchod? Děkuji. Nováková.

  • Dobrý den, paní Nováková, určitě můžete o invalidní důchod požádat znovu – na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ). Zdravotní stav každého člověka se průběžně mění, problémy se mohou zmírňovat a potom naopak zhoršovat, takže by nedávalo smysl, aby jedno úřední rozhodnutí bylo definitivní, neodvolatelně účinné až do smrti žadatele. Přeji Vám, aby Vám bylo lépe a pokud lékaři opravdu nenajdou efektivní léčebnou metodu, aby Vám „aspoň“ pomohl stát, respektive solidární český daňový poplatník, formou důchodu – ostatně sama pracujete, takže máte pojistnou dávku vlastně předplacenou.

 171. Dobrý den , chtěla jsem se zeptat jsem žena je mi 57 let , mám jednu ledvinu , špatně fungující štítnou žlázu , cukrovku , jsem na úřadu práce nemůžu sehnat práci na ranní směnu , mám potvrzení od paní doktorky , že nedoporučuje práci na směnný provoz , žádné tahání těžkých břemen , ani práce kde je chladno . Chtěla bych se zeptat , jestli bych nemohla jít do invalidního důchodu , nebo do starobního . Děkuji za odpověď Janoušková .

 172. Dobrý den, již jsem zde jednou reagoval. Výpočet invalidního důchodu máte nesmyslný. Reakce žádná, komentář neschválen.

 173. Dobrý den,můj otec – zarytý odpůrce doktorů – se s rodinou pořád dohaduje,že nemá nárok na ID protože asi 4 roky podnikal a tudíž si neplatil soc.pojištění,předtím pracoval víc jak 20 let a teď opět pracuje nějakých 6 let, Má nenávratně poškozenou páteř – je celý ohnutý a už se nenarovná,otékají mu klouby – má pochřipkový revmatismus . Chci se tedy zeptat zda se musí někde dlouhodobě léčit a mít odpracováno víc let – pracuje v bezpečnostní agentury jako vrátný,víc už se zdrav.stavem nezvládne.Předem děkuji

 174. Dobry den,jsem po mastektomii obou prs,mam rakovinu prsu.prodelala jsem chemo,mam biologickou lecbu hormonalni a ceka me ozarovani.byla jsem na posudkove a ta mi rekla,ze si mam zazadat o duchod.chci se zeptat na jak dlouho se dava duchod.mam strach ze mi ho pak opet odeberou a ja prijdu o praci i duchod a co potom.ted jsem na nemocenske.premyslim jestli nejit radeji do prace i kdyz to bude asi tezke,uklizim na ZS. dekuji

 175. Dobrý den,

  ten výpočet invalidního důchodu, který tu máte je totální nesmysl. Vůbec nevém, kde jste k němu přišel a zda to již v komentáři někdo rozporoval. Zcela jste pominul, že se kromě odpracované doby bere do úvahu i dopočtená doba, tedy roky, kdy by člověk odešel do starobního důchodu.

 176. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok žádat o invalidní důchod. Mám Roztroušenou sklerózou a slepé levé oko. Děkuji za odpověď Věra

 177. Dobrý večer jsem po artroskopii menisku v kolenim kloubu mám napůl chrupavku jsem po infarktu léčim se s nervama a mám cukrovku na práškách invalidní důchod mi neuznali mohu se odvolat denně dělám v bolestech dekuji Zdena

 178. Dobrý den,
  mám invalidní důchod 2.stupně. Od roku 2004 jsem měl plný inv.důchod, ale byl mi odebrán, když se dělal úsporný balíček asi v roce 2009. Jsem po dvou operací plotének (2004 a 2006), loni jsem byl na operaci štítné žlázy, kde se našel zhoubný nádor, který byl odstraněn, ale v Motole mi řekli, že stačí abych byl hlídaný ambulantně, což jsem u své lékařky na Endo… Do všeho se léčim na vysoký tlak. Je mi 51 let a když jsem byl naposledy na kontrole na neurologii, tak mě lékařka napsala do doporučení, že nedoporučuje abych pracoval na trvalý prac.poměr. Nepracuji již dlouhá léta, ale občas si nějakou brigádu najdu . Měl bych nárok na důchod 3.stupně?

 179. Dobry den,mam 2 stupen ID ten pobiram na nedoslychavost a poruchy pameti jsem diabetik,disfunkce jicnu, nyni jsem po operaci pateře a bylo mi řečeno že to neni na plny ID, do prace se bojim mam obavy že to nezvladnu mam narok nebo ne

 180. Dobrý den,prodělala jsem multiorgánové selhání organismu a mám autoimunitní onemocnění nejasné etiologie,pracuji jako zdravotní sestra,mám nárok na invalidní důchod?

 181. Mám Dětskou mozkovou obrnu, postiženy mám ruce, nohy, řeč a stabilitu.Přesto jsem se snažila za pomocí rodičů (vozili mě do práce) 38 let pracovat.Venku se bez doprovodu již neobejdu.Letos zrušili podnik, všichni dostali výpověď. Rodiče jsou 80letí,otec se lečí s rakovinou, těžko by mě mohl do práce dopravovat i kdybych nějakou sehnala.Žádala jsem o 3.stupeň invalidního důchodu a ten mi nepřiznali.Mám 2.st.inval.důchodu. Zatím jsem na úřadu práce, ale do starobního důchodu mi zbývá 8 let. Jak mám dále postupovat? Mám kromě hlavní diagnozy již i jiné zdravotní potíže, nevím zda mám vše doložit k další žádosti o důchod – prý se nemoci nesčítají-hodnotí se jenom hlavní nemoc.

 182. Dobry den pobiram invalidni duchod v anglii ,mam odpracovano v Cechach mohu zadat i zde nebo musim zrusit duchod a zadat vse od znova

 183. Dobrý den před 6.týdny jsem prodělala operaci levé plíce-pyothorax.Byla tam dekortikace plíce.Spodek plíce se bohužel nepřilnul spátky.Prodělala jsem zápal plic a zánět pohrudnice.Prosím vás mám nárok na invalidní důchod.Děkuji

 184. Dobrý den,
  od roku 2015 chodím po lékařích s bolestmi zad a rukou. V prosinci loňského roku mi bylo zjištěno nezařazené systémové onemocnění pojiva s možností vývoje SLE nebo Sklerodermie, degenerace páteře, skolioza páteře, kyfoza hrudníku, vychýlená kyčel o 5mm, zvýšená vaziv laxicita, artritida drobných kloubů na rukou. V červenci zjištěn Raynaudův syndrom. Momentálně prodělaná infekce CMV a EBNA. V pracovní neschopnosti jsem od března 2017. Pracuji v zahradnictví. V květnu jsem byla žádat o invalidní důchod. Bylo mi řečeno, že marodím krátkou dobu a pokud důchod dostanu tak částečný.
  Ke komisi mám přijít opět v září.
  Myslíte, že mám nárok na invalidní důchod?
  Děkuji za názor,
  Libuše

 185. Dobry den, chtel bych se zeptat je mi 25 a asi pred 2 roky jsem mel uraz na cirkularce, riznul jsem se do prstu leve ruky a poranil si ho je nehybny v kloubech.Ma cenu zkusit podavad zadost o invalidni duchod?

  Dekuji za odpoved

 186. Dobrý den, zajímá mě souvislost mezi cukrovkou a invalidním důchodem. Musím brát inzulín, nebo i prášky? Děkuji.

  • Lenko, diabetes patří mezi Poruchy endokrinní, výživy a přeměny látek. Rozlišení mezi inzulínem a tabletami tam nevidím. Ale obecně, při přiznávání invalidního důchodu hraje hlavní roli pokles pracovní schopnosti, způsobený právě dlouhodobými zdravotními problémy a vyčíslený specializovaným posudkovým lékařem.

   • Dobrý den, muj manžel už má 10 let diabetes a od začátku si píchá inzulín je hodně unavený a vyčerpaný začíná huř vidět na dálku a to je mu teprve 32 let . Nemohu se dívat jak je z práce neustále bez života. Máme zkusit zažádat o invalidní důchod ? Každý ho od toho odrazuje ,děkuji

 187. Dobrý den. Jsem žena 46 let. A jsem 3 roky po akutním zánětu esovité kličky. Akutnímu stavu předcházelo nadýmání a potíže s vyprazdňování plus bolesti břicha a úbytek na váze 15 kg za měsíc.
  Tři roky běhám po vyšetřeních – kolonoskopie, rektoskopie, apod. v této oblasti. Bylo zjištěné prodloužené střevo a srůsty po císařském řezu a slepém střevu. Též divertilulosa. Slabší stěna střeva. Zánět nyní nemám. Stále trpím úpornou zácpou a s tím spojené velké potíže s vyprazdňováním. A to denně. (není vyjímkou manuální pomoc) Stolice je velmi tuhá a je jí málo a drobném stavu – kousky. Snažím se dobře stravovat, pitný režim i cvičit, ale moc to nepomáhá. Nyní jsem po rehabilitaci pánevního dna – bez výsledku (problém s uvolněním této oblasti).
  Cítím též denně velké napětí v konečníku, které vede někdy až ke křeči tam dole a to potom bolí.
  Pracovně – doma i v práci jsem vždy jela na 150% .., to je dávno pryč a snažím se dělat tak, abych byla hlavně v klidu. Povinnosti si plním v mezích mého stavu. Nicméně jsem v práci polevila natolik, že zaměstnavatel mi dal zkrácený úvazek.
  Dal mi ho také proto, že jsem opravdu nestíhala plnit úkoly tak, jako dříve.
  Pracuji ve škole. .. Problém odejít na WC, když opravdu třeba, nejde. Potom mám velké bolesti. A to se také projeví na tom, v jakém stavu potom jsem.
  Sama kriticky říkám, že ani já za svůj výkon bych nedala jedničku.
  Odráží se toto i na psychice. (problémy se stolicí a to, že nestíhám) Celkově toto oslabuje.
  Před 2 lety jsem úplně kolabovala a ocitla se pro celkové vyčerpání na týden na neurologii.
  Celé mě to vyčerpává a cítím se slabě. Beru Neurol, neboť mě to stresuje a jsem nervozní, až se někdy třepu a třepe se mi hlas. – vše až nyní při tomto problému se střevem.
  Dále mám sníženou fci štítné žlázy.
  Budu mít kratší úvazek z důvodu toho, že v práci tkzv nestíhám. Nejsem schopna pracovat jako dříve. Proto bych se chtěla zeptat- mohla bych mít šanci na částečný důchod?

 188. Dobrý den. Mám dotaz. Čtyři roky trpím panickými ataky ted mi nově diagnostikovali GAD,k tomu jsem po operaci karpálního tunelu bez výsledku a po vyšetření magnetickou rezonancí bylo zjištěno vyhřezlé ploténky na krční páteři mezi 5 / 6 a 6 / 7 obratlem. Jsem doma na neschopnosti už 9 měsíců, tak bych se chtěla zeptat zda bych mela nárok na invalidní důchod. Děkuji.

 189. dobry den chtela bych se zeptat jestli bych mela narok alespon na castecny invalidni duchod jsem po sesti gynekologickych operaci dodnes bolesti pretrvavaji,artroskopie kolene bolesti se vratily,artrozu kotniku pracuji na 12hodinove smeny pri kterych jsem na nhach bolesti nemuzu chodit ani v noci spat dekuji za opoved spozdravem jelinkova

 190. Dobrý den. Jsem 4 roky po klíšťové encefalitidě. Lékař mi řekl, že bych nedostala ani částečný invalidní důchod. Mám brát B-komplex a zvyknout si. Užívám taky Rivotril (na noc, je návykový) a Secatoxin na cévy. Trpím bolestmi hlavy a únavou. Navíc se přidala cukrovka a rozpadají se mi nervové vlásečnice; údajně jde o neléčitelný problém.

  Pracuji v nepřetržitém provozu, abych uživila syny a po 4 hodinách jsem vyřízená. Doma uvařit a pomoci dětem s učením, je někdy nad moje úsilí. Takže přežívám. 90 leté babičky jsou čipernější než já. A se svou nervozitou a bolestí, kterou nelze ničím zmírnit, bych tady raději nebyla. Samozřejmě vím, že bych mohla dopadnout hůř. Ale vláda má pomáhat nemocným lidem, nikoli jedincům, kteří potíže pouze předstírají.

  • Dobrý den, paní Vendy, je mi upřímně líto, že procházíte těžkým životním obdobím a ze všeho nejvíce Vám přeji, abyste se uzdravila. Taky však upozorňuji, že o přiznání, nebo nepřiznání invalidního důchodu rozhoduje specializovaný lékař, spadající pod Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), kde kdokoli může požádat o pravidelnou peněžní dávku.

   Podle mých zkušeností uspějí skoro vždycky jenom lidé, kteří splňují logické a rozumné podmínky. A pokud svoji práci kvůli zdravotním problémům nezvládáte, základní charakteristiku invalidity (tedy významný pokles pracovní schopnosti) možná splňujete. Rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení, respektive její okresní pobočka (OSSZ) a tamní lékař.

 191. Dobrý den, Od dětství mám Dětskou mozkovou obrnu. 37 let jsem se snažila pracovat. Měla jsem asi 10 let inval.důchod 2.stupně. Rodiče mi pomáhali s dopravou do práce. Bez doprovodu se venku v prostoru sama nedokážu pohybovat, nepřejdu silnici. Padám, mám problémy se stabilitou. Mám postižené ruce i řeč, bolesti v páteři, v kloubech v chodidlech i ramen. Kolenní kloub mám porouchaný od celoživotních pádů. Zdravotní stav se mi zhoršil. V záři 2016 se v lázních divili,že nepobírám plný důchod. Teď náš podnik zrušili a všem dali výpověď. Tak jsem si podala žádost o plný inval.důchod.-Bohužel mi 3.stupeň nedali. Rodičům je již 80 let a nemohu spoléhat, že budou schopni mě vozit do práce i kdyby se mi podařilo nějakou práci sehnat..Zatím jsem na Úřadě práce, ale nevím, jak to bude dál, až mi skončí podpora. Hlavně nevím, jak mi budou vypočítávat za 8 let starobní důchod…, pokud mi plný invalidní důchod nedají.Děkuji.

 192. Dobry den. Prosim o informaci zdali bych mela narok na pobirani invalidniho duchodu prvniho ci druheho stupne. Jiz 15let se lecim na neurologii pro Velmi silne migreny, Dale take skolioza ktera se vekem rapidne zhorsuje, pred 5lety diagnostikovana kozni amyloidoza, problemy s mocovymi cestami, leceni na urologii, opakovane gynekologicke zanety apod. Prosim o nazor zdali si myslite ze mam sanci na castecny involved. Duchod. Pracuju jako prodavacka a s tim jak se citim bych uvitala kdybych mela urcitou castku jistou a mohla bych v praci pokracovat na castecny uvazek. Dekuji a hezky den.

 193. Dobrý den,
  jsem OSVČ, živím se opravami míčů a výrobků z kůže. Delší dobu pozoruji výrazné zhoršení zraku. Poruchy periferního vidění, výrazné zhoršení zraku do blízka, při snížené intenzitě světla mám sníženou zrakovou ostrost. Vraném dětství jsem byl hospitalizován na očním odd.s diagnózou keratitis dendritica, od té doby na pravé oko téměř vůbec nevidím. V roce 1988 jsem byl se stejnou diagnózou hospitalizován podruhé s výsledkem trvalého poškození zraku, řešeno konzervativně. Při práci potřebuji perfektní zrak, což začíná být problém. Často mě bolí hlava, nejsem schopen trvalého zaostření zraku při práci. Vloni jsem musel přestat řídit auto, kvůli zhoršenému zraku.Mám nárok na invalidní důchod i jako OSVČ ? Nevím, co bych dělal za jinou práci, kde bych nepotřeboval ostrý zrak.Děkuji za odpověď.

 194. Dobry den,jsem už čtyři roky léčen na psychiatrii. Mam stanovenou Somatickou poruchu už mam za sebou pobyt na Psychiatrii a sebevraždu a stale se muj stav nelepší deně mam problémi bolesti břicha motaní hlavy nazvracení bolení pod žebry. Psychický stres v práci mam dny že nemohu ani do práce a tak se to opakuje každý den sem nadně a zas mam myšenky na sebevrazdu. Nemám den nrmální. Myslíte že bych mohl skusit se zeptat na částeční duchod.Děkuji za odpověd

 195. Dobrý den, jsem po revizi břicha. Měla jsem nádor vaječníku. Budu končit chemoterapii (6 dávek). Pracuji v kabelovně (výroba kabelových svazků). Marodím půl roku a nedokážu si představit, že budu opět stát 8 hodin denně. Jsem unavená. Mám nárok na invalidní důchod? Je mně 52 roků, dělám od 17 let.

  • Dobrý den, paní Libuše, podle Vašeho komentáře jsem přesvědčen, že máte velkou šanci na úřední potvrzení invalidity. V případě zvlášť těžkého onkologického onemocnění bývá důsledkem nejvyšší, III. stupeň důchodu. Podejte, prosím, žádost na nejbližší Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ).

 196. Zajimalo by mne kolik dostává měsíčně od státu zaměstnavatel, že zaměstná invalidního. důchodce 3.stupne a jaké má slevy

 197. Dobrý den, potřebuji si spočítat mzdu u ID 3.stupeň kolik platím odvod sociální, zdravotní a daň? Pracuji 20h týdne =80h za měsíc. Plat zaručena mzda 5 500kc, osobní ohodnocení 2500 čili 8000 čistého. Dekuji za odpověď Eva k

 198. Dobrý den. Momentálně jsem v pracovní neschopnosti, podpůrčí doba končí příští měsíc a jsem zdravotně znevýhodněná (OZZ). Svoje dosavadní zaměstnání vykonávat nemůžu, pracovní poměr bude ukončen.

  Před týdnem jsem byla na pracovním lékařství, aby posoudili, zda došlo k ohrožení nemocí z povolání. Zajímá mne, pokud bych dostala kladnou odpověď, zda mám nárok na nějaké odškodnění od odpovědného zaměstnavatele, pro kterého však už nepracuji. A také zpětně? Děkuji za odpověď.

  • Dareno, odškodnění nebo rentu musí zaměstnavatel vyplácet, pokud Váš zdravotní problém vznikl při svědomitém plnění pracovních úkolů, nebo v přímé souvislosti; daná nemoc zároveň musí být obsažena ve speciálních seznamech, které najdete pod TÍMTO odkazem. Takže abych jasně odpověděl, za uvedených podmínek byste mohla požadovat kompenzaci také zpětně, ale pozor, podle některých interpretací dochází po 2 letech k promlčení Vašeho případného nároku (různí právníci – různé výklady práva).

 199. Dobrý den. Dnes mi přišel posudek o invaliditě: Byl mi odebrán důchod 1. stupně. Popíšu předchozí vývoj a poprosím o radu, jak mám nyní postupovat.

  V roce 1999 mi byl přiznán částečný invalidní důchod 1. stupně a v roce 2000 byl navýšen na 2. stupeň. Tento rok jsem požádala o změnu na 3. stupeň, nejsem schopna vykonávat práci. Byla jsem na posudkové kontrole a tam mi bylo sděleno, že mám s bídou nárok na první stupeň.

  Moje zdravotní problémy se nezměnily, naopak zhoršily. Podala jsem odvolání do Českých Budějovic a tam se mi odměnili úplným odebráním důchodu. Chci se zeptat, jak mám postupovat, aby mi důchod navrátili. Děkuji.

  • Dobrý den, paní Chamrová, pokud nepomůže další odvolání, máme v České republice veřejného ochránce práv (ombudsmana), který „kontroluje“ chování státní správy vůči občanům a případně upozorňuje na bezpráví, diskriminaci apod. Podrobnosti a kontakt na současnou ombudsmanku najdete pod TÍMTO odkazem.

 200. Dobrý den , měla jsem 2 stupeň invalidity 6600korun a teď jsem dostala 3 stupeň. Zvedne se mi tím i důchod? Děkuji

 201. Dobry den jsem 3 měsíce na neschopence mam bechtěreva 2-3 stupne jak dlouho musí byt v pracovni nechopnosti abym mohla podat na invalidni duchod znamy my řekl že mam asi rok marodit aby my to uznaly

 202. Dobrý den,
  obracím se na Vás zda mám nárok na invaliditu, popřípadě jakého stupně. Procházela jsem si celou tabulku, kde jsou napsaná procenta snížení prac. schopnosti, ale moc se v tom nevyznám, sama bych se zařadila do více kategorií. Mám poporodní parézu brachiálního plexu pravé ruky. Mám několik lékařských zpráv od neurologů, každý tam tvrdí něco jiného, ale jedna neuroložka mi napsala, že je to paresa PHK těžkého stupně. Je mi 22 let a zatím se mi podařilo před dvěma lety získat průkaz zdravotního postižení, bohužel jen TP, což mi umožňuje jen, aby mne někdo v MHD pustil sednout, což je mi v životě prakticky skoro k ničemu. Od maturity mám velký problém najít si zaměstnání a když už mne někde přijmou, tak tam nevydržím déle jak pár měsíců. Potřebuji něco, s čím se stanu pro zaměstnavatele atraktivnější, aby si mne tam nechali, jenomže už nevím, co dělat. Poraďte mi, prosím. Předem Vám velice děkuji za odpověď.

 203. Dobrý den, příteli ve 29 letech do dvouletém martýriu potvrdili Crohnovu chorobu. Značně mu nemoc komplikuje život chodí často na toaletu a je celkově unavený a značně podrážděný. Má nárok na ivalidní důchod? A popřídadě dá se žádat i zpětně, když chodíl na různá vyšetření a pravidelně na gastroenterologii?. Děkuji za odpověď

 204. Dobrý den.
  Mám dotaz. Bohužel mé přítelkyni bylo diagnostikováno psychické onemocnění před třemi lety kdy se u ní objevili první příznaky. Je v invalidním důchodě s anamnézou Závislá porucha osobnosti, lehké příznaky Histriónské poruchy osobnosti
  Vedlejší- Chronická deprese, maniodepresivní porucha, obsedantně kompulzivní porucha, kognitivní porucha, středně těžce porušená paměť, sociální fobie, úzkostná porucha, dystýmie, dříve agorafobie.
  Teď probíhá přezkum s prvního stupně ale posudkový lékař pouze okopíroval starou první zprávu a míra poklesu pracovní schopnosti zůstala stejná i když se zvýšil počet diagnóz a tak nám přijde takové jednání zvláštní a i nekorektní vůči závažnosti nemoci. Můžeme se odvolat a jak postupovat? A myslíte že budeme úspěšní vůči opětnému uznání pouze prvního stupně?
  Děkuji mnohokrát za odpověď Petr

 205. Dobrý den, můj přítel měl v lednu uraz, zlomeninu lýtkové kosti má ji ze šroubovanou v horní i dolní části, je stále v léčebném procesu, nepobírá žádný příjem, je jen veden na úřadu práce. Měl by nárok na invalidní důchod? Děkuji za odpověď.

 206. Dobrý den, manželka (53 let) má invalidní důchod 1. stupně na bederní páteř, nově trpí také sklerodermií a artrózou kolene. Byla zaměstnaná jako uklízečka, ale protože práci nezvládala, musela dát výpověď ze zdravotních důvodů a přihlásit se na Úřadu práce. Myslíte, že by mohla mít nárok na vyšší stupeň invalidity? Odpovídající zaměstnání vzhledem ke svému zdravotnímu stavu asi nenajde. Každý lékař, ke kterému přijde, vyhrožuje invalidním vozíkem, takže jsme bezradní.

  • Dobrý den, Milane, pokud Vaše manželka trpí novými zdravotními potížemi (oproti stavu, kdy byla posledně u posudkového lékaře kvůli invalidnímu důchodu), a proto ztratila zaměstnání, určitě požádejte o zvýšení stupně.

   Doktorské promluvy o vozíku bych nebral jako vyhrožování, ale jako důkaz poctivosti – lékaři Vám nejspíš upřímně sdělují všechny možnosti dalšího vývoje, včetně pesimistických, abyste znali celou pravdu o současné situaci. Přeji Vám i Vaší paní manželce hodě zdaru.

 207. Dobrý den jsem po operaci schwannom L2/3 D434 resekce z laminotomie L2-3 operace proběhla v září a já jsem už vyčerpala neschopenku jelikož mám stále velké bolesti kříže a tlak v páteři v místě jizvy a musím s bolestmi do práce kde budu mít sníženou pracovní schopnost tak jsem si teď žádala o invalidní důchod budu mít naro

 208. Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda bych i já měla nárok na invalidní či částečný invalidní důchod nárok.Můj stav není víceméně stále specifikovatelný jelikož mi našly v mozku podle magnetické resonance 2 bíle fleky,které jsou nespecifikovatelné etioligie.Dále měly podezření na roztroušenou sklerozu, nýbž tu ale vyloučili díky magnitecké resonanci a pýchání do zad. V tuto chvíli mají další podezření na epilepsii,podle stavů které mívám. Již marodim pomalu přes rok . Sice mě na chvíli uschopnily, ale stalo se to že jsme skolabovala na pracovišti.Ve zkratce mě odvažely jednou v leže,po druhé jsem šla ve směs sama stěží. Mívám i vysoké teploty,ale nikdo mi nic nepotrvdily. Vše je pro lekaře nejasne etiologie.Nebo tak nějak.Děkuji za odpověd.

 209. Dobrý den jsem od září po operaci schwannom L2/3.dx diagnazaD434 ooperace resekce z laminotomie L2-3 stále mám bolesti páteře a bolesti v pravém esicku v kříži neschopnost jsem teď musela ukončit z duvodu vycerpani a tak jsem zažádala o invalidní důchod mám jakou šanci v práci musím změnit pozici s důvodu snížení pracovní schopnosti

 210. Dobrý den, mám roztroušenou sklerozu a dalsi problemy jako s páteři, nespavost, migreny,bolesti do pravé ruky a dnes jsem byla na posudkovem a ID mi nedali. Mám se Odvolat? Mudr mi řekla že mám EDCC( byt nevím co to je) 2.0 a to je prý málo že až budu mít 4.0 ať přijdu

 211. Dobrý den,mám 33 a od mala mam problemy s nohou,než bych vše vypsala bylo by to nadlouho… Otázka je,ze musím mít 5 let odpracováno,ale já nesplňují..Před malým jsem měla brigády,pak 4 roky rodicak a pak na úřadu práce.Loni v prosinci jsem si ji ještě zlomila- kotník vnitřní i vnější. A mám problémy vůbec chodit, natož jít do práce… Lze si doplatit roky? Pro mě změněna prac.doba je k ničemu 🙁 a mám dostat léky od bolestí ve formě opiátů…Co vše se dá dělat k získání inv.duchodu, děkuji

 212. Dobry den, neslysim vubec na jedno ucho a na druhem mam hluchotu 87%. Mam narok na. Cely invalidni duchod? Za tim mam castecny, a je mi 60 let. Do starobniho duchodu mam 3,5 roku. Dekuji za odpoved.

 213. Dobrý den,mám 15 letého syna ,který letos ukončí ZŠ ,vzhledem k jeho dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu ,bude od září již doma a já bych se ráda zeptala ,jak má získat to pojištění potřebné pro žádost o invalidní důchod. Na syna mám přiznaný 2 stupeň péče.

 214. Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda bych měla nárok na invalidní důchod. Byla mi diagnostikována cervikální dystonie, mám po neurochirurgickém odstranění neurinomu akustiku s následným porušením rovnováhy a s částečnou ztrátou sluchu. Na magnetické rezonanci mi zjistili adenom hypofýzy a dále jsem sledována pro onemocnění pojiva s rysy sklerodermi. Děkuji

 215. Dobrý den
  Chtěla bych se zeptat jestli bych měla nárok na DIČ,mám Skoliozu TH páteřea bolesti spůsobeny skolisou.
  Na bolest beru velké množství analgetik.pracovní neschopnost mám již 6 měsíců.Děkuji za rady.

 216. Dobrý den mám schváleny id 40 procent práci. Neschopnost bohužel jsem byla hloupý a nebyla jsem zaměstnána nikde je mi 21 len mam duševní potže a jsem po mozkový obrne mam dva roky cukrářiny učiliště a 7 měsíců úřadu prace. Kdykoliv jsem někam nastoupila byla jsem vyhozena proto že nestíhám. Myslíte že mám nárok na naše peníze Děkuji. Můj email Hejna41@seznam.cz

 217. Dobrý den , léčím se s artritidou už 7 let v začatku nemoci jsem měla oteklé velké klouby a i malé tak že jsem nevypsala ani složenku , ale invalidní důchod mě byl zamítnut , naštěstí léčba tak nějak zabrala , ale od roku 2014 mě díky této nemoci začali zlobit oči letos mě to postihlo pravé oko v lednu kdy jsem marodila jelikož je to zanět a na oko špatně pak vidím a druhé mam tupozraké , v březnu ukončena neschopnost a po dvou odpracovaných šichtách , dělam 12cky na VŠ kolejích na vrátnici k kde musím vidět na počítač , jsem šla marodit znova , až vlastě ted během května léčba zabrala a vidím , jsem v péči jak revmatologa 7 let tak ted na oční klinice , kde mě lékaři řekli že vracet se mě to bude ale už nikdo neřekne jestli bude klid třeba rok nebo prostě zas někdy brzo . tak jsem se chtěla zeptat jestli bych měla nárok na invalidní důchod m jesli má cenu o něj žadat , děkuji Jíchová

 218. Dobrý den,
  mám dotaz jestli je třeba si žádat o přepočet ID, nebo jestli to dělají z úřední povinnosti. Je to proto, neb mám roztroušenou sklerózu, 2.stupeň a mám 6480 Kč. Známý mi stále tvrdí, že je to málo. Mám odpracováno asi 15 let, asi polovinu jako zdraví.

 219. Dobrý den , dostal jsem invalidní důchod 3. stupně , chtěl bych se zeptat , jak dlouho bude trvat vyřízení , než mě pošlou peníze. Důchod mě byl přiznaný dne 28.4.2017, zpětně od 11.1.2017. Nemocenská mě skončila 7.5.2017. mám onkologické onemocnění.
  Děkuji za odpověď . Pospíšil

 220. Dobrý den,
  pobírám částečný důchod na lymfoedém pdk , noha se mi zhoršila , jsem na pendeponu, každý rok růže , myslíte , že si můžu požádat o plný invalidní důchod ,
  Děkuji za odpověď

 221. Dobrý den, chci se zeptat, zda mám nárok na invalidní důchod. Jsem v pracovní neschopnosti od konce 1/2016, kdy jsem měla růži na noze /v pořadí už několikátou/, v 2/2016 jsem měla druhou rozsáhlou plicní embolii a v 10/2016 totální endoprotéza kyčelního kloubu. Pracuji jako uklízečka, kdy celou pracovní dobu chodím. V současné době při větší námaze nebo delší chůzi operovaná kyčel bolí . Nevydržela bych celou pracovní dobu chodit /při úklidu/ nebo naopak stát někde u výrobní linky v továrně. Mám z toho všeho depresivní stavy, kdy mi z ničeho nic začnou téct slzy z očí, mám obavy, abych nepřišla o práci a jsem i 15 let vdova a někdy si říkám, jestli by nebylo lepší v poklidu odejít za manželem.

 222. Dobrý den,mám dotaz mám problémy s páteří..léčím se u psychiatra,endokrinologa,mám lupénku na místech kde se nedá léčit,mám nárok na důchod 1.stupně..děkuji

 223. Dobrý den je mně 38 let a už 9 let trpím úzkostno panickou poruchou ,plus mně čaká už 8 operace dělohy a ted mně zjostili 2 stupen karpálních tunelu a anemii-hemoglobin 89 marodím už od prosince psychicky jsem na tom špatně díky častým vyšetřním -nedělá mně dobře na psychiku a díky unavě anémie čekají mně ještě 2 operace myomu takže na ně jsem byla operovaná už 5x jeden mně brali při císaři mám problémy ze zády -poškození nervu po císaři mám nárok po operacích na lázně s tělesného i psychického hlediska a na invalidní důchod s psychiky už nemužu dělat ve stresu stavy ůzkosti a strachu se zhoršují a fyzickou práci díky karpálum mně také nedoporučují jsem v bludném kruhu nevím kde bych v dnešní době sehnala klidnou práci nenáročnou na fyzičku myslíte že mám nárok na invalidní důchod s psychikou se peru už 9 let a gynekologycké potíže mám od 16 let vím že se prý nahlíží jen na jednu nemoc ale já myslím že vše se vším souvisí a pokud mám nárok na invalidní důchod jak se to dělá nemám dobrý pocit jít k doktorce a říc jí to narovinu i když obvodní už sama začala mluvit pokud se nezlepším zbyde jen žádost na invalidní důchod děkuji předem za informaci

 224. Dobrý podvečer pan doktor mi napsal že mám skoliosu a dop.:stav trvalý,vyvarovat se přetížení páteře nošením těžkých břemen,v práci ve vnucených polohách,doktor mi vysvětlil že při zatížení páteře mě bolí na prsou protože mi tlačí na žebra je mi 29 let mohu dostat částečný inval.důchod?děkuji za odpověď Petra

 225. Dobrý den, mám poměrně vysokou míru ztráty sluchu, na pravé ucho 93 %, na levé 50 %. Mám nárok na nějakou finanční kompenzaci ? V současné době pracuji jako zdravotní sestra v domácí péči.

 226. Dobrý den. Prosím o Vaše vyjádření k nálezu na magnetické rezonanci, zda bych měla nárok na alespoň částečný invalidní důchod.

  Dominuje nález v segmentu L3\4 s výraznou osteochondrózou disku, s reaktivními lemy typu Modic I, asymetrickým posunem obratle L3 laterálně doprava a ventrálně při levém okraji, který způsobuje zřetelnější deformaci. Mírná sekundární spinální stenóza, počínající degenerace disků L1\2, L4-S1, podstatnější deformace epidurálních prostor v dalších segmentech nezjištěna.

  Moje poslední zaměstnání je sanitářka na operačním sále. Takže překládání lidí po operacích na denním pořádku. Neurolog zakázal zvedání těžkých břemen a práci ve vynucených polohách. Již devátým měsícem marodím. Děkuji za odpověď. Markéta

  • Markéto, podle mého laického názoru bude rozhodující, zda v případě dlouhodobě přetrvávajících problémů dokážete najít stejně dobré pracovní uplatnění na jiné pozici, eventuálně v úplně jiném oboru, kde Vás zdravotní postižení nebude omezovat. Příklady: Jako sanitářka navždy skončíte, načež A/ nenajdete jiné zaměstnání, takže dostanete invalidní důchod, nebo B/ prorazíte třeba jako obchodní zástupkyně, vyděláte více peněz než doposud a invalidní důchod Vám zamítnou.

   Ale být Vámi, podám na „sociálce“ žádost o invalidní důchod již nyní, abyste znala verdikt posudkového lékaře a úřadu. Třeba opravdu získáte další finanční příjem formou pojistného plnění (na základě předchozích sociálních odvodů a nynější indispozice).

 227. Dobrý den mám vyhrezlou bederní a krční plotýnku lékař mi řekl že co se týká krční páteře je to nevratný stav v mém případě nejde operovat.mohu dostat invalidní důchod .

 228. Dobrý den,mám od narození oboustranné vykloubení kyčlí,do dvou let jsem byla ve strojku,a nyní mám bolesti všech kloubů,mám nárok na celý invalidní důchod?,děkuji Lenka S.

 229. Dobrý den, jsem zdravotní sestra a můj obvodní lékař myslí, že bych měla požádat o invalidní důchod. Zajímá mě Váš názor. Pro autoimunitní onemocnění mi byla odstraněna štítná žláza. Dále mám oční vadu, tupozrakost, strabismus, astigmatismus; brýle se 4 dioptriemi, přesto vidím velmi špatně za šera a za tmy, na dálku i na blízko. Na očním mi řekli, že můj zrak lepší nebude. Již rok neúspěšně léčím svoji epikondilitidu dominantní ruky. Nyní mi diagnostikovali sklerodermii, zatím s mírnými projevy. Poslední dva roky trpím těžkými únavovými stavy, někdy téměř kolabuji. Jsem značně omezena v pracovním i soukromém životě. Proto jsem musela zrušit noční směny a nezvládám pracovat na plný úvazek. Děkuji za Váš názor. Hanka

  • Hano, důvěřujte svému lékaři a požádejte o invalidní důchod. Vaše diagnózy, ale především zrušené noční směny a vynucené zkrácení úvazku jsou velmi pádným argumentem. Státní správa vyplácí invalidní důchod právě kvůli omezené pracovní schopnosti, pokud vyplývá z dlouhodobých zdravotních problémů.

 230. Dobrý den, již rok jsem na neschopence s bolestmi zad po CT vyšetření mi řekli,,okrajem zachycena bilaterální interartikulární spondylolýza oblouku L5 je ventrolistéza L5 asi o 8mm.Jsou dny kdý to mám strašné bolesti že skončím na kapačkách. Je nějaká šance na ID,?

  • Moniko, při alespoň středně těžkém postižení štítné žlázy (některé denní aktivity vykonávány s obtížemi), nebo středně těžké duševní poruše (zřetelný odklon od normy při výkonu některých aktivit a rolí) je možné, že máte nárok na invalidní důchod. Jde však o hraniční případy, kdy záleží na každém procentu poklesu pracovní schopnosti, takže rozhodne vyšetření posudkovým lékařem.

 231. Dobrý den, mám smíšenou úzkostně-depresivní poruchu se sebepoškozováním a několik pokusů o sebevraždu. Z toho jsem byla 6 týdnů v psychiatrické léčebně. Dosahuji alespoň na invalidní důchod I. stupně?

 232. Dobrý den, jsem zdravotní sestra a můj obvodní lékař si myslí, že bych si měla žádat o invalidní důchod.Chtěla jsem se zeptat na Váš názor, zda to má smysl. Pro autoimunitní onemocnění štítné žlázy byla odstraněna št.žláza. Dále mám oční vadu, tupozrakost, strabismus, astigmatismus, špatně vidím za šera a za tmy, brýle 4 dp, nicméně i s brýlemi vidím dost špatně i na dálku i na blízko. Na očním mi řekli, že lépe se zkorigovat oči nedají. Již rok se neúspěšně léčím s epicondilitidou dominantní ruky. Nyní mi diagnostikovali sklerodermii. Zatím s mírnými projevy. Poslední dva roky trpím těžkými únavovými stavy, kdy se objevují až téměř kolapsové stavy. Značně mne to omezuje pracovně i v soukromém životě. Díky tomu jsem musela zrušit noční směny a nezvládám pracovat na plný úvazek. Děkuji za Váš názo,r Hanka

 233. Dobrý den,má 20-letá dcera měla jako dítě otok mozku po úrazu.Mozek byl poškozen následkem je slepota na levé oko a epilepsie bez větších záchvatů.
  Končí studium .
  Má nárok na důchod když ještě nepracovala .
  Z čeho by se popřípadě vypočítával?
  Děkuji za odpověď

 234. Dobrý den,od loňského léta se léčím s CFS(Chronický únavový syndrom) na Klinické imunologii.Bohužel jsem omezená ve všech činnostech,můj stav je beze změny,zasahuje mi to jak do osobní, tak pracovní sféry,pracuji jako zdravotní sestra. Léčím se také dlouhodobě s komplikovanou formou astmatu,polyvalentní alergii těžké formy časného typu,steatózu jater,depresivní stav.Mohu zažádat o formu ID?Děkuji.

 235. Dobrý den mám vrozenou srdeční vadu LQT gen KCNQ1 a mám defibrilátor po hodinové srdeční zástavě od pana doktora mám napsáno…Pokles výkonnosti při minimálním zatížení i obtíže v klidu ,mám nárok na důchod a jakého stupně? Děkuji

 236. Dobrý den,mám stanovenou diagnózu f321 chtěl jsem se vás zeptat jestli mám nárok na invalidní důchod je mi 35 let a mám odpracováno něco málo přes 16 let,nemoc se projevila pravděpodobně ze stresu.

 237. Dobrý den mám oboustrannou coxartrozu 2.stupně- žilní varixy dkk-recid.uroinfekce-stresová inkontinence s častou mikcí.Tyto problémy mě omezují hlavně ve společnosti.Dělám prodavačku,nejen pokladní,ale vše po obchodě.Mám nárok na invalidní duchod.

 238. Dobrý den, mám částečný invalidní důchod 1. stupně kvůli kolenu, které se nezlepší. Navíc jsem po operaci hypofýzy, kterou nemohli lékaři celou odstranit. Užívám Hydrocortisony, které mám do konce života. Dávkování mám podle toho, jakou činnost budu dělat. Jinak jsem hrozně unavená. Ráda bych věděla, zda bych měla nárok na plný invalidní důchod. Děkuji Vám za odpověď.

  • Paní Hrubá, mezi invalidními důchody 1. (nejnižšího) a 3. (takzvaně plného) stupně je poměrně velký zdravotní sestup. Oproti původnímu poklesu pracovní schopnosti o 35 až 49 % byste musela klesnout aspoň na 70 %. Ale pokud jste dlouhodobě a možná nevratně „hrozně unavená“, doporučuji podat na České správě sociálního zabezpečení (OSSZ / PSSZ / MSSZ podle místa bydliště) žádost o přezkoumání. Věřte, že kdyby záleželo pouze na mě, vyhověl bych Vám. Přeji hodně zdaru.

 239. Hezký den , pracuji jako pečovatelka a můj klient je po mrtvici, plně invalidní od roku 2009 je mu 38 let . Má 2 stupeň příspěvku na péči . Před 5 roky mi bylo řečeno , že sice je plně invalidní , ale nemá odpracované roky , tudíž nemá nárok na invalidní důchod , proto je na sociálních dávkách : příspěvek na živobytí , na bydlení . Prosím Vás nešlo by s tím něco dělat ? Děkuji Jana

 240. dobrý den omezení hybnosti ramene cervikog poškození obratlu 5a6 krční páteře.hiatova hernie s Gerd,reflux jícnu ,vysoký tlak ,bronchitidy spojené s refluxní chorobou..mám se pokusit zažádat o invalidní 1 stupně děkuji

 241. Dobrý den, 20 let mám chronickou pankreatitidu. Od loňského roku se můj stav zhoršil natolik, že jsem zhubl 20 kilogramů a našli mi cystu na hlavě. Jsem neustále unavený. Mám nárok na invalidní důchod?

 242. Dobrý den,v roce 2001 jsem prodělala úraz pateře,bylo to klasifikováno jako kvadruplegie,ale i přes to jsem začala postupně chodit.Nyní mám Dg.:Stav po stabilizaci segmentu C5,6,7,zn konstituční hypermobility,kvadruparesa s postižením více LDK,automatický moč.měchýř,inkontinence.Nyní mi byla diagnostikována posttraumatická syringomyelie bez indikace na operaci.Mám bolesti v místě postižení pateřě,bolesti rukou a občas mi „vypoví nohy“,chodím o fr.holy.Mám ID druhého stupně.Mám prosím Vás nárok na ID třetího st.?Děkuji Kateřina.

 243. Dobrý den ztuhlost ramene lehké omezení pravá ruka,poškození obratlu 5.6 krční páteře ,hiatová hernis GERD ,reflux jicnu s pojen s broblemy plic.vysoký krevní tlak mám se pokusi o častečný inv. duchod.. rok neschopenka

 244. bobrý den .potřebuji se zeptat .poškozený pletenec ramena mírně omezená hybnost poškození obratlu krční páteře dle rtg ,reflux jícnu,hiatová hernie,vysoký tlak a bronchitida.s foukátky…mám se pokusit o žádost částečného duchodu …moc děkuji

 245. Dobrý den. Mám 2x infarkt. EFLK 40 %, dyskineze s malým aneurysmatickým vyklenutím, 3x zánět povrchových žil, CMP bez následků, hypertenzi, cholesteromii, křečové žíly, gonarthrosis I. sin., páteř omezena v rotacích (1/4). Pracovala jsem jako prodavačka, uklízečka. Mam nárok na invalidní důchod 3. stupně? Děkuji.

  • Dobrý den, paní Musilová, díky za důvěru, i za podrobný popis. Asi chápete, že nelze s definitivní platností odpovědět takhle na dálku, laicky a neformálně. Ale pro představu, jaké zdravotní stavy bývají hodnoceny jako III. stupeň invalidity: nejvyšší stádium křečových žil s těžkým omezením končetin; nebo taky srdeční vada, která způsobuje obtíže, i když člověk zůstává úplně v klidu; dále rovněž neschopnost jakékoli zátěže při chronickém srdečním selhání apod.

 246. Dobrý den,chtěl jsem se vás zeptat jestli diagnóza F 321 což je v překladu středně těžká depresivní fáze je cesta k invalidnímu důchodu?Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 247. Dobrý den třištvrte roku se léčím se šmíšená úzkostná a depresivní porucha, a somatoformní porucha, mužu dostat invalidní duchod ? děkuji

 248. Dobrý den,20 let se léčím s panickou a depresivní poruchou,mám vysoký tlak a degenerativní změny na páteři a z toho bolesti nohou.Mám nárok na invalidní důchod? Děkuji Zdena

 249. Dobrý den, byl mi přidělen invalidní důchod 1.stupně na jeden rok. Je nutné znovu požádat o prodloužení nebo mě vyzvou sami. Děkuji

 250. Dobrý den, od 30. ledna 2016 jsem v prac. neschopnosti, která stále trvá pro tříštivou zlomeninu horního konce pažní kosti. Mám za sebou dvě operace. Návrat k původní profesi skladnice je vyloučen. V ruce nemám žádnou sílu. 2 kilové břemeno zvednu sotva do výše ramen. Do řádného starobního důchodu mi chybí 4 roky. Práci v kanceláři ve svých letech neseženu, ani zaměstnavatel mi ji nenabídnul. Mohu zkusit požádat o invaliditu prvního stupně? Děkuji Vám za odpověď.

 251. Dobrý den.Mám invalidní důshod 1.stupně po operaci srdce:bypass,mechanická chlopeň,kardiostimulátor s defibrilátorem.To za 35 bodů.Nyní mi byl nasazen imzulín 4x denně.dosáhnu na 2 stupeň?Děkuji

 252. Dobrý den.Chci se zeptat kdyz jsem po dvou operacích varikokely a mam chronicky zánět prostaty nemohu se uplatnit na trhu práce kvůli bolestem.Chci se zeptat jestli mam narok na ID a jakeho stupne děkuji.

 253. Dobrý den, asi osm let mě drží plotýnky (infuze, obstřik pod CT, epidurální obstřiky atd.), zjistily mi boreliózu, trpím na nízký tlak, nedávno synovektomie debridement, volně vlající zbytky vazu, výhledově viskosuplementace obou zápěstí pro futuro. Chtěla jsem se zeptat, jestli bych měla na něco nárok. Děkuji.

 254. Dobrý den,když jsem otěhotněla objevila se mě lupénka,pak zmizela a po porodu se znova objevila.Začla mě napadat i klouby,mám nárok na invalidní důchod?Nyní jsem na mateřské,která mě končí v unoru.Jestli bych měla nárok, kdy si mám zažádat?Nyní beru cytostatika a kortikoidy.Dřív jsem pracovala ve zdravotnictví.

 255. Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na invalidní důchod s diagnózou obstrukční ventilační porucha středně těžkého stupně s výraznou fixovanou stenózou centrálních dechových cest která mi byla stanovena po operaci štítné žlázy kde jsem měla pálilo carcinom s metastázami v přilehlých uzlinách, mám také nefunkční příštítná tělíska . Mám kvůli tomu i deprese. A taky bych chtěla vědět jestli se posuzuje každá diagnóza zvlášť nebo se v konečném rozhodnutí diagnózy kvůli bodům na důchod sčítají. Děkuji za odpoved

 256. Dobrý den,mám epilepsii mám částečný důchod 1 stupně,teď mám jít na komisi,mám to zhoršené mám záchvat 4x do měsíce,práci nezvládám z důvodu zhoršení,myslíte že mám šanci že mi to zvýší? A chtěla jsem se zeptat,budu pobírat částku stejnou i když bude zvýšení? Děkuji

 257. Dobrý den, mám artrozu CMC kloubu levé ruky 3.st.
  Nemohu vykonávat svoji práci a jsem na nemocenské.
  Mám žádat o invalidní důchod a jaká je pravděpodobnost,e ho dostanu.

 258. Dobrý den,manžel má artrozu IV.stupně v kyčelním kloubu,čeká na operaci.Nohu má již o 1,5cm kratší a po obvodu stehna o cca 4cm slabší. Pracuje jako zámečník.Má nárok na částečný invalidní důchod než bude odoperován? Jak se o něj žádá? Stále chodí do práce,nemá PN.

 259. Dobrý den,měla bych nárok na id nebo aspoň osobu zdrav.znevyhodněnou, když mám crohnovu nemoc,jsem 10let na biologické léčbě,sice momentalně v klidové fázy ale nyni po revizy v nemocnici provedena divulze anu,chronické praskliny,vředy. Zjištena pištěl do pochvy bez fistulace s tim že se mi v tom nechtěji moc vrtat. Před 7lety jsem id pobirala,po roce mi byl sebran,oduvodneni ze jsem vlastne zdrava a mam se hlidat… dekuji za odpoved

 260. Dobrý den ještě jsem zapomněla připsat že mám letité potíže se zádama psáno chron.recid.VAS polytopní-porucha statiky a dynamiky páteře plus to rameno a palec.Děkuji

 261. Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat podstoupila jsem artrodézu palce, 2 operací ramene poprvé bursitida a po druhé mi dělali mám psáno synovectomia,omarthrosis,synovialitis po operaci mám pořád potíže se zvedanim ruky.Žádala jsem o in.důchod alespoň 1.stupně ten mi byl zamítnut nyní jsem se odvolala .Myslíte že mám nějakou nadějí.Děkuji za odpověď

 262. Dobrý den. Od loňského roku (30.5.2016) jsem v neschopnosti, která nadále trvá. Vloni jsem podstoupila 7 měsíční artroskopii kolene, kde mi sešívali oba menisky. Koleno se pomalinku rehabilitovalo, ale po nějakém měsíci se mi bolest opět vrátila zpátky – a navíc podstoupím za 14 dní ASKP kolene + exstirpace Bakerovy cysty. Dále mám podstoupit operaci štítné žlázy, kde mám uzlíky na obou lalocích, které se musí odstranit. Artritida 2. stupně + revma + páteř posunutá o 7 mm. Nyní jsem navíc i nezaměstnaná, protože mi nebyla prodloužena pracovní smlouva kvůli dlouhodobé nemoci. Mám nárok na částečný důchod? Děkuji vám za odpověď. S pozdravem Lenka, 51 let

  • Lenko, sama píšete: „Nyní jsem navíc i nezaměstnaná, protože mi nebyla prodloužena pracovní smlouva kvůli dlouhodobé nemoci.“ Právě proto lidé dostávají invalidní důchod, takže určitě podejte žádost na OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ).

 263. Dobrý den,
  je možné zažádat o částečný ID a hlavně zda mám nárok pokud mám vyhřez plotenky na bederní i krční pateři 1-2mm a skoliozu páteře od dětství??Neurologem mi bylo řečeno,že ne.Děkuji za Váš názor popř.jak postupovat.

 264. Dobrý den chci se zeptat jestli je invalidní důchod pro lidi trpící paranoidní schizofrenií. Určitě je, jenže dotyčná osoba se šla léčit rovnou po škole takže nemá nic odpracováno, proto se ptám. Děkuji

 265. Dobrý den,mám rakovinu prostaty,met moč měchýře a v malé pánvi linf uzliny a semené váčky,léčím se už 8 měsíc ,jsem po chemoterapii a teď jsem ukoncil ozařování,mám nárok na plný invalidní důchod ?
  děkuji za odpověď

 266. Dobrý den, je možné ukončit pracovní neschopnost i v případě, že invalidní důchod nezvednou na druhý stupeň a stále probíhá léčení? Děkuji za odpověď.

  • Lenko, ano, za jistých podmínek lze ukončit pracovní neschopnost, ačkoli stále ještě probíhá léčení. Podrobnosti najdeme v zákoně č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, především v § 59. Dočasnou pracovní neschopnost lze například ukončit, jakmile uplyne 180 dnů a ošetřující lékař sezná, že pacient může vzhledem ke svému stabilizovanému zdravotnímu stavu hledat lehčí zaměstnání přes Úřad práce (pokud nejste třeba voják z povolání).

 267. Dobrý den. Mám nárok na invalidní důchod, když mám koxartrózu, spondylartrózu, bolesti páteře a kyčlí? Děkuji. Marie

  • Marie, kvůli bolestem určitě navštivte svého lékaře, abyste měla jistotu, že nejde o něco vážnějšího. Jinak ale například zdeformovaná páteř může podle oficiálních tabulek znamenat pokles pracovní schopnosti až o 70 %, a tedy invaliditu až nejvyššího stupně. (Popisuji obecná fakta, Vasi konkrétní situaci pochopitelně – bohužel nedokážu posoudit.)

 268. Dobrý den, druhý rok se léčím na boreliózu, chlamydie, mykoplazmu, dále mi byl v krevních testech objevený cytomegalovirus a Epstein-Barrové virus (EBV). Rok jsem byla na neschopence a poté Úřad práce. Jsem osoba zdravotně znevýhodněná. Pracovala jsem v masně. Bohužel mě ale MUDr. informovala, že trpím infekčním onemocněním, a tudíž pro mě práce v tomto odvětví není možná.

  • Paní Bartošová, pokud Vám samotná lékařka řekla, že kvůli dlouhodobým zdravotním potížím klesá Vaše pracovní uplatnění – a dokonce nemůžete vykonávat svoje dřívější zaměstnání, je šance na invalidní důchod vysoká. Například cytomegalovirus patří mezi neuroinfekce, které mohou způsobovat pokles pracovní schopnosti až o 80 %, což znamená až III. stupeň invalidity.

 269. Dobrý den, jsem neslyšící maminka a těžce se mi sháněji informace, můj syn má za měsíc 18 a požádali jsme o invalidní důchod na základě doporučení písemně od kardiologa. Písemnost OSSZ nepotřebovala tak jsme vyplnili žádost. Můj syn má vrozenou srdeční vadu Fallatova tetralogie, je po druhé operaci, za rok má jít na další výměny spojky a dooperovat zbytky nálezu. Je obezní třetího stupně, z ničeho nic přibýval, vše jsme rychle řešili na pobytu v Praze.Léky bere jen na kyselinu močovou. Syn měl zájem o brigádu ale bohužel to lékař neodovlil. Posudokový lékař nám odmítl vydat OZP osoba se změněnou pracovní schopnosti, při odvolávacím řízení nám ji hned schválili a má platnou do 5/2018, příští týden máme posouzení na důchod. Má syn skutečně nárok na důchod nebo ne?Syn při chuzi pomodrává, má inviduální plán studia, v zimě nesmí chodit ven.Děkuji Zelená

 270. Dobrý den, mám fibromyalgii, artrózu, revma, vysoký krevní tlak, lupénku a psoriatickou artropatii. Mám nárok na invalidní důchod?

  • Vlasto, nemohu vyloučit, že nárok na invalidní důchod máte. Jak píšete, trpíte například lupénkou a zvlášť těžké postižení kůže někdy způsobuje pokles pracovní schopnosti o 70 %, což znamená nejvyšší stupeň invalidity. Ale jistě chápete, že Vám nemůže stoprocentně odpovědět laik přes internet, bude nutné vyšetření u posudkového lékaře a rozhodne Česká správa sociálního zabezpečení.

 271. Dobrý den, jsem 7 měsíců na neschopence. Mám revmatologickou artritidu, otékají mi ruce, nohy, mám bolesti ramen a kolen. Pracuji jako prodavačka v masně, takže v chladu, tahám těžké bedny s masem, ale bolesti už mně nedovolily pokračovat. Mám šanci na invalidní důchod? Děkuji.

  • Paní Hano, podmínku pro invalidní důchod byste mohla splňovat – vždyť jste kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu evidentně přišla o pracovní uplatnění. Přeji Vám uzdravení, anebo aspoň dostatečné sociální zabezpečení.

 272. Dobrý den, je mi 53 let, mám osteochondrózu krční páteře C5, C6 a BPPV pravého ucha. Měla bych nárok na invalidní důchod?

  • Paní Víchová, osteochondrózu ani benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV) bohužel nevidím mezi nemocemi, které jsou běžně hodnocené při žádosti o invalidní důchod. Ale přesto pacient trpící těmito problémy teoreticky může dávku dostávat. Rozhodující je, zda a nakolik Vás osteochondróza a BPPV omezuje v ekonomické – výdělečné aktivitě, což by musel ohodnotit odpovědný lékař a potom úředník.

 273. dobrý den, synovi je 16 let, narodil se s pravostranným postižením horní i dolní končetiny, v ruce nemá uchop a noha mu byla amputována v roce 2012 v kolenním kloubu, duševně je v pořádku, myslíte si, že můžeme před osmnáctými narozeninami zažádat o důchod ( syn je ještě na základní škole) děkuji za odpověd. Markéta

 274. DOBRÝ DEN, MÁM LUPENKU 20LET . V POSLEDNÍ DOBĚ SE MI STAV HODNĚ ZHORŠIL.I REVMATOLOG NAZNAL ŽE LUPENKA NAPADÁ MĚKKÉ TKÁNĚ, KLOUBY. NATÍKAJÍ MI PRSTY,RÁNO MUSIM ROZCVIČOVAT. PRACUJI JAKO ŠKOLNICE,UKLID CHYSTÁNÍ LEHÁTEK ATD..POSLEDNÍ DOBĚ JSEM ABSOLVOVALA OPERACI KOLENE,ZŘEJMNĚ TAKÉ PŘÍČINA LUPENKY. MYSLÍTE MÁM NÁROK NA INV.DUCHOD??DĚKUJI ZA ODPOVĚD JANA

 275. Dobrý den,ráda bych se optala zdali mám nárok alespon na částečný in.duchod a hlavně do jaké skupiny zařadit muj problém.Už 5 měsícem jsem na neschpence s hypertyreozou štítné žlázy a Basedowova choroba na jedno oko . Beru thyrozol který ze začátku trochu snížil funkci a byl mi snížen,ale ted opět musel doktor dávky zvýšit a do toho už asi čtvrtá antibiotika ,která stále nazabírají. Mám veškeré příznaky hypertyreozy a zřejmě je to genetické,maminka měla nádor(zhoubný) na štítné žláze,ten byl odoperován a sestra má
  Hypotyreózu. Děkuji za odpověd

 276. Dobrý den, od roku 2012 mám invalidní důchod 1. stupně po operaci výhřezu plotýnky (BFSS). Nyní jsem 2 měsíce po další operaci toho samého místa, tentokrát byl ovšem výhřez plotýnky doprava. Byla jsem na kontrole a mám problémy s druhou nohou, zatím nesmím ani na rehabilitace. Můžu žádat o zvýšení invalidního důchodu? Jde to i zpětně? Má to cenu? Rok jsem se trápila, než došlo k operaci a teď znovu. Můj lékař mě nepodpořil, prý mám být ráda za to, co mám. Děkuji za jakoukoliv reakci.

  • Paní Dagmar, o vyšší invalidní důchod můžete samozřejmě požádat kdykoli, jako každý občan ČR. Ale Váš lékař má spíše pravdu než já, který Vaše postižení prakticky neznám, a především nemám žádné zdravotnické vzdělání. Nicméně Česká správa sociálního zabezpečení na svém webu uvádí, že invalidní důchod lze přiznat i zpětně, od doby vzniku nároku, takže předpokládám, že rovněž stupeň invalidity by při splnění zákonných podmínek šlo zvýšit zpětně.

 277. Dobrý den,prosím o radu.Má diagnóza zní akutní AML,která byla zjištěna 7 měs. 2013.
  Začal jsem ihned s léčbou a praktik mi vystavil
  nemocenskou.Jelikož jsem dosáhl 1 roku
  praktik mi doporučil invalidní důchod,protože
  má nemoc je natolik vážná,že není možné
  po roce nastoupit do zaměstnání.Dozvěděl
  jsem se,že lidé s podobnou nemocí nastupují
  do invalidního důchodu po 3 měsících.
  Rozdíl mezi neschopností a plným důchodem
  za tento rok činil cca.30.000kč.Kdo udělal
  chybu,že jsem musel být v neschopnosti celý
  rok a nepobíral plný důchod hned z kraje na který mám nárok.Mám možnost dovolání a zpětného navrácení tohoto rozdílu?
  Děkuji Alfréd.

 278. Dobrý den,mám 20let lupenku, pracuji jako školnice,uklid atd..v poslední době se mě stav hodne zhoršil. Dokonce jsem byla i na operaci kolene, kde mi lékaři řekli , že to zpusobila lupenka. Chodím i k revmatologovi,natíkají mi prsty. Myslíte mám nárok na invalidní duchod? DĚKUJI

 279. Dobrý den. Již delší dobu (v posledních 2 letech) trpím na záchvaty průjmů a silnými křečemi. Na gastroenterologii mně byl zjištěn dolichokolon, dále dolichosigma a dystopie céka. Uvedené obtíže jsou prý vrozené a omezují mě při výkonu práce, čímž přicházím o peníze. Mám nárok na nějaký invalidní důchod? Předem děkuji za odpověď. Horák

  • Dobrý den, pane Horáku, v tabulkách pro postižení trávicí soustavy Vámi jmenované diagnózy pod uvedenými termíny bohužel nemohu najít.

   Ale to ještě nemusí znamenat, že Vaši eventuální žádost o invalidní důchod Okresní správa sociálního zabezpečení zamítne. Vycházíme totiž z vyhlášky č. 359/2009 Sb. Ministerstva práce a sociálních věcí, kde mimo jiného stojí: „Pokud zdravotní postižení, které je příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, není uvedeno v příloze, stanoví se procentní míra poklesu pracovní schopnosti podle takového zdravotního postižení uvedeného v příloze, které je s ním funkčním dopadem nejvíce srovnatelné.“

   Rozhodující je tudíž významný pokles pracovní schopnosti, zaviněný dlouhodobě špatným zdravotním stavem. Podle Vašeho popisu tedy jednu podmínku pravděpodobně splňujete, druhou podmínkou je délka sociálního pojištění (vizte výše ve článku).

 280. Dobrý den, bylo mně řečeno, že pacient s těžkými depresemi nově nemusí být nutně hospitalizován, ale postačující i ambulantní léčba na „odborném pracovišti“ (u psychiatra). Totéž potvrdili dva lidé z mého okolí. Jedné známé ženě byl bez hospitalizace přiznaný invalidní důchod III. stupně právě na deprese: pokles pracovní schopnosti o 60 % + 10 % za polymorbiditu (apnoe, diabetes II, nadváha BMI 42, artróza IV, spondylartróza). Dobrá zpráva.

 281. Je možné získat částečný invalidní důchod při diabetu 1. stupně a vysokém tlaku? Má lékařka se mne od začátku snaží přesvědčit o tom (prý mne to nijak neomezuje), že nikoli. Mám diabetes prvního typu již 4 roky.

  • Pane Němče, invalidní důchod alespoň I. stupně připadá v úvahu, pokud diabetes znamená: „středně těžké funkční postižení, s několika diabetickými komplikacemi lehčího až středního stupně (cévní, oční, neurologické), zachována schopnost zvládat běžné zatížení, některé denní aktivity vykonávány s obtížemi, podle rozsahu postižení.“ Takové případy bývají hodnoceny jako pokles pracovní schopnosti o 30 až 45 %, přičemž na invaliditu „potřebujete“ aspoň 35 %. Podrobnosti pod TÍMTO odkazem.

   • Dobrý den mám spánkovou apnoe střední přišel mi posudek mám tam psané míra poklesu pracovní schopností 30% přijde mi ještě rozhodnutí tak určitě můžu čekat že mi to zamítli nevím můžete mi poradit jestli mám na to nárok nebo ne jestli se mohu potom odvolat kdyby mi to zamítli děkuji

 282. Mozková mrtvice u řidiče z povolání znamená zákaz řízen ínic jiného jsem v životě nedělal můj věk 56 let
  Mám nárok na invalidní důchod

 283. Dobrý den. Nenašla jsem v zákoníku práce, možná jsem špatně hledala, ale myslím, že žena nemůže tahat ručně (na ručním paletovém vozíku) paletu vážící 300 – 400 kg – a ještě do mírného kopečku. A pokud to dělá, a následně se i kvůli tomu vyskytnou zdravotní problémy, můžeme hovořit o ohrožení nemocí z povolání?

  Nemoc z povolání by možná uznali, kdybych měla 3. stupeň, co se týče mého zdravotního stavu, ale ten nemám. Co když mi závodní lékař napíše, že kvůli mému zdravotnímu stavu svou práci dál vykonávat nemůžu, ale neuzná ohrožení nemocí z povolání a já nebudu souhlasit? Kam se potom obrátit? Děkuji za odpověď.

  • Dareno, díky za trpělivost, problematiku nemocí z povolání jsem doposud neznal. Takže jsem prošel související právní předpisy a svoje zjištění popsal několika články, na které odkážu.

   Především, ohrožení nemocí z povolání nehodnotí závodní lékař (ten pravděpodobně hájí spíše zájmy zaměstnavatele, než Vaše), ale specializované zdravotnické zařízení a krajská hygienická stanice – podrobnosti ZDE. Tyto instituce posoudí, zda na Vašem pracovišti mohlo dojít a došlo ke vzniku Vašeho zdravotního problému.

   Dále, Váš úraz nebo choroba musí být v oficiálním seznamu nemocí z povolání. Ve Vašem případě zřejmě půjde o kapitolu, kde hrají roli fyzikální faktory (zvlášť jsou rozebírány chemikálie, dýchací potíže, kožní, přenosné, parazitární a další problémy).

   Takže doporučuji, abyste zašla za svým obvodním lékařem a požádala jej, ať Vás pošle za specialistou na pracovní lékařství. Ten posoudí, zda došlo k ohrožení a vzniku nemoci z povolání. Pokud ano, zaměstnavatel Vám bude muset vyplácet tolik peněz, abyste měla stejný příjem, jako když jste byla ještě zdravá. (Na této stránce rozebíráme podmínky pro invalidní důchod, vyplácený státem, o který byste případně žádala na okresní správě sociálního zabezpečení).

 284. Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda posudkový lékař může zaměnit při posuzování invalidity pojmy středně těžké funkční postižení a těžké postižení (stenózy, abscesy, píštěle) dle ošetřujícího lékaře. Trpím Crohnovou chorobou, jsem po dvojité anastomóze s následnou ileostomií, květen 2016. Pracuji na částečný úvazek 20 hodin, dle posudkáře plný úvazek. Přiznal mi první stupeň invalidity a vypadá to, že mohu být ráda za jeho laskavost. Je možné se nějak bránit?
  Děkuji za odpověď. Lenka

  • Lenko, obecně vzato, i posudkový lékař může udělat chybu. Veřejný ochránce práv píše: „Proti rozhodnutí o důchodu můžete do 30 dnů ode dne jeho oznámení (doručení) podat námitky. Námitky se podávají u ČSSZ (České správy sociálního zabezpečení), lze je podat též na okresní správě sociálního zabezpečení.“ Vzor námitky připravený Ligou vozíčkářů stáhnete pod TÍMTO odkazem.

 285. Dobrý den chtěla jsem se optat lekarka my dnes oznamila ze mam zacinajici osteroporozu co to prome znamená je to na částečný důchod

 286. Dobry den mam nemocenskou uz 3mesice zacali se mi trepat prsty na rukou a je to cim dal horsi lecim se a chodim i na vysetreni mam narok na castecny invalidni duchod dekuji za info Dasa

 287. Prosím Vás, na levé oko jsem prakticky slepá – 19 D, pravé oko – 5 D. Vidím stále hůř: čáry, tečky, i tzv. střípky jako z rozbitého skla, začíná se to projevovat na výkonnosti v práci. Na oční chodím pravidelně, podle lékaře to prý už lepší nebude. V oboru pracuji již 30 let a nic jiného neumím, nechci s ostudou odejít. Mám nárok na ID, i když nemám pracovní neschopnost?

  • Katko, jelikož invalidní důchod záleží na poklesu pracovní schopnosti, dlouhodobá neschopenka by logicky mohla „pomoci“, abyste tuto pojistnou peněžní dávku dostávala. Ale i pokud do zaměstnání normálně chodíte, žádost o ID si (na Okresní správě sociálního zabezpečení) podejte, ať takříkajíc víte, na čem jste. V tabulkách uznatelných zdravotních postižení jsou například poruchy zorného pole, nebo slabozrakost obou očí – v obou případech lze dosáhnout invalidity III. stupně. Ztráta vizu jednoho oka se závažnější poruchou druhého oka stačí maximálně na II. stupeň. Podrobnosti pod TÍMTO odkazem.

 288. Dobrý den. Havíř vyřazený na nejvyšší stupeň expozice v roku 1996. Dnes mi bylo zjištěno na nemocích z povolání, že mám zapřené plíce z uhelného prachu. Chodím pravidelně co dva roky na kontrolu. Mám nárok na invalidní důvod? Pobírám ještě rentu na ruce.

 289. Dobrý den, je mi 35 let, měla jsem rozsáhlejší infarkt. Jsem na mateřské a bojím se, co bude dál. Chtěla jsem se zeptat – může se na to dostat důchod?

  • Kateřino, ano, invalidní důchod lze za určitých podmínek přiznat například i po prodělaném infarktu myokardu. Míra poklesu pracovní schopnosti se hodnotí podle intenzity subjektivních potíží, zátěžového EKG atd. Podrobnosti ZDE.

 290. dobry den jsem v prac.nesch. rok jsem po operaci krč.pateře, žaludku band. nyní mě udajne čeka ještě lazně a další vyšetření ,protože brnění rukouch je stale i po operaci .myslite si že bych mohla dostat in. duchod. bolesti jsou stejne posilaji me na ruzna vysetření ale je všude dlouha čekací doba

 291. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na invalidní důchod. Jsem silný migrenik, asi 3-krát týdně, léky nepomáhají.

  • Paní Lesniaková, jistou šanci máte, protože migréna figuruje v seznamu uznatelných nemocí, v kapitole Poruchy nervové soustavy. Ale abyste dostala aspoň invalidní důchod I. stupně, muselo by se jednat o nejtěžší záchvaty: „forma s těžkým průběhem, dlouhotrvající záchvaty se silně vyjádřenými průvodními jevy, pauzy mezi záchvaty jen několik dní, status migrenosus, některé denní aktivity omezeny při záchvatu a mezi záchvaty vykonávány s obtížemi“

 292. Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti už 5. měsíc, mám začínající – incip. oboustrannou gonartrózu. V práci 8 h denně stojím, chodím nebo tahám (např. na paletě) těžké zboží, zapírám se tedy nohama. Chtěla bych do práce, ale taky vím, že můj zdravotní stav se rychleji zhorší. Můj lékař mi řekl, že si nemyslí, že by to uznali jako nemoc z povolání a na důchod to taky není. Chtěla bych znát Váš názor a jestli mám zkusit požádat o částečný důchod.

  • Dareno, medicína, potažmo státní správa sociálního zabezpečení není „tvrdá věda“ – ve smyslu, že bychom míru zdravotního postižení mohli změřit pravítkem a jednoznačně vyčíslit. Různí lékaři mohou zastávat odlišné názory. Tím spíše, že jste v pracovní neschopnosti už 5. měsíc a Vaše indispozice snižuje Vaši pracovní schopnost – a právě pokles pracovní schopnosti hodnotí posudkový lékař Okresní správy sociálního zabezpečení, když posuzuje žádosti o invalidní důchod.

   Být Vámi, na OSSZ bych tedy žádost podal. Pokud vím, nic nebudete muset platit, obětujete jenom svůj čas a přinejhorším budete aspoň jistě vědět, na čem jste.

 293. Dobrý den, mám po operaci kolene. Už 7 měsíců koleno bolí, natéká, nejde ohnout ani narovnat (debridement chrupavčitého defektu, chondropatie – gonartróza), chodím pořád o berlích a jsem na neschopence. Myslíte, že je nárok na invalidní důchod? Jinak pracuji jako uklízečka. Děkuji.

  • Miroslavo, invalidní důchod je obvykle vyplácen lidem, kteří si platili důchodové pojištění a nyní zažívají významný pokles pracovní schopnosti kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu. Takže si myslím, že aspoň teoreticky základní podmínku splňujete. Pokles pracovní schopnosti ovšem musí vyčíslit posudkový lékař Okresní správy sociálního zabezpečení, přičemž například osteoartróza kolene může zapříčinit invaliditu I., II. i III. stupně (záleží na závažnosti).

   • Děkuji za odpověď. O invalidní důchod jsem žádala, ale byl mi zamítnut. Nejedná se o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Sice mě čeká další operace v lednu 2017, ale mám to zkusit 1 měsíc před ukončením nemocenské. Jsem zvědavá, jak to dopadne.

 294. Dobrý den mám 7 měsíců po operaci kolene defridement mikrofraktury chrupavčitého defektů lavage redon drain.2x1cm ,koleno bolí nejde ohnout ani narovnat,chodím o dvou francouzských berlích bez nich to nejde na mri mám dg. Chondropatie (gonartrozu) myslíte že je naděje na invalidní důchod? Pracuji jako uklízečka? Děkuji

 295. Dobrý den, má dcera má vzácnou nemoc, prý je jen jediná v republice a nikdo jí nemůže pomoci. Nesmí na slunce ani na chvíli, proto nemůže sehnat práci a ke všemu má skoliózu páteře, po prodělané mozkové encefalitidě i kratší nohu a silně oslabenou levou ruku, nic v ní neunese, přesto jí invalidní důchod ani 1. stupně nedali. Je mi to divné, poradíte?

  • Zdeňko, podle Vašeho popisu vypadá opravdu podivně, že Vaší dceři státní správa sociálního zabezpečení nepřiznala invalidní důchod. V takové situaci jsou jenom 3 možnosti: 1/ odvolání, 2/ stížnost k veřejnému ochránci práv (podatelna@ochrance.cz), 3/ soudní žaloba na stát.

 296. Dobrý den, kdyby měl manžel invalidní důchod 1. stupně, kolik by si mohl vydělat v práci? Je to nějak omezené? Kdyby vydělával 20 000 Kč, tak by mu důchod vzali? Děkuji za odpověď. Andrea.

  • Andreo, teoreticky vzato, invalida smí pracovat a výdělky nejsou nijak omezeny. Prakticky ale může posudkový lékař dospět k názoru, že když Váš manžel vydělává poměrně dobré peníze, zdravotní postižení není příliš závažné a omezující. Dost asi záleží na souvislosti mezi zdravotním postižením a vykonávanou prací. Například kdybych byl invalida kvůli špatným zádům a přitom dosahoval vynikajících výkonů jako dělník stěhovací firmy, vypadalo by to podezřele.

 297. Dobrý den, v roce 2012 operace páteře C5-C6, v záři 2016 operace C4-C5 a C6-C7. Diagnóza: Zúženi páteře, mnohočetné postižení páteře, spondylóza, herniace, stenóza. Po operačním výkonu mam obrnu hlasivek a hrtanu. Chci zeptat, zda bych měla nárok na invalidní důchod. Děkuji.

  • Lyubovo, pokud kvůli některé uvedené poruše došlo ke snížení Vaší pracovní schopnosti aspoň o 35 %, potom pravděpodobně můžete dostávat invalidní důchod. Ale obvykle bývá potřeba taky určitá doba důchodového pojištění, v závislosti na věku žadatele. Odpoví Vám místní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ), ve spolupráci se svým posudkovým lékařem. Podle tabulek by Vaše postižení měla stačit, vizte například kapitolu XIII., oddíl E – Dorzopatie a spondylopatie, kde míra poklesu pracovní schopnosti klesá až o 70 %, což by znamenalo invalidní důchod nejvyššího III. stupně.

 298. Dobrý den. Po druhé operaci nervus ulnaris mám trvale poškozený loketní nerv. Jedná se o postižení nervové soustavy – kapitola VI., položka 9, nebo postižení svalové a kosterní soustavy – kapitola XIII., oddíl C, příloha 4c? Mám dojem, že se jedná o postižení nervové soustavy. Jaký je Váš názor?
  Děkuji.

  • Dobrý den, Olgo, díky za dotaz, i za podporu na sociální síti. Myslím si, že Vámi zmíněné tabulkové položky nejsou úplně stejné. První (kapitola VI., položka 9) se jmenuje „Postižení periferních nervů, polyradikuloneuritidy, neuropatie“. Druhá (kapitola XIII., oddíl C, příloha 4c) patří pod „Úžinové syndromy, syndrom karpálního tunelu“.

   Jak píše MUDr. Tomáš Vodvářka z Ostravy: „Úžinové syndromy představují skupinu onemocnění periferních nervů, jejímž společným znakem jsou okolnosti a příčiny vzniku poruchy a anatomické umístění. (…) Naprostá většina úžinových syndromů se zpočátku projevuje celou škálou senzitivních příznaků. Pocity mravenčení, brnění, či naopak snížené citlivosti jsou omezeny na určitou anatomickou oblast a objevují se zpočátku záchvatovitě při určité poloze končetiny či při specifické činnosti. (…)“

   Tady opravdu potřebujeme, aby Vás vyšetřil posudkový lékař a zjistil, jestli jde o „úžinový syndrom“, nebo jiné nervové postižení/onemocnění.

 299. Dobrý den, jsem po operaci kolene a mám primární gonartrózu oboustrannou. Jsem již 7 měsíců v neschopnosti a stále to není dobré. Noha po delší chůzi otéká, zvětší se o 4 centimetry a dost to bolí. Jelikož mám zaměstnání 12 hodin na nohou a pobíhat okolo mašiny (což tedy těch 12 hodin nezvládnu, neboť to je nápor na nohy), chci se zeptat, zda bych měla nárok na invalidní důchod. Je mi 57 let a za 4 roky jdu do starobního důchodu.

  • Dano, nejsem Váš obvodní, ani posudkový lékař, ale podle popisu odhaduji, že byste podmínku pro invalidní důchod splňovat mohla. Kvůli dlouhodobému zdravotními postižení přece zažíváte pokles pracovní schopnosti. Dočetl jsem se, že gonartróza je jinými slovy „osteoartróza kolenního kloubu“. Ve zvláště vážné formě („těžké postižení pohybových schopností, celkové výkonnosti, některé denní aktivity značně omezeny“ – více ZDE) zapříčiňuje až nejvyšší, 3. stupeň invalidity.

 300. Dobrý den,
  1) dne 17.8. 2016 bylo OSSZ vydáno rozhodnutí o přiznání 1. st. invalidity s tím, že den vzniku invalidity je stanoven dnem 30.6.2016. Od kterého dne bude invalidní důchod vyplácen?
  2) z jakého důvodu musí být do jednoho měsíce od vydání rozhodnutí o invaliditě ukončena DPN, když je možné po tomto ukončení DPN opětovně třeba druhý den opět být v DPN?

 301. dobry den
  mam roztrousenou sklerozu a poskozene oko je mi 30let moje pani doktorka rikala at pozadam o invalidni duchud jen jsem se chtela zeptat kolik bodu za to mam pracuji delala jsem na tri smeny moji nemoci uz muzu jen na dve smeny

 302. Dobrý den.Mám na vás dotaz.Mám těžký syndrom spánkové apnoe ,roztroušenou sklerozu,bolesti pravých končetin které trvají 7 let a nehybné levé zápěstí po uraze.Mám 2 stupen ID a posudkový lékař mi chtěl změnit ID na 1 stupen.Myslíte si že je to tak správně?Anebo si myslíte že si z lidí dělají legraci?Děkuji za odpověd.

 303. Dobrý den. Mam Ménièrovu chorobu, která mě hodně omezuje. Skoro pořád se mi motá hlava, píská mi v uších, mám strach, že omdlím. Dodržuji dietu a životosprávu. Rodiče si myslí, že bych měla mít nárok na invalidní důchod. Sluch nijak postižený nemám. Slyším dobře – audio je v pořádku. Je tedy možné žádat o důchod? Děkuji.

  • Eli, o invalidní důchod může požádat úplně kdokoli, a to na Okresní správě sociální zabezpečení – OSSZ (v Praze na Pražské správě sociálního zabezpečení – PSSZ, v Brně na Městské správě sociálního zabezpečení – MSSZ), podle místa Vašeho trvalého bydliště. Zda Vám bude vyhověno, Vám pochopitelně nedokážu říct.

 304. Dobrý den, před 16 lety jsem byla na operaci kolen po úraze, mám od toho úrazu i problémy se zápěstím. Je možno toto hodnotit společně pro invalidní důchod? Byl mi zamítnut z důvodu 20 %, ale je mi to podivné. Jelikož to hodnotili podle kapitoly XIII., oddíl A, 1a, ale myslím, že to spadá pod úrazové a pooperační oddíly. Děkuji za radu.

  • Dobrý den, Lenko, konkrétní zdravotní problém někdy skutečně lze zařadit do více tabulek, respektive kapitol nebo podkapitol. K Vašemu kombinovanému problému s koleny a zápěstím: Podle vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí (č. 359/2009 Sb.) se jednotlivá zdravotní postižení obvykle nesčítají, o (ne)přiznání invalidního důchodu rozhoduje nejzávažnější hendikep; pouze v krajním případě, když kombinace několika zdravotních postižení hraje významnou roli, lze k poklesu pracovní schopnosti připočítat 10 %.

   Jestli Vám rozumím dobře, posudkový lékař konstatoval, že máte osteoartrózu, což je chronické kloubní onemocnění a upřesnil, že jde o: lehké formy, s lehkým dopadem na funkci kloubů a končetin, pohyblivost a celkovou výkonnost“. Přitom k invalidnímu by teoreticky stačila už kategorie 1b: středně těžké postižení, s funkčně významným postižením dvou a více velkých/nosných kloubů nebo s funkčně významným omezením většiny malých kloubů rukou nebo nohou, zachovány pohybové schopnosti, snížení celkové výkonnosti, některé denní aktivity vykonávány s obtížemi nebo s využitím kompenzačních mechanismů nebo prostředků“.

   Doporučuji Vám postupně udělat následující:
   1/ Podejte na místní správě sociální zabezpečení odvolání, neboli takzvané námitky. Na konkrétní pobočce by Vám měli poradit, co máte vyplnit. Ideálně napište, proč přesně si myslíte, že došlo k většímu poklesu Vaší pracovní schopnosti, než uvedl posudkový lékař.
   2/ Pokud nepomůžou námitky, požádejte o pomoc veřejného ochránce práv (ombudsmana), první kontakt lze realizovat přes adresu podatelna@ochrance.cz. Ombudsman sice nemůže rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení svévolně zrušit, ale pokud zjistí pochybení, budete mít významné zastání a větší šanci na úspěch.
   3/ Poslední alternativou je správní žaloba ke krajskému soudu. Ale tohle bych osobně zkoušel, jenom pokud bych měl jasné stanovisko jiného lékaře, které jednoznačně potvrzuje můj postoj.

   Lenko, přeju Vám hodně štěstí, v ideálním případě zlepšení zdravotního stavu a smysluplnou, příjemnou a dobře placenou práci, kterou byste bez problémů zvládla.

 305. Dobrý den, zajímalo by mne, jaká by mohla být výše invalidního důchodu jakéhokoliv stupně, pokud je syn od ukončení školy v roce 2015 veden na úřadě práce a měl jen jedno 14-denní zaměstnání. Děkuji za odpověď.

  • Reno, pokud bychom započítali nulový příjem a například 3 roky důchodového pojištění, vyšel by měsíční invalidní důchod 3 210 Kč. (Aby syn dostal invalidní důchod, musel by mít jednak dostatečně dlouho odváděné důchodové pojištění; v nízkém věku stačí poměrně krátká doba pojištění – vizte článek výše – a podle zákona lze do jisté míry započítat studium na střední nebo vysoké škole, ovšem pouze po ukončení povinné docházky. Problematičtější bývá druhá podmínka, a to zda chronické zdravotní potíže způsobují pokles pracovní schopnosti aspoň o 35 %, což posoudí posudkový lékař a Česká správa sociálního zabezpečení.)

 306. Dobrý den, v tabulce na invalidní důchody jsem nenašla bod, do kterého by zapadal můj zdravotní problém, mám vrozenou vadu pes equinovarus oboustranně. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Jano, myslím, že Vaše zdravotní postižení by mohlo být zařazeno do kapitoly XV. (Funkční poruchy, postižení po úrazech, operacích), kde v podkapitole B (Postižení končetin), bodu 12 vidím „Deformity nohy nebo prstů nohy/nohou“; tam například stojí, že pracovní schopnost snižují o 20 až 30 % „výrazné deformity a poruchy nohy/nohou, jednostranné nebo oboustranné, závažné poruchy stereotypu chůze, omezení dosahu chůze i přes kompenzační pomůcky“.

   Anebo připadá v úvahu ještě kapitola XIII. (Postižení svalové a kosterní soustavy), kde v podkapitole B (Osteopatie a chondropatie) najdeme bod 4 (Poruchy růstu se zaměřením na systémová onemocnění skeletu); tam například čtu, že pokles pracovní schopnosti o 60 až 70 % způsobuje „porucha růstu spojena s funkčně významnými deformitami končetin a hrudníku, poruchou pohyblivosti, ventilace a srdeční výkonnosti, s výrazným snížením celkové výkonnosti“.

   Jenom pro úplnost připomínám, že nakonec rozhoduje názor posudkového lékaře. Uvedu 2 teoretické příklady: A/ Profesionální klavírista neumí nic jiného, než hrát na piáno a ztratí jeden článek prstu na ruce; kvůli tomu dojde k prudkému poklesu pracovní schopnosti a přiznání invalidního důchodu bude docela možné. B/ Profesionální zpěvačka při nehodě ztratí obě ruce, ale nadále může zpívat, takže invalidní důchod vůbec dostat nemusí. Vycházím z vyjádření, které jsem dostal od tiskového mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí.

   Jano, doufám, že jsem Vám pomohl. Přeju Vám vše dobré a děkuju za podporu na sociální síti.

   • Dobrý den, chtěla bych vědět – dcera ukončila základní školu a dostala invalidní důchod 1. stupně (na 40 %). Nevíte, kolik to asi bude dělat? Děkuji.

    • Lenko, pokud dcera zatím nechodila do zaměstnání a tedy neplatila důchodové pojištění (což usuzuji vzhledem k tomu, že právě ukončila základní školu), měla by nyní dostávat jenom základní výměru invalidního důchodu: letos 3 210 Kč měsíčně.

 307. dobrý den, jsem v ID 1.stupně a po třech letech jdu na kontrolu, prodlouží mi to na další 3 roky, nebo na stálo děkuji

 308. dobry den,chci se zeptat.pobiram invalidni duchod 1 stupne a nepracuji jsem doma.je v duchodu strzeno zdravotni pojisteni nebo si ho musim plati.dekuji za odpoved

 309. Dobrý den, před rokem jsem byla akutně hospitalizovaná kvůli selhání ledvin 5. stupně. Teď jsem na dialýze a čekám na transplantaci. Invalidní stupeň mi byl přiznán na rozdíl od spolupacientů pouze 2. stupně.
  Mám pocit, že jsem byla jinak posuzována (potrestána) pouze z důvodu, že jsem OSVČ. Svůj obchůdek mám 50 km od bydliště a momentálně nejsem schopna tam dojíždět. Udržuje mi ho v provizorním chodu známá, a to až do mého návratu po snad brzké transplantaci, protože se chci vrátit do práce, která mne baví, a také proto, že v mém věku a zdraví mne již nikdo nezaměstná. Má smysl se odvolat? Nebo je to standardní postup? Děkuji za odpověď. Štěpánková

  • Paní Štěpánková, stupeň invalidity záleží na poklesu pracovní schopnosti konkrétního pojištěnce. Teoreticky pokud je někdo třeba vyučený tesař, který celý život „jenom“ lezl po domech a nic jiného neumí, selhání ledvin může zapříčinit totální pokles jeho pracovní schopnosti (takový člověk třeba už potom není schopen vykonávat svoji fyzicky náročnou profesi); pokud jste ale obchodnice, selhání ledvin může znamenat menší pokles pracovní schopnosti (sice máte problémy, ale jak sama píšete, do svého obchůdku se chcete vrátit).

   Nemyslím si tedy, že jste trestána za svoje podnikání. Jde především o konkrétní individuální životní situaci, kterou spoluvytváří také druh profese a míra zdravotního omezení při Vaší práci. Odvolání ovšem nic nestojí a pokud máte pocit, že se stala chyba, zkuste odvolání podat.

 310. Dobrý den. Jak se prosím vypočítává kooficient platu na odpracované roky za normalizace do konce roku 1989, když mi průměrná mzda dělala cca 2500,- hrubého příjmu měsíčně.. Nyní žádám ze zdravotních důvodů invalidní důchod a proto rád uvítám Vaše vyjádření k mému dotazu.. Dějkuji

 311. Dobrý dem, mám dotaz ohledně 1 st. kolik procent musím mít ? choroba z povolání spondylolistéza není. tak bych chtěla zkusit ČID. Nejsem schopna pracovat 8h. Ani stát ani sedět nesmím tahat nic těžkého a být ve strnulé pozici mám pouze 27 let. jsem zaměstána jako ošetřovatelka ale oni mě propustí kvůli zdaví pomohlo by mi kdybych měla papír z práce že mě propustili kvůli zdraví ? mám pocit, že mě zdraví omezuje bolesti jsou velké a nedokážu si po MD představit nastoupit zpět. NNikdo jiný mě nepřijme protože neprojdu FYZ. zdatností protože každý má strach že budu mít nemocenskou. jsem trvale zaměstnána od r.2009. Děkuji za jakoukoliv pomoc kam a s kým to sepsat