Bezruký a beznohý rozhlasový moderátor pravděpodobně nic nedostane. Zatímco profesionální klavírista, který přišel o koneček jednoho prstu, získá doživotní satisfakci! Porovnejme, jak jsou posuzovány nemoci pro invalidní důchod a spočítejme, jakou dávku eventuálně obdržíte vy.

Požadovaná osobní historie

Primárně dostávají přednost občané, kteří jsou dostatečně dlouho pojištění ve veřejném důchodovém systému. Jako zaměstnanci nebo podnikatelé přispívali do státního rozpočtu, případně byli na mateřské anebo rodičovské dovolené, na podpoře v nezaměstnanosti apod.

Podle zákona č. 155/1995 (o důchodovém pojištění) máte šanci na invalidní penzi, pokud jste byli pojištění aspoň určitou dobu, podle svého věku.

Žadatelův věk Potřebná doba důchodového pojištění
do 20 let méně než jeden rok
od 20 do 22 let jeden rok
od 22 do 24 let dva roky
od 24 do 26 let tři roky
od 26 do 28 let čtyři roky
nad 28 let pět roků

Stupně částečné a plné invalidity

Dále záleží, nakolik vás zdravotní postižení nebo chronická choroba omezuje profesně. Například rozhlasovému moderátorovi mohou chybět všechny končetiny, ale kvůli tomu ještě nepatří mezi invalidy – stále totiž dokáže plnohodnotně hovořit do mikrofonu a vydělávat peníze. Zatímco profesionální klavírista, který přišel o malíček na ruce, kariérně končí, nutně potřebuje pomoct – a penzi možná dostane.

 1. stupeň (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti o 35 % až 49 %
 2. stupeň (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti o 50 % až 69 %
 3. stupeň (dříve plný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti nejméně o 70 %

Nemoci pro invalidní důchod

Podrobnosti najdeme ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí č. 359/2009 Sb. Tam jsou vyjmenované nemoci, uznatelné pro invalidní důchod, od infekcí po úrazy. Tamtéž nalezneme procentuální odhady, o kolik „poklesla pracovní schopnost“, podle konkrétního zdravotního postižení.

Ovšem každý jsme originál. Takže posudkoví lékaři sice používají univerzální tabulky, ale všechny žadatele pochopitelně individuálně prohlížejí. Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ), která o invalidních důchodech nakonec rozhoduje, zohledňuje také profesní a další okolnosti.

Tabulky posudkových lékařů (OSSZ)

 1. Infekce
 2. Onkologie
 3. Poruchy imunity, anemie, poruchy koagulace, krvácivé stavy
 4. Poruchy endokrinní, výživy a přeměny látek
 5. Duševní poruchy a poruchy chování
 6. Postižení nervové soustavy
 7. Postižení oka, adnex, zraku
 8. Postižení ucha, bradavkového výběžku, sluchu
 9. Postižení srdce a oběhové soustavy
 10. Postižení dýchací soustavy
 11. Postižení trávicí soustavy
 12. Postižení kůže a podkožního vaziva
 13. Postižení svalové a kosterní soustavy
 14. Postižení močové a pohlavní soustavy
 15. Funkční poruchy, postižení po úrazech, operacích

Výpočet invalidního důchodu

Penzi pravděpodobně dostanete, pokud jste dostatečně dlouho platili (nebo za vás bylo odváděno) veřejné sociální pojištění a máte dlouhodobý závažný zdravotní problém, který zásadně ohrožuje vaše pracovní výkony a výdělky. V takovém případě klidně zajděte na místní OSSZ, kde požádejte o invalidní důchod.

Pojistnou dávku případně vypočítáme následovně: (redukovaný osobní vyměřovací základ x počet uznatelných roků důchodového pojištění) + univerzální paušál

Redukovaný osobní vyměřovací základ

Obvykle začínáme hrubým výdělkem, který však většinou krátíme, abychom zmenšili příjmové rozdíly. V roce 2021 uznáváme nad 15 595 Kč jenom 26 %, nad 141 764 Kč škrtáme vše. Ale redukce ještě nekončí, z tohoto mezi-výsledku totiž zůstane pouze:

 • 0,5 % při invaliditě prvního stupně
 • 0,75 % při invaliditě druhého stupně
 • 1,5 % při invaliditě třetího stupně

Zaokrouhlujeme na celé koruny nahoru.

Uznatelná doba důchodového pojištění

Samozřejmě započítejte roky, kdy jste vydělávali mzdu (plat) nebo na plný úvazek podnikali. Zahrňte také dobu, kterou jste strávili jako takzvaní státní pojištěnci (například na podpoře v nezaměstnanosti). A pozor! Navíc můžete připočítat ještě čas, který zbývá do starobního důchodového věku vaší bezdětné vrstevnici (například všichni občané narození po roce 1971 mají jít do penze v 65 letech).

Uznáváme jenom celé roky (například 20 let a 11 měsíců zkracujeme na pouhých 20 let).

Univerzální paušál

Nakonec přičteme desetinu celostátní průměrné mzdy, v roce 2021 vychází 3 550 Kč.

Níže dosaďte svůj osobní vyměřovací základ a uznatelné roky důchodového pojištění, abyste zjistili orientační výsledek.

Příklad: Úspěšný žadatel pracoval 25 let, jeho hrubá výplata mezitím stoupala podobně jako celostátní průměrná mzda na dnešních 35 000 Kč/měsíc, do starobního důchodu má ještě dalších 15 let. V roce 2021 dostane invalidní důchod 6 131 Kč (20 641 x 0,005 x 25 + 3 550) v I. stupni, 7 421 Kč (20 641 x 0,0075 x 25 + 3 550) ve II. stupni, nebo 11 291 Kč (20 641 x 0,015 x 25 + 3 550) ve III. stupni svojí invalidity.

Autorka úvodní ilustrační fotografie: Judita Tamošiūnaitė

148 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, manželovi 58let byla zjištěna středně těžká spánková apnoe AHI.28,2 ,měl by dostat spánkovou masku .Přes den je hodně ospalý, unavený, jsou dny kdy práci musí přerušit a přijít domů spát, je OSVČ, pracuje jako elektromontér v prašném prostředí ,fyzicky náročná práce. Má k tomu ještě lehčí formu astmatu a chronickou rýmu. Dlouhodobě se léčí s dermatitidou a nedávno mu byla zjištěna spondyloza bederní páteře. Chtěla bych se zeptat jestli by dosáhl aspoň na 1.stupeň invalidního důchodu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno