Česko i Slovensko jsou parlamentní republiky, ve kterých hlavní politickou funkci zastávají jejich ministerští předsedové. Plat premiéra ČR i SR spočítáme tak, že průměrnou celostátní mzdu vynásobíme určitým koeficientem a přičteme příplatky nebo paušální náhrady. Ovšem peníze jsou vedlejší, když jde o lidské životy, jak dobře vědí Petr Fiala a Robert Fico.

Plat premiéra ČR 2024

Česká republika nemá tolik obyvatel jako Rumunsko, Nizozemsko nebo Belgie, ale je lidnatější než Švédsko, Portugalsko nebo Řecko. Patříme mezi středně velké evropské národy. Když naši čelní politici najdou srovnatelné zahraniční spojence, na mezinárodním poli jsou viditelní. Například bojují proti daňovým podvodům, nebo zajišťují munici pro napadenou Ukrajinu, která se brání proti ruské válečné agresi.

Základní plat premiéra ČR = platová základna x 2,90 = (0,833 x 2,822 x předloňská průměrná mzda 40 317 Kč) x 2,90 = 274 900 Kč měsíčně hrubého. Navíc přičítáme ještě paušální náhrady provozních výdajů = 37 % platové základny = 0,37 x 94 775 Kč = 35 100 Kč hrubého měsíčně. Zaokrouhlujeme na stokoruny nahoru. Česká republika svému premiérovi proplatí taky prokázané cestovní výdaje a související stravné.

Pravidla pro výpočty jsou v zákoně č. 236/1995 Sb.

Kolik bere Petr Fiala

Když sečteme základní plat a náhrady, český premiér v roce 2024 vydělává 310 000 Kč hrubého měsíčně. Navíc má právo na služební byt, auto, řidiče a dvě telefonické stanice.

Petru Fialovi (ODS) přitom podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) důvěřuje 19 % a nedůvěřuje 79 % českých občanů. Náš ministerský předseda sice rekordně zvýšil důchody, několikrát zvedl sociální dávky a vloni dotoval drahé energie pro domácnosti. Ale doplácí na ekonomickou krizi, kterou způsobil ruský diktátor Vladimir Putin, když protiprávně zastavil dodávky zemního plynu do České republiky.

Plat premiéra SR 2024

Slovenská republika se kvantitativně řadí mezi menší státy, ale kvalitativně patří mezi plnohodnotné demokracie a moderní ekonomiky. Je součástí Severoatlantické aliance (NATO), Evropské unie, Schengenského prostoru a eurozóny.

Základní plat premiéra SR = průměrná celostátní mzda x 4,5. Kvůli dluhové brzdě však byla v roce 2021 zmrazena, a proto dodnes zůstává na 4 590 € hrubého měsíčně. Navíc přičítáme ještě funkční příplatek 746,87 €. Slovenský premiér dále dostává paušální náhrady, které stanovuje sama vláda a po letošní razantní valorizaci činí 5 868 € = průměrná předloňská celostátní mzda x 4,5 = 1 304 € x 4,5.

Pravidla pro výpočet jsou v zákoně 120/1993 Z. z.

Robert Fico byl postřelen

Když sečteme základní plat, funkční příplatek a paušální náhrady, slovenský premiér v roce 2024 vydělává dohromady 11 204,87 € = asi 277 265 Kč hrubého měsíčně. Navíc má nárok ještě na byt, služební motorové vozidlo a telefonickou stanici.

Robert Fico (SMER-SD) však nyní bojuje o život poté, co byl atentátníkem střelen do žaludku, ramene a kyčelního kloubu. Dříve sám vyzýval občany, aby lopatami a palicemi napadli Národní radu a minulou vládu. Ale doufejme, že se brzy uzdraví, bude dobrým premiérem a na Slovensku zavládne všeobecný mír, tolerance a solidarita.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno