Maliník většinou jenom píchá a škrábe, ale nyní zase nadcházejí výjimečné týdny, kdy nabízí své plody. Nicméně nadále preferuje spíše chladnější stinná místa, než teplejší slunečné regiony. Koukněte, kde leží sady, zahrady a plantáže, jejichž majitelé v roce 2020 povolují samosběr malin.

V létě svítá brzy a smráká se pozdě, takže mezitím máme dost času, abychom mohli pozorovat lačnou a pohostinnou přírodu. Naše živitelka právě tady a teď – povzbuzená intenzivním slunečním zářením – předvádí svá vrcholná kouzelnická čísla.

Pro trpělivé gurmány schovává jahody mezi lučními trávami, zatímco nedočkavé mlsouny provokuje obtěžkanými větvemi ovocných stromů – třešněmi nebo meruňkami. Někde mezi nebem a zemí chrání trním svůj prvotřídní zázrak: ostružiník maliník. Prozkoumejme jeho plod a zjistíme, že jde vlastně o souplodí, tvořené mnoha miniaturními peckovitými bobulkami!

Ale dost bylo romantického rozjímání, protože kromě své duše musíme uspokojit i chuťové buňky. Vzhůru na samosběr malin!

Nejvyhledávanější plantáže v celé České republice

 • Královéhradecký kraj: Ovocnářství Čepela (Rychnov nad Kněžnou, Rychnovská Lhotka 7) – Ing. Josef Čepela, telefon 494 533 438, info@ovocnarstvicepela.cz
 • Moravskoslezský kraj: Zahrada Rohov (okres Opava, Rohov) – Jana Hanzlíková, 773 119 381, e-mail dalsi78@seznam.cz, dříve tam maliny stály 80 Kč/kg, nyní zde však koupíme jenom skotské sazenice, samosběr byl přerušen
 • Olomoucký kraj: Ovocná školka Skrbeň (okres Olomouc) – podrobnosti zveřejňuje obec Příkazy na svých internetových stránkách, dříve tam maliny stály 60 Kč/kg; eventuálně lze sbírat jahody v sousední obci Skrbeň (na adrese Hlavní 16) – Solagro s.r.o., 737 800 846, solagro1@seznam.cz
 • Středočeský kraj: Berry servis s.r.o. (okres Kolín, nedaleko města Český Brod → Břežany II, č. p. 71) – Radmila Dridi, 605 360 273, radmila.dridi@berryservis.cz
 • Středočeský kraj: Saschar s.r.o. (okres Beroun, Zdice, Čs. armády 696) – 775 413 770, alexanders@seznam.cz
 • Ústecký kraj: Sady Louny (Cítoliby a Žiželice v okrese Louny, Havraň a Lišnice v okrese Most, Droužkovice v okrese Chomutov) – Jiří Šupík, marcelasupikova@seznam.cz, prodej už sklizených malin v srpnu a září

Seznam jsem poskládal podle statistik internetových vyhledávačů. Tam lidé poptávají samosběr malin i v následujících lokalitách, kde jsem však bohužel žádnou nabídku nenalezl: Kozolupy, Pardubice, Praha, Uhříněves, Úvaly, Vysočina, Zlín. Pokud máte další tipy, rád adresář rozšířím.

Jak zakončíme samosběr malin 2020? Třeba bublaninou

Maliny údajně obsahují tolik antioxidantů, že pomáhají těžce závislým a nemocným lidem: kuřákům, alkoholikům, ale taky revmatikům atd. A každopádně lahodně chutnají, například v bublanině, na kterou existuje následující hrníčkový recept:

Olejem vymažeme a moukou vysypeme plech. Vyrobíme těsto: 2 hrníčky polohrubé mouky + 2 vejce + 1 kus prášku do pečiva + 1 ks vanilkového cukru + 1 h. mléka + 1 h. krupicového cukru + 1/2 h. oleje. Těsto promícháme a vylijeme na plech, přidáme maliny (nebo jahody, případně třešně) a vložíme do trouby, předehřáté na 170 až 180 °C. Pečeme dozlatova.

Zdroj úvodní ilustrační fotografie: PhotoMIX Company

2 KOMENTÁŘE

 1. Vážený pane Woffe,
  chtěl bych Vás požádat, abyste stáhl telefonní číslo, které uvádíte jako kontaktní údaj pro Sady Louny. Dale, prosím, opravte informaci, že provozujeme samosběr malin. Sady Louny momentálně nabízejí pouze samosběr jahod.
  Děkuji a přeji hezký den.
  Daniel Šupík (Sady Louny)

  • Dobrý den, pane Šupíku, díky za informace. Údaje v článku jsem upravil podle Vašich pokynů a pro úplnost přidávám naši následnou e-mailovou komunikaci.

   Můj dotaz: Pokud samosběr malin nenabízíte ani v dalších týdnech nebo měsících tohoto roku, pěstujete vůbec toto ovoce, a prodáváte „aspoň“ hotovou sklizeň? Z Vašeho webu jsem měl pocit, že ano, ale možná se mýlím.

   Vaše odpověď: „Maliny prodáváme nasbírané v měsících srpen a září.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno