Bezruký a beznohý rozhlasový moderátor pravděpodobně nic nedostane. Zatímco profesionální klavírista, který přišel o koneček jednoho prstu, získá doživotní satisfakci! Porovnejme, jak jsou posuzovány nemoci pro invalidní důchod a spočítejme, jakou dávku eventuálně obdržíte vy.

Požadovaná osobní historie

Přednost dostávají občané, kteří jsou dostatečně dlouho pojištění ve veřejném důchodovém systému. Jako zaměstnanci nebo podnikatelé přispívali do státního rozpočtu, případně byli na mateřské anebo rodičovské dovolené, na podpoře v nezaměstnanosti apod.

Podle zákona č. 155/1995 (o důchodovém pojištění) máte šanci na invalidní penzi, pokud jste byli pojištění aspoň určitou dobu, která závisí na vašem věku.

Žadatelův věk Potřebná doba důchodového pojištění
do 20 let méně než jeden rok
od 20 do 22 let jeden rok
od 22 do 24 let dva roky
od 24 do 26 let tři roky
od 26 do 28 let čtyři roky
nad 28 let pět roků

Stupně částečné a plné invalidity

Dále záleží, nakolik vás zdravotní postižení nebo chronická choroba omezuje profesně. Například rozhlasovému moderátorovi mohou chybět všechny končetiny, ale kvůli tomu ještě nepatří mezi invalidy – stále totiž dokáže plnohodnotně hovořit do mikrofonu a vydělávat peníze. Zatímco profesionální klavírista, který přišel o malíček na ruce, kariérně končí, nutně potřebuje pomoc – a penzi možná dostane.

 1. stupeň (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti o 35 % až 49 %
 2. stupeň (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti o 50 % až 69 %
 3. stupeň (dříve plný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti nejméně o 70 %

Nemoci pro invalidní důchod

Podrobnosti najdeme ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí č. 359/2009 Sb. Tam jsou vyjmenované nemoci, uznatelné pro invalidní důchod, od infekcí po úrazy. Tamtéž nalezneme procentuální odhady, o kolik „poklesla pracovní schopnost“, podle konkrétního zdravotního postižení.

Ovšem každý jsme originál. Takže posudkoví lékaři sice používají univerzální tabulky, ale všechny žadatele pochopitelně individuálně prohlížejí. Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ), která o invalidních důchodech nakonec rozhoduje, zohledňuje také profesní a další okolnosti.

Tabulky posudkových lékařů (OSSZ)

 1. Infekce
 2. Onkologie (nádory)
 3. Imunita, anemie (chudokrevnost), koagulace (krevní srážlivost), krvácivé stavy
 4. Endokrinní žlázy (hormony), výživa, metabolismus
 5. Duševní poruchy a chování
 6. Nervová soustava
 7. Oko, oční adnex (připojené orgány), zrak
 8. Ucho, bradavkový výběžek, sluch
 9. Srdce a oběhová soustava
 10. Dýchací soustava
 11. Trávicí soustava
 12. Kůže a podkožní vazivo
 13. Svalová a kosterní soustava
 14. Močová a pohlavní soustava
 15. Funkční poruchy, úrazy, problémy po operacích

Výpočet invalidního důchodu

Penzi pravděpodobně dostanete, pokud jste dostatečně dlouho platili (nebo za vás bylo odváděno) veřejné sociální pojištění a máte dlouhodobý závažný zdravotní problém, který zásadně ohrožuje vaše pracovní výkony a výdělky. V takovém případě klidně zajděte na místní OSSZ, kde požádejte o invalidní důchod.

Pojistnou dávku případně vypočítáme následovně: (redukovaný osobní vyměřovací základ x počet uznatelných roků důchodového pojištění) + univerzální paušál

Redukovaný osobní vyměřovací základ

Obvykle začínáme hrubým měsíčním výdělkem, který však většinou krátíme, abychom zmenšili příjmové rozdíly. V roce 2022 uznáváme nad 17 121 Kč jenom 26 %, nad 155 644 Kč škrtáme vše. Ale redukce ještě nekončí, z tohoto mezi-výsledku totiž zůstane pouze:

 • 0,5 % při invaliditě prvního stupně
 • 0,75 % při invaliditě druhého stupně
 • 1,5 % při invaliditě třetího stupně

Zaokrouhlujeme na celé koruny nahoru.

Uznatelná doba důchodového pojištění

Samozřejmě započítejte roky, kdy jste vydělávali mzdu (plat) nebo na plný úvazek podnikali. Zahrňte také dobu, kterou jste strávili jako takzvaní státní pojištěnci (například na podpoře v nezaměstnanosti). A pozor! Navíc můžete připočítat ještě čas, který zbývá do starobního důchodového věku vaší bezdětné vrstevnici (například všichni občané narození po roce 1971 mají jít do penze v 65 letech).

Uznáváme jenom celé roky (například 20 let a 11 měsíců zkracujeme na pouhých 20 let).

Univerzální paušál

Nakonec přičteme desetinu celostátní průměrné mzdy, v roce 2022 vychází 3 900 Kč.

Níže dosaďte svůj osobní vyměřovací základ a uznatelné roky důchodového pojištění, abyste zjistili orientační výsledek.

Příklad: Úspěšný žadatel pracoval 25 let, jeho hrubá výplata mezitím stoupala podobně jako celostátní průměrná mzda na dnešních 39 000 Kč/měsíc, do starobního důchodu má ještě dalších 15 let. V roce 2022 dostane invalidní důchod 8 462 Kč (22 810 x 0,005 x 40 + 3 900) v I. stupni, 10 743 Kč (22 810 x 0,0075 x 40 + 3 900) ve II. stupni, nebo 17 586 Kč (22 810 x 0,015 x 40 + 3 900) ve III. stupni svojí invalidity.

Autorka úvodní ilustrační fotografie: Judita Tamošiūnaitė

160 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, manželovi (58 let) byla zjištěna středně těžká spánková apnoe, měl by dostat spánkovou masku. Přes den je hodně ospalý, unavený, jsou dny, kdy práci musí přerušit a přijít domů spát. Je OSVČ, pracuje jako elektromontér v prašném prostředí, fyzicky náročná práce. Má k tomu ještě lehčí formu astmatu a chronickou rýmu. Dlouhodobě se léčí s dermatitidou a nedávno mu byla zjištěna spondylóza bederní páteře. Chtěla bych se zeptat, jestli by dosáhl aspoň na 1. stupeň invalidního důchodu.

  • Dobrý den, Heleno, Okresní správa sociálního zabezpečení sice používá určité standardizované tabulky pro posouzení konkrétního zdravotního postižení. Ale každému žadateli o invalidní důchod přiděluje posudkového lékaře, aby byla žádost posouzena individuálně. Proto Váš manžel udělá nejlépe, když kontaktuje přímo „sociálku“.

 2. Dobrý den, léčím se s depresí už 14 let a za poslední dva roky se můj zdravotní stav zhoršil, přidalo se i průduškové astma. Nerada chodím mezi cizí lidi a do všeho se musím nutit, přišla jsem i o práci. Nevím, jestli mám zažádat o invalidní důchod, bojím se toho, aby si moje okolí nemyslelo, že nechci pracovat.

 3. Dobrý den, mám těžkou spánkovou apnoe, kterou mi zjistili v roce 2013. Od letoška trpím panickou poruchou, prodělal jsem covid. Na vojně mi zjistili vředy dvanácterníku. Jsem řidič z povolaní a práci mám i v noci, někdy dvanáctihodinové směny. Mám nárok na důchod, jestliže mi doktor zakáže noční a doporučí jen osmihodinové směny? Děkuji.

  • Marku, popisujete závažné zdravotní a pracovní problémy. Nicméně na Vaši otázku může odpovědět jenom Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ). Tam požádejte o invalidní důchod.

 4. Posudkové komise jsou neštěstím pro nemocné. Zajímalo by mě, zda si posudkový lékař uvědomuje, že vás svým rozhodnutím uvádí do chudoby a žebroty.

 5. Dobrý den, r. 2020 řádně zaléčená borelióza, bohužel se pak rozjela revmatická artritida, neustále bolesti a otoky. Už rok jsem na nemocenské, byla podána žádost o její prodloužení, odpověď zatím nepřišla. Taky zvažuji, že požádám o invalidní důchod.

 6. Dobrý večer, mám bolesti od kotníku do paty a po boční straně k prstům. Je možný zažádat si o invalidní důchod? Děkuji moc. Hezky večer přeji. Zdenka

  • Zdenko, o invalidní důchod si může zažádat kdokoli. Jestli ho dostanete, záleží na tom, nakolik Vás zdravotní potíže omezují ve výdělečné práci. Kvalifikovaně Vám odpoví pouze správa sociálního zabezpečení, respektive její posudkoví lékaři. Ať se Vám daří.

 7. Dobrý den, od roku 2018 pobírám invalidní důchod prvního stupně. Jsem po operaci krční páteře a obou rukou (tenisový loket). Teď mi byla odebrána děloha. Nemohu moc chodit, ani sevřít pravou pěst. Žádám o invalidní důchod vyššího stupně, zatím pokaždé neúspěšně.

 8. Dobrý den, mám 4 operace středního ucha, mám implantáty, čekám na naslouchadla. Navíc jsem po operaci tenisového lokte. Pracuji jako nápojář. Ale jsem už skoro 2 roky doma na nemocenské a měl bych si požádat o invalidní důchod.

 9. Dobrý den, mám artrózu 2. stupně. Jsem po operaci levého acetabula (kyčle). Zůstala mi zešikmená pánev. Chronicky mě bolí záda a Achillova šlacha. Doufám, že mám nárok alespoň na 1. stupeň invalidního důchodu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno