Vítejte v časech, kdy cesty do západní Evropy byly pro obyčejného Čecha zakázané. Emigranty přes státní hranici převáděl odvážlivec, jemuž ostatní říkali Král Šumavy. Ještě za komunismu vznikl stejnojmenný propagandistický film, na který kriticky reaguje nový seriál. Poradíme vám, kde si zdarma a online přehrajete trilogii Král Šumavy: Fantom temného kraje.

Kdo byli skuteční králové Šumavy

Krátce poté, co skončila druhá světová válka a české země se osvobodily od nacistické okupace, zavládl tady nový totalitní režim. Nejsilnější politickou silou se stala Komunistická strana (KSČ), která tu v roce 1948 zavedla diktaturu. Občané nesměli kritizovat vládu, organizovat se ve skautských oddílech nebo cestovat do Rakouska a Bavorska. Vždycky však existovali rebelové, dobrodruzi a odbojáři.

V pohraničí žili průvodci, kteří převáděli nespokojené Čechy na Západ, nebo americké agenty do Československa. V lidových příbězích i policejních složkách byli označováni jako králové Šumavy. Například Kilián Nowotny (1905 –⁠ 1977) se narodil v tuzemsku, ale sloužil v německé nacistické armádě. Po válce byl vyhnán do Bavorska, kde se stal americkým agentem a v letech 1948 až 1950 operoval na obou stranách státní hranice.

Klikněte sem a podívejte se na celý seriál Král Šumavy zdarma.

Čím proslul horský převaděč Josef Hasil

Nejslavnější šumavský fantom měřil 162 centimetrů. Josef Hasil (1924 –⁠ 2019) pocházel z české rodiny, a proto byl za války odvezen do Německa na otrocké práce. Ale utekl zpátky do vlasti, kde se schovával v lesích a zapojil se do protinacistického odboje. Po válce nastoupil k policii. Nejdříve chytal pašeráky na česko-německo-rakouském pomezí. Ale jakmile čeští komunisté uzavřeli státní hranici také pro slušné lidi, opět přešel do odboje.

Josef Hasil převáděl do zahraničí svobodomyslné občany, které by jinak komunisté mučili, věznili nebo popravili. Na konci roku 1948 byl chycen a odsouzen k 9 letům tvrdého vězení. Ale v kriminále nezůstal ani do nejbližšího léta –⁠ ještě v květnu utekl do Bavorska, kde vstoupil do služeb americké zpravodajské služby. Až do roku 1953 zase a znovu překračoval hranice, převáděl rodiny, uprchlé politické vězně nebo kněze…

Komunisté si objednali film Král Šumavy

Fantomové šumavských lesů pomáhali emigrantům, unikali policistům a rozčilovali vládnoucí politiky. Komunisté proto povolali špičkové filmaře, aby o horských převaděčích natočili pomlouvačný snímek.

Takhle vzniklo kriminální drama Král Šumavy. Uniformovaní pohraničníci tady vystupují jako charakterní hrdinové, zatímco převaděči představují zaprodance a vlastizrádce. Obsahově jde o ideologický škvár, který sloužil tehdejšímu zrůdnému režimu. Ale po formální stránce vidíme brilantní režisérské, kameramanské a herecké výkony.

Scénáristi, režiséři a hlavní herci

CharakteristikyPůvodní filmNový seriál
NázevKrál ŠumavyKrál Šumavy:
Fantom temného kraje
Rok vzniku19592022
Počet dílů13
Stopáž1 hodina a 33 minut2 hodiny a 49 minut
ScénáristiFrantišek A. Dvořák,
Rudolf Kalčík,
Karel Kachyňa
Tomáš Vávra,
David Ondříček
RežiséřiKarel KachyňaDavid Ondříček
Hlavní herciRadovan Lukavský
(policista)
Oskar Hes
(převaděč)
Hodnocení na ČSFD.cz72 %67 %

Král Šumavy: Fantom temného kraje

Josef Hasil se proslavil v Československu, ale většinu svého života strávil v americké emigraci. Tady se dočkal satisfakce. Ještě v minulém století padl komunistický režim a v roce 2012 vyšel román Návrat krále Šumavy, na který navázala stejnojmenná komiksová trilogie. Legendární převaděč tady vystupuje jako kladný superhrdina, který zachraňuje celé rodiny před vražednými pohraničníky a bažinami, prchá z vězení a neohroženě pendluje mezi Bavorskem a Čechami…

Klikněte zde a sledujte trilogii Král Šumavy: Fantom temného kraje!

Životopisný román získal skvělé čtenářské recenze. Zaujal i režiséra Davida Ondříčka, kterému TV Nova nabídla peníze na filmovou adaptaci… a v roce 2022 byla uvedena trilogie Král Šumavy: Fantom temného kraje. Oproti původní komunistické kriminálce se role obrátily –⁠ fanatičtí pohraničníci jsou zlo, Josef Hasil ztělesňuje dobro.

Počet dílů možná není konečný

Král Šumavy: Fantom temného kraje obsahuje 3 epizody, které podle diváckých recenzí nemají konstantní kvalitu. Na portále ČSFD.cz dostaly 71 % (1. díl), 71 % (2. díl) a 59 % (3. díl). Mnozí diváci byli nadšení úvodními epizodami, ale závěrečnou scénu nevnímají jako uspokojivé finále. Trilogie končí zatčením hlavního hrdiny v roce 1948, takže chybí klíčová část jeho převaděčské kariéry. Fanoušci doufají, že Nova chystá další sérii, samotná televizní stanice však zatím takové plány nepotvrdila.

Král Šumavy zaznamenal střízlivé recenze

Prolétněme ještě profesionální kritiky, které vyšly v populárních denících. V novém snímku uvidíte „výtečnou filmařinu, nikoli však naprosté zjevení“, uvádí idnes.cz. Šumava v loňské trilogii vypadá jako divoký západ a ženské postavy lačně čekají na jakéhokoli vášnivého chlapa, upozorňují SeznamZprávy.cz. Aktuálně.cz oceňuje herce, autenticitu a vypravěčské umění.

Kde přehrát film a seriál online zdarma

Pokud jste dočetli až sem, nejlépe uděláte, když se na Krále Šumavy podíváte sami. Původní komunistický film nabízejí bezplatné servery Uložto.cz a Kukaj.io, které však podle svých kritiků porušují autorská práva a občas obsahují viry.

Novou třídílnou minisérii najdete v internetové videotéce Voyo, která funguje legálně a bezpečně. Její týdenní zkušební verze stojí maximálně 1 Kč –⁠⁠ takže je víceméně zdarma. Diváci tam mají k dispozici 2 000 filmů online a nejsou rušeni reklamami. K exkluzivnímu obsahu patří Král Šumavy: Fantom temného kraje.

Zdroj úvodní fotografie: Archiv TV Nova a Voyo

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno