Aktuální informace o plánovaném zvyšování penzí najdete pod TÍMTO odkazem. Tady archivujeme článek, který předjímal situaci v roce 2017.

Starobní penze stoupnou ještě více, než bylo původně plánováno: průměrně o 2,7 % – neboli o 308 Kč. Nový vzorec výpočtu přináší ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dlouho tvrdil, že maximální možná valorizace důchodů 2017 dosáhne průměrně 1,7 %, tedy 200 Kč. Ale ustoupil! Vaši novou penzi spočítá následující KALKULAČKA.

Dosavadní výpočet vyvolával rozpaky, ale byl logický

Podle zákona č. 155/1995 Sb. (o důchodovém pojištění) má starobní penze dvě hlavní složky:

  1. Základní výměra = 9 % průměrné mzdy, zaokrouhleno na celé desetikoruny nahoru
  2. Procentní výměra = zásluhová podle odpracovaných let, vydělaných peněz a vývoje ekonomiky

Valorizace důchodů tedy doposud nebyla automatická. Pokud by průměrný zaměstnanec stagnoval nebo chudl, penzisté by nedostali přidáno nic. Důchodová kalkulačka navíc musela zohlednit zdražování!

  • Základní výměra stoupala podle růstu průměrné hrubé mzdy, spočítané jednoduše z výplatních pásek.
  • Procentní výměra stoupala podle inflace (počítané meziročně v srpnu) a jedné třetiny růstu reálných mezd.

Mezi lety 2011 a 2014 přitom mzdy stouply o 5 %, ale inflace poskočila o 5,2 %. Tudíž zaměstnanci reálně zchudli, což pocítili také penzisté. Ovšem vláda nyní rozhodla o změně, aby senioři mohli dostat přidáno, i když budou třeba všichni ostatní strádat!

Potěší vás valorizace důchodů 2017? Kalkulačka odpoví

Uvedeme několik ukázkových příkladů, aby bylo zřejmé, že bohatší senioři dostanou přidáno více a chudší méně. Vaši osobní penzi potom spočítá kalkulačka, do které stačí zapsat aktuální výši měsíčního důchodu.

  • Pokud berete 3 210 Kč (minimální penze), valorizace důchodů 2017 vychází na 127 Kč.
  • Pokud berete 11 400 Kč (průměrná penze), valorizace důchodů 2017 činí 308 Kč.
  • Pokud dostáváte 25 000 Kč, valorizace důchodů 2017 dělá 607 Kč.

Senioři nakonec dostanou přidáno o stokorunu víc

Premiér Bohuslav Sobotka sice už začátkem letošního roku konstatoval, že dosavadní vzorec výpočtu byl příliš rigidní. Ale ministři tehdy ještě plánovali podstatně skromnější valorizaci. „Vláda schválila novelu zákona o důchodovém pojištění, díky které můžeme zvýšit starobní penze formou vládního nařízení, nově maximálně až o 1,7 %,“ řekl v únoru Sobotka. Ministryně sociálních věcí Marksová tehdy vyčíslila, že valorizace důchodů dosáhne průměrně 200 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno