Kompletní seznam živností najdete v hlavním tematickém článku. Tady popíšeme, jakou odbornou způsobilost musí splňovat soukromý detektiv, který vydělává samostatně a legálně. Obor patří mezi živnosti koncesované, ke kterým potřebujete více, než pouze plnou svéprávnost, bezúhonnost a odbornou způsobilost. Jak už napovědělo noblesně znějící adjektivum, musíte dostat státní povolení: koncesi.
Soukromý detektiv potřebuje státní povolení
Předmět podnikání: Služby soukromých detektivů
Požadovaná odborná způsobilost:
- a) vysokoškolské vzdělání a 1 rok praxe v oboru, nebo
- b) vyšší odborné vzdělání právnického, bezpečnostního nebo obdobného zaměření a 1 rok praxe v oboru, nebo
- c) střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru bezpečnostním nebo právním a 3 roky praxe v oboru, nebo
- d) střední vzdělání s maturitní zkouškou, 3 roky praxe v oboru a osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, nebo
- e) střední vzdělání s maturitní zkouškou, 3 roky praxe v oboru a profesní kvalifikace pro činnost detektiv koncipient podle zvláštního právního předpisu *)
Další podmínky pro soukromého detektiva: spolehlivost podnikatele, statutárního orgánu nebo členů statutárního orgánu **) a bezúhonnost všech osob, které pro podnikatele předmětnou činnost vykonávají ***)
Orgán státní správy, který posuzuje žádost o koncesi: v živnostenském zákoně neuvedeno
Poznámka – související právní předpis
- *) zákon č. 179/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů
- **) § 1 odst. 5 zákona č. 451/1991 Sb. (Tam stojí: „Tento zákon stanoví též podmínky spolehlivosti pro možnost provozování některých koncesovaných živností.“ Zákon dále vyjmenovává, co musí splňovat člověk v některých vysokých veřejných funkcích, například v Kanceláři prezidenta republiky; takový člověk například nemohl být za komunistického režimu příslušníkem Lidových milicí, dále rezidentem, agentem, informátorem nebo ideovým spolupracovníkem Státní bezpečnosti apod.)
- ***) § 6 odst. 2 zákona č. 455/1991 Sb., ve znění zákona č. 155/2010 Sb. (Tam stojí: „Za bezúhonnou se pro účely tohoto zákona nepovažuje osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl tento trestný čin spáchán v souvislosti s podnikáním, anebo s předmětem podnikání, o který žádá nebo který ohlašuje, pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena.“)