ČEZ vyrábí většinu elektrické energie, kterou v tuzemsku spotřebujeme. Elektřinu prodává za tržní cenu, proto má vysoký zisk a svým majitelům vyplácí dividendy. Majoritním akcionářem je český stát, menšinové podíly drží soukromí investoři. Někteří politici plánují zestátnění ČEZu, aby následně zlevnili elektřinu a prosadili dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Jak reaguje cena akcie?

Největší výrobce elektrické energie

Tuzemské elektrárny byly znárodněny po druhé světové válce, když se rozhodující politickou silou v tehdejším Československu stali komunisté. Postupně vznikly České energetické závody, které neměly konkurenci a patřily státu.

Ale komunistický režim padl, občané zatoužili po volném trhu a gigantický státní podnik byl v roce 1992 transformován na akciovou společnost ČEZ. Vlády potom hledaly velkého investora, který by akciovku převzal, avšak žádný zájemce nesplňoval podmínky. Takže majoritním akcionářem zůstal stát a na soukromé obchodníky zbyly minoritní podíly. Opětovné plné zestátnění ČEZu však dlouho zůstávalo výstředním nápadem, který získal klíčovou politickou podporu teprve na vrcholu současné energetické krize.

Jaká je výroba elektřiny v ČEZ?

Evropská unie požaduje, aby v každém členském státě existoval volný trh, na kterém panuje férová konkurence. V České republice podnikají různí producenti, distributoři (provozovatelé elektrického vedení) a dodavatelé (prodejci samotné energie). Ale dominantní zůstává ČEZ a.s.

Celá Česká republika spotřebuje asi 74 terawatthodin (TWh) elektrické energie ročně, přičemž polostátní akciovka vyrobí 56 TWh. Drtivou většinu prodává přímo dodavatelům a spotřebitelům (90 %), menšinu nabízí na burzách (10 %). Majorita končí v České republice (95 %), zbytek proudí do zahraničí (5 %).

Hovoříme o členité korporaci. ČEZ zahrnuje více než 200 dceřiných společností, mezi které patří největší tuzemský distributor (ČEZ Distribuce) a dodavatel (ČEZ Prodej). Elektrické vedení provozuje ve většině České republiky. Dalšími distributory jsou PREdistribuce čili Pražská energetika (Praha) a EG.D neboli E.ON (kraje Jihočeský, Vysočina bez Havlíčkobrodska, Jihomoravský, Zlínský bez Vsetínska, a ještě Prostějovsko).

distributoři a výpadky elektřiny: mapa

Kolik odběratelů má ČEZ Prodej?

Následník Českých energetických závodů prodává elektřinu a zemní plyn. Srovnejme, kolik odběrných míst zásobuje a jaký podíl zaujímá na celkovém trhu. V elektrárenství dominuje, v plynárenství zaostává za maďarskou státní společností innogy Energie.

KomoditaElektřinaPlyn
Počet odběrných míst v ČR6 242 1102 776 391
Kolik odběratelů zásobuje ČEZ Prodej2 725 038
(43,66 %)
579 188
(20,86 %)
Pořadí mezi dodavateli1. ČEZ Prodej
2. E.ON Energie
3. Pražská energetika
1. innogy Energie
2. ČEZ Prodej
3. Pražská plynárenská

Chystá se dostavba Dukovan?

ČEZ investuje do obnovitelných zdrojů, nicméně elektřinu vyrábí především v jaderných elektrárnách. Temelín a Dukovany mají podobný výkon, dohromady vyprodukují asi 31 TWh/rok. Všechny významné politické strany chtějí, aby přibyly nové jaderné bloky.

ČEZ ostatně už v roce 2009 vypsal výběrové řízení na rozšíření (dostavbu) Temelína. Zájem měla americká společnost Westinghouse, francouzská Areva a ruský MIR.1200. Ale tendr byl v roce 2014 zastaven tehdejší vládou (ČSSD, ANO, KDU-ČSL).

Nyní sledujeme nový příběh. Současná vláda (ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti) vloni odsouhlasila tendr na dostavbu Dukovan. Úvodní bezpečnostní prověrkou prošli francouzská EDF, jihokorejská KHNP a americký Westinghouse. Nový velkokapacitní blok však pravděpodobně nebude hotov dříve než v roce 2036. Mezitím možná v Dukovanech, Temelíně a dalších lokalitách vyrostou menší (takzvané modulární) reaktory.

Jak souvisí cena elektřiny a zisk ČEZ?

Nejlevnější elektrickou energii vyrábějí sluneční, větrné, vodní a bioplynové elektrárny. Levné jsou i jaderné reaktory, pokud nepočítáme jejich výstavbu a likvidaci radioaktivního odpadu. Tržní cena elektřiny však záleží na nejdražším zdroji, který figuruje v celém energetickém mixu.

Poté, co Ruská federace porušila platné obchodní smlouvy a zastavila dodávky zemního plynu do České republiky, jsou nejnákladnější zdejší plynové elektrárny. ČEZ tedy prodává elektřinu draze, ale přitom vyrábí levně, a proto stoupá jeho zisk.

Drahota ovšem tvrdě dopadla na chudé domácnosti a neziskové organizace. Vláda proto stanovila maximální cenu, kterou v roce 2023 zaplatí maloodběratelé a veřejné instituce svým dodavatelům: 5 000 Kč za megawatthodinu (MWh) bez DPH. Zbylé tržní náklady dostanou dodavatelé jako státní dotaci. Vláda zároveň v letech 2023 až 2025 zavádí mimořádnou daň pro energetické a finanční korporace, například pro ČEZ: 79 % z „nadměrného zisku”, kterého dosáhnou oproti letům 2018 až 2021.

Atraktivní investice na pražské burze

ČEZ patří mezi obchodní společnosti, jejichž akcie jsou prodávány a kupovány veřejně. Majetkové podíly nabízí Burza cenných papírů Praha (Prague Stock Exchange, PSE). Tady ČEZ v minulém kalendářním měsíci dominoval jako nejpřitažlivější společnost. Jeho akcie vedly v objemu uskutečněných obchodů (5,15 miliardy Kč = 48,79 % celé pražské burzy) a největší tržní kapitalizací (477,73 miliardy Kč = 41,17 % PSE).

Kdo jsou akcionáři ČEZu?

Většinu (86,34 %) drží právnické osoby: především Česká republika (69,78 %), Clearstream Banking (2,1 %) a Chase Nominees Limited (1,72 %). Menšinu (13,66 %) vlastní fyzické osoby, mezi kterými mediálně vyniká Michal Šnobr. Tento výrazný investor doporučuje vládě, aby minoritním akcionářům za jejich podíly férově zaplatila, pokud plánuje zestátnění ČEZu. Zároveň pochybuje, jestli se vyplatí dostavba Dukovan – v lokalitě prý nejsou dostatečné vodní zdroje pro chlazení dalšího bloku.

Jaká bývá dividenda od ČEZ?

Akcionáři mají podíl na majetku a také na čistém zisku svojí energetické společnosti. Prozatím nejvyšší dividendu inkasovali za rok 2009: 53 Kč na akcii. Tento rekord však pravděpodobně brzy překonají. Akcionáři se dohodli, že si v následujících letech rozdělí 60 až 80 % čistého zisku. Ministerstvo financí však už navrhlo, aby bylo rozporcováno celých 100 %.

Kde koupit akcie ČEZ?

Na pražské burze uzavírají obchody pouze její členové, případně Česká národní banka (ČNB) a Ministerstvo financí. Jestli chcete, následující prostředníci vám tam nakoupí akcie ČEZ:

Kolik stojí podíl v Dukovanech a Temelíně?

ČEZ eviduje 537 989 759 svých akcií, každé přisuzuje nominální hodnotu 100 Kč, čímž dohromady vychází 53 798 975 900 Kč. Ovšem aktuální tržní cena každý den stoupá nebo klesá, podle momentální nabídky a poptávky. Jedna akcie klesla v roce 1999 až pod 45 Kč, ale v roce 2007 stoupla až na 1 423 Kč. V současné energetické krizi vyrostla až na 1 216 Kč, ale zlevnila a nyní znovu zdražuje poté, co politici začali mluvit o zestátnění ČEZu.

Spekulace a fakta o znárodnění

Vláda by nejraději přikázala, aby ČEZ prodával elektřinu českým dodavatelům a spotřebitelům hlubokou pod současnou tržní cenou, za výrobní náklady a přiměřenou marži. Jenže nehovoříme o humanitární organizaci, ale o obchodní společnosti, která má podle českých zákonů jednoduchý účel: Vydělává, aby dosahovala zisku.

ČEZ proto respektuje svoje soukromé akcionáře, kteří preferují tržní ceny, vysoký profit a odpovídající dividendy. Někteří čelní politici však navrhují, aby byly stěžejní energetické závody opět znárodněny.

💡 Plánuje vláda zestátnění ČEZu?

Energetická krize vygradovala vloni v létě, kdy megawatthodina elektrické energie na pražské burze PXE stála až přes 1 000 eur (asi 23 500 Kč). Premiér Petr Fiala (ODS) tehdy přednesl dva televizní projevy. 22. června 2022 prohlásil: „Součástí naší strategie je, aby stát získal v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny.“

Vláda zvažuje, že by ČEZ rozdělila –⁠ jaderné elektrárny nebo celou výrobní divizi by plně ovládl stát a soukromým akcionářům by připadla například distribuce elektrické energie. Teoreticky by došlo k podobnému rozchodu, jako když se z německých společnosti E.ON a RWE vyčlenily nové firmy Uniper a innogy. Prakticky však jde o jinou situaci, protože naše vláda naráží na odpor soukromých investorů.

Bývalý premiér a dnešní šéf nejsilnější opoziční strany Andrej Babiš (ANO) v minulosti navrhoval, aby český stát koupil chybějící akcie ČEZu od miniaturních akcionářů. Takhle postupuje Francouzská republika v energetické společnosti EDF, kde už získala přes 95 %. Jenomže cena českého protějšku mezitím roste.

💡 Jaká bude konečná cena akcie ČEZu?

Pokud stát skutečně zahájí akvizici minoritních podílů, jejich hodnota pravděpodobně poroste nad rekordních 1 423 Kč/kus. Ale stačí, aby vláda couvla – a akcie zlevní. Kupříkladu poté, co se horkým tématem stala mimořádná daň, jejich tržní hodnota spadla o více než 34 %.

💡 Kam až klesne cena elektřiny, v Kč/kWh?

Mezitím překonáváme energetickou krizi, kvůli které celou kauzu řešíme. Plynové zásobníky jsou naplněné norským, americkým a katarským plynem. Elektřina na velkoobchodní burze zlevnila pod 150 eur/MWh. E.ON, innogy a další dodavatelé nabízejí českým domácnostem elektrickou energii pod vládními cenovými stropy, za méně než 5 000 Kč/MWh = 5 Kč/kWh. Spotřebitelé platí ještě distribuční poplatky a daně, ale stále jsou pod 10 100 Kč/MWh = 10,1 Kč/kWh.

Ohlédněme se za nejlacinějšími časy. Tehdy byla elektřina na velkoobchodní burze levnější než 40 eur/MWh. České domácnosti platily za elektrickou energii méně než 1 500 Kč/MWh = 1,5 Kč/kWh. Také tehdy jsme hradili ještě distribuční poplatky a daně, ale dlouho jsme nepřekročili 5 800 Kč/MWh = 5,8 Kč/kWh. Cena pravděpodobně neklesne na dřívější minima, ale pokud vydrží současný sestupný trend, zestátnění ČEZu možná nebude nutné.

💡 Jaké budou dividendy a odměny v roce 2023?

Zrekapitulujme historický vývoj, abychom skončili prognózou pro nedalekou budoucnost. Nejdříve srovnáme, kolik stála megawatthodina elektrické energie na spotovém trhu OTE (Spot Market Base Load Index ČR). Přidáme paralelní tržby, hrubé zisky (EBITDA), konečné hospodářské výsledky (čisté výdělky) a dividendy společnosti ČEZ. Také porovnáme, kolik stála akcie v rozhodný den, když její držitel získal nárok na výplatu za minulý rok. Jednotkou budou pokaždé české koruny.

RokMWhTržbaEBITDAVýsledekDividendaRozhodný denAkcie
20212 570,26227 793 000 00063 240 000 0009 909 000 000484.7.2022935,00
2020886,53213 737 000 00064 783 000 0005 468 000 000522.7.2021598,00
20191 032,06206 192 000 00060 175 000 00014 500 000 000343.7.2020485,00
20181 181,75184 486 000 00049 535 000 00010 500 000 000242.7.2019525,00
2017960,62205 092 000 00053 921 000 00018 959 000 0003328.6.2018516,00
2016841,97203 744 000 00058 082 000 00014 575 000 0003327.6.2017404,00
2015881,35210 167 000 00065 104 000 00020 547 000 000409.6.2016434,20
2014907,49201 751 000 00072 498 000 00022 432 000 0004018.6.2015547,00
2013954,59216 731 000 00081 994 000 00035 207 000 000403.7.2014572,00
20121 065,04211 874 000 00085 776 000 00040 135 000 0004025.6.2013460,90
20111 242,80209 761 000 00087 312 000 00040 753 000 000452.7.2012696,90
20101 104,28198 848 000 00088 848 000 00046 941 000 000507.6.2011886,00
2009999,80196 352 000 00091 075 000 00051 855 000 0005329.6.2010855,00

Předběžné odhady loňského čistého zisku kolísají od 65 po 75 miliard Kč, takže dividenda může dosáhnout 72 až 139 Kč. Zajímavé odměny dostávají také pracovníci, jak vidíme v posledním roce: Řadový zaměstnanec obdržel ke standardní mzdě bonusových 60 tisíc Kč, osmičlenné představenstvo získalo dohromady prémiových 135 milionů Kč.

Autorka úvodní fotografie: Iva Balk

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno