Rozvrhněte svoje náklady a výnosy, abyste nebyli překvapení žádným státním svátkem, ani jiným dnem pracovního klidu. Máme pro vás ověřený plánovací kalendář 2021 ke stažení a následnému vytištění, obojí zdarma.

Peníze symbolizují mezilidskou důvěru, ale taky ekonomickou hodnotu našeho času. Úspěšnou minulost máme uloženou v majetku, současnost naplňujeme prací a budoucnost měříme investicemi, úvěry nebo pohledávkami: vystavenými fakturami, očekávanou výplatou apod. Ve firmách, které podle příslušných zákonů najímají zaměstnance, záleží rovněž na oficiálním kalendáři.

Někdo užívá volna, jiný čeká na další směnu

Bůh podle Bible pracoval šest dní a potom, na konci týdne odpočíval. Také lidé dlouho dodržovali stejný rytmus: od pondělí do soboty práce, v neděli pauza. Potom však přestali dřít jako mezci a začali sami pořádně tvořit. Vymysleli stroje, elektrifikovali montážní linky a stále důsledněji automatizují výrobu.

Díky průmyslovým revolucím máme život podstatně pohodlnější, než naši prarodiče, a proto zahajujeme víkend už v sobotu. Námezdní dělníci slaví, kapitáni naší ekonomiky – podnikatelé a manažeři – však potřebují nový plánovací kalendář.

Do pracovních týdnů zasahují státní svátky

Užitečný harmonogram může mít papírovou nebo elektronickou formu, třeba na internetu. Každopádně však musí ukazovat, kolik pracovních hodin a dní připadá na každý týden nebo měsíc. Kromě víkendů zohledňuje ještě „státní svátky“, které mají většinou pevné datum, výjimkou jsou Velikonoční pátek a pondělí.

Pokud sváteční volno připadá na pracovní den (pondělí až pátek), zaměstnavatel musí přerušit výrobu, anebo zaplatit svým zaměstnancům předepsané příplatky. (Při pružnějším rozvrhu, například během sezónních prací, respektujme aspoň takzvané vyrovnávací období.) Zaměstnavatel však ušetří, pokud svátek vychází na sobotu nebo neděli, kdy většina společnosti odpočívá tak jako tak.

Plánovací kalendář pro rok 2021 ukazuje:

  • pracovních dnů celkem 252 (respektive 261 včetně svátků, na takové případy upozorňujeme hvězdičkou *)
  • pracovních hodin standardně 2 016 (respektive 1 890, když počítáme se 7,5 hod./den).

Plánovací kalendář 2021 ke stažení a vytištění zdarma

Dokument původně vznikl na portálu lubek.cz, tehdy ještě jako excelová tabulka. Následně byl aktualizován podle nové legislativy a převeden do datového formátu PDF. Rok 2021 stáhnete ZDE, dokument můžete třeba vytisknout a kdekoli vyvěsit.

planovaci-kalendar-2021

Autor úvodní ilustrační fotografie: Joseph Mucira

7 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, hezký kalendář, ale možná by byl přehlednější, kdyby v prázdných políčkách nebylo nic, tedy ani nuly.
    Martin

  2. Máte bezvadnou službu pro všechny, kteří plánovací kalendáře potřebují. Jsem důchodce, a postačí mi 1 kus pro každý rok. Jiní nabízejí zaslání 1 kusu za 3 Kč + dopravné dobrých 130 Kč – i více.

  3. Perfektní práce. Mám jen malou připomínku – přehlednější by byl kalendář bez nul – nechat volná pole. Jinak DÍKY!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno