Čas suverénně plyne stále kupředu, přísně a zároveň spravedlivě vůči všem pozemšťanům. Naštěstí jsme mnohem důležitější, než písková zrnka v přesýpacích hodinách. Svoje osudy aktivně spoluutváříme, často promyšleně a systematicky. Kolik pracovních dnů a hodin má následující týden, měsíc a kalendářní rok? Jaký čas připadá svátkům? Organizaci vlastního času usnadňuje plánovací kalendář 2020, který hodiny, dny, týdny a měsíce přehledně zobrazuje. Ba co více: Tento plánovací kalendář končí prozatím rokem 2136, takže v měřítku lidského života aspiruje na přídavné jméno věčný.

Plánovací kalendář

Na pracovištích tradičně najdeme papírové bloky, rozdělené do dnů, případně týdnů. Člověk pravidelně trhá, nebo otáčí listy, jakoby symbolicky odhazoval do koše kousky svého času… Plánovací kalendář 2020 zobrazuje plynutí chvil celistvěji. Vidíme rozvržení práce v národohospodářství: Kolik dnů a hodin zatím lidé strávili takříkajíc produktivně, jak dlouho ještě na pracovištích pobudou. A plánovací kalendář můžeme protáhnout až ke svým pra-pra-pravnukům!

Harmonogram – excelový soubor vznikl jako kolektivní dílo

Někteří nakladatelé prodávají tištěný organizér času, stává kolem tisícovky. Šikovní kutilové vytvářejí vlastní excelové tabulky, internetem dokonce koloval elektronický plánovací kalendář, sahající do 22. století! Autor odvedl precizní práci, ale zákonodárci potom přidali mezi dny pracovního klidu Velký pátek. Kalendář jsem tedy aktualizoval a nabízím zadarmo ke stažení pod TÍMTO odkazem. Kdybyste měli nějaké pochybnosti, využijte diskusní fórum níže.

Plánovací kalendář pro roky 2020 až 2136 stáhnete ZDE

V harmonogramu respektujeme aktuální skladbu významných dnů a svátků (podle zákona č. 245/2000 Sb.) a pětidenní pracovní týden (pondělí až pátek). Čísluje podle oficiální normy ČSN ISO 8601: 1. týden roku musí obsahovat úvodní pracovní den, takže začíná nutně až po svátečním Novém roce. Dříve byla praxe jiná: Do roku 1994 byl 1. týdnem ten, který obsahoval 1. leden.

Například plánovací kalendář 2020 ukazuje, že mimo víkendů a svátků prožijeme 251 dnů, respektive 1882,5 ekonomicky produktivních hodin, pokud počítáme 7,5hodinové směny. Co když pojedeme přes všechny svátky a každý pracovní den přidáme půlhodinu navíc? Získáme dalších 213,5 hodin. Kalendář shrnuje nejenom svátky, ale také významné dny. Speciální pozornost vyžadují Velký pátek a Velikonoční pondělí, protože nemají stále datum.

20 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,
  mohli byste prosím do toho perfektního plánovacího kalendáře doplnit nový státní svátek o Velikonocích?
  Pracuji s ním často a nechci používat jiný.
  Předem moc děkuji.

 2. Dobrý den, Váš plánovací kalendář je úžasný. Dokonalý. Už jsem ho používala dlouho. Jenomže v letošním roce přibyl nový svátek, a to: Velký pátek. Nemohl by autor tohoto kalendáře na „věky“ zanést tento svátek do tabulky? Předem děkujeme (píšu v množném čísle, poněvadž tento kalendář používalo hodně lidí, dokonce se posílaly e-mailové odkazy). Pro mě je autor „génius“…, snad zadání nového svátku bude možné.

  • Paní Konfrštová, díky za krásnou zprávu, se kterou souhlasím. Autorem původní verze kalendáře sice nejsem, ale nový den pracovního klidu jsem tam nyní zanesl.

 3. Dobrý den.
  Je potřeba do kalendáře zapracovat nový státní svátek. „Velký pátek“. Pak bude dokonalý.
  Děkuji.

  • Paní Styblíková, díky za upozornění, svátek umučení Páně jsem konečně zařadil mezi dny pracovního klidu.

 4. Chtěl bych upozornit na drobnou chybu v plánovacím kalendáři. V roce, kdy únor začíná v pondělí a není přestupný, tak od března jsou týdny znovu číslovány od „1“.

  • Dobrý den, Luboši, pokud máte pravdu, znamenalo by to, že v některých letech bude více týdnů se stejným číslem. Takže když například svatebčané na radnici ohlásí, že v sobotu 1. týdne ne-přestupného roku chtějí mít obřad, mohly by to být 2 různé termíny. Podle čeho jste, prosím, ke svojí úvaze došel? Nemýlím-li se, existuje ISO 8601 – mezinárodní standard pro zápis data a času, vydaný Mezinárodní organizací pro normalizaci (ISO). Čerpáte snad odtud, nebo odjinud?

   • Tato chyba (číslování týdnů v nepřestupném roce) se dá jednoduše opravit, stačí do pole
    J21 dopsat J18
    takže v poli bude toto:
    =KDYŽ(SUMA(C21:I21);KDYŽ(JE.TEXT(C21);0;SIGN(C21))+MAX(J20;J19;J18);0)

    • Pane Lutero, děkuji, jste velmi laskav. Ale problémem aktuálně není, jak domnělou chybu opravit, nýbrž zda vůbec v tomto plánovacím kalendáři nějaká chyba (v číslování týdnů nepřestupného roku) je. Prostudoval jsem několik, podle mého soudu důvěryhodných, zdrojů a nikde jsem nenašel potvrzení názoru, který zastáváte spolu s panem Lubošem – tedy že by někdy měl být první březnový týden označen číslovkou 1. Odkud čerpáte Vy? Odkažte mě, prosím, na příslušnou oficiální normu a rád uznám svoji chybu. Díky :-).

     • Dobrý den pane Woffe, pan Lutera i pan Luboš upozorňují na chybu v číslování týdnů v letech 2021, 2027, 2038, 2049, 2055, 2066 atd., kde je skutečně první týden v březnu očíslován jedničkou – znamená to tedy, že oba pánové netvrdí, že by to tak mělo být, ba naopak, že kalendář obsahuje chybku. 🙂
      Každopádně jinak je kalendář naprosto úžasný a mnohokrát za něj děkuji.

 5. Aha, konečně mi díky paní Válkové došlo, kde je chyba! 🙂 Kalendář jsem tedy opravil tak, jak poradil pan Luter – a číslování týdnů už je správné například i v roce 2021, kde doposud byla počínaje březnem chyba. Díky mnohokrát za pomoc! A kdyby kdokoli objevil nějaký další nedostatek, dejte sem, prosím, vědět. Přeju povedený rok 2017 :-).

 6. Významnými dny jsou podle §4 zákona č. 245/2000 Sb. také 16. leden (Den památky Jana Palacha), 28. březen (Den narození J. A. Komenského), 7. duben (Den vzdělanosti), 15. květen (Den rodin) a 10. červen (Vyhlazení obce Lidice). První dva jsou v zákoně od 11. 8. 2013, zbývající od 14. 4. 2006.

 7. Prosím, můžu někde najít, dřív než si aplikaci stáhnu, jak váš plánovací kalendář vypadá a kolik stojí peněz?
  Děkuji. Exnerová.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno