Kromě víkendů a dovolené mají letos zaměstnanci ještě dalších osm dnů, kdy smějí odpočívat. Státní svátky totiž v roce 2022 většinou ukrajují část pracovního týdne.

My Češi sami sebe považujeme za ateistický národ, ale soudě podle kalendáře jsme docela nábožensky založení. Dnem pracovního klidu si většinou připomínáme Ježíše Krista, nebo jeho věrné následovníky: Cyrila a Metoděje, svatého Václava a Jana Husa. Méně často odpočinkem oslavujeme založení republiky, boj proti totalitám, konec války a osvobození.

Shrňme, kdy nastanou a co znamenají státní svátky 2022. Velký pátek přibyl zatím coby poslední a stejně jako Velikonoční pondělí má každý rok jiné datum.

Dny pracovního klidu a zavřené supermarkety

Podrobnosti najdeme v zákoně č. 245/2000 Sb. Kromě víkendů nebo dovolené mohou zaměstnanci odpočívat ještě v takzvané státní svátky a ostatní svátky, které jsou dohromady dny pracovního klidu.

Zákon č. 223/2016 Sb. doplňuje, kdy nesmějí prodávat maloobchody a velkoobchody, které při svojí kolaudaci zabíraly více než 200 m2. Výjimku dostaly čerpací stanice, lékárny, markety v dopravních uzlech, ve zdravotnických zařízeních a všichni při ohrožení státu.

Připomeňme tedy, co pamětihodná výročí znamenají, kdy má většina obchodů zavřeno a nakonec doplníme konkrétní data pro roky 2022, 2023 a 2024 (jinde sledujeme školní prázdniny a rozvrh pracovních směn).

Státní svátky (Velký pátek apod.)

 • 1. leden – Den obnovy samostatného českého státu, zavřené supermarkety
 • 8. květen – Den vítězství, zavřené supermarkety
 • 5. červenec – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
 • 6. červenec – Den upálení Mistra Jana Husa
 • 28. září – svatý Václav, Den české státnosti, zavřené supermarkety
 • 28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu, zavřené supermarkety
 • 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii

Ostatní svátky (Nový rok apod.)

Státní svátky 2022 – Velký pátek připadá na 15. dubna

Svátek202220232024
1. 1.sobotanedělepondělí
Velký pátek15. 4.7. 4.29. 3.
Velikonoční pondělí18. 4.10. 4.1. 4.
1. 5.nedělepondělístředa
8. 5.nedělepondělístředa
5. 7.úterýstředapátek
6. 7.středačtvrteksobota
28. 9.středačtvrteksobota
28. 10.páteksobotapondělí
17. 11.čtvrtekpátekneděle
24. 12.sobotaneděleúterý
25. 12.nedělepondělístředa
26. 12.pondělíúterýčtvrtek

Pouze ve výjimečných případech nemají zaměstnanci právo na placenou dovolenou, přestože zrovna slavíme svátek, vizte články o fondu pracovní doby, příplatku a náhradním volnu.

Zdroj úvodní fotografie: pexels.com

2 KOMENTÁŘE

 1. Uvítal bych nějaké jednoduché, návodné, snadno pochopitelné rozdělení svátečních dnů z hlediska praktických potřeb řadového občana.

  Svátky ČERVENÉ (zavřeno), svátky RŮŽOVÉ (s omezenou prodejní dobou, například Štědrý den jen do 12 hodin), svátky MODRÉ (volné dny, ve kterých ale k žádným omezením prodejní doby nedochází), svátky ZELENÉ (které nejsou dny pracovního volna, přesto ale ať už v historii nebo v současnosti tak či onak ovlivnily osudy našeho národa nebo jednotlivce, nebo byly spojeny se zážitky, které si řada z nás zapamatovala, například den žen, matek), svátky ŽLUTÉ (obchodnické, implantované do našeho prostředí z okolního světa, např. Valentin), svátky ŠEDÉ (platné ve všech státech sousedících s Českou republikou) a svátky ČERNÉ nebo třeba FIALOVÉ (spojené s různými náboženskými vyznáními, které sice naše společnost ve své většině nijak neslaví, ale které mohou v současnosti, nebo budoucnosti mít na její každodenní život určité, někdy i negativní dopady).

  Velice mne překvapilo, že sněmovna řekla A – tehdy budou tyto obchody uzavřeny, ale už neřekla B – tedy že každému obchodu vznikne povinnost již na dveřích uvádět příslušnou rozhodující rozlohu pro uplatnění zákona, a že nejpozději 14 dnů před svátkem bude prodejna povinna na dveřích zveřejnit informaci, že a ve kterých dnech bude zavřena. A neřekla ani C, že jak prodejnám, tak místním úřadům vznikne povinnost evidovat a zveřejňovat, které obchody a v které hodiny budou zákonem otevřené, pokud zrovna máme prodejní dobu obecně omezenou.

  • Dobrý den, pane Procházko, díky za náměty. Omezeným prodejním dobám během státních svátků je už věnovaný speciální článek pod TÍMTO odkazem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno