Povyprávím vám svoji vlastní, letošní zkušenost. Možná očekáváte, že začnu byrokratickými překážkami a skončím zoufalým nadáváním na stát. Opak je pravdou. Všechno proběhlo až překvapivě hladce! Stačila mi doslova jenom hodinka času, dvě zastavení na správném úřadě a – mám svůj živnostenský list! Co je potřeba, abyste mohli také začít podnikat?

Nejdříve zjistěte, kdy přijímá osobní návštěvy živnostenský úřad, pod který spadá vaše trvalé bydliště. Kupříkladu já jsem hlášený v Brně, a proto jsem otevřel internetové stránky Magistrátu města Brna. Obyvatelé okresních měst zjistí otevírací dobu na webu svého Městského úřadu, pod který obvykle spadají také podnikatelé z přilehlých obcí. Využít můžete rovněž CZECH Point. Shrňme aspoň několik adres, na kterých úředníci vydávají živnostenský list – co je potřeba přinést, probereme posléze.

Jak získat živnostenský list? Co je potřeba krok za krokem

Na Magistrát jsem přišel raději začátkem úředních hodin. Hned jsem zamířil k okénku, kde pod nápisem „Informace“ seděla usměvavá paní. Povídám, že potřebuji vystavit živnostenský list. Co je potřeba? Dostanu nějaký formulář pro vyplnění? „Ne, tady automat vám vyjede číslo, abyste věděl, kolikátý jste v pořadí. Sledujte světelnou tabuli. Až uvidíte svoje číslo, půjdete do příslušné kanceláře, kde úředník všechno vyplní.“

Teda! Takový luxus? Jakmile jsem uviděl svoje pořadové numero, vyrazil jsem pro vlastní živnostenský list. „Co je potřeba? Ukažte mi svůj občanský průkaz. Řekněte mi, jak přesně chcete podnikat. Povězte mi, jestli chcete živnost jako doplňkovou činnost vedle zaměstnání, anebo budete samostatně odvádět sociální a zdravotní pojištění. Dole v pokladně zaplatíte 1 000 Kč. Dnes je pondělí, pro svůj živnostenský list přijďte ve středu,“ shrnul dokonale přívětivý Bc. Pavel Špatný, DiS.

Jak řekl, tak učinil! Za 3 dny mně předal živnostenský list. Co je potřeba, vyřídilo město perfektně. Za několik dní jsem dostal dopisy od České správy sociálního zabezpečení a Finančního úřadu. Pouze na zdravotní pojišťovnu jsem musel zajít sám, abych zjistil, kdy a kam přesně posílat měsíční platby. Nevěříte? Potíže mohou nastat, pokud nejste plnoletí, nemáte čistý trestní rejstřík, anebo požadujete některou řemeslnou, vázanou či koncesovanou živnost – podrobnosti najdete ZDE.

14 KOMENTÁŘE

 1. Výborný článek. Já když začínala, tak jsem neváhala a hned si udělala živnost. Ale pokud vím, tak když se prodá třeba jednou na trhu za rok, tak není nutný živnostenský list. Je taky důležité vědět, že se dá přerušit živnost. Na to jsem našla šikovný článek tady tady. Dost mi pomohl v době, kdy jsem musela živnost přerušit.

 2. Dobrý den, paní na Živnostenském úřadě mi řekla, že musím dodat ještě souhlas majitele nemovitosti, kde chci podnikat.

 3. Dobrý den,
  chtěla bych si obnovit ŽL, který mám již přes 20 let pozastavený. Který úřad prosím toto dělá a co je k tomu třeba?
  Zároveň jsem v situaci, kdy jsem evidovaná jako osoba pečující o dítě s 2. st postižení, tzn. že mi stát platí soc a zdrav. pojištění.
  Jaký to má prosím vliv na provozování živnosti?
  Děkuji za odpověď
  Hezký den
  Markéta Povolná

 4. Jsem na rodičovské dovolené, ale stále mám velkého koníčka – výrobu bižuterie, ačkoli výdělek kolísá kolem pouhých 200 Kč měsíčně. Bohužel bývalý manžel vyhrožuje, že mě udá na Finančním úřadu, jelikož nemám živnostenský list a nejsem ani nikde registrovaná :-(.

 5. Dobrý den, chtěla bych začít podnikat v oblasti nákup a prodej, ale nevím, co za škrtnout ve formuláři – jestli maloobchod a velkoobchod, nebo něco jiného. Diky. Květa

 6. Dobrý den, jsem zaměstnán normálně na hlavní pracovní poměr, ale zajímá mě, pokud bych si udělal živnostenský list volný, jestli ho musím hned využít, nebo můžu normálně pokračovat ve firmě na hlavní pracovní poměr a firma za mě zaplatí sociální i zdravotní. Jde mi o to, že kdybych chtěl třeba začít vydělávat jen sám na sebe, tak jestli ten živnostňák můžu mít vyřízený, aniž bych ho zatím potřeboval. Díky. Dušan

  • Dušane, jak mi řekl sám úředník na Magistrátu (vizte citaci ve článku), podnikání můžete mít pouze jako doplňkovou činnost vedle zaměstnání, přičemž sociální a zdravotní pojištění za Vás bude platit zaměstnavatel. Pouze se obávám, že byste musel jednou ročně podat daňové přiznání, i kdybyste třeba neměl vůbec žádnou tržbu.

 7. Dobrý den, mám zájem o podnikání v činnosti vyklízení, bourání a úklidové práce – musím být zkušená v oboru.

  • Dobrý den, Radime, v zákoně č. 455/1991 Sb. je mezi takzvanými koncesovanými živnostmi uvedena také silniční motorová doprava. K žádosti o koncesi se vyjadřuje dopravní úřad. Je požadovaná „odborná způsobilost podle § 8a zákona č. 111/1994 Sb. u silniční motorové dopravy nákladní provozované vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti přesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí, a osobní provozované vozidly určenými pro přepravu více než 9 osob včetně řidiče.

 8. Dobrý den, chci se poradit. Syn má pozastavený živnostenský list a teď by jej chtěl zase obnovit, ale bohužel má trvalý pobyt na úřadu. Dá se s tím něco dělat?

  • Dobrý den, Květo, v živnostenském zákoně jsou jako „všeobecné podmínky provozování živnosti“ uvedeny: plná svéprávnost a bezúhonnost. Ale četl jsem, že v praxi údajně musí také souhlasit daný (například obecní) úřad, pokud tam má žadatel hlášený trvalý pobyt.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno