Rusko utáhlo kohoutky, a proto zemní plyn v novém roce zdraží. Velkoobchodní burza překonává svoje historické rekordy, ceníky aktualizují také koncoví dodavatelé. Ale záleží na vás, jestli zaplatíte 2, nebo třeba 4 Kč za každou kilowatthodinu tepelné energie. Nejnovější tržní a nouzové ceníky vám srovná kalkulačka. Zadejte svoji spotřebu – a vyjde pravděpodobná cena plynu 2022.
Evropské zásobníky jsou využité jenom ze 77 %
Většina tuzemských domácností vaří, ohřívá vodu nebo topí zemním plynem. České těžební společnosti – MND a Lama Energy Group – však uspokojují malou menšinu (necelé 1,5 %) naší spotřeby. Potřebné palivo importujeme především z Ruska, převážně přes Baltské moře a Německo. Jeho cena vzniká tržně, takže závisí na aktuální nabídce a poptávce.
Pokud jsou začátkem topné sezóny evropské zásobníky zemního plynu plné, spotřebitelé zaplatí stejně nebo méně nežli vloni. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom však občas utáhne kohoutky mezistátních plynovodů, jako třeba letos. Evropské zásobníky jsou momentálně využité pouze ze 77 %, což znervózňuje obchodníky.
Velkoobchodní trhy meziročně stouply o 71 %
Na energetických burzách v německém Lipsku (EEX), rakouské Vídni (CEGH), Praze (PXE) či Kladně (ČMKBK) cena plynu každodenně stoupá, nebo klesá. Rozhodující jsou převládající trendy. Smlouvy o dlouhodobých budoucích kontraktech (futures), uzavřené pro rok 2022, jsou zatím o 70,6 % draží nežli obdobné obchody realizované letos. Přesněji řečeno: Megawatthodina (MWh) na pražské burze zdražuje z průměrných 14,137 eur na 24,114 eur.
Inflace ovšem zrychluje v celé ekonomice. Zdražuje lidská práce (zaměstnanci), realitní trh (kanceláře), doprava… Praktické důsledky vidíme v maloobchodě.
Koncoví dodavatelé zdražují průměrně o 88 %
Cena plynu byla dříve vyjadřovaná prostorovými jednotkami: krychlovými metry, čili kubíky. Jeho užitná hodnota (výhřevnost, spalné teplo) však není konstantní, závisí na zdrojovém ložisku a přesném chemickém složení. Proto Evropská unie přešla na energetické jednotky, kterými vyjadřujeme množství dodané energie: kilowatthodiny (kWh) a tisícinásobné megawatthodiny.
Zároveň jsme otevřeli energetických trh, aby žádný koncový dodavatel neměl monopolní postavení, a spotřebitelé dostávali vícero cenových a smluvních nabídek. Například domácnost, která spotřebuje 15 MWh/rok, může vybranému obchodníkovi zaplatit 29 371 až 55 304 Kč/rok. Různé tržní nabídky vám srovná následující kalkulačka, která zahrnuje dosavadní 21% DPH (daň z přidané hodnoty).
„DPI“ jsou orientační ceníky takzvaných dodavatelů poslední instance, pod které maximálně na 6 měsíců přešli maloodběratelé končících společností Bohemia Energy entity, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy či X Energie.
Výsledná cena plynu 2022 závisí také na státu
Tepelnou energii kupujete od vybraného dodavatele. Ale ještě musíte zaplatit distributorovi, který provozuje místní plynovody: společnosti GasNet (ve většině České republiky), Pražská plynárenská Distribuce (v Praze), nebo EG.D (v jižních Čechách). Distributoři mají ve svých regionech monopolní postavení. Jejich příjmy, respektive vaše distribuční poplatky proto usměrňuje a vždycky koncem kalendářního roku aktualizuje Energetický regulační úřad.
V pravidelných zálohách, i shrnujících fakturách jsou jednotlivé položky sečtené. V našem modelovém příkladu, kdy domácnost spotřebuje 15 MWh/rok, vychází zhruba 35 000 Kč až 61 000 Kč/rok. Majoritní podíl na celkové ceně zemního plynu tedy zaujímá samotná energie, logistické náklady jsou minoritní.
Autor úvodní fotografie: Gary Barnes
Závislost na ruském plynu mě začíná děsit. Je čas na větší energetickou soběstačnost.
Máme chalupu v Jihomoravském kraji. Poněvadž přes zimu jsme nejezdili a spotřebovali jsme plyn pouze na vaření v létě, vychází nakonec cena od RWE na 352 Kč za kubík. Takže vyměním plyn za elektřinu a basta. Za takovou cenu bych přestoupil klidně i ke společnosti ČEZ – ale naštěstí existují i lepší dodavatelé.
Dobrý den, díky za hezký článek, byť s nehezkými informacemi. I díky neustálému zdražování jsme se rozhodli vyměnit spotřebiče za pokud možno nejúspornější. Nedovedete mi poradit, který sporák přinese největší úsporu? Děkuji. Meláková.
Paní Lucie, konkrétní sporák Vám asi nikdo schopný nedoporučí, je to hodně individuální. Primárně vybírejte podle svých kuchyňských neboli provozních potřeb (nemá smysl kupovat příliš velký spotřebič, určený pro závodní jídelnu; „velká kráva“ energetické třídy A+++ může „žrát“ víc než trpaslík energetické třídy B). Jakmile zúžíte okruh alternativ, vybírejte podle energetické třídy, kterou najdete na energetickém štítku. Čím blíže A a čím více „+“, tím úspornější – prozatímním vrcholem dosavadního technologického vývoje je třída A+++. Co jsem četl, tak do budoucna snad některé energetické firmy chystají poradenství a spotřebitelské úvěry, kde si od nich budete právě moci půjčit třeba na ten Váš sporák.
Já jsem změnil dodavatele a jsem spokojen, protože platím méně a komunikace šlape naprosto v pořádku, ale jestli chápu správně, tak záleží na regionu, nebo co?
Cena plynu závisí na spotřebě, dodavateli, zvoleném „produktu“ a taky místě odběru. ČR je rozdělena na 3 rozvodné soustavy, jejichž údržba a provoz je různě drahá, a proto Energetický regulační úřad stanovuje odlišné distribuční poplatky za přepravu energie potrubím. Jiný účet mají Pražané (tam potrubí provozuje Pražská plynárenská Distribuce), jiný Jihočeši (tam potrubí provozuje E.ON Distribuce), jiný odběratelé na zbytku území (tam potrubí spravuje RWE GasNet), i když třeba mají všichni úplně stejnou spotřebu, dodavatele (např. Pražskou plynárenskou, E.ON Energii, RWE Energii, ČEZ Prodej, Fonergy, ENRA Services nebo někoho jiného) a „produkt“ (tarif).