Energie zdražily, ale nebojte se. Česká republika zřejmě zestátní klíčové tuzemské elektrárny a má nové dodavatele fosilních paliv. Vláda také stanovila maximální ceny elektřiny a plynu, které zaplatí domácnosti a další maloodběratelé v roce 2023. Zároveň zrušila povinný poplatek za obnovitelné zdroje a přidává příspěvek na energie. Maximální útratu vám spočítá kalkulačka.

Jak překonáme energetickou krizi

Česká republika spoléhala na ruský zemní plyn, jehož dodávky však od loňska klesaly, až letos ustaly docela. Plynárnám a plynovým elektrárnám hrozilo, že zůstanou bez paliva. Energie na velkoobchodních burzách proto zdražily až o 1 000 %! Na palivové krizi vydělávají levné větrné, sluneční, bioplynové nebo jaderné elektrárny. Ale jiné podniky a domácnosti se obávají drahoty.

Evropská unie reaguje pomalu, protože každý členský stát vystupuje jako suverén. Pokud jakákoli zásadní reforma nemá jednomyslnou (absolutní) podporu, neprojde.

Česká republika mezitím odebírá zemní plyn z Norska, Nizozemska a Belgie. Vláda pravděpodobně zasáhne do společnosti ČEZ, odkoupí minoritní podíly od soukromých akcionářů nebo oddělí výrobní divizi, aby ovládla největší tuzemské elektrárny a zlevnila elektřinu. A nabízí vám dotace na zateplení, fotovoltaiku či rekuperaci (chytré větrání) v programu Nová zelená úsporám.

Zmizel poplatek za obnovitelné zdroje

Určité úspory dosáhnete, když omezíte svoji spotřebu. V topné sezóně noste tlusté ponožky, kalhoty a svetr, aby vám stačila nižší pokojová teplota. Větrejte a sprchujte se důkladně, ale krátce… Ovšem skromnost má svoje meze. Od října 2022 jste proto osvobozeni od poplatku, kterým jste donedávna přispívali na obnovitelné zdroje. Jde o 0,59895 Kč za kilowatthodinu elektrické energie.

Příspěvek na elektřinu, plyn a teplo

Vláda nabízí také tradiční sociální dávky, které vyřizuje Úřad práce. Nicméně energetická krize zasahuje celou populaci, a proto vyžaduje plošné řešení. Skoro každá domácnost od října 2022 dostává příspěvek na energie. Příslušná částka závisí na distribuční sazbě, ve které odebíráte elektřinu:

SazbaPožadované elektrospotřebičePříspěvek
D01dJakýkoli3 500 Kč
D02dJakýkoli3 500 Kč
D25dBojler3 500 Kč
D26dAkumulační kamna2 000 Kč
D27dElektromobil0 Kč
D35dPřímotop + akumulační kamna2 000 Kč
D45dPřímotop2 000 Kč
D56dTepelné čerpadlo2 000 Kč
D57dVytápění2 000 Kč
D61dJakýkoli0 Kč

Oprávněná domácnost obdrží tuhle slevu automaticky, bezpracně. Peníze v takovém případě přijdou vašemu dodavateli (například společnosti ČEZ Prodej, E.ON Energie nebo Pražská energetika), aby vám snížil zálohy a celkové vyúčtování.

Vláda původně plánovala také další příspěvky na zemní plyn, teplo z teplárny a domovní elektrické nebo plynové kotelny, od tohoto záměru však prozatím upustila.

Kalkulačka pro maximální ceny elektřiny a plynu

Sleva by neměla smysl, kdyby nebyla omezená celková útrata. Vláda proto v celém roce 2023 omezí maximální ceny, které zaplatí maloodběratelé za elektřinu (5,00 Kč/kWh + 130 Kč/měsíc) a zemní plyn (2,50 Kč/kWh + 130 Kč/měsíc).

Ovšem pamatujte ještě na další fakturační položky. Kalkulačka vám připočte povinné distribuční poplatky, příspěvky na státní společnosti ČEPS a OTE, daně… A vyjde maximální útrata.

Kdyby vláda nezasáhla, finální účty by zanedlouho byly dvakrát vyšší. Rozdíl mezi tržní a dotovanou cenou zřejmě doplatí ziskové energetické, bankovní a petrochemické společnosti, na které asi bude uvalena nová daň.

Autor úvodní fotografie: Pavel Danilyuk

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno