Barevné obrázky jako investiční předmět? Sběratelské kartičky, ať už sportovní nebo Pokémon karty, se těší rekordnímu zájmu veřejnosti. Ceny letí vzhůru, v aukcích padají rekordy a nejžádanější exempláře se prodávají za miliony korun. Nahlédněte spolu s námi pod pokličku fenoménu, který zažívá svůj boom a zjistěte, zda a do jakých karet je vhodné investovat.

Sběratelské kartyInvestice do karetModerní karty
Do jakých karet investovat
Ceny nejdražších karet
Hokejové karty
Fotbalové karty Pokémon karty
Ceny karet Pokémon Hodnocení PSASkladování karet

Sběratelské kartičky jako investice

Mnohé z vás čtení těchto řádků vrátí do dob mládí, kdy bylo sbírání sportovních kartiček populárním trendem. Psala se devadesátá léta, když k nám tento zahraniční fenomén s prakticky staletou tradicí dorazil. Ke sportovním kartám se postupem času přidaly i další předměty, které kromě sběratelství sloužily i přímo k hraní. Nejznámějšími jsou kartičky Pokémon či karty z oblíbené strategické hry Magic: The Gathering. Domníváte se, že dobám sbírání barevných kousků papírů odzvonilo? Dnešní článek vás vyvede z omylu.

Na sběratelské karty lze totiž hledět nejen jako na předmět hobby, ale také jako na zajímavý a vyhledávaný investiční artikl. Alternativní investoři, kteří už si zvykli na investice do Lega či na nakupování vzácných lahví s alkoholem, v posledních letech sportovním a dalším kartičkám velmi rychle přicházejí na chuť. Vede je k tomu relativně snadná dostupnost karet, vcelku nenáročné skladování a především velké zhodnocení, kterého nejžádanější kartičky v uplynulých měsících dosáhly.

Stejně jako řadu jiných odvětví, i investiční sběratelství výrazně ovlivnila covid pandemie. V tomto případě směrem k lepšímu. Koronavirové lockdowny se staly katalyzátorem kartičkové renesance, když se krom nově příchozích ke svému dávnému koníčku vrátila i spousta dřívějších sběratelů. Obraty tohoto průmyslu vzrostly o desítky až stovky procent, cena kartiček stoupá, aukce trhaly rekordy. Na přelomu let 2021 a 2022 navíc producenti čelí nedostatku výrobního materiálu, řada z nich musela odložit vydání nových sérií. To je skvělá zpráva pro investory, poptávka po starších kartách tím opět vzrůstá a úměrně s tím i jejich tržní cena. Jsou snad sběratelské kartičky jako investice podobným moderním hitem jako Bitcoin a kryptoměny? Čtěte dále.

Sbírání kartiček – investice do karet

Zdaleka ne všechny sběratelské karty lze považovat za investiční. Možná máte na půdě v krabici pečlivě uschovány karty z vašeho mládí a v duchu se vám tato krabice právě proměnila v truhlu se zlatým pokladem. Vyloučit to nelze a je možné, že i vy držíte některé opravdu vzácné kousky. Musíme ale vaše nadšení poněkud zbrzdit: pravděpodobnost je mizivá.

Na vině je jednak nevalné zacházení s kartičkami, především pak celosvětová nadprodukce v devadesátých letech. Týká se to sportovních karet, především těch z hokejové NHL a dalších zámořských soutěží. Jen titěrný zlomek nejrozšířenějších kartiček z přelomu tisíciletí má reálnou investiční hodnotu, ve většině případů zůstává především u té citové.

Aby sběratelská kartička splňovala požadavky investičního předmětu, musí být:

  • ve 100% stavu
  • správně skladovaná
  • ideálně také ohodnocená renomovanou společností

Sebemenší poškození nemilosrdně sráží cenu kartičky k zemi, bohužel o desítky procent. Hodnotitelé karet navíc berou v potaz i faktory, které sběratel či investor nemůže ovlivnit. Jde o sytost barev, ostrost či například správné zarovnání obrázku. Špatně seřízené tiskařské a řezací stroje či nepozorná výstupní kontrola kupodivu nejsou tak vzácné, jak by si sběratelé přáli.

Ještě před rozmachem sběratelství v devadesátých letech platilo, že kartičky starší zhruba dvaceti let začínají nabírat na hodnotě. V dobách vrcholící slávy sběratelství, kdy balíčky se sportovními kartami nabízela každá trafika, však v zahraničních továrnách vznikaly miliony exemplářů jednotlivých karet. Asi tušíte, že tyto „obyčejné“, ve sběratelském slangu řadové kartičky vývoj inflace neporáží.

Neházejte ale flintu do žita, neotevírejte investiční alkohol na zahnání smutku. I mezi „devadesátkovými“ sériemi se najdou takové, které vyšly v menším množství a které jsou mezi sběrateli, tedy vašimi potenciální kupci, dodnes vysoce žádané. Pokud vlastníte starší kousky, naděje na úspěch vzrůstá. Zcela samostatnou kapitolou jsou pak moderní sportovní kartičky. Především díky nim se v tomto hobby točí miliardy dolarů.

Sportovní sběratelské karty – jak vypadají moderní kartičky?

Při sledování sportovních přenosů online je producentským trendem snaha diváka co nejvíce přiblížit hře. Takto postupující i tvůrci moderních sportovních kartiček. Stále jde vesměs o potištěné kousky papíru o standardizovaných rozměrech 8,89 x 6,35 cm. Moderní licencované sportovní karty ale mohou:

  • nést autorizované podpisy hráčů přímo na kartě
  • obsahovat kousky použitého vybavení (tvz. memorabilia, kusy dresů, nášivek, výstroje atd.)
  • vycházet v limitovaném nákladu, klidně i 1/1

Samozřejmostí je i možnost kombinace výše uvedeného na jedné kartičce. Trendů se drží i čeští výrobci. Sledujete například se zatajeným dechem um svého oblíbeného hráče z 1. české fotbalové ligy? Díky výstřižku na cenné kartičce se můžete dotknout dresu použitého přímo v soutěžním zápase, možná narazíte i na podpis. Není divu, že sběratelé na tuto hru přistoupili. A právě sběratelé jsou v investičním pojetí sportovních karet kupci.

Do jakých karet investovat?

Obzvlášť cenné jsou nováčkovské (rookiekarty sportovců, které vycházejí v prvním roce jejich působení ve slavných ligách. Například fenomenální hokejista David Pastrňák do NHL vstoupil v sezóně 2014/2015. Jestliže vlastníte některou z jeho tehdejších karet v nižší limitaci, sběratelé zaplatí nemalé částky, aby dodaly chybějící dílek do své sbírky. Pokud pak jde o „jedničkovou“ kartu typu 1/1, cenu určujete výhradně vy. Žádná jiná taková totiž na světě neexistuje.

Protože zrovna z havířovského rodáka vyrostla prvotřídní hokejová hvězda, Pastrňákovy kartičky s rostoucím leskem jeho jména získávají na hodnotě. Do takových karet je ideální investovat dlouhodobě a držet je, dokud se nesetkáte se zajímavou nabídkou, nebo milníkem daného hráče. Pokud totiž hráč ukončí kariéru, nebo vyhraje Stanley Cup, ceny karet jdou okamžitě vzhůru.

Jiným případem jsou krátkodobé investice do aktuálních nováčkovských kartiček. Takový přístup může připomínat obchodování na investičních platformách. Ceny nových kartiček na trzích a burzách se mění často ze dne na den, po vydařeném zápase může poptávka a tudíž i hodnota vyletět raketově vzhůru. S koncem sezóny tento „hon na nováčky“ končí a kupci se začnou poohlížet po nových zajímavých jménech. Cena rok starých nováčkovských karet u většiny jmen padá dolů, dlouhodobě se udrží jen u těch hráčů, kteří v daných soutěžích hrají a září stabilně. Je to podobné, jako když uživatelé kryptoměnových burz ve vlnách skupují čerstvě představené mince. Ne nadarmo ale velikán Bitcoin zůstává dlouhodobou kryptoměnovou jedničkou.

Nejdražší sportovní sběratelské karty – cena, zhodnocení

Rekordní aukce sportovních sběratelských karet proběhly v období koronavirové pandemie. Absolutní rekord drží opravdu vzácný kousek, kartička baseballisty Honuse Wagnera z roku 1909. Už tehdy byly podobných karet vyrobeny až stovky tisíc, ovšem exemplářů této konkrétní kartičky tvůrci vyprodukovali nanejvýš 200. Jeden z nich byl v srpnu 2021 vydražen za 6,6 milionu USD, v přepočtu přes 140 milionů korun.

Za milionové částky se ale v zahraničních aukcích prodaly i mnohem novější kartičky. Například nováčkovskou kartu hvězdy basketbalové NBA LeBrona Jamese z roku 2003, která obsahuje podpis, kus nášivky a navíc vyšla v limitaci 23 kousků, dychtivý kupec v dubnu 2021 koupil za 5,2 milionu dolarů (zhruba 110 milionů Kč). Ještě novější karta basketbalisty Luky Dončiće z roku 2018 našla v únoru 2021 svého kupce za 4,6 milionu amerických dolarů. Tato kartička výrobce Panini existuje v jediném exempláři.

Vzhledem k popularitě daných sportů v USA je v rekordních sportovních aukcích největší zájem o baseballové a basketbalové kartičky. Ze stejného důvodu takový úspěch slavily investice do NBA Top Shot, které sběratelský fenomén přenesly do prostředí NFT tokenů. Svou hodnotu ale bezesporu mají i kartičky z nám bližších sportů, jak se dočtete v dalších odstavcích.

Aukce sportovních karet – nejdražší vydražené kartičky v historii
Sportovec (sport, rok výroby) Cena
Honus Wagner (baseball, 1909) $6.606.000
Mickey Mantle (baseball, 1952) $5.200.000
LeBron James (basketbal, 2003) $5.200.000
Luka Dončić (basketbal, 2018) $4.600.000
Mike Trout (baseball, 2009) $3.936.000
Wayne Gretzky (hokej, 1979) $3.750.000
Lebron James (basketbal, 2003) $2.400.000
Tom Brady (americký fotbal, 2000) $2.252.854
Giannis Antetokounmpo (basketbal, 2013) $1.857.300
Kobe Bryant (basketbal, 1996) $1.795.800
LeBron James (basketbal, 2003) $1.537.500

Hokejové kartičky

Největší popularitě se v České republice těší hokejové sběratelské kartičky. Široká fanouškovská základna nahrává úspěšnému prodeji vašich investičních karet, i když díky propojení světu skrze internet není problém najít kupce i v zahraničí.

Zatímco další velké zámořské soutěže podepsaly smlouvu s firmou Fanatics, o produkci licencovaných karet z hokejové NHL se stará výhradně společnost Upper Deck. Každoročně vydává několik sérií, které se v základu liší cenou a vzácností. Nejvyhledávanější a nejdražší série se jmenuje The Cup. Jeden balíček s šesti kartami stojí řádově okolo tisíce dolarů. Uvnitř se mohou skrývat karty několikanásobně cennější, ale samozřejmě i méně hodnotné. Otevírání takových boxů v mnohém připomíná hraní v online casinu; nabízí se možnost velké trefy, stejně jako ztráta peněz. Nechybí ani adrenalin při rozbalování balíčků. Objemnější investici v řádu několika desítek tisíc korun může představovat nákup celého balení boxů, tzv. casu, a jeho dlouhodobé držení. Například Upper Deck Series 1 Hobby, každoroční vlajková loď hokejových kartiček z NHL, vychází v této podobě:

  • case = 12 boxů, garance jedné podepsané karty na case
  • box = 24 balíčků, garance šesti nováčkovských karet na box
  • balíček = 8 karet, garance jedné speciální (insert) karty na balíček
  • celkem = 2 304 karet, včetně všech garantovaných

Zkušený investor se ale snaží svou investici za každou cenu ochránit a pokud chcete zkusit investovat do hokejových karet, raději nakupujte konkrétní, z boxů již vytažené kartičky. I v České republice narazíte na řadu renomovaných e-shopů či kamenných prodejen, sběratelská komunita je pak aktivní na diskuzních fórech či na Facebooku. Kromě internetových aukcí probíhají i sběratelská setkání, tzv. burzy karet. Možností je i prodej skrze internetové aukční portály, například Aukro. Každé zboží má svého kupce a i vaše investiční kartičky si ho jistě najdou.

Hokejové kartičky se nedraží za tak velké ceny jako ty dejme tomu basketbalové. Stále ale může být řeč o nesmírně zajímavých částkách a zhodnocení investice. Nejdražší hokejová kartička pochází z roku 1979 a je na ní vyobrazen legendární Wayne Gretzky. Ještě v dubnu 2011 se jedna taková karta v perfektním stavu prodala za $94.160. O deset let později už za ni kupec zaplatil 3,75 milionu dolarů a karta za pouhou dekádu zaznamenala téměř 4000% zhodnocení.

I novější karty umí potěšit krásným ROI. Současná hvězda Connor McDavid v NHL debutovala v sezóně 2015/16. Nováčkovská karta ze série The Cup s podpisem, kusem nášivky a v limitaci 99 kusů byla vydražena za bezmála $136 tisíc. Čeští investoři se ale mohou soustředit i na extraligové karty nebo kartičky z ruské KHL, kde působí nespočet v Česku oblíbených hokejistů.

Fotbalové kartičky

Více fotbalových lig, více výrobců, více produktů. Ačkoli sbírání fotbalových kartiček se v České republice netěší tak dlouhé tradici jako v případě hokejových karet, i tomuto sektoru se v koronavirovém období daří a fanouškovská, resp. sběratelská základna roste.

Důkazem budiž pokoření dražebního rekordu, ke kterému došlo v listopadu 2021. Kartička legendárního Brazilce Pelého z roku 1958, jejíž stav uznávaná společnost PSA ohodnotila známkou 9/10, v aukci změnila majitele za rovných $900 tisíc (~19 milionů Kč).

Jiná kopie stejné kartičky se známkou 8,5/10 byla o půl roku dříve vydražena za $372 tisíc. Z novodobých fotbalových karet je tou nejcennější ta s podobiznou a podpisem Erlinga Haalanda z německé Bundesligy. Vyšla v sérii Topps Chrome Bundesliga Autographs Superfractor 2019 v jediném exempláři a v aukční síni Goldin Auctions se její cena vyšplhala až na $432 tisíc (9,2 milionu Kč).

Mezi českými sběrateli jsou samozřejmě nejoblíbenější kartičky z 1. české fotbalové ligy. „Po zkušenostech z minulých kolekcí, kde poptávka výrazně překročila odhady nás i samotného výrobce, počítá se pro první kolekci sezóny 2021/22 se zvýšeným nákladem,“ citují stránky fotbalové soutěže Štěpána Hanuše, ředitele PR a komunikace Ligové fotbalové asociace.

I přes vyšší náklad se před vánočními svátky uvedený produkt brzy stal vcelku nedostatkovým zbožím. Hodnota karet na sekundárním trhu roste. Nabízí se ale také investice do produktů dalších fotbalových soutěží nebo speciálních sérií, jako je například ta věnovaná Mistrovství světa ve fotbale.

Pokémon kartičky jako investice

Od sportovních karet se přesuneme k dalšímu sběratelskému i investičnímu fenoménu. Karetní hra Pokémon Trading Card Game byla světu představena v roce 1996, o čtvrt století později počet celosvětově prodaných karet přesáhl 30 miliard. Je samozřejmé, že v tomto obrovském množství se nacházejí i nesmírně vzácné sběratelské a tudíž i investorské kousky. A také je možné, že některý z nich mají pamětníci doma.

I v České republice se Pokémon kartičky v době vrcholícího boomu na přelomu tisíciletí prodávaly jako na běžícím pásu. Všeobecně platí přímá úměra: čím starší, tím cennější karty. Pokud ve své sbírce naleznete například karty s označení „1st edition“, je to jako byste vyhráli online casino jackpot. Opět ale musíme zopakovat základní poučku o stavu karet, poškození je při určování ceny klíčovým faktorem. Ještě cennější jsou původní nerozbalené balíčky.

Přestože se díky hrám jako Pokémon Masters japonské kreslené postavy již dávno zabydlely na hráčských monitorech, poptávka po fyzických sběratelských kartách neklesá a nadále vycházejí nové série – v roce 2022 se jedná o již osmou generací Pokémonů. I do novějších karet má smysl investovat, byť aukční rekordy samozřejmě boří karty z počátků této hry. Exemplář kartičky #4 Charizard – Holo, 1st Edition z roku 1999 v perfektním stavu byl v březnu 2021 vydražen za $399.750 (8,8 milionu korun).

Ceny Pokémon karet – jak zjistit hodnotu karet

K dohledání konkrétní ceny Pokémon karty slouží například webová stránka Cardmarket.com. Přehledně jsou zde vypsány všechny kartičky a protože se Pokémoni na rozdíl od sportovců nepodepisují a na kartách nejsou výstřižky jejich dresů, cenu neovlivňují kvalita autogramu nebo barevná hrané memorabilie.

Konkrétně u ceny Pokémon karet je ale třeba vzít v potaz jiné faktory. Především jde o hratelnost přímo při hře, což ostatně platí i pro další sběratelskou karetní hru Magic: The Gathering. Důležitá je i vzácnost konkrétní kartičky. Základním kamenem zhodnocení veškerých investic do sběratelských karet ale nakonec vždy bude poptávka komunity.

Hodnocení Pokémon karet PSA

Hodnocením (gradingem) výrobní kvality i aktuálního stavu Pokémon karet i dalších sběratelských kartiček se zabývají renomované zahraniční společnosti v čele s Professional Sports Authenticator (PSA), která platí za špičku ve svém oboru. Uznávanou alternativou jsou i služby firmy Beckett Grading Service (BGS). Odborníci kartičku prozkoumají doslova pod lupou, udělí jí známku na stupnici od jedné do deseti a zapečetí ji v neprodyšném průhledném obalu. Karta je tak ochráněna před nepříznivými vlivy, sběratelé se přitom stále mohou kochat její vizuální krásou.

Grading karet rozhodně není levnou záležitostí. Řádově začíná na zhruba 100 dolarech, tedy více než dvou tisících korun, a to ještě bez poštovného. U karet s vyšší hodnotu je grading ještě dražší. Ziskem vysoké známky a zabezpečením v obalu ovšem stoupá cena karet, a to klidně i o stovky až tisíce procent. Všechny v článku popsané kartičky s rekordními hodnotami prošly gradingem a pokud se vám do rukou dostane vzácný kus, jistě nad možností udělení známky uvažujte. Větší skóre, vyšší cena.

Hodnocení sběratelských karet PSA

  1. Poor (PR)
  2. Good (GD)
  3. Very Good (VG)
  4. Very Good – Excellent (VG-EX)
  5. Excellent (EX)
  6. Excellent – Near Mint (EX-MT)
  7. Near Mint (NM)
  8. Near Mint – Mint (NM-MT)
  9. Mint (MT)
  10. Gem Mint – Pristine (GEM-MT)

Skladování, ochrana. Jak skladovat sběratelské karty?

Skladování sběratelských karet je vcelku snadné. Rozhodně není tak prostorově náročné jako investice do luxusního alkoholu, je však třeba dát si pozor na několik základních věcí.

Většina sportovních kartiček i Pokémon karet je vytištěna na papíře, do kterého se zub času umí rád a s chutí zakousnout. Proto je vhodné je uložit na suchém a tmavém místě. V žádném případě karty nevystavujte slunečnímu světlu, kvalita potisku letí rapidně dolů. Nepřítelem je samozřejmě i vlkhost a také drobné prachové částice. Nejlepší kryptoměny jsou fyzikálním vlivům zcela odolné, kartičky raději dobře uschovejte.

  • jednotlivé cenné karty patří do neprodyšných plastových obalů (tzv. holderů)
  • větší množství karet lze opatrně naskládat do fólií pro devět kartiček (pozor na poškození rohů) a ty zavřít ve speciálním šanonu
  • méně cenné karty lze vyskládat do obyčejné krabice a uložit ji na suché místo, nesmí dojít k jejímu poškození

Zájem o dražby basketbalových kartiček na portálu eBay jen mezi léty 2020 a 2021 meziročně vzrostl o téměř 400 %, prodeje karet Pokémon ve stejném období zaznamenaly dokonce 574% růst.

Trend trvá, producenti přicházejí s novými sériemi, sběratelé jsou dychtiví – a vhodně zvolená investice do sportovních karet může přinést velmi zajímavé ROI. V zahraniční vznikají dokonce speciální fondy, obdoba podílových fondů, které umožňují podílet se na nákupu a prodeji vzácných karet. Do barevného a zábavného hobby se ale může vrhnout samostatně každý z nás. Jako u jiných (nejen) alternativních investic platí, že ani sběratelské karty se neobejdou bez rizika. Nakupujte pouze u ověřených prodejců, padělky jsou velkým nešvarem tohoto odvětví. Růst cen ale zavdává k optimismu; nikoli v devadesátých letech, ale právě nyní se kartičky podobně jako Bitcoin nacházejí na svém vrcholu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno